Справа № 560/6356/21
іменем України
29 жовтня 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Полонської міської ради Об'єднаної територіальної громади м. Полонного про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Полонської міської ради Об'єднаної територіальної громади м. Полонного про визнання протиправним та скасування рішення про відмову у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, зобов'язання повторно розглянути заяву та надати вищевказаний дозвіл. Покликається на те, що звернувся до відповідача з заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки за рахунок земельних ділянок з кадастровими номерами 6823682000:06:006:0002 та 6823680500:04:006:0049. Відповідач розглянув дане звернення, однак залишив його без задоволення зважаючи на те, що дані земельні ділянки належать до земель загального користування ( громадські пасовища) Позивач з цим не погоджується і вказує, що станом на час розгляду його заяви були відсутні докази належності цих земель до земель загального користування ( громадських пасовищ) Натомість, у рішенні не вказується підстава для відмови, передбачена Земельним Кодексом України.
У відзиві відповідач позов не визнає, посилається на те, що процедура прийняття оскаржуваного рішення була дотримана. Зазначає, що дозволи на виготовлення проектів землеустрою стосовно земельних ділянок 6823680500:04:006:0049, 6823682000:06:006:0002 були надані виконавчому комітету Полонської міської ради раніше, ніж позивач звернувся зі своєю заявою. Цільове призначення земель було змінене із земель запасу у землі загального користування (громадські пасовища). Рішенням Полонської міської ради від 20.05.2021 №11 було затверджено проекти землеустрою щодо відведення цих земельних ділянок, тому відповідач заперечує протиправність дій міської ради та просить відмовити у позові.
Від позивача надійшла відповідь на відзив, де зазначено, що відповідач не вказав жодних підстав для відмови у наданні дозволу, передбачених статтею 118 Земельного кодексу України, та не надав доказів того, що вищезгадані земельні ділянки на час розгляду його звернення дійсно відводились для створення громадських пасовищ.
Вирішуючи спір, суд виходить з наступного.
Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться, зокрема, у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом. Такий порядок визначений статтею 118 Земельного кодексу України.
Згідно з ч.6, 7 статті 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.
У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначене бажане місце розташування земельної ділянки. Відповідний орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 29.12.2020 звернувся до Полонської міської ради з заявою про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 2,0 га. з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства із земельних ділянок з кадастровими номерами 6823682000:06:006:0002 та 6823680500:04:006:0049.
Рішенням №10 шостої сесії VIII-го скликання Полонської міської ради Об'єднаної територіальної громади від 05 лютого 2021 заява позивача розглянута та залишена без задоволення. Підставою відмови зазначено наступне: "заяву (...) залишити без задоволення у зв'язку з тим, що дані земельні ділянки належать до земель загального користування (громадські пасовища)"
Як вбачається зі змісту відзиву і наданих документів, відповідач обґрунтовує свою позицію тим, що дозволи на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, що розташовані за межами с. Бражинці Шепетівського р-ну Хмельницької області, площею 7,3064 га кадастровий номер 6823680500:04:006:0049 та с. Коханівка Шепетівського р-ну Хмельницької області, площею 7,1049 га кадастровий номер 6823682000:06:006:0002 вже були надані у 2019 році для подальшого виділення земель під громадські пасовища.
Судом досліджений архівний витяг № 64 від 07.04.2021, що був наданий позивачу на його звернення. З нього вбачається, що рішенням 69-ї сесії 1 скликання Полонської міської ради Об'єднаної територіальної громади від 15 березня 2019 року за № 8 дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки кадастровий номер 6823682000:06:006:0002 площею 10,5223 га із земель комунальної власності сільськогосподарського призначення для створення громадського пасовища був наданий виконавчому комітету Полонської міської ради.
У той же час, інший архівний витяг за № 83 від 18.06.2021, який був наданий до суду, містить відомості про те, що дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки кадастровий номер 6823682000:06:006:0002 площею 7,1049 га наданий Полонській міській раді. З архівного витягу № 82 від 18.06.2021 щодо земельної ділянки кадастровий номер 6823680500:04:006:0049 також вбачається, що дозвіл на розробку проекту землеустрою наданий не виконавчому комітету міської ради, а Полонській міській раді безпосередньо.
У подальшому відповідно до пунктів 115 та 116 рішення №11 одинадцятої сесії Полонської міської ради VIII скликання від 20.05.2021 були затверджені проекти землеустрою щодо відведення цих земельних ділянок, цільове призначення яких змінюється в межах категорії земель за основним цільовим призначенням - землі сільськогосподарського призначення, із земель запасу у землі загального користування (громадські пасовища)
Судом встановлено, що на момент розгляду справи на публічній кадастровій карті земельні ділянки з кадастровими номерами 6823682000:06:006:0002 та 6823680500:04:006:0049 є сформованими, належать до земель комунальної власності та мають цільове призначення 18.00 "Землі загального користування для створення громадського пасовища".
У той же час, належні докази того, що вони належали до земель загального користування для створення громадського пасовища станом на час розгляду заяви позивача, що б давало підстави покликатись на це як на причину відмови, суду не надані.
Наявність рішення Полонської міської ради від 15.03.2019 року № 8, яким були надані дозволи на розробку проектів землеустрою щодо відведення вище означених земельних ділянок, саме по собі не свідчить про те, що правовий статус вказаних земельних ділянок був змінений внаслідок прийняття цього рішення.
Зазначене також підтверджується й іншим рішенням відповідача від 20.05.2021 № 11, у якому зазначається про затвердження проектів землеустрою щодо вищезгаданих земельних ділянок, а також про зміну виду їх цільового призначення із земель запасу в землі загального користування ( громадські пасовища)
Суд не заперечує права органу місцевого самоврядування здійснювати повноваження розпорядження земельними ділянками комунальної власності, однак прийняття відповідних рішень та вчинення дій повинне відбуватись враховуючи засади добросовісності, обґрунтованості, транспарентності діяльності під час виконання тих чи інших функцій, та з урахуванням балансу публічних і приватних інтересів.
Зазначене означає, що станом на час розгляду звернення позивача ( 05.02.2021) відповідач не міг покликатись на застосовану ним підставу відмови, оскільки вищезазначені земельні ділянки ще не належали до земель загального користування. Докази протилежного суду не надані.
Зважаючи на це, підстава відмови, яку відповідач навів у своєму рішенні щодо звернення ОСОБА_1 , не відповідала вимогам статті 118 Земельного кодексу України та об'єктивним обставинам, а тому рішення в цій частині не є обґрунтованим та законним, відтак підлягає скасуванню.
Відповідач повинен повторно розглянути звернення позивача щодо надання йому дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, і з урахуванням встановлених судом обставин та вимог Земельного кодексу України прийняти рішення в межах наданих повноважень. Натомість, суд не може зобов'язати відповідача надати позивачу відповідний дозвіл, оскільки зазначене, враховуючи вище встановлені обставини справи, призведе до прямого втручання у повноваження розпорядника земельними ділянками.
Згідно з частиною першою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Оскільки відповідач не довів правомірність спірного рішення, позов підлягає частковому задоволенню.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
адміністративний позов - задоволити частково.
Визнати протиправним і скасувати рішення №10 шостої сесії Полонської міської ради Полонської міської об'єднаної територіальної громади від 05 лютого 2021 року в частині відмови у задоволенні заяви ОСОБА_1 за його зверненням від 29.12.2020 ( пункт 29)
Зобов'язати Полонську міську раду Полонської міської об'єднаної територіальної громади повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 29.12.2020 та вирішити її відповідно до вимог закону з урахуванням висновків суду.
У задоволенні решти вимог позову - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати на сплату судового збору в розмірі 700 (сімсот) грн. за рахунок асигнувань Полонської міської ради Полонської міської об'єднаної територіальної громади.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 29 жовтня 2021 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідач:Полонська міська рада Об'єднана територіальна громада (вул. Л.Українки, 113,Полонне,Полонський район, Хмельницька область,30500 , код ЄДРПОУ - 40220859)
Головуючий суддя І.С. Козачок