Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
м. Харків
28 жовтня 2021 року № 520/17853/21
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Мельникова Р.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 р. відповідно до ст. ст. 43, 51, 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” із розрахунку 86% суми грошового забезпечення зазначеного у довідці Харківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 28.12.2020 р. № ФХ-103795/ВСЗ для перерахунку пенсій з урахуванням оновленого грошового забезпечення;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 р. відповідно до ст. ст. 43, 51, 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осі”, із розрахунку 86% суми грошового забезпечення станом на 05.03.2019р. зазначеного у довідці Харківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 28.12.2020р. № ФХ-103795/ВСЗ для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення, з врахуванням раніше проведених виплат (посадового окладу - 5780,00 грн., окладу за військовим званням - 1480,00 грн., надбавки за вислугою років - 3630,00 грн., щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, а саме, надбавки за особливості проходження служби - 7078,50 гри., та премія - 2023,00грн. (усього:19991,5 грн.);
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити та надати ОСОБА_1 помісячний розрахунок заборгованості з виплат його пенсії, яка виникла після проведення її перерахунку з 01.04.2019 р. та її виплату.
В обґрунтування позову позивачем зазначено, що відповідачем на виконання рішення суду по справі №520/1805/21 було здійснено перерахунок його пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, але виходячи із розміру 70% грошового забезпечення без урахування встановленого рішенням суду по справі №520/13894/19 права на пенсію у розмірі 86% грошового забезпечення. Вважаючи такі дії відповідача протиправними. Позивач звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалою суду від 22.09.2021 року прийнято адміністративний позов до розгляду та відкрито спрощене провадження в зазначеній справі.
Ухвалу суду від 22.09.2021 року було направлено на адресу відповідача та отримано останнім 21.10.2021, що підтверджується наявним в матеріалах справи поштовим повідомленням про вручення поштового відправлення, однак відповідач правом подання до суду відзиву на позов не скористався, заяв або клопотань до суду не надав.
Відповідно до ч. 2 ст. 175 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Відтак, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в матеріалах справи доказами.
Суд зазначає, що відповідно до положень ст.257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
Згідно із положеннями п.2 ч.1 ст. 263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Отже, враховуючи вищевикладене, дана справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, проаналізувавши доводи позову і заперечень проти нього, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 є пенсіонером, пенсія якому призначена за вислугу років згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.
Під час розгляду справи встановлено, що позивач перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області як отримувач пенсії за вислугу років відповідно до вимог Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.
З наявних в матеріалах справи доказів вбачається, що з 01.01.2018 року на виконання вимог Постанови КМУ №103 від 21.02.2018 року з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку обіймав позивач на дату звільнення зі служби, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 .
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 15.01.2020 року по справі №520/13894/19 адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2,м. Харків,61022, код ЄДРПОУ 14099344) про зобов'язання вчинити певні дії- задоволено; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду в Харківській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2018р. у розмірі 86 відсотків від відповідних сум грошового забезпечення (вислуга років - 32 роки), відповідно до вимог Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” у редакції, чинній на час призначення пенсії, постанови Кабінету Міністрів України “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” від 30.08.2017р. № 104 з дати виникнення права та провести відповідні виплати з урахуванням раніше виплачених сум з 01.01.2018р.; стягнуто на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) судові витрати в розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ 14099344).
За даними програми «Діловодство спеціалізованого суду (ДСС)» судом встановлено, що зазначене судове рішення не було оскаржено в апеляційному порядку.
Також, судом встановлено, що рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 25.11.2020 року по справі №520/14028/2020 адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено; визнано протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 р. №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017р. №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 р. основного розміру пенсії; зобов'язано Харківський обласний військовий комісаріат підготувати та падати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення, станом на 05.03.2019 року, у відповідності до вимог статей 43 : 63 Закону України від 09.04.1992 р. №2262-ХІ1 “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, статті 9 Закону України від 20.12.1991 р. №201 1 -XII “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення 01.04.2019 року перерахунку основного розміру пенсії; стягнуто з Харківського обласного військового комісаріату вул. Коцарська, буд. 56, м. Харків, 61052, код ЄДРПОУ 08166355) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань суму сплаченого позивачем судового збору в розмірі 840,80 грн.
За даними програми «Діловодство спеціалізованого суду (ДСС)» судом встановлено, що зазначене судове рішення не було оскаржено в апеляційному порядку.
На виконання зазначеного вище судового рішення Харківський обласний військовий комісаріат листом від 28.12.2020 р. № ФХ-1037б5/888/ВСЗ направив нову довідку про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019р. до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області.
Позивачем у позовній заяві вказано, що 05 січня 2021 року він звернувся з заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області з проханням провести перерахунок пенсії з 01.04.2019 року на підставі вищевказаної оновленої довідки про розмір мого грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992р. № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30,08.2017р, №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», проте листом був повідомлений про відсутність підстав для проведення перерахунку його пенсії.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 02.03.2021 року по справі №520/1805/21 адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , код НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2,м. Харків,61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено; визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області при перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення від 28.12.2020р. №ФХ-103765 станом на 05.03.2019 року, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 основного розміру його пенсії; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести з 01.04.2019 р. перерахунок та виплачувати пенсію ОСОБА_1 на підставі Довідки щодо розміру грошового забезпечення від 28.12.2020р. №ФХ-103765, виходячи з розміру окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення; стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2,м. Харків, код ЄДРПОУ 14099344) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_4 , код НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір в розмірі 908 (дев'ятсот вісім) грн. 00 коп.
Ухвалою Другого апеляційного адміністративного суду від 26.05.2021 року апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 02.03.2021 року по справі № 520/1805/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії повернути скаржнику.
Вважаючи такі дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області протиправними, 10.08.2021 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області з запитом на публічну інформацію щодо обчислення розміру пенсії на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 02.03.2021 р. у справі № 520/1805/21 у розмірі 86% суми грошового забезпечення з урахуванням рішення Харківського окружного адміністративного суду від 15.01.2020 р. у справі № 520/13894/19.
Позивачем вказано, що відповідно до довідки Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 10.08.2021 р. 5149 розмір пенсії позивача за вислугу років при перерахунку пенсії, на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 02.03.2021 p. у справі №520/1805/21, яке набрало законної сили 26.05.2021 p., на підставі довідки від 28.12.2020 р. №ФХ-103765/БСЗ, наданої Харківським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, знову знижено з 86% на 70%.
Матеріали справи свідчать, що 12.08.2021 року позивач звернувся з листом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області з проханням виконати перерахунок і виплату йому пенсії з 01.04.2019 р. відповідно з рішенням Харківського окружного адміністративного суду, справа від 02.03.2021 р. №520/1805/21, яке набрало законної сили 26.05.2021 р., з урахуванням розміру його пенсії за вислугу років 86% (від відповідної суми грошового забезпечення (вислуга 32 років)) відповідно з рішенням Харківського окружного адміністративного суду, справа від 15.01.2020 року №520/13894/19, рішення набрало законної сили з 17.02.2020 р.
Листом від 10.09.2021 р. № 11914-18676/М-02/8-2000/21 відповідачем було повідомлено позивача про те, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області здійснено відповідний перерахунок пенсії, проте зазначено про застосування положень ч. 2 ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 № 2262-ХІІ зі змінами, відповідно до якої розрахунок проведено у розмірі 70 % грошового забезпечення.
Вважаючи зменшення відсоткового значення пенсії відповідних сум грошового забезпечення з 86 % до 70 % протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку заявленим позовним вимогам та запереченням проти них, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Також, суд зазначає, що Верховним Судом 04.02.2019 року розглянуто зразкову справу №Пз/9901/58/18 (№240/5401/18) за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії.
За результатами вказаного розгляду прийнято рішення, яке набрало законної сили 16.10.2019 року.
У пунктах 33-34 рішення Верховного Суду від 04.02.2019 року у справі №Пз/9901/58/18 вказано, що це рішення суду є зразковим для справ, у яких предметом спору є зменшення відсоткового розміру основної пенсії, призначеної за Законом №2262-ХІІ, при здійсненні перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Постанови КМУ № 704 відповідно до ст.63 Закону №2262-ХІІ на підставі Постанови КМУ №103. Обставини зразкової справи, які обумовлюють типове застосування норм матеріального права: а) позивач є особою, якій призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону №2262-ХІІ; б) відповідачем є відповідне Головне управління Пенсійного фонду України, на обліку в якому перебуває позивач; в) предметом спору є зміна відсоткового значення розміру пенсії при здійсненні її перерахунку з 1 січня 2018 року на підставі Постанови КМУ №103 у зв'язку з підвищенням сум грошового забезпечення, що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до Постанови КМУ №704.
З наявних в матеріалах справи доказів та заявлених позивачем вимог вбачається, що справа за даним позовом за ознаками є типовою справою та предмет спору, в даному випадку співпадає з предметом спору зразкової справи № Пз/9901/58/18.
Відповідно до ч.3 ст. 291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Таким чином, оскільки дана адміністративна справа відповідає ознакам типової справи в частині позовних вимог, судом при вирішенні даної справи мають бути враховані правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи №Пз/9901/58/18 (№240/5401/18).
Суд зазначає, що спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі Закон № 2262-ХІІ). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Положеннями статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (в редакції Закону на момент призначення пенсії) визначено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Перерахунок призначених відповідно до цього Закону пенсій визначений статтею 63, відповідно до якої перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України (редакція, чинна на час проведення перерахунку пенсії).
Відповідно до частини другої статті 63 цього Закону у разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно до п.п.2 та 3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок №45), Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України (редакція, чинна на момент перерахунку пенсії позивача).
Як передбачено приписами п.4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Пунктом 5 Порядку №45 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Отже, відсотковий розмір при призначенні пенсії визначається положеннями ст.13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” на момент призначення пенсії, а розміри складових пенсії визначаються Кабінетом Міністрів України.
Зі змісту зазначених норм вбачається, що такі складові пенсії, як і їх розміри, не є сталими і регулюються постановами Кабінету Міністрів України.
Проте відсоткове співвідношення, встановлене статтею 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, уже призначеної пенсії до складових грошового забезпечення (окладу) є сталим, оскільки визначається на день призначення пенсії.
Як встановлено судом під час розгляду справи, позивачу пенсію було призначено на умовах Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” № 2262-ХІІ від 09.04.1992 року та розмір пенсії позивача складав 86% грошового забезпечення. В подальшому, відповідачем було зменшено зазначений показник, проте на виконання судового рішення по справі №520/13894/19 знову перераховано із розрахунку 86% грошового забезпечення.
При цьому, як встановлено судом, в подальшому положення зазначеної статті були неодноразово змінені в частині граничного розміру пенсії у відсотковому співвідношенні до розміру грошового забезпечення.
В той же час, станом на момент виникнення спірних правовідносин згідно із приписами вищевказаної статті максимальний розмір пенсії не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення.
Проте, суд зазначає, що застосування відповідачем зазначеного показника до перерахунку пенсії відповідача є протиправним, оскільки стосується призначення нових пенсій, а не перерахунку раніше призначених, а також з огляду на те, що законодавчо діє принцип незворотності нормативно-правових актів у часі в силу прямих приписів статті 58 Конституції України.
Таким чином, оскільки порядок перерахунку призначених пенсій військовослужбовців врегульовано приписами статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, яка змін не зазнавала, то застосування ст.13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, яка регулює призначення пенсій, є протиправним, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.
Відтак, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог позивача про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 р. із розрахунку 86% суми грошового забезпечення.
Водночас, враховуючи обставини встановлення під час розгляду справи обставин порушення прав позивача та метою їх відновлення, суд приходить до висновку, що належним способом захисту порушених прав позивача є зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 р. із розрахунку 86% суми грошового забезпечення.
Стосовно позовних вимог позивача про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити та надати ОСОБА_1 помісячний розрахунок заборгованості з виплат його пенсії, яка виникла після проведення її перерахунку з 01.04.2019 р. та її виплату суд зазначає, що позивачем дану позовну вимогу жодним чином не обґрунтовано та не доведено суду наявності підстав для зобов'язання відповідача здійснити вказаний розрахунок.
Відтак, у задоволенні даної частини позовних вимог, на переконання суду, належить відмовити.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З урахуванням встановлених обставин, суд приходить до висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .
Розподіл судових витрат здійснити в порядку ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст.ст. 243-246, 250, 255, 257-263, 295, 297 КАС України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 р. із розрахунку 86% суми грошового забезпечення.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 р. із розрахунку 86% суми грошового забезпечення.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Мельников Р.В.