Рішення від 29.10.2021 по справі 480/4712/21

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 жовтня 2021 року Справа № 480/4712/21

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Опімах Л.М.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/4712/21 за позовом ОСОБА_1 до Тростянецької міської ради Сумської області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

02 червня 2021 року позивач звернулася до суду з позовом, мотивуючи позовні вимоги тим, що 29.03.2005 була прийнята на роботу в Люджанську сільську раду Тростянецького району Сумської області на посаду головного бухгалтера сільської ради. 20.04.2006, після обрання її депутатом Люджанської сільської ради , була обрана секретарем Люджанської сільської ради. В подальшому кілька разів переобиралася секретарем Люджанської сільської ради (10.11.2010 р., 10.11.2015 року).

Згідно рішення 1 сесії 8 скликання Тростянецької міської ради від 18.11.2020 року повноваження секретаря Люджанської сільської ради ( як і повноваження всіх інших секретарів та сільських голів сільських рад, які ввійшли в склад Тростянецької ОТГ) з 18.11.2020 року припинені у відповідності до п.п. 4 п.2 розділу II «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо визначення територій та адміністративних центрів територіальних громад» від 16.04.2020 року №562-ІХ; ст. 50 Закону України « Про місцеве самоврядування в Україні».

18.11.2020 позивачу видана трудова книжка.

При зверненні до центру зайнятості виявилося, що в трудовій книжці відсутній запис про звільнення позивача з роботи з посади головного бухгалтера Люджанської сільської ради на підставі п. 5 ч.І ст.36 КЗпП України ( підставою припинення трудового договору є перехід працівника на виборну посаду), який повинен бути занесений Люджанською сільською радою.

01.02.2020 позивач звернулася з листом про внесення пропущеного запису в трудовій книжці про звільнення її з роботи з 20.04.2006 року з посади головного бухгалтера Люджанської сільської ради на підставі п. 5 ч.1 ст.36 КЗпП України до голови Тростянецької міської ради ОСОБА_2 , який виконував функції керівника сільради (голови Комісії з припинення) до моменту припинення сільради як юридичної особи, (правонаступником Люджанської сільської ради після формування Тростянецької ОТГ є Тростянецька міська рада).

Крім того, у листі позивач ставила питання про збереження середньої заробітної плати на період працевлаштування але не більше шести місяців.

Листом від 15.12.2020 року № 1862 за підписом міського голови ОСОБА_2 позивача проінформовано, що в номенклатурі справ Люджанської сільської ради відсутній будь-який розпорядчий документ щодо звільнення її з посади головного бухгалтера, тому відсутні підстави для внесення будь-яких змін до трудової книжки, рекомендовано з метою вирішення цього питання звернутися до суду щодо зобов'язання внесення відповідних змін до трудової книжки.

Стосовно збереження середнього заробітку на час працевлаштування але не більше шести місяців, то цю виплату міський голова пов'язав : 1) з наявністю в трудовій книжці запису про звільнення з попереднього місця роботи в зв'язку з переходом на виборну посаду, 2)документом, що підтверджує припинення попереднього роботодавця, 3) наявністю довідки органів ПФУ про відсутність права на пенсійне забезпечення та про відсутність призначеної пенсії.

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 12.03.2021 року по справі №480/640/21, яке набрало законної сили 13.04.2021 року, зобов'язано Люджанську сільську раду Тростянецького району Сумської області внести до трудової книжки позивача запис про звільнення її з роботи з посади головного бухгалтера Люджанської сільської ради з 20.04.2006 року на підставі п.5 ч.1 с.36 КЗпП України в зв'язку з обранням секретарем Люджанської сільської ради та переходом на виборну посаду. Рішення суду виконане, запис в трудову книжку було зроблено.

26.03.2021 позивач знову звернулася з заявою до голови Тростянецької міської ради ОСОБА_2 , в якій просила нарахувати та виплатити середню заробітну плату на період працевлаштування але не більше шести місяців, починаючи з 19.11.2020 року. Проте, у задоволенні заяви позивачу відмовлено з посиланням на відсутність підстав для такого нарахування.

Відмову у виплаті середнього заробітку позивач вважає протиправною, просить визнати протиправною бездіяльність Люджанської сільської ради та Тростянецької міської ради, що полягає у не нарахуванні їй і не виплаті середньої заробітної плати, яку вона одержувала на виборній посаді у Люджанської сільській раді, зобов'язати Люджанську сільську раду і Тростянецьку міську раду нарахувати, а Тростянецьку міську раду і виплатити їй на підставі ч.2 ст. 33 Закону України « Про статус депутатів місцевих рад» середню заробітну плату, яку вона одержувала на виборній посаді у Люджанської сільській раді, де працювала секретарем на постійній основі, за період працевлаштування за 6 місяців з 19.11.2020 року по 19.05.2021 року.

Відповідач подав відзив на позов, в якому проти задоволення позовних вимог заперечив, зазначивши, що відповідно до ст. 33 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», впродовж 3-місячного терміну після припинення повноважень депутата сільської ради позивач мала право повернутись на попереднє місце своєї роботи.

Відповідно до рішення 1 сесії 8 скликання Тростянецької міської ради №39 від18.11.2020 «Про початок реорганізації Люджанської сільської ради шляхом приєднання до Тростянецької міської ради», Тростянецька міська рада є правонаступником всього майна, прав та обов'язків Люджанської сільської ради. Тобто, з 19.11.2020 року ОСОБА_1 мала право звернутись до Тростянецької міської ради із заявою про повернення на попереднє місце роботи. В свою чергу, у разі відсутності попередньої роботи (посади), Тростянецька міська рада могла надати іншу рівноцінну роботу (посаду) на тому самому або, за згодою депутата, на іншому підприємстві, в установі, організації, як того вимагає закон. Позивач зверталась до Тростянецької міської ради з письмовими заявами 01.12.2020 та 26.03.2021, в яких зазначала лише про необхідність виплати їй грошових коштів впродовж 6-ти місяців, але жодного разу не зверталась з приводу повернення на попереднє місце своєї роботи.

Відповідно до вимог Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», уразі неможливості надання роботи (посади), як попередньої, так і іншої рівноцінної на цьому ж підприємстві, особа може претендувати на збереження протягом не більше 6-ти місяців її попереднього заробітку на виборній посаді з відповідного місцевого бюджету. Позивач не зверталась з питання надання їй попереднього місця роботи. Люджанська сільська рада, відповідно до рішення 1 сесії 8 скликання Тростянецької міської ради №39 від 18.11.2020 року «Про початок реорганізації Люджанської сільської ради шляхом приєднання до Тростянецької міської ради» не була припинена, а було лише розпочато процедуру її реорганізації. Крім того, головою комісії з реорганізації вказаної сільської ради було визначено міського голову, ОСОБА_2 , а тому питання про повернення на попереднє місце роботи вирішувалось би Тростянецькою міською радою в будь-якому разі.

Позивачем не надано доказів того, що попереднє місце роботи їй не було надано.

Дослідивши письмові матеріали справи, суд вважає за необхідне в задоволенні позову відмовити, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що позивач 29.03.2005 була прийнята на роботу в Люджанську сільську раду Тростянецького району Сумської області на посаду головного бухгалтера сільської ради. 20.04.2006, після обрання її депутатом Люджанської сільської ради , була обрана секретарем Люджанської сільської ради. В подальшому кілька разів переобиралася секретарем Люджанської сільської ради (10.11.2010 р., 10.11.2015 року) ( а.с.7-14).

Згідно рішення 1 сесії 8 скликання Тростянецької міської ради від 18.11.2020 року повноваження секретаря Люджанської сільської ради з 18.11.2020 року припинені у відповідності до п.п. 4 п.2 розділу II «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо визначення територій та адміністративних центрів територіальних громад» від 16.04.2020 року №562-ІХ; ст. 50 Закону України « Про місцеве самоврядування в Україні» ( а.с.19).

Відповідно до рішення 1 сесії 8 скликання Тростянецької міської ради №39 від 18.11.2020 року «Про початок реорганізації Люджанської сільської ради шляхом приєднання до Тростянецької міської ради» розпочата процедура її реорганізації ( а.с.20).

01.07.2021 в Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесений запис про припинення юридичної особи Люджанської сільської ради, відтак, єдиним відповідачем у справі має бути Тростянецька міська рада, як правонаступник сільської ради.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їхні посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та в спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правовий статус депутата сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради, гарантії депутатської діяльності визначено в Законі України «Про статус депутатів місцевих рад» від 11 липня 2002 року №93-IV (далі - Закон №93-IV).

Відповідно до частин першої, другої статті 6 Закону №93-IV депутат місцевої ради здійснює свої повноваження, не пориваючи з виробничою або службовою діяльністю. Депутат місцевої ради, обраний секретарем сільської, селищної, міської ради, головою, заступником голови районної, обласної, районної у місті ради, працює у відповідній раді на постійній основі і не може суміщати свою службову діяльність з іншою роботою, у тому числі на громадських засадах (за винятком викладацької, наукової та творчої у позаробочий час), займатися підприємницькою діяльністю, одержувати від цього прибуток, якщо інше не передбачено законом.

Частиною першою статті 33 Закону №93-IV (у редакції, чинній на момент обрання позивача на виборну посаду) передбачено, що в разі обрання депутата місцевої ради на виборну посаду у раді, на якій він працює на постійній основі, трудовий договір з ним за попереднім місцем роботи припиняється відповідно до законодавства. Обраний на виборну посаду у відповідній раді, на якій він працює на постійній основі, депутат місцевої ради, який перебуває на службі у військових формуваннях чи правоохоронних органах держави, прикомандировується до місцевої ради із залишенням на цій службі.

Відповідно до частини другої статті 33 Закону №93-IV депутату місцевої ради, який працював у раді на постійній основі, після закінчення таких повноважень надається попередня робота (посада), а за її відсутності - інша рівноцінна робота (посада) на тому самому або, за згодою депутата, на іншому підприємстві, в установі, організації.

У разі неможливості надання відповідної роботи (посади) на період працевлаштування за колишнім депутатом місцевої ради зберігається, але не більше шести місяців, середня заробітна плата, яку він одержував на виборній посаді у раді, що виплачується з відповідного місцевого бюджету. У разі, якщо колишній депутат місцевої ради має право на пенсійне забезпечення або йому призначена пенсія за віком, по інвалідності, у зв'язку із втратою годувальника, за вислугу років відповідно до закону, за ним не зберігається середня заробітна плата, яку він одержував на виборній посаді в раді.

Аналіз положень статті 33 Закону №93-IV дає підстави для висновку, що законодавством гарантується право депутата місцевої ради на надання йому, після закінчення його повноважень за виборною посадою, попередньої роботи (посади), а за її відсутності - іншої рівноцінної роботи (посади).

Під відсутністю посади/роботи необхідно розуміти лише об'єктивну неможливість надати депутату місцевої ради, звільненому з виборної посади, попередньої посади через ліквідацію підприємства, установи, організації, її скорочення тощо.

Судом не встановлено факту неможливості працевлаштування позивача як на попередній роботі, так і на іншій, рівноцінній посаді, оскільки про такі наміри вона не повідомляла ні Люджанську сільську раду в особі комісії з реорганізації, ані Тростянецьку міську раду, більше того у своїй заяві від 01.12.2020 позивач зазначала про звернення після звільнення до центру зайнятості для постановки на облік ( а.с.16-17). Відтак, у відповідача відсутній обов'язок по виплаті позивачу середньої заробітної плати, яку він одержував на виборній посаді.

Таким чином, перевіривши і дослідивши наявні в справі докази, суд приходить до висновку, що відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Тростянецької міської ради Сумської області ( код ЄДРПОУ 24006361, вул.Миру,6, м.Тростянець, Сумська область, 42600) про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Л.М. Опімах