Рішення від 29.10.2021 по справі 280/6027/21

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 жовтня 2021 року Справа № 280/6027/21 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Максименко Л.Я., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 )

до Головного управління ДФС у Запорізькій області (69107, Запорізька обл., місто Запоріжжя, пр. Соборний, буд.166, код ЄДРПОУ 39396146)

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69005, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 158-б, код ЄДРПОУ 20490012)

про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся із позовною заявою до Головного управління ДФС у Запорізькій області (далі - відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - третя особа), в якій позивач просить суд:

визнати протиправною бездіяльність Головного управління ДФС України в Запорізькій області по відмові ОСОБА_1 у включенні у довідку про розмір його грошового забезпечення додаткових видів грошового забезпечення вказаних в довідці від 01.12.2009 № 502/26-6217, а саме надбавки за високі досягнення в праці або за виконання особливо важливої роботи в розмірі 30,54% та премії 73,06%;

зобов'язати Головне управління ДФС України в Запорізькій області скласти та направити відповідну довідку про грошове забезпечення ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області для перерахунку пенсії з 01.01.2018, з урахуванням в довідці відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення у відсоткових розмірах, не менше тих, з яких обчислювався основний розмір пенсії ОСОБА_1 до 01.03.2018 - за високі досягнення в праці або за виконання особливо важливої роботи в розмірі 30,54% та премії 73,06%.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначає, що у зв'язку з набранням 05.03.2019 законної сили судовим рішенням в адміністративній справі Київського окружного адміністративного суду 826/3858/18, позивач звернувся до ГУ ДФС у Запорізькій області із заявою підготувати та надати оновлену довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, в якій просив зазначити всі види грошового забезпечення, які заявник мав станом на серпень 2006 року, в тому числі, надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи (30,54%); премію (73%). Вказує, що станом на березень 2018 року ГУ ДФС у Запорізькій області довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, не містила всіх видів грошового забезпечення, які позивач мав станом на серпень 2006 року, коли виходив на пенсію. При цьому відповідач повідомив про відмову видати оновлену довідку для перерахунку пенсії із зазначенням всіх видів грошового забезпечення, вказані позивачем. Вважає, що відмова відповідача у підготовці та наданні до ГУ ПФУ в Запорізькій області у відповідності до вимог статтей 43 і 63 Закону України №2262-ХІІ оновленої довідки про розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії для здійснення обчислення та перерахунку пенсії є протиправною. Позовні вимоги просить задовольнити.

Відповідач Головне управління ДФС у Запорізькій області позов не визнав, надав до суду відзив (вх. №45987 від 12.08.2021), в якому зазначає, що у довідці про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії надбавка за особливості проходження служби не зазначена, оскільки 05.03.2019 зазначена надбавка особовому складу ГУ ДФС у Запорізькій області не нараховувалась та не виплачувалась. Довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним званням) відповідно до постанови КМУ від 13.02.2008 №45 з урахуванням рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 та постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 та постанови Верховного суду від 12.11.2019 у справі № 826/3858/18, видаються датою, на яку виникає право на перерахунок пенсії у пенсіонерів податкової міліції, а саме датою набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у адміністративній справі №826/3858/18. Вказує, що під час формування довідок на дати, що вимагав ОСОБА_1 враховано види грошового забезпечення, що виплачувались за відповідною посадою на відповідну дату, згідно постанови КМУ від 30.08.2017 № 704. Просить відмовити в задоволенні позовних вимог.

06.08.2021 третя особа подала пояснення (вх.№44844), в яких зазначила, що чинним законодавством визначено, що перерахунок пенсії здійснюється у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій осіб. З 05.03.2019 не відбулося жодного підвищення грошового забезпечення відповідних категорій осіб. Вважає вимоги позивача про здійснення перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення із включенням до неї інших видів грошового забезпечення, ніж ті, які виплачувалися діючим військовослужбовцям на момент виникнення права на перерахунок, безпідставними. Просить у задоволенні позову відмовити.

Ухвалою суду від 19.07.2021 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі №280/6027/21 без виклику сторін.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Згідно з п. 10 ч.1 ст. 4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.

Приписами ч. 4 ст. 243 КАС України визначено, що судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Розглянувши матеріали справи, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років з 2006 року відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

22.09.2020 ОСОБА_1 звернувся із заявою до Головного управління ДФС у Запорізькій області із заявою, відповідно до якої просить видати довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення.

19.10.2020 ГУ ДФС у Запорізькій області надано позивачу довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії № 143 від 09.10.2020 станом на 01.03.2018, № 144 від 19.10.2020 станом на 01.01.2019, № 145 від 19.10.2020 станом на 01.01.2020, до яких включено наступні види грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років 45%, надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15%, індексація.

Крім того, ГУ ДФС в Запорізькій області складено довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії: посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років 45%, надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15%, індексація.

Позивач, не погодившись з невключенням до довідки надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи (30,54%) та премії 73,06 грн., звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку вказаним обставинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до положень статті 9 Закону №2011-XII держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Статтею 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону №2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Кабінет Міністрів України постановою від 13.02.2008 №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 затвердив Порядок №45.

Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 5 Порядку №45 (у редакції, до внесення змін Постановою №103) для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:

посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;

надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання "заслужений" чи "народний", службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;

щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;

інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;

щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах "С", у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром "Байконур", якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.

Додаток 2 до Порядку №45 передбачає форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, яка у редакції до внесення змін Постановою №103 містила такі складові грошового забезпечення як посадовий оклад, підвищення посадового окладу, оклад за військовим (спеціальним) званням, надбавка за вислугу років, надбавка за службу в умовах режимних обмежень, надбавка за знання та використання в роботі іноземної мови, надбавка за почесне звання "заслужений" чи "народний", доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи вчене звання, надбавка за спортивні звання, премія.

Пунктом 5 Порядку №45 в редакції Постанови №103 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

При цьому у Додатку 2 до Порядку №45 в редакції Постанови №103, форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі №826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.

Суд зазначає, що зміни, внесені Постановою №103, зокрема, до додатку 2 до Порядку №45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05.03.2019 - з дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до внесення змін Постановою №103.

Водночас алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема Головні управління Пенсійного фонду України та відповідач у зв'язку з втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45, не змінився.

Так, на час звернення до відповідача із заявою про видачу оновленої довідки про розміри його грошового забезпечення, пункт 3 Порядку №45 передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок №3-1).

Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з пунктом 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган Пенсійного фонду.

Суд зазначає, що 30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» №704 (далі - Постанова №704) (набрала чинності 01.03.2018) якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, та пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Таким чином, з 05.03.2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою №704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-ХІІ.

Вищенаведене відповідає правовому висновку, викладеному у рішенні Касаційного адміністративного суду Верховного Суду від 17.12.2019, прийнятому у зразковій справі №160/8324/19 (провадження №Пз/9901/20/19) та залишеному без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020.

Верховний Суд у рішенні від 17.12.2019 у зразковій справі №160/8324/19 (провадження №Пз/9901/20/19) дійшов висновку про те, що дії відповідача щодо відмови позивачу у підготовці та наданні до ГУ ПФУ оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019 є неправомірними, а тому відповідача належить зобов'язати скласти та подати до ГУ ПФУ нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача, станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, статті 9 Закону №2011-XII та з врахуванням положень постанови №704, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) перерахунку основного розміру пенсії позивача».

Отже, підстави для зобов'язання відповідача у складенні та направленні до Управління оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача саме станом до 01.03.2018 для проведення перерахунку основного розміру пенсії з 01.01.2018, відсутні, оскільки позивач набув право на перерахунок пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення саме з 05.03.2019.

Щодо наявності підстав для включення до вказаних довідок надбавки за високі досягнення праці або за виконання особливо важливої роботи 30,54 %.

Як зазначалось вище, згідно з пунктом 5 Порядку №45 (у редакції, яка діяла до змін, внесених Постановою №103) для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:

- посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;

- надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання "заслужений" чи "народний", службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;

- щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок

- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;

- щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах "С", у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром "Байконур", якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.

При цьому, абзац 7 вказаного пункту визначає, що додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Отже, при перерахунку пенсії не враховуються щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення), що скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Суд зазначає, що відповідно до пункту 6 Постанови №704 (в редакції станом на 05.03.2019) надбавка за виконання особливо важливих завдань, як додатковий вид грошового забезпечення, не визначена, як така, що підлягає виплаті. Відсутня така надбавка і серед переліку додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, які затверджені згідно з додатком 15 Постанови №704.

Таким чином станом на 05.03.2019 (дата виникнення у позивача права на перерахунок пенсії) надбавка за виконання особливо важливої роботи, як додатковий вид грошового забезпечення, за посадою (аналогічною посадою), яку займав позивач (завідувач сектору організації оперативно-запобіжних заходів зі скорочення податкового боргу Орджонікідзевського ВПМ УПМ ДПА в Запорізькій області) не встановлена та, як наслідок, не виплачувалась.

З огляду на вказане, відсутні правові підстави для включення у довідки про розмір грошового забезпечення позивача, що враховуються для перерахунку пенсії такого додаткового виду грошового забезпечення як за високі досягнення праці або за виконання особливо важливої роботи.

Такі висновки узгоджуються з правовою позицією щодо застосування норм абзацу 7 пункту 5 Порядку №45, наведеною у рішенні Верховного Суду від 12.03.2018, залишеного без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 12.12.2018 у зразковій справі №802/2196/17-а.

Щодо наявності підстав для включення у довідку про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії премії у розмірі 73,06 %.

За змістом абзацу 5 пунктом 5 Порядку №45 (у редакції, яка діяла до змін, внесених Постановою №103) для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Механізм нарахування та виплати грошового забезпечення особам рядового та начальницького складу податкової міліції визначає Порядок виплати грошового забезпечення особам рядового та начальницького складу податкової міліції, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 17.07.2018 №616 (далі - Порядок №616).

За положеннями пункту 2 Порядку №616 місячне грошове забезпечення - грошове забезпечення, встановлене на дату настання події, без урахування одноразових додаткових видів грошового забезпечення. При цьому до місячного грошового забезпечення премія включається у розмірі, нарахованому у місяці, що передує події.

Приписами підпункту 2 пункту 5 Постанови №704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Натомість, позивач вважає, що у довідці про розмір грошового забезпечення має бути відображений розмір премії 73,06 % від посадового окладу. При цьому, такі доводи позивача ґрунтуються на тому, що у 2009 році розмір його пенсії був обрахований саме з урахуванням 73,06 % премії від посадового окладу.

Суд зауважує, що оскільки з 05.03.2019 виникли підстави для перерахунку пенсії, зокрема, колишнім працівникам податкової міліції, призначеної за Законом №2262-ХІІ, з урахуванням посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, надбавки за вислугу років, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії, визначених згідно з Постановою №704, тому види та розміри грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивача, повинні бути визначені за нормами, чинними саме станом на 05.03.2019.

Враховуючи, що в матеріалах справи відсутні відомості щодо преміювання Головним управлінням ДФС у Запорізькій області особового складу податкової міліції, зокрема, ОСОБА_1 станом на дату формування довідки 05 березня 2019 року, вимога позивача, щодо включення до складу довідки про розмір грошового забезпечення премії у визначеній позивачем сумі (відсотках), є безпідставною.

Підсумовуючи вищенаведене у сукупності, суд доходить висновку про відсутність підстав для задоволення даного позову.

Згідно з частинами 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Відповідно до положень статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Виходячи з меж заявлених вимог та заперечень, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, в межах компетенції, суд дійшов висновку про те, що позов не підлягає задоволенню.

Питання щодо розподілу судових витрат в порядку статті 139 КАС України судом не вирішується з огляду на відмову у задоволенні адміністративного позову.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) до Головного управління ДФС у Запорізькій області (69107, Запорізька обл., місто Запоріжжя, пр. Соборний, буд.166, код ЄДРПОУ 39396146), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69005, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 158-б, код ЄДРПОУ 20490012) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня його проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення у повному обсязі складено та підписано 29.10.2021.

Суддя Л.Я. Максименко