308/8519/21
29.10.2021 м. Ужгород
Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Голяна О.В., за участю представника Закарпатської митниці ДФС України Зубенко І.І., за участю особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, громадянина Австрії ОСОБА_1 , розглянувши матеріали адміністративної справи про порушення митних правил, які надійшли з Закарпатської митниці ДФС відносно громадянина Республіки Австрія ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження Україна, м. Львів, місце роботи: «Моцарт оркестр Відень», музикант-віолончеліст, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , закордонний паспорт НОМЕР_1 від 10.10.2016 року, орган що видав - MAGISTRAT WIEN MBA 6/7, за ст.471 Митного кодексу України, -
01.05.2021 року о 21 год. 27 хв. в зону митного контролю на ділянку «В'їзд» митного поста «Тиса» Закарпатської митниці Держмитслужби заїхав легковий автомобіль марки «MITSUBISHI», моделі «ATTRAGE», реєстраційний номерний знак Республіки Австрія НОМЕР_2 , під керуванням громадянина Республіки Австрія ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), що прямував з Республіки Австрія до України у приватних справах. Формою проходження митного контролю гр. Республіки Австрія ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) обрав порядок проходження митного контролю по каналу «зелений коридор», до митного контролю громадянин Республіки Австрія ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) надав контрольний талон для проходження митного контролю по «зеленому коридору», тобто своїми діями заявив про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо переміщення через митний кордон України.
Згідно частини 5 статті 366 Митного кодексу України обрання «зеленого коридору» вважається заявою громадянина про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та свідчить про факти, що мають юридичне значення. У відповідності до частини 6 даної статті громадяни, які проходять (проїжджають) через «зелений коридор», звільняються від подання письмової митної декларації. Звільнення від подання письмової митної декларації не означає звільнення від обов'язкового дотримання переміщення товарів через митний кордон України.
Відповідно до частини 1 статті 318 Митного кодексу України митному контрою підлягають усі товари, транспортні засоби комерційного призначення, які переміщувались через митний кордон України.
Згідно ч.2 Типової технологічної схеми здійснення митного контролю автомобільних транспортних засобів перевізників і товарів, що переміщуються ними, у пунктах пропуску через державний кордон, затвердженні постановою КМ України від 21.05.2012 року №451 - митний контроль автомобільних транспортних засобів і товарів здійснюється виключно митними органами відповідно до законодавства, вибірково, у формах та обсязі, що визначені на підставі результатів системи управління ризиками.
Керуючись пунктом 6 Типової Технологічної схеми здійснення митного контролю та митного оформлення автомобільних транспортних засобів і товарів, митні органи у пунктах пропуску здійснюють, зокрема, аналіз та оцінку ризиків, митний огляд (огляд та переогляд автомобільних транспортних засобів і товарів, ручної поклажі та багажу, особистий огляд громадян).
В ході митного контролю зазначеного транспортного засобу та речей громадянина Республіки Австрія ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) був виявлений музичний інструмент - скрипка без етикеток та маркувань, покрита темно - коричневим лаком зі слідами старіння, довжиною 560 мм, шириною 165 мм, з наявною вм'ятиною біля лівої ефи знизу, розміром 10 мм * 16 мм, у футлярі сірого кольору марки «GEWA german design» зі смичком довжиною 740 мм, бувші у використанні, в кількості 1 шт., які знаходились у салоні транспортного засобу без ознак приховування. Доступ до виявленого товару нічим не утруднявся. Виявлена скрипка має ознаки такої, що виготовлена 50 років тому і більше.
У відповідності до вимог частини 1 статті 374 Митного кодексу України «Умови ввезення (пересилання) громадянами товарів на митну територію України», товари (за винятком підакцизних), сумарна фактурна вартість яких не перевищує еквівалент 500 євро та сумарна вага яких не перевищує 50 кг., що ввозяться громадянами на митну територію України у ручній поклажі та/або у супроводжуваному багажі через інші, ніж відкриті для повітряного сполучення, пункти пропуску через державний кордон України, не підлягають письмовому декларуванню та не є об'єктами оподаткування митними платежами.
Відповідно до частини 3 статті 374 Митного кодексу України, зазначено, що у разі якщо товари, зазначені у частині першій цієї статті, підлягають державній реєстрації на території України, такі товари підлягають письмовому декларуванню в порядку встановленому для громадян, з поданням документів, що видаються державним органам для здійснення митного контролю та митного оформлення таких товарів при переміщенні (пересиланні) їх через митний кордон України громадянами та звільняються від оподаткування митними платежами. Виявлений музичний інструмент відноситься до коду товару згідно УКТЗЕД 9706 00 00 00. У відповідності до вимог ч.5 ст.374 МК України «Культурні цінності за кодом 9706 00 00 00 згідно з УКТ ЗЕД, виготовлені 50 і більше років тому, незалежно від їх вартості та способу переміщення через митний кордон України, підлягають письмовому декларуванню.
Згідно з наданого пояснення гр. Республіки Австрія ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) переміщував скрипку Богемської мануфактури, приблизно 1900 року виготовлення, зі смичком у футлярі «GEWA german design», для своєї племінниці від відомої йому особи на ім'я ОСОБА_3 . Документи на вказану скрипку у нього відсутні, оскільки з його слів, вона не має культурної цінності. Відповідно до письмово пояснення гр. Республіки Австрія ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) вартість вищевказаної скрипки зі смичком у футлярі становить 1000 євро, що згідно з курсом НБУ станом на 01.05.2021 року складає 33 642,70 грн.
Таким чином, гр. Республіки Австрія ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) порушив встановлений порядок проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, тобто переміщував через митний кордон України, обравши формою проходження митного контролю проходження (проїзд) через «зелений коридор» товари, переміщення яких через митний кордон України обмежено законодавство України, чим своїми діями вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст.471 МК України.
Під час розгляду справи гр. Республіки Австрія ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) підтвердив обставини викладені у протоколі про порушення митних правил. Додатково пояснив, що він неодноразово перевозив із собою музичні інструменти: скрипку та смички, оскільки грає на них. Йому не було відомо, що для перевезення через митний кордон скрипки та смичків необхідно мати відповідні дозвільні документи. Просив повернути йому музичні інструменти.
Крім того, вина гр. Республіки Австрія ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) у вчиненні правопорушення, передбаченого ст.471 Митного кодексу України, повністю підтверджується дослідженими та проаналізованими письмовими доказами, наявними в матеріалах справи про порушення митних правил.
Так, ст.458 МК України передбачено, що порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок.
Доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи (ст.495 МК України).
Диспозиція ст.471 МК України передбачає відповідальність за порушення встановленого цим Кодексом порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, тобто переміщення через митний кордон України особою, яка формою проходження митного контролю обрала проходження (проїзд) через «зелений коридор», товарів, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, або товарів в обсягах, що перевищують неоподатковувану норму переміщення через митний кордон України.
Так, гр. Республіки Австрія ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) 01 травня 2021 року о 21 год. 27 хв. переміщував через митний кордон України музичні інструменти (скрипку із смичком), які знаходилися у футлярі.
Згідно висновку експертного дослідження №СЕ-19/107-21/4377-МЗ від 25.06.2021 року подані на експертизу музичний інструмент - скрипка без етикеток та маркувань, покрита темно - коричневим лаком зі слідами старіння, довжиною 560 мм, шириною 165 мм, з наявною вм'ятиною біля лівої ефи знизу, розміром 10 мм * 16 мм, у футлярі сірого кольору марки «GEWA german design» зі смичком довжиною 740 мм, бувші у використанні, в кількості 1 шт., вилучена протоколом про ПМП №0550/30500/21 - не має культурної цінності.
Разом з тим, як було встановлено судом, у гр. Республіки Австрія ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) під час переміщення через митний кордон музичного інструменту не було жодних дозвільних документів на його вивезення за межі території України.
Враховуючи те, що виявлений у гр. Республіки Австрія ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) музичний інструмент не підпадає під дію ЗУ «Про вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей» та не відносяться до переліку товарів, переміщення яких через митний кордон України заборонено, вважаю за можливе їх повернути гр. Республіки Австрія ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ).
При накладенні на гр. Республіки Австрія ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) адміністративного стягнення враховується характер вчиненого правопорушення, особа порушника та ступінь його вини.
Враховуючи всі обставини справи та особу порушника, на гр. Республіки Австрія ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) слід накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1700 грн.
Крім того, згідно вимог ст. 40-1 КУпАП з гр. Республіки Австрія ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) необхідно стягнути в дохід держави судовий збір у розмірі 454 грн. 00 коп.
Керуючись ст.ст. 471, 461, 462, 467, 522, 524, 525 Митного кодексу України, ст.ст.40-1, 294 КпАП України,-
Громадянина Республіки Австрія ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ст.471 МК України та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 1700 (одна тисяча сімсот) грн. в дохід держави.
Стягнути з громадянина Республіки Австрія ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) на користь держави судовий збір у розмірі 454 (чотириста п'ятдесят чотири) грн. 00 коп.
Вилучений згідно протоколу про порушення митних правил №0550/30500/21 від 01 травня 2021 року предмет, а саме: «музичний інструмент - скрипку без етикеток та маркувань, покриту темно - коричневим лаком зі слідами старіння, довжиною 560 мм, шириною 165 мм, з наявною вм'ятиною біля лівої ефи знизу, розміром 10 мм * 16 мм, у футлярі сірого кольору марки «GEWA german design» зі смичком довжиною 740 мм, бувші у використанні, в кількості 1 шт.» - повернути громадянину Республіки Австрія ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ).
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Закарпатського апеляційного суду.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя Олена ГОЛЯНА