Справа № 204/5989/21
Провадження № 3/204/2784/21
КРАСНОГВАРДІЙСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД м. ДНІПРОПЕТРОВСЬКА
27 жовтня 2021 року суддя Красногвардійського районного суду м.Дніпропетровська Юшков М.М., розглянувши справу про адміністративне правопорушення відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, пенсіонерки, зареєстрованої та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення №665 від 23.07.2021, на чергових виборах, які відбулися 25.10.2015, ОСОБА_1 обрано депутатом Чечелівської районної у місті Дніпрі ради.
Згідно з п.п.«б» п.1 ст.3 ЗУ «Про запобігання корупції» депутатів місцевих рад віднесено до суб'єктів, на яких поширюється дія закону.
Відповідно до ст.141 Конституції України та даних Міністерства юстиції України Чечелівська районна у місті Дніпрі рада з 27.11.2020 знаходиться в стані припинення, на підставі цього каденція депутатів Чечелівської районної у місті Дніпрі ради VII скликання припинена.
Згідно з абз.1 ч.2 ст.45 Закону, особи, зазначені у п.1, п.п.«а» і «в» п.2 ч.1 ст.3 Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Відповідно до п.2 ч.5 2 Розділу Порядку, затвердженого наказом НАЗК №168/19 від 12.12.2019 «декларація перед звільненням» - декларація, яка подається відповідно до абз.1 ч.2 ст.45 Закону, не пізніше двадцяти робочих днів з дня припинення діяльності, пов'язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншої діяльності, зазначеної у п.п.«а» і «в» п.2 ч.1 ст.3 Закону.
Разом з тим, ОСОБА_1 , припинивши діяльність депутата, несвоєчасно 14.06.2021 о 12:03 без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, тобто поза межами 20-ти денного строку, встановленого законодавством, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.172-6 КУпАП - «Порушення вимог фінансового контролю».
У судове засідання ОСОБА_1 з'явилася, просила вирішити питання її винуватості на розсуд суду, в разі визнання її винуватої - закрити провадження за малозначністю.
Прокурор Таранова Н.В. у судовому засіданні просила притягнути особу до відповідальності.
Вислухавши позицію ОСОБА_1 , прокурора, дослідивши письмові докази, які наявні в матеріалах провадження, суд приходить до наступного.
Згідно з вимогами ст.245 КУпАП, завданням провадження у справі про адміністративне правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Положеннями ст.ст.251, 252 КУпАП визначено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на підставі яких у визначеному законом порядку встановлюється наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винуватість даної особи в його вчиненні та інших обставин справи, що мають значення для її правильного вирішення. Ці фактичні дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, речовими доказами, а також іншими документами.
Статтею 280 КУпАП встановлено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
09.08.2021 з Управління стратегічних розслідувань в Дніпропетровській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України надійшли матеріали справи про адміністративне правопорушення з ч.1 ст.172-6 КУпАП відносно ОСОБА_1 .
За протоколом №665 від 23.07.2021 ОСОБА_1 за провину ставиться те, що вона, припинивши діяльність депутата Чечелівської районної у місті Дніпрі ради 27.11.2020, будучи суб'єктом декларування, несвоєчасно, без поважних причин, подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (перед звільненням), за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, тобто поза межами 20-ти денного строку, встановленого законодавством.
На підтвердження зазначеного, до протоколу №665 від 23.07.2021 долучено наступні докази:
- протокол про адміністративне правопорушення №665 від 23.07.2021 (а.с.1-10);
- рапорт ст. оперуповноваженого управління стратегічних розслідувань в Дніпропетровській області ДСР НПУ Сисоєва А. (а.с.11);
- рапорт ст. оперуповноваженого управління стратегічних розслідувань в Дніпропетровській області ДСР НПУ Сисоєва А. (а.с.12);
- витяг з публічної частини Єдиного державного реєстру декларацій осіб, декларація перед звільненням (а.с13-18);
- копія довідки про надання послуг КЕП (а.с.19-20);
- повідомлення щодо проведення перевірки №3774/55/103/01 від 14.06.2021 (а.с.23-25);
- відомості Центральної виборчої комісії «Місцеві вибори 2015» від 25.10.2015, з яких вбачається, що ОСОБА_1 обрано депутатом (а.с.26-31);
- лист про надання інформації (а.с.32-33);
- копію рішення Чечелівської районної у м.Дніпрі ради VII скликання XIV сесії №85/16 від 21.12.2016 про внесення змін до рішень районної ради (а.с.34) ;
- копію рішення Чечелівської районної у м.Дніпрі ради VII скликання X сесії №67/16 від 21.09.2016 про внесення змін до рішень районної ради (а.с.35);
- копію рішення Чечелівської районної у м.Дніпрі ради VII скликання VІІІ сесії №46/16 від 08.06.2016 про внесення змін до рішень районної ради (а.с.36);
- копію рішення Чечелівської районної у м.Дніпрі ради VII скликання VІІ сесії №39/16 від 22.04.2016 про перейменування ради (а.с.37);
- копію рішення Красногвардійської районної у місті Дніпропетровську виборчої комісії Дніпропетровської області «Про реєстрацію обраних депутатів Красногвардійської районної у місті Дніпропетровську ради у багатомандатному виборчому окрузі» від 06.11.2015 (а.с.38-39);
- копію рішення Чечелівської районної у м.Дніпрі ради VII скликання ХVІ сесії №130/17 від 31.05.2017 (а.с.40);
- копію рішення Чечелівської районної у м.Дніпрі ради VII скликання VІІ сесії №34/16 від 22.04.2016 (а.с.41-44);
- копії документів про статус та повноваження департаменту стратегічних розслідувань (а.с.54-57).
Згідно з ч.2 ст.4 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», повноваження депутата місцевої ради починаються з дня відкриття першої сесії відповідної ради з моменту офіційного оголошення підсумків виборів відповідною територіальною виборчою комісією і закінчуються в день відкриття першої сесії цієї ради нового скликання, крім передбачених законом випадків дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради або ради, до складу якої його обрано.
Відповідно до п.1 та п.2 рішення Дніпровської міської ради №80/60 від 02.09.2020, вирішено створити у структурі виконавчих органів Дніпровської міської ради адміністрації районів зі статусом юридичних осіб. Реорганізувати районні у м.Дніпрі ради та їх виконавчі комітети (як юридичні особи) шляхом приєднання до виконавчих органів Дніпровської міської ради згідно з додатком 2 (далі - додаток 2) .
Згідно з додатком 2, Чечелівська районна у м.Дніпрі рада та виконавчий комітет Чечелівської районної у м.Дніпрі ради приєднується до Адміністрації Чечелівського району Дніпровської міської ради.
Відповідно до ч.4 ст.50 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», у разі проведення виборів до новоутворених місцевих рад на базі існуючих рад повноваження депутатів цих рад припиняються. В даному випадку Чечелівська районна у місті Дніпрі рада та її виконавчий комітет, згідно з рішенням №80/60 Дніпровської міської ради «Про створення адміністрацій районів Дніпровської міської ради», приєднуються до виконавчих органів Дніпровської міської ради, тобто, наступні вибори вважатимуться проведеними не на базі існуючих рад, тому для вирішення питання щодо припинення повноважень депутатів слід керуватися не ч.4 ст.50 Закону, а ч.2 ст.4 Закону.
Відповідно до ч.5 ст.104 ЦК України, юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Згідно з даними офіційного сайту Міністерства юстиції України Чечелівська районна у місті Дніпрі рада з 26.11.2020 знаходиться у стані припинення. Станом на 27.11.2020 (дати, коли, згідно з протоколами, депутати припинили каденцію та набули обов'язків щодо подачі декларацій), Чечелівська районна у місті Дніпрі рада не припинила свою діяльність.
Суд звертає увагу, що в ч.2 ст.4 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» щодо підстави припинення повноважень депутата йдеться про першу сесію ради нового скликання однієї і тієї ж юридичної особи. В даному випадку правонаступником районної ради виступає інша юридична особа, до якої приєднується районна рада, яка з 27.11.2020 перебуває у статусі припинення (але не припинена), тому обов'язкова умова припинення повноважень депутата районної ради наразі відсутня.
Відповідно до п.5 Розділу ІІ «Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», затвердженого наказом НАЗК №168/19 від 12.12.2019, передбачено такі види декларацій:
- щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року;
- декларація перед звільненням - декларація, яка подається відповідно до абзацу першого частини другої статті 45 Закону не пізніше двадцяти робочих днів з дня припинення діяльності, пов'язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншої діяльності, зазначеної у підпунктах «а», «в» пункту 2 частини першої статті 3 Закону;
- декларація після звільнення - декларація, яка подається відповідно до абзацу другого частини другої статті 45 Закону до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком, у якому було припинено діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах «а», «в» пункту 2 частини першої статті 3 Закону.
Таким чином, обов'язок щодо подачі декларації перед звільненням особа набуває виключно в разі припинення діяльності, пов'язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншої діяльності, зазначеної у підпунктах «а», «в» пункту 2 частини першої статті 3 Закону.
В даному випадку, як було зазначено судом вище в мотивувальній частині постанови, з 27.11.2020 Чечелівська районна рада перебуває у статусі припинення, запис про її припинення відповідно до ч.5 ст.104 ЦК України до єдиного державного реєстру не внесено, підстави для припинення повноважень депутата районної ради, передбачені ч.2 ст.4 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», відсутні, у зв'язку з чим обов'язку подавати декларацію перед звільненням у встановлені терміни ОСОБА_1 , в даному випадку, не мала, тому в її діях відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Враховуючи викладене, на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП провадження підлягає закриттю за відсутності в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП.
На підставі викладеного, керуючись ч.1 ст.172-6, 247, 283-285, 287, 289, Кодексу України про адміністративні правопорушення
Провадження у справі про адміністративні правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.172-6 КУпАП - закрити за відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпровського апеляційного суду через Красногвардійський районний суд м.Дніпропетровська шляхом подачі скарги протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя: М.М. Юшков