Справа № 473/3727/21
іменем України
"27" жовтня 2021 р. Вознесенський міськрайонний суд Миколаївської області в складі головуючої судді Лузан Л.В., при секретарі судового засідання Кріпак Н.Г., розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Вознесенську Миколаївської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Вознесенського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Миколаївській області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення,
в жовтні 2021 року ОСОБА_1 вернувся до суду з адміністративним позовом до Вознесенського РУП ГУНП в Миколаївській області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 06.10.2021 року поліцейський СРПП Вознесенського РУП ГУНП в Миколаївській області виніс відносно позивача постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення серії ГАБ № 540304 в вигляді попередження.
З даної постанови вбачається, що позивач ОСОБА_1 06.10.2021 року в с. Актове на вул. Туристичній розпивав алкогольні напої, чим порушив громадський порядок та ображав суспільну мораль, в зв'язку з чим був притягнутий до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 178 КпАП України.
Позивач вважав, що вказана постанова є незаконною та підлягає скасуванню, зокрема з тих підстав, що відповідачем не надано належних доказів щодо вчинення ним вказаного правопорушення.
Посилаючись на вказані обставини позивач просив про задоволення позову.
В судове засідання позивач не з'явився, надав заяву про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги просив задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, надіслав на адресу суду заяву про розгляд справи без його участі.
Суд з урахуванням вимог ч. 1 ст. 205, ч. 3 ст. 268 КАС України вважав можливим провести розгляд справи без особистої участі учасників справи, оскільки матеріали містять достатньо інформації для вирішення спору.
Дослідивши матеріали справи в межах вимог та на підставі наявних доказів, суд прийшов до наступного.
Зокрема судом встановлено, що 06.10.2021 року поліцейський СРПП Вознесенського РУП ГУНП в Миколаївській області виніс відносно позивача ОСОБА_1 постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення серії ГАБ № 540304, в вигляді попередження.
З даної постанови вбачається, що позивач ОСОБА_1 06.10.2021 року в с. Актове на вул. Туристичній розпивав алкогольні напої, чим порушив громадський порядок та ображав суспільну мораль, в зв'язку з чим був притягнутий до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 178 КпАП України.
Аналізуючи вимоги сторони позивача, суд виходить з наступного.
Відповідно до ст. 222 КпАП України органи Національної поліції розглядають справи, зокрема, про адміністративні правопорушення, передбачені ч.ч.1,2 ст. 178 КпАП України.
Від імені органів Національної поліції розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право працівники органів і підрозділів Національної поліції, які мають спеціальні звання, відповідно до покладених на них повноважень.
Відповідно до ч.1 ст. 8 Закону України «Про Національну поліцію» поліція діє виключно на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
Згідно п. 8 ч.1 ст. 23 зазначеного Закону поліція відповідно до покладених на неї завдань у випадках, визначених законом, здійснює провадження у справах про адміністративні правопорушення, приймає рішення про застосування адміністративних стягнень та забезпечує їх виконання.
Відповідно до ч.1 ст. 178 КпАП України розпивання пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв на вулицях, у закритих спортивних спорудах, у скверах, парках, у всіх видах громадського транспорту (включаючи транспорт міжнародного сполучення) та в інших заборонених законом місцях, крім підприємств торгівлі і громадського харчування, в яких продаж пива, алкогольних, слабоалкогольних напоїв на розлив дозволена відповідним органом місцевого самоврядування, або поява в громадських місцях у п'яному вигляді, що ображає людську гідність і громадську мораль, тягне за собою попередження або накладення штрафу від одного до п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 178 КпАП України, полягає, зокрема в розпиванні спиртних напоїв, сутність якого охоплює не тільки сам факт вживання спиртного напою, але й дії, що передують йому (наприклад, розливання спиртного напою в стакани). Іншим видом дій, які утворюють об'єктивну сторону цього правопорушення, є поява в громадських місцях у нетверезому стані, що ображає людську гідність і громадську мораль, під якою необхідно розуміти: поведінку особи у стані сп'яніння, яка явно порушує загальновизнані норми (непристойні висловлювання або жести, грубі вигуки, нав'язливе ставлення до громадян тощо). Не підлягає притягненню до адміністративної відповідальності особа тільки за сам факт появи у нетверезому стані в громадському місці, якщо вигляд і поведінка особи при цьому є пристойними.
Відповідно до ч.1 ст. 7 КпАП України ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність складу адміністративного правопорушення, яка доводиться шляхом надання відповідних доказів (ст. 251 КпАП України).
Згідно ст. 251 КпАП України доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи (ст. 280 КпАП України).
Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Між тим, на підтвердження наявності факту, обставин, складу правопорушення та вини позивача у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 178 КпАП України, жодних доказів відповідачем суду надано не було.
За таких обставин, приймаючи до уваги відсутність доказів вчинення адміністративного правопорушення, правову конструкцію диспозиції адміністративного правопорушення, передбаченогоч.1 ст.178 КпАП України, зміст спірної постанови від 06.10.2021 року, суд приходить до висновку про недоведеність наявності в діях ОСОБА_1 складу даного адміністративного правопорушення.
В зв'язку з чим, оскаржувану постанову слід скасувати, а провадження в справі закрити на підставі п. 1 ч. 1ст. 247 КпАП України.
Згідно ст.139 КАС України з відповідача на користь позивача належать до стягнення понесені ним та підтверджені належними доказами судові витрати: судовий збір у розмірі 454 грн. 00 коп. (квитанція №58693406 від 12.10.2021 року).
Керуючись ст.ст.2,5,6,8-10,77,139,241-246,271,286 КАС України, суд
позовні вимоги ОСОБА_1 до Вознесенського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Миколаївській області про скасування постанови про накладення адміністративного стягненнязадовольнити.
Постанову серії ГАБ № 540304 від 06.10.2021 року про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 178 КпАП України відносно ОСОБА_1 ,скасувати, а провадження в справі - закрити.
Стягнути з Головного управління Національної поліції в Миколаївській області (код ЄДРПОУ 40108735) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 454 (чотириста п'ятдесят чотири) грн. 00 коп.
Рішення може бути оскаржене до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення.
Суддя Л.В.Лузан