Рішення від 27.10.2021 по справі 640/20590/21

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

місто Київ

27 жовтня 2021 року справа №640/20590/21

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Кузьменка В.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1 )

доГоловного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (далі по тексту - відповідач, ГУ ПФУ в м. Києві)

про1) визнання протиправними дії відповідача щодо відмови перерахувати пенсію як працюючому пенсіонеру за віком позивачу відповідно до частини четвертої статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням страхового стажу та заробітку з 01 грудня 2011 року по 31 квітня 2021 року, починаючи з моменту звернення, а саме, з 20 травня 2021 року; 2) зобов'язання відповідача перерахувати пенсію як працюючому пенсіонеру за віком позивачу відповідно до частини четвертої статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням страхового стажу та заробітку з 01 грудня 2011 року по 31 квітня 2021 року, починаючи з моменту звернення, а саме, з 20 травня 2021 року

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва, зазначаючи, що відповідач протиправно відмовив у здійсненні перерахунку його пенсії як працюючому пенсіонеру.

На думку позивача, він як пенсіонер, який продовжував працювати та набув стажу більше 35 років, має право на перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії з урахуванням нового стажу роботи та нового заробітку.

Ухвалою від 27 липня 2021 року Окружний адміністративний суд міста Києва відкрив провадження в адміністративній справі №640/20590/21 в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання.

Відповідач подав до суду відзив на адміністративний позов, до якого в якості доказів направлення копії відзиву учасникам справи, додав копії поштового реєстру та фіскального чеку АТ «Укрпошта».

Копія поштового реєстру та копія фіскального чеку жодним чином не засвідчені.

Належними доказами направлення відзиву іншим учасникам справи є квитанція або касовий чек, в якому зазначено найменування оператора та об'єкта поштового зв'язку, які надають послуги, дата та вид послуги, її вартість, копія реєстру відправлення поштової кореспонденції зі штампом поштового відділення тощо, засвідчені відповідно до пункту 5.27 Національного стандарту України Державної уніфікованої системи документації, Уніфікованої системи організаційно - розпорядчої документації «Вимоги до оформлювання документів» (ДСТУ 4163-2003), затвердженого наказом Держспоживстандарту України від 07 квітня 2003 року №55.

Таким чином, відзив відповідача не відповідає положенням пункту другого частини четвертої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України, а отже, не може бути прийнятий до розгляду.

Позивач подав відповідь на відзив, в якому зазначив, що має 48 років стажу та повторно обґрунтував позовні вимоги.

Дослідивши наявні у справі докази, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив такі фактичні обставини, що мають значення для вирішення справи.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в м. Києві та з 02 грудня 2011 року отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

З матеріалів пенсійної справи, а саме, перерахунку пенсії станом на 30 березня 2020 року, вбачається, що з 01 квітня 2020 року позивачу проведено перерахунок пенсії в автоматичному режимі без додаткового звернення особи відповідно до положень абзацу третього частини четвертої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». При цьому, при перерахунку пенсії було враховано страховий стаж пенсіонера по 30 червня 2019 року. Повним страховий стаж позивача становить 48 років 07 місяців 14 днів.

У відповідь на заяву позивача від 20 травня 2021 року відповідач в листі від 26 травня 2021 року №2600-0212-8/84848 відмовив у здійсненні перерахунку та повідомив, що з 01 квітня 2020 року позивачу автоматично проведено індивідуально-масовий перерахунок по стажу відповідно до частини четвертої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та зараховано стаж з 01 березня 2018 року по 30 червня 2019 року (1 рік 4 місяця), оскільки на день подання заяви не пройшло 24 місяці після попереднього перерахунку, підстав для проведення перерахунку пенсії відповідно до статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не має.

Окружний адміністративний суд міста Києва, вирішуючи спір по суті позовних вимог, керується такими мотивами.

Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Питання перерахунку раніше призначених пенсій працюючим пенсіонерам регламентовано, зокрема, статтею 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Частиною четвертою статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.

За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї статті, здійснюється не раніше дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

Відповідно до частин першої та другої статті 24 Закону страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

На виконання вимог абзацу 5 частини четвертої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» правлінням Пенсійного фонду України прийнято постанову від 18 травня 2018 року №10-1, якою затверджено Порядок проведення перерахунку пенсії без додаткового звернення особи відповідно до частини четвертої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі по тексту - Порядок №10-1), який визначає механізм проведення перерахунку пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», щороку з 01 квітня без додаткового звернення осіб, які після призначення (попереднього перерахунку) пенсії продовжували працювати.

Пунктом 3 Порядку №10-1 передбачено, що перерахунок пенсії проводиться пенсіонеру, який після призначення (перерахунку) пенсії:

1) продовжував працювати та має не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої (якого) призначено (попередньо перераховано) пенсію або із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, за даними реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії;

2) продовжував працювати і має менш як 24 місяці страхового стажу. Перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки з дня звернення за призначенням (попереднім перерахунком) пенсії.

Перерахунок проводиться з урахуванням страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) та із заробітної плати (доходу), з якої (якого) призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Згідно із пунктом 4 Порядку №10-1 перерахунок проводиться тим особам, які станом на 01 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбачене пунктом 3 цього Порядку, на найбільш вигідних умовах.

Водночас, за правилами пункту 7 указаного Порядку №10-1 у період по 11 жовтня 2019 року особи, яким проведено перерахунок пенсії відповідно до цього Порядку, можуть за поданою заявою провести перерахунок на умовах, передбачених абзацами першим - третім частини четвертої статті 42 Закону. Обчислення страхового стажу, який дає право на такий перерахунок, починається з дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії, проведеного до 01 квітня 2018 року. Перерахунок пенсії проводиться на підставі заяви пенсіонера у строки, встановлені частиною четвертою статті 45 Закону.

Системний аналіз наведених норм у своєму взаємозв'язку свідчить, що за загальним правилом право на перерахунок пенсії виникає в особи за умови, якщо остання після призначення пенсії продовжувала працювати. Таке право може бути реалізоване не раніше двох років після призначення або попереднього перерахунку пенсії.

Разом з тим, із запровадженням інституту автоматизованого щорічного перерахунку пенсії з 1 квітня без додаткового звернення тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах, Пенсійний фонд України у прийнятому ним же Порядку №10-1 самостійно надав особам, яким проведено перерахунок пенсії відповідно до цього Порядку, можливість у період по 11 жовтня 2019 року за поданою заявою провести перерахунок на умовах, передбачених абзацами першим - третім частини четвертої статті 42 Закону. Умовою такого перерахунку, в силу приписів абзацу 6 частини четвертої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та пункту 7 Порядку №10-1, є те, що обчислення страхового стажу, який дає право на відповідний перерахунок, починається з дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії, проведеного до 01 квітня 2018 року.

З матеріалів справи вбачається, що позивач у період по 11 жовтня 2019 року не звертався до відповідача із заявою про проведення перерахунку його пенсії на умовах, передбачених абзацами першим - третім частини четвертої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з 01 квітня 2020 року відповідачем проведений перерахунок пенсії позивача на підставі абзацу третього частини четвертої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» без додаткового звернення позивача в автоматичному порядку, під час перерахунку пенсії врахований страховий стаж позивача за 48 років 07 місяців 14 днів (по 30 червня 2019 року).

Таким чином, наступний перерахунок пенсії позивачу може бути проведений не раніше ніж через два роки з моменту проведення останнього перерахунку, а саме - з 01 квітня 2022 року.

Разом з тим, позивач звернувся до органів пенсійного фонду з заявою про перерахунок пенсії 20 травня 2021 року, тобто менше, ніж через два роки після останнього перерахунку.

Суд не погоджується з доводами позивача, що у разі наявності у чоловіка 35 років стажу і більше, він має право за його заявою проводити відповідний перерахунок пенсії, як працюючий пенсіонер незалежно від попередніх перерахунків.

Так, абзацом четвертим частини четвертої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Отже, пенсіонер має право на перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після попереднього перерахунку, саме у зв'язку із набуттям стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону (35 років для чоловіків) одноразово.

Відповідно до розпорядження Солом'янського районного управління Пенсійного фонду від 19 грудня 2011 року пенсія позивачу призначена з урахуванням страхового стажу позивача 41 рік 08 місяців 13 днів (по 30 листопада 2011 року), тобто більше, ніж 35 років.

Таким чином, позивач набув страховий стаж встановлений частиною першою статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до призначення йому пенсії, а не після її призначення, а тому підстави для перерахунку пенсії після набуття стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, відсутні.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для визнання протиправними дій відповідача щодо відмови перерахувати пенсію як працюючому пенсіонеру за віком позивачу відповідно до частини четвертої статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та зобов'язання відповідача перерахувати йому пенсію відповідно до частини четвертої статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням страхового стажу та заробітку з 01 грудня 2011 року по 31 квітня 2021 року, починаючи з моменту звернення.

Отже, на думку Окружного адміністративного суду міста Києва, відповідачем доведено правомірність своєї поведінки з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов ОСОБА_1 не підлягає задоволенню.

Оскільки позивачу у задоволенні позову відмовлено, судові витрати зі сплати судового збору відшкодуванню не підлягають.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 72-77, 139, 241-246, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Відмовити в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 повністю.

Згідно з частиною першою статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Відповідно до частини другої статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України у разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Частина перша статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України встановлює, що апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п'ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 );

Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, буд. 16; ідентифікаційний код 42098368).

Суддя В.А. Кузьменко