Ленінський районний суд м.Полтави
Справа № 553/2791/21
Провадження № 3/553/896/2021
Іменем України
28.10.2021м. Полтава
Суддя Ленінського районного суду м. Полтави Новак Ю.Д., розглянувши матеріали, які надійшли з Управління патрульної поліції у Полтавській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1
за ст. 184 ч.3 КУпАП ,-
У провадженні Ленінського районного суду м. Полтави знаходиться адміністративний матеріал відносно ОСОБА_1 за ст. 184 ч.3 КУпАП.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 215434 від 01.10.2021 року, 29.06.2021 року, гр. ОСОБА_1 , в АДРЕСА_2 будучи батьком неповнолітнього ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ухилився від виконання своїх батьківських обов'язків, що призвело до дорожньо-транспортної пригоди, яка мала місце 29.06.2021 року о 18 год. 30 хв. в м. Полтава по вул. 9-го травня. За участі гр. ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який керуючи велосипедом, виїжджаючи з прилеглої території на вул. 9-го травня, не надав переваги в русі мотоциклу «Hyosung GA 125 Cruise», д.н.з. НОМЕР_1 під керуванням водія ОСОБА_3 , який скоїв наїзд на нього. Внаслідок пригоди транспортні засоби отримали механічні пошкодження, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 отримав тілесні ушкодження.
Цими діями ОСОБА_1 скоїв адміністративне правопорушення передбачене ст. 184 ч.3 КУпАП.
Постановою слідчого ВРЗСТ Полтавського районного управління поліції ГУНП в Полтавській області А. Костенка кримінальне провадження, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12021170420000682 від 30.06.2021 року закрито у зв'язку з відсутністю в діянні ОСОБА_2 складу кримінального правопорушення, на підставі п.2 ч.1 ст. 284 КПК України. Копію постанови про закриття кримінального провадження направити до Управління патрульної поліції в Полтавській області ДПП для вирішення питання про притягнення ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності за порушення Правил дорожнього руху відповідно до положень Кодексу України про адміністративні правопорушення.
ОСОБА_1 подав до суду заяву про розгляд адміністративного матеріалу без його участі, вину у вчиненому правопорушенні визнавав, щиро розкаювався.
Суд, дослідивши матеріали адміністративної справи, приходить до наступних висновків.
Згідно зі ст.7 КУпАП провадження у справах про адміністративне правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є, зокрема, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
За умовами ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
При цьому, в силу положень п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Відповідно до ст.1 Конституції Україна є суверенною і незалежною, демократичною, соціальною, правовою державою. Людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю; права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, яка відповідає перед людиною за свою діяльність; утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави (ст.3 Конституції України).
У відповідності зі ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» від 23.02.2006 року (далі - ЄСПЛ ), не тільки Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод (далі Конвенція), але й, практика ЄСПЛ застосовується судами України як джерело права, та має більшу юридичну силу чим норми КПК України, оскільки згідно ст.19 Закону, законодавчий орган держави (орган представництва) має здійснювати експертизу та перевірку чинних законів і підзаконних актів на відповідність Конвенції та практиці ЄСПЛ.
Дослідивши матеріали справи, вважаю, що в діях ОСОБА_1 є склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 184 КУпАП.
Зазначені обставини випливають із протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 215434 від 01.10.2021, копії постанови про закриття кримінального провадження від 31.08.2021, інших матеріалах, що знаходяться в справі.
Згідно ч. 3 ст. 184 КУпАП вчинення неповнолітніми віком від чотирнадцяти до шістнадцяти років правопорушення, відповідальність за яке передбачено цим Кодексом, тягне за собою накладення штрафу на батьків або осіб, які їх заміняють від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Беручи до уваги зібрані по справі докази, керуючись нормами законодавства, що регулює вищезазначені правовідносини, приходжу до висновку, що протиправність поведінки ОСОБА_1 доведена.
При вирішенні питання щодо міри адміністративної відповідальності приходжу до наступних висновків.
Адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самою особою, що притягується до адміністративної відповідальності, так і іншими особами (ст. 23 КУпАП).
Згідно ст.34 КУпАП обставиною, що пом'якшує відповідальність притягуваного за адміністративне правопорушення суд визнає щире каяття.
Згідно ст.35 КУпАП обставин, що обтяжують відповідальність притягуваного за адміністративне правопорушення, судом не встановлено.
Враховуючи фактичні обставини справи, оцінивши докази по справі у їх сукупності та взаємозв'язку, беручи до уваги, що адміністративне правопорушення вчинено вперше, характер вчиненого правопорушення, суд вважає за необхідне накласти адміністративне стягнення на ОСОБА_1 у вигляді штрафу в межах санкції статті 184 КУпАП.
Згідно ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку покладено таке стягнення.
Враховуючи дану норму законодавства та виходячи з положень ст. 4 Закону України «Про судовий збір», з ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір у розмірі 454 грн. 00 коп.
Керуючись ст. ст.7, 245 КУпАП, суддя,-
Визнати ОСОБА_1 винним в скоєнні правопорушення передбаченого ч.3 ст. 184 КУпАП.
Накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу 850 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в сумі 454 грн.
На постанову може бути подано апеляцію протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя Ленінського районного суду м. Полтави Ю. Д. Новак