28 жовтня 2021 року справа № 580/7461/21
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд одноособово в складі головуючої судді Бабич А.М., розглянувши в залі суду в порядку спрощеного письмового провадження адміністративну справу за позовом адвоката Ковтуна А.В. від імені ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити дії,
24.09.2021 адвокат Ковтун А.В. (18001, Черкаська обл., м.Черкаси, бул.Шевченка, 222, оф.3) подав від імені ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) (далі - позивач) у Черкаський окружний адміністративний суд позов до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м.Черкаси, вул.Смілянська, буд.23; код ЄДРПОУ 21366538) (далі - відповідач) про:
визнання протиправним рішення відповідача;
зобов'язання відповідача перевести його з 27.08.2021 на пенсію державного службовця відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» з урахуванням довідки від 26.08.2021 №144/23-00-10-0225 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, та довідки від 26.08.2021 №143/23-00-10-0225 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця.
Додатково просила:
розглянути справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи ( у письмовому провадженні);
стягнути на її користь із відповідача понесені витрати на професійну правничу допомогу.
В обґрунтування позову зазначено, що відповідач всупереч вимог закону відмовив їй у переведенні на пенсію державного службовця відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу».
Ухвалою суду від 29.09.2021 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи здійснювати на виконання ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) за правилами спрощеного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні). Також встановлено відповідачу строк, тривалістю п'ятнадцять днів з дня отримання копії ухвали про відкриття провадження у справі, для надання відзиву на позовну заяву та доказів. Вказану ухвалу відповідач отримав 30.09.2021, що підтверджується розпискою, представник позивача - 04.10.2021, а позивач - 05.10.2021, що підтверджується рекомендованими повідомленнями про поштове вручення.
22.10.2021 ухвалою суд продовжив відповідачу до 28.10.2021 строк для надання додаткового часу для подання відзиву на адміністративний позов та виготовлення і надання суду копій матеріалів з пенсійної справи позивача.
23.10.2021 та 27.10.2021 від відповідача до суду надійшли відзиви на позовну заяву, в яких просив відмовити у задоволенні позовних вимог повністю. В обґрунтування зазначив, що необхідною умовою для наявності у осіб, які мають не менш ніж 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, права на пенсію є досягнення такими особами певного віку та наявність страхового стажу, передбаченого абз.1 ч.1 ст.28 Закону України №1058. Відповідно до записів у трудовій книжці позивач працювала в органах податкової служби на посадах з присвоєнням спеціального звання, які не дають права переведення на пенсію державного службовця відповідно до Закону України №889. Вважає, що обґрунтування позивачем позовних вимог положеннями ЗУ від 04.12.1990 №509 «Про Державну податкову службу в Україні» є помилковим, оскільки станом на дату виникнення спору вказаний Закон втратив чинність. Пправо на отримання пенсії відповідно до ст.37 ЗУ від 16.12.1993 №3723 «Про державну службу» мають лише особи, посади яких визначені лише ст.25 вказаного Закону, без будь яких альтернатив. Тому відсутні підстави для задоволення позову.
Всі подані сторонами документи долучені судом до матеріалів адміністративної справи.
Оцінивши доводи сторін, дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню, з огляду на таке.
Даними паспорту громадянина України серії НОМЕР_2 підтверджується, що позивач народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 . Довідкою до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААА №196157 підтверджується, що їй 04.12.2015 встановлена 2 група інвалідності.
Посвідченням від 12.01.2016 серії НОМЕР_3 підтверджується, що позивачу призначена пенсія по інвалідності 2 групи.
Записами трудової книжки НОМЕР_4 підтверджується, що позивач працювала у періоді з 08.05.1992 до 29.01.2021 в органах Державної податкової служби (Міндоходів, Державної фіскальної служби) на різних посадах. 10.08.1994 прийняла присягу державного службовця відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу».
Даними перерахунків пенсії в пенсійній справі позивача підтверджується, що позивач отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та її пенсія перерахована 14.05.2020, 28.07.2020 у зв'язку з уточненням даних в ЕПС.
17.02.2021 позивач звернулася до відповідача заявою про перерахунок пенсії (зазначено вид перерахунку - перехід на інший вид пенсії). Розпискою-повідомленням підтверджується, що заяву прийнято 17.02.2021 і зареєстровано за №2806. До заяви додала: довідку про заробітну плату, довідку про присвоєння ідентифікаційного номеру, заяву про призначення/перерахунок пенсії, інший документ (службову), паспорт, трудову книжку, довідку ДПІ.
Відомостями перерахунку пенсії в пенсійній справі позивача підтверджується, що вона отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та її пенсія перерахована 17.02.2021 із-за працевлаштування/звільнення.
25.02.2021 відповідач прийняв рішення №971010301497 про відмову у проведенні перерахунку пенсії, яким відмовив позивачу у призначенні пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» у зв'язку з відсутністю права.
24.03.2021 позивач письмовим запитом на інформацію звернулася до відповідача, в якому просила;
надати інформацію стосовно призначення її пенсії та складових, на підставі яких здійснювався її розрахунок;
надати інформацію стосовно здійснених їй перерахунків пенсії та підстав, з яких такі перерахунки здійснювались;
надати належним чином засвідчену копію заяви від 17.02.2021 щодо переходу на пенсію відповідно до ЗУ «Про державну службу»;
надати належним чином засвідчене рішення від 25.02.2021 №971010301497 про відмову у призначенні пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу»;
надати належним чином засвідчену копію всіх документів, на підставі яких рішенням від 25.02.2021 відмовлено у переході на пенсію відповідно до ЗУ «Про державну службу».
Листом від 26.03.2021 відповідач повідомив, що позивач перебуває на обліку та з 04.12.2015 отримує пенсію, як особа з інвалідністю 2 групи внаслідок загального захворювання. З 14.05.2020 за заявою позивача її переведено на пенсію за віком. Пенсію за віком обчислено при загальному страховому стажі 42 роки 3 місяці (коефіцієнт - 0,42250) із заробітної плати, визначеної за період з 01.07.1995 до 30.06.2000 відповідно до довідки від 23.07.2020 №91/23-00-13-050 Головного управління ДПС у Черкаській області. У зв'язку зі звільненням 29.01.2021 відповідно до ч.3 ст.42 Закону №1058 позивачу проведено перерахунок пенсії. З 30.01.2021 розмір пенсії складає 7356,28грн, у т.ч. 7144,00грн - розмір пенсії за віком (16908,88 х 0,42250), 212,28 грн - доплата за понаднормовий стаж 12 років. Щодо вказаної вище заяви прийнято рішення від 25.02.2021 №971010301497 про відмову в призначенні пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу» у зв'язку з відсутністю права на підставі чинного з 01.05.2016 Закону України «Про державну службу» та Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб».
Головне управління ДПС у Черкаській області видало позивачу довідки про заробітну плату для призначення пенсії державного службовця:
від 26.08.2021 №143/23-00-10-0225 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), в якій визначено заробітну плату начальника відділу Головного управління ДПС у Черкаській області станом на 01.08.2021: посадовий оклад - 7050,00грн, надбавка за ранг (державний службовець 5 рангу) - 600,00грн, надбавка за вислугу років (50%) (за стаж державної служби 27 років) - 3525,00грн, усього - 11175,00грн. Вказано, що на всі види оплати праці, включені в довідку, нараховано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Довідка видана на підставі особових рахунків за серпень 2021 року;
від 26.08.2021 №144/23-00-10-0225 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби. Вказана довідка видана позивачу для призначення згідно з п.п.10. 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону «Про державну службу» пенсії відповідно до ст.37 Закону України від 16.12.1993 №3723-ХІІ «Про державну службу» про те, що середні розміри надбавок, премій та інших виплат за липень 2021 року, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, становили: надбавка за інтенсивність - 8465,29грн, місячна премія - 1106,54грн, інші виплати (матеріальна допомога, премії, нараховані за період, що перевищує календарний місяць в частині, що відповідає календарному місяцю - 1083,60грн, разом - 10655,43грн. Зазначено, що на всі види оплати праці, включені в довідку, нараховано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Довідка видана на підставі особових рахунків за липень 2021 року.
27.08.2021 позивач звернулася до відповідача заявою про переведення на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу». Розпискою-повідомленням підтверджується, що заяву прийнято 27.08.2021 і зареєстровано за №12341. До заяви додала: довідку від 27.08.2021 про облік, як суб'єкта підприємницької діяльності, довідки від 26.08.2021 №143/23-00-10-0225 та №144/23-00-10-0225про заробітну плату, заяву від 27.08.2021 про призначення/перерахунок пенсії, паспорт НОМЕР_2 .
01.09.2021 відповідач прийняв рішення №18269/03-16 про відмову у перерахунку пенсії, яким відмовив позивачу у призначенні пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу». Вказано дату звернення позивача до територіальних органів Пенсійного фонду України 27.08.2021, пенсійний вік позивача становить 61 рік, страховий стаж - 42 роки 03 місяці 06 днів. В додатковому коментарі, зокрема зазначено, що відповідно до записів трудової книжки позивач працювала в органах податкової служби на посадах з привласненням спеціального звання. Статтею 25 Закону України від 16.12.1993 №3723 «Про державну службу» передбачені категорії посад державних службовців. Посади працівників податкової служби, які мають спеціальне звання, вказаною статтею не визначені. Тому станом на 01.05.2016 відсутній стаж на державній службі право на перерахунок (перехід) позивач не має.
Листом від 15.09.2021 №2300-0205-8/53787 відповідач повідомив, що відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» збережено право на призначення пенсії для осіб, які на день набрання вказаним Законом (01.05.2016) мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби. Позивачу відмовлено у перерахунку (в переведенні) на пенсію відповідно до вказаного Закону, оскільки відповідно до записів трудової книжки позивач працювала в органах податкової служби на посадах з привласненням спеціального звання. Статтею 25 Закону України від 16.12.1993 №3723 «Про державну службу» передбачені категорії посад державних службовців. Посади працівників податкової служби, які мають спеціальне звання вказаною статтею не визначені. З огляду на це прийняте рішення про відмову у перерахунку (переході) пенсії, оскільки станом на 01.06.2016 відсутній стаж на державній службі.
Тому позивач звернулася в суд з позовом.
Суд врахував ч.2 ст.19 Конституції України, якою встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян, регулюються Законом України від 05 листопада 1991 року №1788-XII «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон №1788-XII) та Законом України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-IV).
Статтею другою Закону №1788-XII визначені такі види пенсії:
а) трудові пенсії:
за віком;
по інвалідності;
в разі втрати годувальника;
за вислугу років.
Отже, звернувшись із заявою до відповідача, позивач реалізувала право на перерахунок пенсії за віком, обчисленої відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідно до Закону України «Про державну службу».
Принципи, правові та організаційні засади забезпечення публічної, професійної, політично неупередженої, ефективної, орієнтованої на громадян державної служби, яка функціонує в інтересах держави і суспільства, а також порядок реалізації громадянами України права рівного доступу до державної служби, що базується на їхніх особистих якостях та досягненнях визначає Закон України від 10 грудня 2015 року №889-VIII “Про державну службу” (далі - ЗУ №889-VIII), який набрав чинності 01.05.2016. Його Прикінцеві положення визначають право на пенсійне забезпечення окремих категорій осіб відповідно до статті 37 Закону України №3723-XII "Про державну службу" (далі - ЗУ №3723-XII).
Статтею 44 Закону України №1058-VI визначено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Порядок надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, затверджений постановою Правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1 (далі - Порядок №22-1).
Відповідно до абз.1 розділу І Порядку №22-1 заява про призначення, перерахунок пенсії, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (Заява про виплату пенсії - додаток 2); заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (додаток 3); заява про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера (додаток 4) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб.
Згідно з п.4.1 Порядку №22-1 заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію.
Заяви про перерахунок пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
Відповідно до п.4.2 Порядку №22-1 при прийманні документів орган, що призначає пенсію:
1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;
2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;
3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності). Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі;
4) видає пам'ятку пенсіонеру (додаток 3), копія якої зберігається у пенсійній справі.
Отже, відповідач наділений правом перевіряти надані особою документи для призначення пенсії та вірного її обчислення.
Згідно з п.4.3 Порядку №22-1 не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії приймається без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Після надходження даних про сплату страхових внесків за останній місяць роботи, що передує місяцю подання заяви про призначення пенсії, протягом місяця проводиться перерахунок пенсії з урахуванням цього періоду з дати призначення пенсії. При цьому, якщо у разі проведення перерахунку пенсії її розмір зменшився, виплата пенсії в новому розмірі проводиться з місяця, наступного за місяцем проведення перерахунку.
Отже, відповідач після надходження заяви позивача щодо переведення його з одного виду пенсії на інший зобов'язаний прийняти відповідне рішення - акт розпорядчого характеру.
Згідно з листом відповідача від 15.09.2021 прийняте спірне рішення від 01.09.2021 №18269/03-16 про відмову у перерахунку (переході) на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу».
Пунктом 12 Прикінцевих та перехідних положень ЗУ №889-VIII передбачено, що для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України “Про державну службу” та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України “Про державну службу” у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 №622 затверджено Порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб (далі - Порядок №622).
Пунктом 2 Порядку №622 передбачено, що згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI “Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 10 грудня 2015 року №889-VIII "Про державну службу” на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 №3723-XII “Про державну службу” мають право особи, які на день набрання чинності Законом України від 10 грудня 2015 року №889-VIII "Про державну службу", зокрема, мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України.
Згідно з п.4 Порядку №622 пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);
розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;
у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 р. на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 р. як за повний місяць;
матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.
Відповідно до п.5 Порядку №622 форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики.
На виконання вимог Порядку №622 наказом Міністерства соціальної політики України від 10.05.2017 №750, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 16.06.2017 за №766/30634, затверджено Порядок видачі довідок про заробітну плату для призначення пенсій окремим категоріям осіб у разі ліквідації державних органів, у яких особи працювали, а також перейменування (відсутності) їхніх посад №750 (далі - Порядок №750).
Відповідно до п.7 Порядку №750 довідка для призначення пенсії видається державним органом, в якому працювала особа, відповідно до пунктів 4, 5 Порядку №622.
Згідно з п.8 Порядку №750 для отримання довідки подаються такі документи: заява; документ, що підтверджує відсутність в державному органі посади державної служби, ліквідацію державного органу; довідки з архівної установи, в якій зберігаються документи ліквідованих державних органів, або іншого органу (організації, установи), в якому (якій) зберігаються документи про заробітну плату, про розміри посадового окладу, надбавок за ранг та вислугу років на день звільнення з посади державної служби (припинення державної служби), надбавок до посадового окладу за роботу в умовах режимних обмежень залежно від ступеня секретності інформації, а також інших виплат за їх наявності - у випадку, передбаченому пунктом 6 цього Порядку.
Пункт шостий Порядку №622 встановлює, що у разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а в разі його відсутності чи перейменування (відсутності) посад, у тому числі відсутності відповідних посад державної служби, довідка видається у порядку, встановленому Мінсоцполітики за погодженням із Нацдержслужбою.
Відповідно до ст. 37 ЗУ №3723-XII на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (1058-15), за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (1058-15), у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Період роботи посадових осіб в органах державної податкової та митної служб на посадах, на яких відповідно до закону присвоювалися спеціальні та/або персональні звання, зараховується до стажу державної служби, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Оскільки позивачу присвоювалися спеціальні звання протягом періоду роботи в органах податкової служби, вона має право на зарахування такого періоду до стажу державної служби.
Пунктом 342.4 ст.342 Податкового кодексу України (далі - ПК України) визначено, що посадові особи контролюючих органів є державними службовцями.
Посадові особи, які вперше зараховуються на службу до контролюючих органів і раніше не перебували на державній службі, складають присягу державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу» (п.342.5 ст.342 ПК України).
Відповідно до п.342.6 ст.342 ПК України правовий статус посадових осіб контролюючих органів, їх права та обов'язки визначаються Конституцією України, цим Кодексом та Митним кодексом України, а в частині, що не регулюється ними, - Законом України «Про державну службу» та іншими законами.
Посилання відповідача у спірному рішення про відмову у перерахунку пенсії на норми ст.25 Закону України «Про державну службу», як підставу відмови в зарахуванні стажу роботи у Державній фіскальній (податковій) службі, безпідставні, оскільки вказаною статтею визначено класифікацію посад та встановлено перелік посад державних службовців, тоді як згідно з ПК України посадовим особам контролюючих органів присвоюються персональні звання, а не категорія державного службовця.
Враховуючи викладене вище суд дійшов висновку, що період проходження такої служби в податкових органах має зараховуватися до стажу державної служби, який дає право на пенсію державного службовця відповідно до ст.37 Закону № 3723-XII.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 13 лютого 2019 року у справі №822/524/18 та у постанові від 10 липня 2018 року у справі №591/6970/16-а.
Суд врахував, що перед зверненням за призначенням пенсії позивач працювала на посаді, віднесеній до посад державних службовців, та досягла відповідного віку і має стаж державної служби 27 років.
Згідно з ч.1 ст.26 Закону №1058-IV особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.
До досягнення віку, встановленого абзацами першим і другим цієї частини, право на пенсію за віком за наявності відповідного страхового стажу мають жінки 1961 року народження і старші після досягнення ними такого віку:
55 років - які народилися по 30 вересня 1956 року включно;
55 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1956 року по 31 березня 1957 року;
56 років - які народилися з 1 квітня 1957 року по 30 вересня 1957 року;
56 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1957 року по 31 березня 1958 року;
57 років - які народилися з 1 квітня 1958 року по 30 вересня 1958 року;
57 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1958 року по 31 березня 1959 року;
58 років - які народилися з 1 квітня 1959 року по 30 вересня 1959 року;
58 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1959 року по 31 березня 1960 року;
59 років - які народилися з 1 квітня 1960 року по 30 вересня 1960 року;
59 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1960 року по 31 березня 1961 року;
60 років - які народилися з 1 квітня 1961 року по 31 грудня 1961 року.
Суд врахував, що на дату звернення заявою від 27.08.2021 до відповідача щодо переведення її на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» позивач досягла 61 року. Отже, досягла віку, який дає їй право на одержання пенсії державних службовців.
Відповідно до ч.1 ст.28 ЗУ №1058-IV мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. У разі виплати застрахованій особі довічної пенсії, передбаченої цим Законом, пенсії або аналогічної виплати, встановленої в інших державах, мінімальний розмір пенсії за віком у солідарній системі встановлюється з урахуванням зазначених сум.
На дату звернення заявою до відповідача позивач не перебувала на посаді державної служби та має страховий стаж 42 роки 03 місяці 06 днів, стаж державного службовця 27 років, що підтверджується даними її трудової книжки та довідкою від 26.08.2021 №143/23-00-10-0225 та про що вказано у рішенні відповідача про відмову у перерахунку пенсії. Отже, позивач відповідає вимогам для осіб з числа державних службовців, які мають право на отримання пенсії за віком відповідно до ЗУ №3723-XII, а протилежні доводи відповідача не обґрунтовані.
Згідно з пунктом 2 Порядку №750 довідка про заробітну плату для призначення пенсії відповідно до статті 37 ЗУ №3723-XII видається особам, які мають право на призначення пенсії згідно з пунктом 3 Порядку №622.
Відповідно до пункту 3 Порядку №622 право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, з урахуванням стажу державної служби, передбаченого пунктом 2 цього Порядку, якщо до набрання чинності Законом України від 10 грудня 2015 р. № 889-VIII “Про державну службу” не призначалася пенсія відповідно до Закону, мають:
чоловіки, які досягли віку 62 роки. До досягнення зазначеного віку право на призначення пенсії мають чоловіки 1955 року народження і старші після досягнення ними такого віку:
61 рік - які народилися по 31 грудня 1954 р.;
61 рік 6 місяців - які народилися з 1 січня 1955 р. по 31 грудня 1955 р.;
жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
Пункт 2 Порядку №622 визначає, що згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України від 10 грудня 2015 р. № 889-VIII “Про державну службу” на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 р. № 3723-XII “Про державну службу” (далі - Закон) мають право особи, які на день набрання чинності Законом України від 10 грудня 2015 р. № 889-VIII “Про державну службу”:
займають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України;
займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України.
Форми довідок про заробітну плату для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII “Про державну службу” пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-XII “Про державну службу”, затверджені Постановою від 17.01.2017 № 1-3 Правління пенсійного фонду України (далі - Постанова №3-1).
Такими довідками є:
про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років);
про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією);
про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.
Додані до заяви довідки позивача складені відповідно до вказаної постанови та відповідають затвердженій формі. Позивач мала законне сподівання на обчислення пенсії згідно з нормами ЗУ №3723-XII. Отже, вказане спірне рішення не відповідає вказаним нормам, протиправне та підлягає скасуванню.
Частина 3 статті 245 КАС України передбачає, що у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акту суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
Дотримуючись завдання адміністративного судочинства, визначеного в ст.2 КАС України, суд дійшов висновку, що належним і ефективним способом повного захисту порушених прав позивача є зобов'язання відповідача у порядку, межах, спосіб і строки, визначені законом, перерахувати пенсію позивача із пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію державного службовця на підставі її заяви від 27.08.2021 відповідно до ст.37 Закону України №3723 з дати звернення з урахуванням довідки від 26.08.2021 №144/23-00-10-0225 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, та довідки від 26.08.2021 №143/23-00-10-0225 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця.
Вирішуючи питання розподілу судових витрат суд урахував.
Відповідно до ч.ч.1, 3 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Зважаючи, що позивач звільнена від сплати судового збору за звернення з позовною заявою до адміністративного суду та відсутні докази понесення позивачем витрат на професійну правничу допомогу, відсутні підстави для їх розподілу відповідно до ст.139 КАС України.
Керуючись ст.ст. 2-20, 72-78, 90, 132-143, 242-246, 250, 255 КАС України, суд
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) задовольнити повністю.
Визнати протиправним і скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м.Черкаси, вул.Смілянська, буд.23; код ЄДРПОУ 21366538) від 01.09.2021 №18269/03-16 про відмову у перерахунку пенсії.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м.Черкаси, вул.Смілянська, буд.23; код ЄДРПОУ 21366538) у порядку, межах, спосіб і строки, визначені законом, перерахувати пенсію ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) на підставі її заяви від 27.08.2021 із пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію державного службовця відповідно до ст.37 Закону України №3723 «Про державну службу» з 27.08.2021 з урахуванням довідки від 26.08.2021 №144/23-00-10-0225 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, та довідки від 26.08.2021 №143/23-00-10-0225 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця.
2. Судові витрати розподілу не підлягають.
3. Копію рішення направити учасникам справи.
4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного його тексту.
Суддя А.М. Бабич
Рішення ухвалене, складене у повному обсязі та підписане 28.10.2021.