Олевський районний суд Житомирської області
Справа № 287/431/21
2/287/444/21
27 жовтня 2021 року м. Олевськ
Олевський районний суд Житомирської області в складі:
головуючого судді Винара Л.В.
з участю секретаря Кострицької Т.П.
представника позивача Ведіщевої А.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі судових засідань Олевського районного суду Житомирської області, в порядку спрощеного провадження цивільну справу за позовом Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Житомиргаз» до ОСОБА_1 про стягнення вартості не облікованого об'єму природного газу, -
До Олевського районного суду Житомирської області надійшли матеріали позовної заяви Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Житомиргаз» (далі - АТ «Житомиргаз») до ОСОБА_1 про стягнення вартості не облікованого об'єму природного газу. Позов обґрунтований тим, що позивач відповідно до отриманих ліцензій з 01.07.2015 року надає послуги по розподілу природного газу та виступає, як оператор ГРМ. Правовідносини між споживачем та газорозподільним підприємством регулюються типовим договором на розподіл природного газу, затвердженим постановою НКРЕКП № 2498 від 30.09.2015 року, а також Кодексом газорозподільних систем, затверджених постановою НКРЕКП № 2494 від 30.09.2015 року. Здійснення відбору (споживання) природного газу споживачем за відсутності укладеного договору розподілу природного газу не допускається. 04.08.2016 року газопостачання споживачці ОСОБА_1 було припинено шляхом пломбування на вхідній запірній арматурі з пломбою R № 17864902 з показниками лічильника № 12505, за адресою: АДРЕСА_1 . 12.03.2020 року відповідачка відмовила працівникам оператора ГРМ в доступі для перевірки відключення. У зв'язку з чим працівниками споживача оформлено Акт про порушення № ООЛ-3.1.1-3 від 12.03.2020 року з визначенням порушення відповідно до п.п. 1 п.2 глави 2 Розділу 9 Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою НКРЕКП № 2494 від 30.09.2015 року. Комісією АТ «Житомиргаз» 10.06.2020 року задоволено вищевказаний Акт та визначено об'єм не облікованого природного газу відповідно до п.4 гл. 3 розділу 9 Кодексу ГРМ. Враховуючи вищевикладене, позивач просить суд стягнути з відповідачки на його користь вартість не облікованого об'єму природного газу в сумі 18965 грн. 72 коп., а також судовий збір в сумі 2270 грн. 00 коп.
16.03.2021 року відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями визначено головуючого суддю у справі - Винара Л.В.
Ухвалою суду від 06.04.2021 року відкрито провадження по справі в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
Відповідно до ч. 2 ст. 279 ЦПК України розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться.
Згідно ч. 5 ст. 279 ЦПК України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або за власною ініціативою суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Представник позивача ОСОБА_2 в судовому засіданні вимоги позовної заяви підтримала у повному обсязі з підстав наведених у позовній заяві. Не заперечує проти розгляду справи без участі відповідачки.
Відповідачка в судове засідання не з'явилася, про дату, час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, що стверджується матеріалами справи.
Заперечення стосовно розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження від сторін у справі не надходили.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що АТ «Житомиргаз» здійснює діяльність з розподілу природного газу та діє на підставі Кодексу газорозподільних систем, затвердженого Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2494 від 30 вересня 2015 року.
Відповідачка ОСОБА_1 є побутовим споживачем послуг з розподілу природного газу по об'єкту, розташованому за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідно до акту на відключення від газопостачання та пломбування вхідної засувної арматури б/н від 04.08.2016 року подачу природного газу на квартиру за адресою: АДРЕСА_1 , припинено у зв'язку з невиконанням п.28.3 Договору про надання населенню послуг з газопостачання та опломбована на вхідну запірну арматуру (а.с. 6).
З Акту перевірки стану обліку природного газу з побутовим лічильником від 12.03.2020 року вбачається, що на момент перевірки споживач ОСОБА_1 відмовила в доступі для перевірки відключення (а.с. 7).
12.03.2020 року представником оператора ГРМ Путіловським Т.А. складено Акт про порушення № ООЛ-3.1.1-3, а саме: порушення розділу XI глави 2 п.2.1 Кодексу ГРМ - відмова в доступі до об'єкта споживача, внаслідок чого представник оператора ГРМ не здійснив контрольне зняття показань лічильника газу (а.с. 8).
Відповідно до витягу з протоколу № 1 засідання Комісії з розгляду актів про порушення, внаслідок яких здійснюється перерахунок (донарахування) або зміна режиму нарахування об'ємів природного газу Акт про порушення № ООЛ-3.1.1-3 від 12.03.2020 року було задоволено комісією та вирішено провести нарахування відповідно до п.4 гл.3 розділу XI Кодексу ГРМ за граничними об'ємами споживання природного газу населенням з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв з дня останнього контрольного зняття показань лічильника до дня забезпечення вільного доступу представникам оператора ГРМ для контрольного зняття показань лічильника (а.с. 13).
Згідно Акту-розрахунку не облікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості споживачу (фізичній особі) остаточний розрахунок становить 2928, 59 м.куб. вартістю 18965, 72 грн. (а.с.14).
Відповідно до п.п.1 п.2 гл.2 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем до порушень, внаслідок яких Оператор ГРМ змінює встановлений режим нарахування об'ємів (обсягів) розподіленого природного газу споживачу, належать: відмова в доступі до об'єкта споживача, внаслідок чого представник Оператора ГРМ не здійснив контрольне зняття показань лічильника газу (ЗВТ) за їх наявності на об'єкті споживача
Відповідно до п.1 ст. 1 Закону України «Про ринок природного газу», оператор газорозподільної системи - це суб'єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із розподілу природного газу газорозподільною системою на користь третіх осіб (замовників) (пп.17); побутовий споживач - фізична особа, яка придбаває природний газ з метою використання для власних побутових потреб, у тому числі для приготування їжі, підігріву води та опалення своїх жилих приміщень, що не включає професійну та комерційну діяльність (пп.23); розподіл природного газу - господарська діяльність, що підлягає ліцензуванню і пов'язана з переміщенням природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки споживачам, але що не включає постачання природного газу (пп.35); споживач - фізична особа, фізична особа - підприємець або юридична особа, яка отримує природний газ на підставі договору постачання природного газу з метою використання для власних потреб, а не для перепродажу, або використання в якості сировини (пп.37)
За приписами статті 40 Закону України «Про ринок природного газу» розподіл природного газу здійснюється на підставі та умовах договору розподілу природного газу в порядку, передбаченому кодексом газорозподільних систем та іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно до п.1.3 Типового договору розподілу природного газу, затвердженого Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 №2498, цей договір є договором приєднання, що укладається з урахуванням вимог статей 633, 634, 641 та 642 ЦК України на невизначений строк. Фактом приєднання споживача до умов цього договору (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір, зокрема надання підписаної споживачем заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку 1 (для побутових споживачів) або у додатку 2 (для споживачів, що не є побутовими) до цього договору, яку в установленому порядку Оператор ГРМ направляє споживачу інформаційним листом за формою, наведеною у додатку 3 до цього договору, та/або сплата рахунка оператора ГРМ, та/або документально підтверджене споживання природного газу.
Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30 вересня 2015 року № 2494 затверджено Кодекс газорозподільних систем, яким визначено взаємовідносини оператора газорозподільних систем із суб'єктами ринку природного газу, а також правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем.
Згідно з пунктом 5 глави 5 розділу ІІІ Кодексу газорозподільних систем,оператор ГРМ має право безперешкодного та безкоштовного доступу до земельних ділянок та інших об'єктів всіх форм власності, на яких розташована газорозподільна система, для виконання службових обов'язків, передбачених законодавством. Для належного виконання Оператором ГРМ функцій щодо забезпечення гарантованого рівня надійності, безпеки, якості та величини тиску газу, запобігання можливим витокам газу та недопущення аварійних ситуацій споживач зобов'язаний забезпечити доступ на власні об'єкти представникам Оператора ГРМ за їх службовими посвідченнями для виконання службових обов'язків, зокрема, для: перевірки, локалізації і ліквідації витоків газу та аварійних ситуацій; перевірки, повірки та/або експертизи комерційного вузла обліку (лічильника газу), а також перевірки показань лічильників газу; виконання робіт з припинення та відновлення газопостачання.
Відповідно до п.1 гл.1 Розділу XI Кодексу ГРС норми цього розділу щодо перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування природного газу споживачу, у тому числі побутовому споживачу, який уклав з Оператором ГРМ договір розподілу природного газу, а також несанкціонованому споживачу, який знаходиться на території ліцензованій діяльності Оператора ГРМ, застосовуються за наявності акта про порушення, складеного Оператором ГРМ відповідно до вимог цього розділу. Випадки, які потребують перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування об'ємів природного газу споживачу, що має договір розподілу природного газу з Оператором ГРМ, без наявності акта про порушення, визначені в розділах ІХ-Х цього Кодексу.
П.1 гл.5 Розділу XI Кодексу ГРС передбачає, що у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього Кодексу.
У разі відмови в доступі до об'єкта споживача, внаслідок чого представник Оператора ГРМ не здійснив контрольне зняття показань лічильника газу (за його наявності на об'єкті споживача), визначення об'єму спожитого природного газу здійснюється за граничними об'ємами споживання природного газу населенням з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв з дня останнього контрольного зняття показань лічильника до дня забезпечення вільного доступу представникам Оператора ГРМ для контрольного зняття показань лічильника. При цьому представник Оператора ГРМ в акті про порушення має попередити споживача під особистий підпис про те, що розрахунки за спожитий газ за граничними об'ємами споживання природного газу населенням буде здійснено через 20 днів з дня складання акта про порушення і до цього часу споживач може забезпечити доступ представникам Оператора ГРМ для контрольного зняття показань лічильника газу. У разі забезпечення споживачем доступу представникам Оператора ГРМ протягом цього строку для контрольного зняття показань лічильника газу та зняття таких показань процедура нарахування за граничними об'ємами споживання природного газу населенням не застосовується (п.4 гл.3 Розділу XI Кодексу ГРС).
Проте, в акті про порушення № ООЛ-3.1.1-3 від 12.03.2020 року, складеному майстром ОСОБА_3 , що міститься в матеріалах справи, відсутнє таке попередження представника Оператора ГРМ.
Також, слід зазначити, що згідно п.п. 2-5 гл.5. Розділу XI Кодексу ГРС, акт про порушення, після пред'явлення представником Оператора ГРМ службового посвідчення, складається в присутності споживача/несанкціонованого споживача та/або незаінтересованої особи (представника власника/користувача, на території чи об'єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення його особи та засвідчується їх особистими підписами. У разі якщо комерційний вузол обліку, на якому сталося порушення, знаходиться на території (в приміщенні) Оператора ГРМ, останній повинен завчасно попередити споживача про час і місце складання акта про порушення. Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акту про порушення свої зауваження та заперечення. Представник Оператора ГРМ перед складанням акту про порушення зобов'язаний повідомити споживача (несанкціонованого споживача) про його право внести зауваження та заперечення до акту про порушення, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень.
У разі відмови споживача (несанкціонованого споживача) від підписання акта про порушення він вважається дійсним, якщо його підписали: або більше одного представника Оператора ГРМ, а відмова споживача (несанкціонованого споживача) від підпису акта про порушення підтверджується відеозйомкою; або представник Оператора ГРМ та одна незаінтересована особа (представника власника/користувача, на території чи об'єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення цієї особи.
Акт про порушення щодо відмови побутового споживача (фізичної особи) в доступі до власного об'єкта вважається дійсним, якщо його підписали представник Оператора ГРМ та одна незаінтересована особа (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувач або управитель будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення їх осіб.
У разі відмови споживача (несанкціонованого споживача) від підписання акту про порушення про це робиться відмітка в обох примірниках акту про порушення, один з яких надсилається споживачу (несанкціонованому споживачу) рекомендованим поштовим відправленням. Споживач (несанкціонований споживач) та представники Оператора ГРМ під час виявлення порушення та складання акта про порушення мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявленого порушення чи інших дій та фактів, про що зазначається в акті про порушення. До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження, заперечення та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в акті про порушення.
Детально дослідивши представлений позивачем диск з відеозаписом події, який долучений до матеріалів справи, судом встановлено, що відео розпочате під час суперечки з відповідачкою, процедура пред'явлення відповідачці службових посвідчень працівників позивача на відеозапису не зафіксована.
Виходячи з викладеного, надавши належну оцінку представленим у справі доказам, у їх сукупності, позивачем не доведено факт пред'явлення ОСОБА_3 (працівником позивача, який склав вищевказаний акт про порушення № ООЛ-3.1.1-3 від 12.03.2020 року) свого службового посвідчення відповідачці до складання акту.
Також, позивачем не доведено дійсність акту про порушення № ООЛ-3.1.1-3 від 12.03.2020 року щодо відмови побутового споживача (фізичної особи) в доступі до власного об'єкту, оскільки вказаний акт підписаний одним представником позивача, а обов'язковий у даному випадку підпис незаінтересованої особи (виборної особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представника органу місцевого самоврядування) - в акті про порушення № ООЛ-3.1.1-3 від 12.03.2020 року відсутній, що свідчить про порушення позивачем вимог гл.5. Розділу XI Кодексу ГРС.
Слід зазначити, що в матеріалах справи відсутні належні та допустимі докази, які б підтверджували факт отримання відповідачкою Акту про порушення щодо відмови в доступі до об'єкта споживача, внаслідок чого представник ГРМ не здійснив контрольне зняття показників лічильника газу, що ставить під сумнів обізнаність ОСОБА_1 про наявність вищевказаного Акту.
Крім того, позивачем не доведено, що вищевказаний акт було складено у присутності відповідачки, відеозапис відповідної інформації не містить.
За змістом положень ст.12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін.
Згідно зі ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Відповідно до вимог ст. 77 ЦПК України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.
Відповідно до ч. 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
У відповідності до ч. 5, 6, 7ст. 81 ЦПК України докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов'язків щодо доказів, а також інших випадків, передбачених цим Кодексом.
Проте, позивачем по справі не надано до суду належних та допустимих доказів на підтвердження обставин викладених у позовній заяві, також позивачем не доведено тих обставин, на які він посилається у позовній заяві на обґрунтування своїх вимог і заперечень.
Метою судового доказування є всебічне, повне, об'єктивне з'ясування всіх обставин, що мають істотне значення для правильного розгляду і вирішення справи. Обов'язок забезпечити в ході провадження повноту доказового матеріалу, що дозволяє встановити істину у справі в цивільному процесі, покладений на сторони.
Відповідно до ст.60 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених у законі. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
У зазначеній нормі закріплюється головний елемент змагального початку цивільного процесу: кожній заінтересованій особі слід довести факти, які обґрунтовують її юридичну позицію.
Підсумовуючи все наведене, дослідивши всебічно, повно, безпосередньо та об'єктивно наявні у справі докази, оцінивши їх належність, допустимість, достовірність, достатність і взаємний зв'язок у їх сукупності, з'ясувавши усі обставини справи, на які сторони посилалися як на підставу своїх вимог і заперечень, з урахуванням того, що відповідно до ст. 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.
Керуючись Законом України «Про ринок природного газу», Кодексом газотранспортної системи, затвердженим постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 року № 2493, ст.ст.12, 19, 43, 49, 81, 133, 141, 259, 263-265, 280-284 ЦПК України, суд, -
У задоволенні позовних вимог Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Житомиргаз» до ОСОБА_1 про стягнення вартості не облікованого об'єму природного газу та судового збору - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Житомирського апеляційного суду через Олевський районний суд Житомирської області. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Відомості про учасників справи згідно п.4 ч.5 ст.265 ЦПК України:
Позивач: Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Житомиргаз», код ЄДРПОУ 03344071, місце знаходження: 10002, м. Житомир, вул. Фещенка-Чопівського, 35, Житомирської області.
Відповідачка: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт серії НОМЕР_1 , виданий 29.08.1995 року, ІПН - НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_2 .
Суддя: Л.В.Винар