м. Миколаїв.
28 жовтня 2021 р.справа № 400/3852/21
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Мороза А.О., в загальному позовному провадженні, в письмовому провадженні, розглянув адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідачаГоловного управління Державної фіскальної служби у Миколаївській області, вул. Лягіна, 6, м. Миколаїв, 54001,
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивачкиМіжрегіональне управління Національного агентства України з питань державної служби в Одеській, Миколаївській та Херсонській областях, Автономній республіці Крим та м. Севастополі, пр-т Центральний, 97, м. Миколаїв, 54055,
провизнання протиправним та незаконним з 04.01.21 р. наказу від 16.01.21 р. № 3-о; зобов'язання вчинити певні дії
ОСОБА_1 (надалі - позивачка або ОСОБА_1 ) звернулась з позовом до Державної фіскальної служби у Миколаївській області (надалі - відповідач або ГУ ДФС у Миколаївській області), третя особа яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивачки Міжрегіональне управління Національного агентства України з питань державної служби в Одеській, Миколаївській та Херсонській областях, Автономній республіці Крим та м. Севастополі (надалі - третя особа), в якому просить суд:
1) визнати протиправним та незаконним з 4 січня 2021 р. наказ від 16 січня 2021 р. № 3-о "Про присвоєння рангів державним службовцям" в частині присвоєння позивачці 9 рангу державного службовця;
2) зобов'язати відповідача присвоїти позивачці 5 ранг державного службовця з 4 січня 2021 р. та внести зміни до наказу від 16 січня 2021 р. № 3-о "Про присвоєння рангів державним службовцям" в частині присвоєння позивачці 9 рангу державного службовця та внести відповідний запис у трудову книжку;
3) зобов'язати відповідача внести зміни до наказу від 22 квітня 2021 р. № 37-о "Про призначення на посади державної служби" в частині підтвердження позивачці 9 рангу державного службовця та внести відповідний запис у трудову книжку про зміну рангу на 5;
4) зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачці різниці у надбавці до посадового окладу за присвоєний 5 ранг державного службовця, у відповідності до додатку 2 постанови Кабінету Міністрів України від 18 січня 2017 р. № 15 "Питання оплати праці працівників державних органів" з 16 січня 2021 р.;
5) зобов'язати відповідача здійснити виплату позивачці надбавки до посадового окладу за 1 місяць випробувального терміну за найнижчий ранг державного службовця у відповідності до додатку 2 постанови Кабінету Міністрів України від 18 січня 2017 р. № 15 "Питання оплати праці працівників державних органів".
В обґрунтування своїх вимог позивачка зазначила, що при прийнятті на службу до ГУ ДФС у Миколаївській області, відповідач безпідставно присвоїв їй 9 ранг державного службовця, хоча вона має спеціальне звання "підполковник міліції", якому, відповідно до Порядку присвоєння рангів державних службовців, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2016 р. № 306 (надалі - Порядок № 306), відповідає 5 ранг державного службовця. За відповідними роз'ясненнями вона зверталась до Міжрегіонального управління Національного агентства України з питань державної служби в Одеській, Миколаївській та Херсонській областях, Автономній республіці Крим та м. Севастополі, яке своїми листами підтвердило право позивачки на присвоєння саме 5 рангу державного службовця. Позивачка звернулась з заявою до ГУ ДФС у Миколаївській області, в якій просила присвоїти їй 5 ранг, але відповідач відмовив у задоволенні заяви, посилаючись на те, що керувався Положенням про спеціальні звання посадових осіб органів доходів і зборів, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 23 жовтня 2013 р. № 839 (надалі - Положення № 839), чинним на час прийняття ОСОБА_1 на службу до ГУ ДФС у Миколаївській області. Так як надбавка за ранг є складовою заробітної плати позивачки, присвоєння відповідачем нижчого рангу, потягло за собою нарахування надбавки в меншому розмірі. Крім того, відповідач протиправно не виплачував надбавку за ранг в період випробувального терміну.
Відповідач позов не визнав, у відзиві просив відмовити в його задоволенні. На думку відповідача, порядок присвоєння спеціальних звань посадовим особам органів доходів і зборів регулюються Положенням № 839 і не поширюється на спеціальні звання, які присвоєнні іншими органами, а тому позивачці вірно присвоєно найнижчий 9 ранг (а. с. 82-84).
Позивачка подала відповідь на відзив в якій зазначила, що заперечення відповідача ґрунтуються на хибному тлумаченні законодавства (а. с. 87-89).
Позовна заява залишалась без руху, у зв'язку з її невідповідністю вимогам Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) (а. с. 34-37).
При відкритті провадження у справі, суд задовольнив клопотання про поновлення строку звернення до суду (а. с. 73-74).
Справа призначена до розгляду за правилами загального позовного провадження.
В судове засідання представники сторін не прибули.
Відповідно до ст. 205 ч. 9 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
На підставі наведеної норми, суд розглядає справу в письмовому провадженні.
Вирішуючи спір, суд виходить з наступного.
Як слідує з матеріалів справи, в грудні 2010 р. ОСОБА_1 була звільнена з органів внутрішніх справ маючи спеціальне звання "підполковник міліції".
З приводу цих обставин спору між сторонами не існує, а тому, на підставі ст. 78 ч. 1 КАС України, вони доказуванню не підлягають.
4 вересня 2020 р. ОСОБА_1 уклала з ГУ ДФС у Миколаївській області контракт про проходження державної служби на період дії карантину, установленого з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (а. с. 52-55).
В той же день, відповідач видав наказ № 93-о "Про призначення Гроголь Раїси", яким позивачка призначена на посаду головного державного інспектора спеціаліста запобігання та виявлення корупції ГУ ДФС у Миколаївській області з 7 вересня 2020 р. із випробуванням терміном 1 місяць (а. с. 13).
8 жовтня 2020 р. наказом № 110-о, ОСОБА_1 присвоєно спеціальне звання "інспектор податкової та митної справи ІІІ рангу" (а. с. 14).
16 січня 2021 р. наказом № 3-о "Про присвоєння рангів державним службовцям" (надалі - Наказ № 3-о) (а. с. 15) ОСОБА_1 з 4 січня 2021 р. присвоєно 9 ранг державного службовця.
21 квітня 2021 р. наказом № 36-о позивачка звільнена з займаної посади шляхом припинення дії контракту (а. с. 16).
15 березня 2021 р. ОСОБА_1 знову уклала контракт про проходження державної служби на період дії карантину, установленого з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (а. с. 56-57).
22 квітня 2021 р. наказом № 37-о "Про призначення на посади державної служби" (надалі - Наказ № 37-о) (а. с. 17), ОСОБА_1 призначена на посаду головного державного інспектора спеціаліста запобігання та виявлення корупції ГУ ДФС у Миколаївській області та їй підтверджено 9 ранг державного службовця, раніше присвоєний Наказом № 3-о.
Відповідно до ст. 342 п. 342.4. Податкового кодексу України (надалі - ПК України) посадові особи контролюючих органів є державними службовцями.
Посадовим особам центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальних органів та державних податкових інспекцій присвоюються такі спеціальні звання: головний державний радник податкової служби; державний радник податкової служби I рангу; державний радник податкової служби II рангу; державний радник податкової служби III рангу; радник податкової служби I рангу; радник податкової служби II рангу; радник податкової служби III рангу; інспектор податкової служби I рангу; інспектор податкової служби II рангу; інспектор податкової служби III рангу; інспектор податкової служби IV рангу; молодший інспектор податкової служби.
Положення про спеціальні звання та порядок їх присвоєння, співвідношення з рангами державних службовців, розмір надбавок за спеціальне звання затверджуються Кабінетом Міністрів України (ст. 343 п. 343.1., п. 343.2. ПК України).
Таким положенням, на час прийняття ОСОБА_1 на службу до ГУ ДФС у Миколаївській області, було Положення № 839.
Законом України "Про державну службу" встановлено три категорії посад державної служби: "А", "Б", "В" та 9 рангів в межах цих категорій (ст. 39 цього Закону).
Ранги державних службовців є видом спеціальних звань (ст. 39 ч. 1 Закону України "Про державну службу").
Відповідно до ст. 39 ч. 2 Закону України "Про державну службу", порядок присвоєння рангів державних службовців та співвідношення між рангами державних службовців і рангами посадових осіб місцевого самоврядування, військовими званнями, дипломатичними рангами та іншими спеціальними званнями визначаються Кабінетом Міністрів України. Співвідношення між рангами державних службовців і рангами посадових осіб місцевого самоврядування, військовими званнями, дипломатичними рангами та іншими спеціальними званнями встановлюється для випадків призначення осіб, яким присвоєно такі спеціальні звання, на посади державних службовців, на яких може бути присвоєно нижчий ранг. У такому разі особі присвоюється ранг державного службовця на рівні рангу, який вона мала відповідно до спеціальних законів.
Нормативним актом, який визначає процедуру присвоєння державним службовцям рангів, а також встановлює співвідношення між рангами державних службовців та іншими спеціальними званнями, є Порядок № 306.
З урахуванням наведених норм, слід зробити висновок про те, що посадові особи контролюючих органів є державними службовцями, на яких розповсюджуються вимоги Закону України "Про державну службу" щодо категорій посад державної служби та рангів державного службовця, а крім цього, таким посадовим особам присвоюються спеціальні звання, передбачені ПК України та Положенням № 839. При цьому, спеціальне звання за ПК України і Положенням № 839 та ранг державного службовця за Законом України "Про державну службу" - це різні правові статуси, які не виключають їх одночасної наявності у однієї особи, а у випадку служби в контролюючих органах особа повинна мати як спеціальне звання так і ранг державного службовця.
При цьому, ст. 39 ч. 2 Закону України "Про державну службу" окремо передбачає, що співвідношення між спеціальними званнями та рангами державного службовця встановлено для випадків призначення особи із спеціальним званням на посаду державної служби, на якій може бути призначено нижчий ранг, ніж передбачено співвідношенням і в такому разі особі призначається той ранг державного службовця, який відповідає її спеціальному званню.
При прийнятті на службу до ГУ ДФС у Миколаївській області позивачці було присвоєно спеціальне звання посадової особи органів доходів і зборів - "інспектор податкової та митної справи ІІІ рангу", а в наступному, спірним Наказом № 3-о їй присвоєно 9 ранг державного службовця.
Постановою Верховної Ради України "Про спеціальні звання, формений одяг та знаки розрізнення в органах внутрішніх справ України" від 22 квітня 1993 р. № 3135-XII установлені спеціальні звання осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, до яких відноситься "підполковник міліції".
Отже, звання ОСОБА_1 "підполковник міліції", є спеціальним званням органів внутрішніх справ.
Як передбачено п. 2 Порядку № 306, особі, яка має військове звання, дипломатичний ранг чи інше спеціальне звання та призначається на посаду державного службовця, присвоюється ранг відповідно до співвідношення між рангами державних службовців і військовими званнями, дипломатичними рангами та іншими спеціальними званнями (далі - співвідношення), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2016 р. № 306.
Додатком № 1 до Порядку № 306 є співвідношення між рангами державних службовців і спеціальними званнями працівників органів внутрішніх справ та осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України.
Згідно з цим співвідношенням, спеціальному званню "підполковник міліції", відповідає 5 ранг державного службовця.
Таким чином, на підставі наведеного п. 2 Порядку № 306, відповідач повинен був присвоїти ОСОБА_1 5 ранг державного службовця, а не 9.
Відповідно до ст. 39 ч. 11 Закону України "Про державну службу", на вимогу державного службовця у трудовій книжці державного службовця робиться запис про присвоєння, зміну та позбавлення рангу державного службовця.
У зв'язку з вищевикладеним, вимоги позивачки про визнання протиправним Наказу № 3-о в частині присвоєння ОСОБА_1 9 рангу державного службовця та зобов'язання відповідача присвоїти їй 5 ранг із внесенням відповідних змін до Наказів № 3-о та № 37-о та внесенням відповідного запису до трудової книжки, є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Стаття 50 ч. 2 п. 3 Закону України "Про державну службу" передбачає, що заробітна плата державного службовця складається, з в тому числі, з надбавки за ранг державного службовця.
Так як надбавка за ранг є складовою заробітної плати державного службовця, відповідно, присвоєння ОСОБА_1 нижчого рангу державного службовця (9 рангу замість вірного 5 рангу), є порушенням її майнових прав, так як призвело до нарахування надбавки в меншому розмірі.
Так, постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2017 р. № 15 "Питання оплати праці працівників державних органів" затверджені розміри надбавок до посадових окладів за ранги державних службовців, згідно яких розмір надбавки за 5 ранг складає 600 грн., тоді як розмір надбавки за 9 ранг дорівнює 200 грн.
В той же час, вимога позивачки про зобов'язання відповідача виплатити надбавку за 1 місяць випробувального терміну, задоволенню не підлягає.
Відповідно до ст. 39 ч. 5 Закону України "Про державну службу", ранги державних службовців присвоюються одночасно з призначенням на посаду державної служби, а в разі встановлення випробування - після закінчення його строку. Державному службовцю, який вперше призначається на посаду державної служби, присвоюється найнижчий ранг у межах відповідної категорії посад.
Так як позивачка до прийняття на службу до ГУ ДФС у Миколаївській області рангу державної служби не мала і їй було призначено випробування терміном в 1 місяць (з 5 вересня до 6 жовтня 2020 р.), а ранг державного службовця їй присвоєно лише в січні 2021 р. Наказом № 3-о, тобто на період випробування позивачка не мала рангу державного службовця, відповідно, в цей період, надбавка за ранг їй правомірно не виплачувалась.
З урахуванням викладеного, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд зазначає, що судовими витратами в даній справі є судовий збір, який позивачка сплатила в розмірі 908 грн. (а. с. 1). Позивачкою заявлено 5 позовних вимог, 3 з яких стосуються оскарження наказів відповідача про присвоєння та підтвердження рангу державного службовця і які є взаємопов'язаними, а тому розглядаються судом як єдиний спосіб судового захисту, а 2 позовні вимоги стосуються нарахування та виплати заробітної плати і такі позовні вимоги на підставі ст. 5 ч. 1 п. 1 Закону України "Про судовий збір" не підлягають оплаті судовим збором, а тому часткове задоволення позовних вимог в даному випадку не впливає на розподіл судових витрат.
Керуючись ст. ст. 2, 19, 139, 241-246 КАС України, суд, -
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Державної фіскальної служби у Миколаївській області (вул. Лягіна, 6, м. Миколаїв, 54001, ЄДРПОУ 39394277) третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивачки Міжрегіональне управління Національного агентства України з питань державної служби в Одеській, Миколаївській та Херсонській областях, Автономній республіці Крим та м. Севастополі (пр-т Центральний, 97, м. Миколаїв, 54055, ЄДРПОУ 40100469), задовольнити частково.
2. Наказ від 16 січня 2021 р. № 3-о "Про присвоєння рангів державним службовцям" в частині присвоєння ОСОБА_1 з 4 січня 2021 р. 9 рангу державного службовця, визнати протиправним.
3. Зобов'язати Головне управління Державної фіскальної служби у Миколаївській області (вул. Лягіна, 6, м. Миколаїв, 54001, ЄДРПОУ 39394277) присвоїти ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) з 4 січня 2021 р. 5 ранг державного службовця та внести в наказ від 16 січня 2021 р. № 3-о "Про присвоєння рангів державним службовцям" зміни про присвоєння ОСОБА_1 з 4 січня 2021 р. 5 рангу державного службовця.
4. Зобов'язати Головне управління Державної фіскальної служби у Миколаївській області (вул. Лягіна, 6, м. Миколаїв, 54001, ЄДРПОУ 39394277) внести зміни до наказу від 22 квітня 2021 р. № 37-о "Про призначення на посади державної служби" в частині підтвердження 5 рангу державного службовця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ).
5. Зобов'язати Головне управління Державної фіскальної служби у Миколаївській області (вул. Лягіна, 6, м. Миколаїв, 54001, ЄДРПОУ 39394277) внести запис до трудової книжки ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) запис про присвоєння з 4 січня 2021 р. 5 рангу державного службовця.
6. Зобов'язати Головне управління Державної фіскальної служби у Миколаївській області (вул. Лягіна, 6, м. Миколаїв, 54001, ЄДРПОУ 39394277) здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) надбавку за 5 ранг державного службовця, на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 18 січня 2017 р. № 15 "Питання оплати праці працівників державних органів" "Розмір надбавок до посадових окладів за ранги державних службовців", з урахуванням раніше виплачених коштів.
7. У задоволенні позовної вимоги про зобов'язання Головного управління Державної фіскальної служби у Миколаївській області здійснити виплату ОСОБА_1 надбавки до посадового окладу за 1 місяць випробувального терміну за найнижчий ранг державного службовця у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 18 січня 2017 р. № 15 "Питання оплати праці працівників державних органів", відмовити.
8. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної фіскальної служби у Миколаївській області (вул. Лягіна, 6, м. Миколаїв, 54001, ЄДРПОУ 39394277) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) судові витрати у виді судового збору в розмірі 908 грн. (дев'ятсот вісім гривень).
9. Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення, з урахуванням вимог розділу VI п. 3 "Прикінцеві положення" КАС України.
Суддя А. О. Мороз