справа№ 380/4312/21
з питань сплати судового збору
26 жовтня 2021 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої-судді: Карп'як О.О.,
за участі секретаря судового засідання Винник В.М.,
розглянувши у підготовчому засіданні у м. Львові клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору у справі за позовом ОСОБА_1 до Стрийської районної ради про визнання бездіяльності протиправною та відшкодування шкоди, -
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із позовом до Стрийської районної ради, в якому просить:
“Визнати бездіяльність депутатки Миколаївського районної ради Львівської області Сорочак Люби Іванівни протиправною;
Відшкодувати за рахунок Державного бюджету ОСОБА_1 , людині похилого віку моральну шкоду, за приниження честі та гідності, а також ділової репутації в розмірі 900 мільйонів гривень.”.
Ухвалою судді від 26.03.2021 позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою судді Львівського окружного адміністративного суду від 14.04.2021 заяву ОСОБА_1 визнано необґрунтованою та передано справу для вирішення питання про відвід судді відповідно до приписів статті 31 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвалою судді Львівського окружного адміністративного суду Кедик М.В., від 15.04.2021 року у задоволенні заяви ОСОБА_1 про відвід головуючої судді Карп'як О.О. по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Стрийської районної ради Львівської області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії та відшкодування моральної шкоди - відмовлено.
На виконання ухвали судді від 26.03.2021 року позивач подав заяву від 13.04.2021 про виправлення недоліків позовної заяви.
Ухвалою від 16 квітня 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Ухвалою від 31.05.2021 зупинено провадження у справі до перегляду в порядку апеляційного провадження ухвали Львівського окружного адміністративного суду від 16.04.2021 про відмову у відкритті провадження за заявою ОСОБА_1 про перегляд за нововиявленими обставинами ухвали судді Львівського окружного адміністративного суду Карп'як О.О., від 26.03.2021 у справі № 380/4312/21 про залишення без руху позовної заяви ОСОБА_1 до Стрийської районної ради Львівської області про визнання протиправною бездіяльності протиправною та відшкодування моральної шкоди.
13.09.2021 до суду надійшли матеріали справи №380/4312/21 після закінчення апеляційного провадження.
Ухвалою від 14.09.2021 поновлено провадження у справі.
Ухвалою від 14.09.2021 продовжено розгляд справи в порядку загального позовного провадження, призначено у справі підготовче судове засідання на 30 вересня 2021 року о 10:00.
Ухвалою від 30.09.2021 відкладено розгляд справи у зв'язку з неявкою сторін на 26.10.2021 року о 16:15.
25.10.2021 до суду надійшла заява позивача звільнення від сплати судового збору.
У судове засідання позивач не з'явився, належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи. 25.10.2021 подав до суду заяву (вх. № 77710) про розгляд справи без його участі.
У судове засідання відповідач явку представника не забезпечив. Клопотань про розгляд справи без участі його представника до суду не надходило.
При вирішенні клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору, суд виходить з такого.
Питання про відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати регулюється Законом України “Про судовий збір”.
Так, у частині першій статті 8 вказаного Закону передбачено, що враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:
1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або
2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або
3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій вказаної статті (частина друга статті 8 Закону України “Про судовий збір”).
Відповідно до статті 133 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Таким чином, відповідно до змісту наведених норм єдиною підставою для звільнення особи від сплати судового збору є її майновий стан. Тому для вирішення цього питання суд повинен з'ясувати майновий стан особи, яка звертається із заявою чи скаргою.
В свою чергу, особа, яка вважає свій майновий стан незадовільним, через що в неї існують об'єктивні перешкоди для доступу до правосуддя, зобов'язана подати до суду відповідне клопотання і документи, які підтверджують належним чином такий майновий стан.
Суд встановив, що позивач долучив до позовної заяви довідку про доходи від 01.03.2021 № 9118901107723103, згідно з якою позивач перебуває на обліку в Миколаївському об'єднаному управлінні ПФУ у Львівській області і отримує пенсію за віком. Відповідно до такої довідки сума пенсії позивача за період з вересня 2020 по лютий 2021 складає 16658,88 грн.
Також позивачем долучено до матеріалів справи довідку про доходи від 02.04.2021 №6333013459456312, згідно з якою позивач перебуває на обліку в Миколаївському об'єднаному управлінні ПФУ у Львівській області і отримує пенсію за віком. Відповідно до такої довідки сума пенсії позивача за період з жовтня 2020 по березень 2021 складає 16658,88 грн.
Також наявна в матеріалах справи довідка про доходи від 06.05.2021 №2717421757776712, згідно з якою позивач перебуває на обліку в Миколаївському об'єднаному управлінні ПФУ у Львівській області і отримує пенсію за віком. Відповідно до такої довідки сума пенсії позивача за період з листопада 2020 по квітень 2021 складає 17094,96 грн.
До заяви про звільнення від сплати судового збору позивач долучив відомості з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків від 16.08.2021 №153, відповідно до яких ОСОБА_1 за період 4 квартал 2020 по 01 квартал 2021 року отримував доходи з таких джерел: в 4 кварталі 2020 УСЗН Миколаївської РДА 7962,89 грн. (державна та соціальна матеріальна допомога), 4 кварталі 2020 ПП «Ротен» 336,65 грн. (надання майна в лізинг), у січні 2021 УСЗН Миколаївської РДА 4095,98 грн. (державна та соціальна матеріальна допомога), у лютому 2021 УСЗН Миколаївської РДА 2030,34 грн. (державна та соціальна матеріальна допомога), у березні 2021 УСЗН Миколаївської РДА 3063,16 грн. (державна та соціальна матеріальна допомога).
Відповідно до ч.1 ст.8 КАС України, враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:
1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або
2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або
3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
З огляду на наведене, звільнення від сплати судового збору, його відстрочення чи розстрочення є дискреційним правом, а не обов'язком суду, можливість реалізації якого пов'язується з майновим станом особи.
Відповідно до статей 1 та 2 Закону України "Про судовий збір" судовий збір - збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом; судовий збір включається до складу судових витрат; платники судового збору - це громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення.
Суд також виходить з того, саме на заявника покладається обов'язок щодо доведення фактів відповідно до його прохання про звільнення/відстрочення від сплати судового збору; обов'язок сплатити судові збори, встановлений відповідно до закону, має законну мету, а тому, за загальним правилом, не визнається судом непропорційним чи накладеним свавільно; застосовані згідно із законом процесуальні обмеження у формі обов'язку сплатити судовий збір, за загальним правилом, не зменшують для заявника можливості доступу до суду та не ускладнюють йому цей доступ таким чином і такою мірою, щоб завдати шкоди самій суті цього права.
При прийнятті таких висновків суд враховує положення пункту 1 частини другої статті 129 Конституції України, згідно з яким однією із основних засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом. У зв'язку із цим обставини, пов'язані з небажанням сторони сплатити судовий збір, не можуть вважатися достатньою підставою для звільнення від такої сплати.
При цьому особа, яка заявляє відповідне клопотання, повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий/фінансовий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі.
Для звільнення від сплати судового збору заявник має довести існування фінансових труднощів та такого майнового стану, що надає підстави вважати за можливе звільнити таку особу від сплати судового збору.
Суд враховує, що Закон України «Про судовий збір» не містить вичерпного й чіткого визначеного переліку документів, які можливо вважати такими, що підтверджують майновий стан особи. У кожному конкретному випадку. Суд установлює можливість особи сплатити судовий збір на підставі поданих нею доказів щодо її майнового стану за своїм внутрішнім переконанням.
Оцінюючи фінансове становище особи, яка звертається до суду з вимогою про звільнення її від сплати судового збору, зменшення його розміру, надання відстрочки чи розстрочки в його сплаті, національні суди повинні встановлювати наявність у такої особи реального доходу (розмір заробітної плати, стипендії, пенсії, прибутку тощо), рухомого чи нерухомого майна, цінних паперів, можливості розпорядження ними без значного погіршення фінансового становища (пункт 44 рішення Європейського суду з прав людини від 25 липня 2005 року у справі «Княт проти Польщі» («Kniat v. Poland»), заява № 71731/01; пункти 63- 64 рішення Європейського суду з прав людини від 26 липня 2005 року у справі «Єдамскі та Єдамска проти Польщі» («Jedamski and Jedamska v. Poland»), заява № 73547/01).
При розгляді справ ЄСПЛ встановлює, чи був, з однієї сторони, дотриманий баланс між інтересом держави у стягненні судового збору за розгляд справи, та з іншої - правом заявника на доступ до правосуддя, зокрема, правом представити свою позицію по суті та захистити інтереси в суді; для того, щоб гарантувати такий справедливий баланс, та, власне, зберегти безперебійне функціонування судової системи, суди мають можливість звільнити від судового збору тих заявників, які можуть довести свою погану фінансову ситуацію ("Шишков проти Росії", № 26746/05, п. 111). Крім того, на переконання ЄСПЛ, при оцінюванні розміру судового збору слід обов'язково враховувати питання фінансової спроможності заявника його сплатити, а також обставини конкретної справи та стадію провадження (Kreuz v. Poland, №28249/95, п. 60); підставою для рішення суду про звільнення від сплати судового збору може бути майновий (фінансовий) стан особи («FC Mretebi v. Georgia», №38736/04, п. 47).
Отже, наведеними вище нормами встановлено вичерпний перелік умов, а також суб'єктних та предметних критеріїв, за наявності яких, з огляду на майновий стан сторони, суд може, зокрема відстрочити сплату судового збору, проте не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі, або звільнити від сплати такого збору.
При цьому особа, яка заявляє відповідне клопотання, повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий/фінансовий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі.
Разом з тим, з поданої позивачем заяви вбачається, що викладені в ній обґрунтування та доводи не відповідають умовам визначених статтею 8 Закону України "Про судовий збір".
Подані позивачем документи не дають можливості суду оцінити, що розмір судового збору, що підлягає сплаті не перевищує 5% розміру річного доходу позивача за попередній календарний рік (2020) та те, що позивач є членом малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї. Наявність інших установлених ч.1 ст.8 Закону України «Про судовий збір» підстав для звільнення від сплати судового збору судом не встановлено.
Доказами того, що розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік можуть слугувати: довідка органу Пенсійного фонду України про розмір виплаченої пенсії за попередній календарний рік (2020) та довідка органу доходів і зборів про відсутність інших доходів за попередній календарний рік (2020).
Аналогічна позиція була висловлена Великою Палатою Верховного Суду в ухвалі від 10 травня 2019 року в справі №9901/166/19.
Отже, підстави для звільнення від сплати судового збору чітко урегульовані законом, однак, позивачем не надано належних доказів, які б підтверджували наявність підстав саме для звільнення його від сплати судового збору, а тому у задоволенні зазначеного клопотання слід відмовити. Виходячи з доводів позивача, він зазначає про тимчасову неможливість сплати судового збору саме при поданні позовної заяви, що однак, не може розцінюватися як підстава для звільнення його від сплати судового збору. Водночас, такі обставини можуть бути підставою для відстрочення його сплати до ухвалення судового рішення за відповідною заявою позивача.
Аналогічна позиція викладена в ухвалі Верховного Суду від 23.10.2021 у справі №9901/431/21.
Крім того, суд зазначає, що питання звільнення позивача від сплати судового збору вирішувалось при відкритті провадження в адміністративній справі в ухвалі судді від 16.04.2021, де, з урахуванням поданих позивачем документів, було вирішено відстрочити ОСОБА_1 сплату судового збору за подання даного позову до ухвалення судового рішення у справі.
Враховуючи все вищенаведене, з метою забезпечення належного балансу між інтересами держави у стягненні судового збору та правом позивача на звернення до суду з адміністративним позовом, суд дійшов висновку відмовити позивачу у задоволенні його клопотання про звільнення від сплати судового збору за подання позову в даній справі.
Керуючись ст. ст. 133, 240, 241-243, 248 КАС України, суд, -
у задоволенні клопотання ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору відмовити.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її проголошення та оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвалу суду можуть бути включені до апеляційної скарги, поданої на рішення суду, прийняте за наслідками розгляду справи по суті.
Повний текст ухвал суду складено 27.10.2021.
Суддя Карп'як Оксана Орестівна