ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"28" жовтня 2021 р. справа № 300/3237/20
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Чуприни О.В., розглянувши у письмовому провадженні заяву ОСОБА_1 від 30.09.2021 про заміну боржника у виконавчих листах, виданих в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Івано-Франківської обласної державної адміністрації, Управління соціального захисту населення Рожнятівської районної державної адміністрації про визнання протиправними дій щодо нарахування і виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік як учаснику бойових дій у розмірі меншому, ніж передбачено частиною 5 статті 12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, та зобов'язання до здійснення виплати недоплаченої частини разової допомоги, -
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16.02.2021 позов ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Івано-Франківської обласної державної адміністрації, Управління соціального захисту населення Рожнятівської районної державної адміністрації про визнання протиправними дій щодо нарахування і виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік як учаснику бойових дій у розмірі меншому, ніж передбачено частиною 5 статті 12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, та зобов'язання до здійснення виплати недоплаченої частини разової допомоги, задоволено частково (а.с.55-60), зокрема:
- зобов'язано Управління соціального захисту населення Рожнятівської районної державної адміністрації (ідентифікаційний код юридичної особи 03193330) перерахувати ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) разову грошову допомогу до 5 травня 2020 року як учаснику бойових дій у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, у відповідності до статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" з урахуванням висновку Конституційного Суду України, викладеного в рішенні від 27.02.2020 за №3-р/2020 у справі №14-247/2018(3393/18), та здійснити виплату недоплаченої частини разової грошової допомоги до 5 травня 2020 року з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги;
- стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення Рожнятівської районної державної адміністрації (ідентифікаційний код юридичної особи 03193330) на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) судові витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 1 000,00 гривень (одна тисяча гривень нуль копійок).
Рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16.02.2021 у справі №300/3237/20 набрало законної сили 19.03.2021 (https://reestr.court.gov.ua/Review/94933782).
Івано-Франківський окружний адміністративний суд супровідним листом від 28.04.2021 за №300/3237/20/1607/21 направив на адресу ОСОБА_1 виконавчі листи №300/3237/20, видані 26.04.2021 (а.с.75-77).
ОСОБА_1 направив на адресу суду заяву від 30.09.2021, яка зареєстрована в канцелярії суду 18.10.2021, про заміну боржника у виконавчих листах (а.с.89-90). Мотивуючи коментовану заяву заявник, поряд з іншим, посилається на розпорядження Калуської районної державної адміністрації від 11.02.2021 за №48 "Про забезпечення виконання функцій у сфері соціального захисту населення в Калуському районі в умовах адміністративно-територіальної реформи", згідно якого всі повноваження з реалізації державної політики у сфері соціального захисту населення від структурного підрозділу з питань соціального захисту населення Рожнятівської районної державної адміністрації перейшли до Управління соціального захисту населення Калуської районної державної адміністрації, яке є правонаступником. Відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 28.04.2021 внесено запис про припинення юридичної особи Управління праці та соціального захисту населення Рожнятівської районної державної адміністрації.
Заявник у судове засідання не з'явився, просив розгляд заяви про заміну боржника у виконавчих листах, проводити без його участі.
Представник суб'єкта владних повноважень, у відношенні до якого вирішується питання про надання йому статусу боржника, в судове засідання не з'явився, хоча про дату, час і місце, судового розгляду заяви повідомлявся завчасно та належним чином. Причина неявки суду невідома.
У відповідності до частини 2 статті 379 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі по тексту також - КАС України), суд розглядає питання про заміну сторони виконавчого провадження в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або заінтересованої особи, які звернулися з поданням (заявою), та учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Згідно з частиною 9 статті 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
У разі неявки у судове засідання усіх учасників справи або якщо відповідно до положень КАС України розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється (частина 4 статті 229 КАС України).
Згідно із довідкою секретаря судового засідання Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 28.10.2021, викликані учасники даної адміністративної справи в судове засідання не з'явилися, у зв'язку із чим, звукозапис технічними засобами не здійснювався.
Таким чином, наявні всі процесуальні підстави розглянути подану заяву про заміну сторони у виконавчих листах у письмовому провадженні без здійснення звукозапису технічними засобами. Потреби заслухати свідка чи експерта немає.
Розглянувши матеріали справи та подану заяву, суд виходить із наступних підстав та мотивів.
За змістом частин 1, 5 статті 15 Закону України "Про виконавче провадження" від 02.06.2016 за №1404-VIII сторонами у виконавчому провадженні є стягувач і боржник. У разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов'язковими тією мірою, якою вони були б обов'язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
Досліджуючи доводи заявника про наявність обставин правонаступництва боржника у спірних правовідносинах, суд виходить із наступного.
Постановою Верховної Ради України від 17.07.2020 за №807-ІХ утворено в Івано-Франківській області Калуський район (з адміністративним центром у місті Калуш) у складі територій Болехівської міської, Брошнів-Осадської селищної, Верхнянської сільської, Вигодської селищної, Витвицької сільської, Войнилівської селищної, Долинської міської, Дубівської сільської, Калуської міської, Новицької сільської, Перегінської селищної, Рожнятівської селищної, Спаської сільської територіальних громад, затверджених Кабінетом Міністрів України. Ліквідовано у Івано-Франківській області, в тому числі, Долинський, Рожнятівський райони (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/807-20#Text).
Відповідно до частин 1, 3, 4 статті 7-1 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" від 09.04.1999 за №586-XIV утворення та реорганізація районних державних адміністрацій здійснюються Кабінетом Міністрів України після прийняття Верховною Радою України рішення про утворення та ліквідацію районів з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом.
У разі здійснення реорганізації районних державних адміністрацій шляхом приєднання повноваження з управління справами таких юридичних осіб, забезпечення підготовки та прийняття районними державними адміністраціями, що припиняються, та їх посадовими особами рішень як суб'єктами владних повноважень з дня прийняття рішення про початок реорганізації здійснює голова районної державної адміністрації, до якої здійснюється приєднання інших юридичних осіб.
Порядок здійснення заходів щодо утворення та реорганізації районних державних адміністрацій, а також правонаступництва щодо майна, прав та обов'язків районних державних адміністрацій, що припиняються, визначаються Кабінетом Міністрів України з урахуванням Бюджетного кодексу України та Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".
Як визначено пунктом 7 Порядку здійснення заходів щодо утворення та реорганізації районних державних адміністрацій, а також правонаступництва щодо майна, прав та обов'язків районних державних адміністрацій, що припиняються, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2020 за №1321 (надалі по тексту також - Порядок №1321), перехід повноважень, прав та обов'язків (публічно-владне правонаступництво) райдержадміністрацій, що припиняються, до райдержадміністрацій новоутворених районів здійснюється, зокрема, у разі існування райдержадміністрації в адміністративному центрі новоутвореного району та приєднання до неї райдержадміністрацій, що припиняються, ліквідованих районів - з моменту утворення комісії з реорганізації райдержадміністрації, що припиняється (надалі по тексту також - комісія з реорганізації).
Перехід майна, майнових прав та обов'язків райдержадміністрацій, що припиняються, до райдержадміністрацій новоутворених районів здійснюється, зокрема, у разі існування райдержадміністрації в адміністративному центрі новоутвореного району та приєднання до неї райдержадміністрацій, що припиняються, ліквідованих районів - з дня затвердження передавального акта комісії з реорганізації (пункт 8 Порядку №1321).
Згідно з вимогами пункту 11 Порядку №1321 райдержадміністрації, що припиняються, до складу яких входять структурні підрозділи із статусом юридичної особи публічного права, після набрання чинності актом Кабінету Міністрів України про реорганізацію відповідної райдержадміністрації, а у разі створення райдержадміністрацій на території новоутвореного району - після державної реєстрації створення райдержадміністрацій видають акт про реорганізацію структурних підрозділів райдержадміністрації, які мають статус юридичної особи публічного права. У акті про реорганізацію визначається її спосіб, заходи з реорганізації, строк її завершення та інші необхідні умови.
Так, розпорядженням Івано-Франківської обласної державної адміністрації від 04.01.2021 за №2 "Про утворення комісій з реорганізації районних державних адміністрацій" утворено комісію з реорганізації Долинської, Рожнятівської районних державних адміністрацій шляхом їх приєднання до Калуської районної державної адміністрації у складі згідно з додатком 1 (http://www.if.gov.ua/files/uploads/2_2021.pdf).
Розпорядженням Калуської райдержадміністрації №4 від 11.01.2021 "Про припинення шляхом ліквідації структурних підрозділів Долинської та Рожнятівських районних державних адміністрацій із статусом юридичної особи публічного права" ліквідовано управління соціального захисту населення Долинської районної державної адміністрації. (https://kalushrda.gov.ua/images/news/Files/%D0%A0%D0%BE%D0%B7%D0%BF%D0%BE%D1%80%D1%8F%D0%B4%D0%B6%D0%B5%D0%BD%D0%BD%D1%8F%20%D0%A0%D0%94%D0%90%20%E2%84%96%204(1).PDF).
Розпорядженням Калуської райдержадміністрації №48 від 11.02.2021 "Про забезпечення виконання функцій у сфері соціального захисту населення в Калуському районі в умовах адміністративно-територіальної реформи" доручено управлінню соціального захисту населення Калуської райдержадміністрації забезпечити виконання функцій у сфері соціального захисту населення у новоствореному Калуському районі (https://kalushrda.gov.ua/images/news/Files/%D0%A0%D0%BE%D0%B7%D0%BF%D0%BE%D1%80%D1%8F%D0%B4%D0%B6%D0%B5%D0%BD%D0%BD%D1%8F%20%D0%A0%D0%94%D0%90%20%E2%84%96%2048(1).PDF).
Голові комісії з припинення юридичної особи публічного права - управління соціального захисту населення Рожнятівської районної державної адміністрації шляхом ліквідації ОСОБА_2 доручено забезпечити передачу діючих функцій та повноважень з реалізації державної політики у сфері соціального захисту населення до управління соціального захисту населення Калуської районної державної адміністрації для безперервного надання соціальної підтримки населенню на відповідній території:
- здійснити передачу діючих особових справ отримувачів соціальної підтримки за рахунок коштів державного бюджету (державних соціальних допомог, пільг, субсидій, компенсаційних виплат) та гарантій (санаторно-курортного лікування, технічних та інших засобів реабілітації, реабілітації осіб та дітей з інвалідністю, інше);
- здійснити передачу матеріалів щодо наявної дебіторської заборгованості (у разі наявності) по всіх видах соціальної підтримки за рахунок коштів державного бюджету (державних соціальних допомог, пільг, субсидій, компенсаційних виплат) та гарантій (санаторно-курортного лікування, технічних та інших засобів реабілітації, реабілітації осіб та дітей з інвалідністю, інше);
- здійснити передачу в актуальному стані електронних баз даних одержувачів допомог, пільг, субсидій, осіб з інвалідністю, а також комп'ютерної та офісної техніки, необхідної для виконання повноважень управлінням соціального захисту населення Калуської районної державної адміністрації;
- встановити часові рамки перехідного періоду для забезпечення поступового передання повноважень з реалізації державної політики у сфері соціального захисту населення від структурних підрозділів з питань соціального захисту населення Долинської та Рожнятівської районних державних адміністрацій, що перебувають в стані припинення, до управління соціального захисту населення Калуської районної державної адміністрації - не пізніше 15.02.2021.
Відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 28.04.2021 внесено запис 1001141110013000409 про припинення юридичної особи Управління праці та соціального захисту населення Рожнятівської районної державної адміністрації (https://usr.minjust.gov.ua/content/free-search/person-result).
Враховуючи вказані обставини, суд вважає, що Управління соціального захисту населення Калуської районної державної адміністрації (ідентифікаційний код юридичної особи 03193436) є правонаступником прав та обов'язків Управління соціального захисту населення Рожнятівської районної державної адміністрації (ідентифікаційний код юридичної особи 03193330).
За приписами частин 1 та 4 статті 379 КАС України, у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником. Положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.
Підсумовуючи вищевикладене, на переконання суду, необхідно замінити сторону у виконавчих листах №300/3237/20, а саме боржника - Управління соціального захисту населення Рожнятівської районної державної адміністрації, його правонаступником - Управлінням соціального захисту населення Калуської районної державної адміністрації.
Окрім вказаного, за змістом прохальної частини заяви про заміну боржника у виконавчих листах від 30.09.2021, ОСОБА_1 просить видати нові виконавчі листи у даній справі, а виконавчі листи №300/3237/20 від 26.04.2021, визнати такими, що не підлягають виконанню, у зв'язку із припиненням боржника.
При цьому, ОСОБА_1 подав в суд два оригінали виконавчих листів, виданих судовим у даній справі 26.04.2021 (а.с.91, 92)
Суд вважає такі вимоги заявника необґрунтованими та безпідставними з огляду на наступне.
Як встановлено частиною 1 статті 374 КАС України суд, який видав виконавчий документ, може за заявою стягувача або боржника виправити помилку, допущену при його оформленні або видачі, чи визнати виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню.
Суд звертає увагу на те, що виконавчий лист - це письмовий документ встановленої форми і змісту, який видається судом для примусового виконання прийнятих ним у справах рішень як підстава для їх виконання.
Якщо суд ухвалив рішення і воно набрало законної сили, то він видає один виконавчий лист, який може бути пред'явлений до виконання.
Дублікат - це другий примірник документа, що має таку саму юридичну силу, що й оригінал, однак видається замість втраченого документа і на ньому проставляється напис: "дублікат".
Так, Верховний Суд у постанові від 05.11.2020 (справа №752/2391/17 (2а-14/09)), з урахуванням узагальнення судової практики Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про практику розгляду судами процесуальних питань, пов'язаних із виконанням судових рішень у цивільних справах» від 25.09.2015, дійшов висновку, що наведені в статті 374 КАС України підстави для визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, можна поділити на дві групи: матеріально-правові і процесуально-правові.
До матеріальних підстав відносяться випадки відсутності обов'язку боржника через його припинення, добровільне виконання боржником поза межами виконавчого провадження чи іншою особою.
Процесуальними підставами для визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, є обставини, що свідчать про помилкову видачу судом виконавчого листа, зокрема:
- видача виконавчого листа за рішенням, яке не набрало законної сили (крім тих, що підлягають негайному виконанню);
- коли виконавчий лист виданий помилково за рішенням, яке взагалі не підлягає примусовому виконанню;
- видача виконавчого листа на підставі ухвали суду про затвердження мирової угоди, яка не передбачала вжиття будь-яких примусових заходів або можливості її примусового виконання і, як наслідок, видачі виконавчого листа;
- помилкової видачі виконавчого листа, якщо вже після видачі виконавчого листа у справі рішення суду було скасоване;
- видачі виконавчого листа двічі з одного й того ж питання у разі віднайдення оригіналу виконавчого листа вже після видачі його дубліката;
- пред'явлення виконавчого листа до виконання вже після закінчення строку на пред'явлення цього листа до виконання.
Під іншими причинами слід розуміти випадки, коли в апеляційному чи касаційному порядку або ж у зв'язку з нововиявленими обставинами скасовано чи змінено рішення суду, а виконавчий лист ще не виконаний.
Суд вказує на відсутність підстав для визнання виконавчих листів, виданих Івано-Франківським окружним адміністративним судом 26.04.2021 в адміністративній справі №300/3237/20, такими, що не підлягає виконанню.
У спірному випадку заявник просить замінити сторону в адміністративній справі №300/3237/20 від 26.04.2021, а саме боржника - Управління соціального захисту населення Рожнятівської районної державної адміністрації, його правонаступником - Управлінням соціального захисту населення Калуської районної державної адміністрації, у зв'язку з чим видати нові виконавчі листи, а попередні визнати такими, які не підлягають виконанню, що не передбачено процесуальними нормами КАС України.
Відтак, суд вважає ефективним вирішенням порушеного позивачем питання саме заміни боржника у виконавчих листах, а не сторони у справі, так як виконавчі документи вже видані судом.
Зважаючи на сформований судом висновок по заяві ОСОБА_1 від 30.09.2021 підлягають поверненню заявнику два оригінали виконавчих листів, виданих 26.04.2021 судом по справі №300/3237/20.
За змістом частини 7 статті 373 КАС України у разі вирішення питання, зокрема щодо заміни сторони виконавчого провадження суд вносить відповідну ухвалу до Єдиного державного реєстру виконавчих документів не пізніше двох днів з дня її постановлення у порядку, передбаченому частиною четвертою цієї статті.
До дня початку функціонування Єдиного державного реєстру виконавчих документів оформлення і видача судових рішень, якими вносяться зміни до виконавчих документів (у тому числі про заміну сторони виконавчого провадження), здійснюються в паперовій формі судом, який розглядав справу як суд першої інстанції, за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу (підпункт 18.2 пункту 18 Розділу VII Перехідні положення КАС України).
Таким чином, подана ОСОБА_1 заява про заміну боржника у адміністративній справі №300/3237/20 підлягає до часткового задоволення.
Керуючись статтями 241, 243, 248, 256, 295, 379 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Заяву ОСОБА_1 від 30.09.2021 про заміну боржника у виконавчих листах - задовольнити частково.
Замінити сторону у виконавчих листах №300/3237/20, виданих судом 26.04.2021, а саме, боржника - Управління соціального захисту населення Рожнятівської районної державної адміністрації (ідентифікаційний код юридичної особи 03193330, адреса: вул. Шкільна, буд. 6, смт. Рожнятів, Рожнятівський район, Івано-Франківська область, 77600), його правонаступником - Управлінням соціального захисту населення Калуської районної державної адміністрації (ідентифікаційний код юридичної особи 03193436, адреса: 77300, Івано-Франківська область, місто Калуш, вулиця Чорновола, будинок 12).
Повернути ОСОБА_1 від 30.09.2021 два оригінали виконавчих листів, виданих судом 26.04.2021 по справі №300/3237/20, які долучені позивачем до заяви від 30.09.2021.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя /підпис/ Чуприна О.В.