28 жовтня 2021 року Справа № 280/6452/21 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі судді Бойченко Ю.П., розглянувши в порядку письмового, за правилами спрощеного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 )
до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 158-Б)
про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
27.07.2021 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач), в якій позивач просить суд:
визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області у перерахунку пенсії за період 1992-1997 роки ОСОБА_1 на підставі архівних довідок Архівного управління Запорізької міської ради від 26.02.2021 № 04-25/Д-249 та від 06.07.2021 № 04-25/Д-979;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням доходів останнього з 01.10.1992 по 01.10.1997, зазначених в архівних довідках Архівного управління Запорізької міської ради від 26.02.2021 № 04-25/Д-249 та від 06.07.2021 № 04-25/Д-979, починаючи з 01.05.2021.
В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 посилається на те, що він перебуває на обліку в органі Пенсійного фонду України як отримувач пенсії. 02.04.2021 позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, до якої додав архівну довідку від 26.02.2021 № 04-25/Д-249 про заробітну плату для обчислення пенсії за період з 01.03.1992 по 31.12.1997. За результатами перевірки означеної довідки відповідач виявив, що до довідки зайво враховано суми матеріальної допомоги та компенсації на продукти, на які не нараховано страхові внески. Позивачем подано архівну довідку від 06.07.2021 № 04-25/Д-979 з урахуванням інформації з первинних документів щодо матеріальної допомоги та компенсації на продукти, однак відповідач відмовив позивачу у перерахунку пенсії на підставі вказаної довідки. Позивач вважає таку відмову протиправною, оскільки саме страхувальник зобов'язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати страхові внески, а працівник не може нести відповідальність за неналежне виконання підприємством вказаного обов'язку. Також зауважує, що відповідачем порушено порядок розгляду його заяви про перерахунок пенсії. За таких обставин, вважає позовні вимоги обґрунтованими та просить задовольнити позов.
Ухвалою суду від 02.08.2021 відкрито провадження в адміністративній справі №280/6452/21; ухвалено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
Відповідач у поданому до матеріалів адміністративної справи відзиві (вх. від 18.08.2021 №47334) проти задоволення позовних вимог заперечує. В обґрунтування заперечень посилається на те, що відповідачем направлено запити на проведення перевірки достовірності довідки про заробітну плату до відділу контрольно - перевірочної роботи при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області. Згідно довідки від 27.05.2021 № 2452/1 про результати перевірки достовірності даних довідки про заробітну плату для обчислення пенсії, виданої Архівним управлінням Запорізької міської ради, від 26.02.2021 № 04-25/Д-249 виявлено розбіжності у сумах заробітної плати за 1992 - 1997 роки (до довідок зайво враховані суми, на які не нараховані страхові внески). Враховуючи зазначене, довідку від 26.02.2021 № 04-25/Д-249 визнано недійсною. Позивачу направлено повідомлення від 18.06.2021 № 0800-0207-8/42496 про неможливість враховувати для розрахунку заробітної плати при перерахунку пенсії вказану довідку, зважаючи на вищевикладене. 09.07.2021 позивачем подано до відповідача заяву про перерахунок пенсії та додано до неї довідку, видану Архівним управлінням Запорізької міської ради від 06.07.2021 №04-25/Д-979 за період роботи з 01.03.1992 по 31.12.1997 на підприємстві Акціонерне товариство «Універсальна біржа «Хортиця», реорганізоване в подальшому у Акціонерне товариство «Корпорація «Хортиця», а в подальшому - у Закрите акціонерне товариство «Корпорація Хортиця», в якій не здійснені виправлення. Так, до довідки №04-25/Д-979 від 06.07.2021 зайво включені суми, на які не нараховані страхові внески (матеріальна допомога, компенсація на продукти). Враховуючи вищезазначене для здійснення перерахунок пенсії позивачу з урахуванням довідки від 06.07.2021 №04-25/Д-979 підстави відсутні. Позивачу направлено повідомлення від 19.07.2021 № 9488-8094/Д-02/8- /21 про неможливість враховувати для розрахунку заробітної плати при перерахунку пенсії дану довідку. За таких обставин, у задоволенні позову просить відмовити.
Позивачем пред'явлено вимогу, яка згідно пункту 3 частини шостої статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) належить до справ незначної складності та підлягає розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.
Частиною п'ятою статті 262 КАС України встановлено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з'ясував наступне.
01.04.2021 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області із заявою про перерахунок пенсії, до якої додав архівну довідку від 26.02.2021 № 04-25/Д-249, видану Архівним управлінням Запорізької міської ради. Вказана довідка містить відомості про заробітну плату позивача за період з березня 1992 року по грудень 1997 року включно.
Так, відповідно до Довідки відповідача від 27.05.2021 №2452/1 про результати перевірки достовірності даних довідки про заробітну плату для обчислення пенсії, виданої Архівним управлінням Запорізької міської ради, перевіркою встановлено, що суми заробітної плати, які зазначені у довідці від 26.02.2021 № 04-25/Д-249 на ім'я ОСОБА_1 , відповідають сумам, зазначеним у особових рахунках вказаної особи. В той же час, до довідки зайво включено суми, на які не нараховано страхові внески (матеріальна допомога, компенсація на продукти).
Про відмову у перерахунку пенсії позивача проінформовано повідомленням від 18.06.2021 №0800-0207-8/42496.
Позивач звернувся до Архівного управління Запорізької міської ради із заявою про надання архівної довідки про заробітну плату з урахуванням висновків Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, проте листом від 06.07.2021 №04-25/Д-979 йому повідомлено, що архівне управління не є правонаступником ліквідованих установ, підприємств і організацій, документи яких зберігаються в архіві, тому не є суб'єктом, щодо якого здійснюються перевірки ПФУ. Звідси, архівним управлінням надано довідку про заробітну плату ОСОБА_1 відповідно до даних, наявних у первинних документах фонду №733 Закритого акціонерного товариства «Корпорація «Хортиця», які надійшли на зберігання до управління. Також, архівним управлінням надано архівну довідку від 06.07.2021 № 04-25/Д-979, з урахуванням інформації з первинних документів щодо матеріальної допомоги, компенсації на продукти, відпусток.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 14.07.2021 №219 позивачу відмовлено у перерахунку пенсії, оскільки у довідки від 26.02.2021 № 04-25/Д-249 та від 06.07.2021 № 04-25/Д-979 включено суми, на які не нараховано страхові внески. Про прийняття зазначено рішення позивача проінформовано повідомленням від 15.07.2021 №0800-0207-8/48308.
Вважаючи, що має право на перерахунок пенсії з урахуванням спірних довідок, ОСОБА_1 звернувся до суду з даною позовною заявою.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд керується наступними мотивами.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
За приписами п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003 (далі - Закон №1058-IV).
Відповідно до частини першої статті 40 Закону №1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Тобто, єдиною і обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 01 липня 2000 року є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами, зокрема, виписками з особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 15.01.2021 у справі № 357/2591/17.
Відповідно до частини першої статті 44 Закону №1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Згідно з частиною третьою статті 44 Закону №1058-IV органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 2.1 розділу II Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, за бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 5) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
Відповідно до пункту 2.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
Так, згідно архівної довідки від 26.02.2021 № 04-25/Д-249, виданої Архівним управлінням Запорізької міської ради, у відомостях нарахування заробітної плати та в особових рахунках працівників та службовців Акціонерного товариства «Універсальна біржа «Хортиця», з 25.01.1995 - Акціонерного товариства «Корпорація «Хортиця», з 11.12.1997 - Закритого акціонерного товариства «Корпорація «Хортиця» за 1992 - 1997 роки значиться «нач.отд.ВЭС, с октября 1992 г. - упр.деп. ВЭС ОСОБА_2 », та зазначені нарахування його заробітної плати за період з березня 1992 року по грудень 1997 року. Також вказані первинні документи, на підставі яких зазначені вказані нарахування заробітної плати. Архівна довідка має вихідні реквізити (дату, номер), підписи та печатки посадових осіб, які їх склали.
Отже, за формою та змістом вказана архівна довідка відповідає вимогам чинного законодавства.
Водночас, відповідно до Довідки відповідача від 27.05.2021 №2452/1 про результати перевірки достовірності даних довідки про заробітну плату для обчислення пенсії, виданої Архівним управлінням Запорізької міської ради, до довідки від 26.02.2021 № 04-25/Д-249 зайво враховано матеріальну допомогу (у жовтні 1993 року, у березні та серпні 1995 року) та компенсацію на продукти (у листопаді 1994 року, у вересні 1996 року).
Також у довідці зазначено, що суми заробітної плати ОСОБА_1 відповідають даним його особового рахунку.
Довідка від 06.07.2021 № 04-25/Д-979 містить відомості, аналогічні викладеним у довідці від 26.02.2021 № 04-25/Д-249, із виокремленням сум матеріальної допомоги, компенсації на продукти, відпусток.
Отже, суд приходить до висновку, що надані позивачем довідки від 26.02.2021 № 04-25/Д-249 та від 06.07.2021 № 04-25/Д-979 мали бути враховані відповідачем, оскільки відомості, зазначені в них, повністю підтверджуються первинними документами.
В свою чергу, виявлені недоліки не можуть мати своїм наслідком відмову у перерахунку пенсії позивача з урахуванням заробітної плати за спірний період, оскільки позивач не несе відповідальності за правильність складання відповідної довідки. Також, слід враховувати і те, що підприємство-роботодавець є ліквідованим, що в свою, чергу, позбавляє позивача можливості звернутися за належно оформленою довідкою. Однак, вказані обставини не можуть позбавляти позивача права на належне пенсійне забезпечення.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною першою статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Частиною другою статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною першою статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З урахуванням викладеного у сукупності, суд доходить висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 139, 241, 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
1. Позовну заяву ОСОБА_1 - задовольнити.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 158-Б; код ЄДРПОУ 20490012) щодо відмови у перерахунку пенсії за період 1992-1997 роки ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) на підставі архівних довідок Архівного управління Запорізької міської ради від 26.02.2021 № 04-25/Д-249 та від 06.07.2021 № 04-25/Д-979.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 158-Б; код ЄДРПОУ 20490012) провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) з урахуванням заробітної плати з 01.10.1992 по 01.10.1997, зазначеної в архівних довідках Архівного управління Запорізької міської ради від 26.02.2021 № 04-25/Д-249 та від 06.07.2021 № 04-25/Д-979, починаючи з 01.05.2021.
4. Судові витрати зі сплати судового збору в сумі 908 (дев'ятсот вісім) гривень 00 копійок присудити на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 158-Б; код ЄДРПОУ 20490012).
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення складено та підписано 28.10.2021.
Суддя Ю.П. Бойченко