Рішення від 28.10.2021 по справі 240/12734/21

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 жовтня 2021 року м. Житомир справа № 240/12734/21

категорія 109020100

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

судді Романченка Є.Ю.,

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом керівника Коростишівської окружної прокуратури Житомирської обласної прокуратури в інтересах держави до Харитонівської сільської ради Коростишівського району Житомирської області, третя особа, на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Шахворостівський ліцей Коростишівського району Житомирської області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

До Житомирського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява керівника Коростишівської окружної прокуратури Житомирської області в інтересах держави у якій просить:

- визнати протиправною бездіяльність Харитонівської сільської ради щодо не оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку під будівлями та спорудами Шахворостівського ліцею, площею 1,90 га, що розташована в межах с. Харитонівка Коростишівського району Житомирської області;

- зобов'язати Харитонівську сільську раду вжити заходів щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку площею 1,90 га в межах с. Харитонівка Коростишівського району Житомирської області, яка знаходиться під будівлями та спорудами Шахворостівського ліцею.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що у користуванні Шахворостівського ліцею перебуває земельна ділянка площею 1,90 га, однак документи, які посвідчують право власності вказаною земельною ділянкою відсутні. Вказана обставина, на переконання позивача, створює передумови для зловживань щодо розпорядження зазначеною земельною ділянкою, створює ризики для нормального функціонування зазначеного закладу та здобуття середньої освіти, що може призвести до негативних наслідків.

Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження в порядку статей 257-263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

Харитонівською сільською радою Житомирського району Житомирської області подано до суду відзив на адміністративний позов, з проханням відмовити позивачу у задоволенні позову. Відповідач стверджує, що позивачем не зазначено жодної правової підстави, яка б передбачала обов"язок органу місцевого самоврядування оформляти правовстановлюючі документи на земельні ділянки, які знаходяться в оперативному управлінні закладів освіти.

Відповідно до положень ч.5 ст.262, ч.1 ст.263 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Розглянувши подані позивачем документи та матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Шахворостівський ліцей Коростишівського району Житомирської області (код ЄДРПОУ: 22066577) є комунальною організацією (установою, закладом), засновником якої являється Харитонівська сільська рада.

Правовий статус вказаного закладу освіти визначено у статуті Шахворостівського ліцею Коростишівського району Житомирської області (далі - Статут).

Відповідно до п. п. 1.6.,1.8 Статуту, засновником (власником) навчального закладу є Харитонівська сільська рада, яка здійснює фінансування навчального закладу, його матеріально-технічне забезпечення, надає необхідні будівлі з обладнанням та матеріалами, забезпечує утримання приміщень, їх господарське обслуговування, харчування та медичне обслуговування дітей.

Згідно інформації голови комісії з реорганізації Коростишівської районної ради Житомирської області від 20.01.2021 №02-30/02-07/15 (вхідний від 02.04.2021 №407-21) технічна документація на земельну ділянку під Шахворостівським ліцеєм Коростишівського району Житомирської області не розроблялася та не затверджувалася, інформація щодо площі даної земельної ділянки в Коростишівській районній раді відсутня, правовстановлюючі документи на земельну ділянку під даним навчальним закладом в Коростишівській районній раді відсутні.

Відповідно до інформації Шахворостівського ліцею Коростишівського району Житомирської області від 25.01.2021 №03 (вхідний від 25.01.2021 №578-21) встановлено, що правовстановлюючих документів на земельну ділянку під територією Шахворостівського ліцею Коростишівського району Житомирської області та рішення про передачу земельної ділянки в наявності не має.

Згідно рішення сорок третьої сесії VII скликання від 21.10.2020 №732 «Про внесення змін до рішення районної ради від 29.08.2019 №637 «Про безоплатну передачу із спільної власності територіальних громад сіл, міста Коростишівського району закладів освіти» встановлено, що передано безоплатно із спільної власності територіальних громад сіл, міста Коростишівського району, в особі Коростишівської районної ради у власність Харитонівської сільської об'єднаної ериторіальної громади, в особі Харитонівської сільської ради Шахворостівський ліцей з 01.11.2020.

Відповідно до інформації архівного сектору Коростишівської районної державної адміністрації від 29.01.2021 №07-02/03 встановлено, що у протоколах сесій Харитонівської сільської ради за 1990-2005 роки немає рішень про надання дозволу на розробку та затвердження технічної документації на земельну ділянку, що розташована під навчальним закладом, зокрема, Шахворостівським ліцеєм Коростишівського району Житомирської області. Тому вказати площу земельної ділянки під вищевказаним навчальним закладом неможливо. У документах Харитонівської сільської ради, які зберігаються в архівному секторі Коростишівської районної державної адміністрації, відсутні правовстановлюючі документи на земельну ділянку під даним навчальним закладом.

Згідно інформації Харитонівської сільської ради Коростишівського району Житомирської області від 06.04.2021 №319 встановлено, що правовстановлюючі документи на земельну ділянку навчальним закладом Шахворостівським ліцеєм при передачі закладів осівіти у відання громади, не передавались. Із інформації старости, правовстановлюючі документи на земельну ділянку під об'єктами ліцею не виготовлялися.

Відповідно до інформації Головного управління Держгеокадастру у Жйтомирській області від 16.04.2021 №10-6-0.9-2054/2-21 встановлено, що технічна документація на земельну ділянку, що розташована під Шахворостівським ліцеєм Коростишівського району Житомирської області у структурному відділу Головного управління відсутня. Згідно даних державеої статистичної звітності з кількісного обліку земель (форми № 6-зем) станом на 01.01.2016, земельна ділянка, що знаходиться на території Шахворостівського ліцею має площу 1,90 га та відноситься до земель громадського призначення.

Вважаючи вищевказану бездіяльність Харитонівської сільської ради протиправною, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.

Згідно з частиною 3 статті 23 Закону України «Про прокуратуру» прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Відповідно до частини 1 статті 3 Земельного кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Згідно зі статтею 80 Закону України «Про освіту» до майна закладів освіти, серед іншого, належать земельні ділянки. Порядок, умови та форми набуття закладами освіти прав на землю визначаються Земельним кодексом України.

Відповідно до частини 1 статті 92 Земельного кодексу України право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку.

Згідно пункту «а» частини 2 статті 92 Земельного кодексу України права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають підприємства, установи та організації, що належать до державної та комунальної власності.

Як зазначено у частині 1 статті 123 Земельного кодексу України земельні ділянки державної та комунальної власності, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна, що перебувають у державній чи комунальній власності, передаються особам, зазначеним у пункті "а" частини другої статті 92 цього Кодексу, лише на праві постійного користування.

Статтями 125, 126 Земельного кодексу України передбачає, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Відповідно до частин 1, 3 статті 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація прав є обов'язковою, інформація про права на нерухоме майно та їх обтяження підлягає внесенню до Державного реєстру прав.

Тобто, обов'язковою умовою фактичного використання земельної ділянки є наявність правовстановлюючих документів на земельну ділянку, оформлених у відповідності до вимог закону. При цьому, відсутність правовстановлюючих документів порушує передбачені державою принципи раціонального й ефективного використання та охорони земель та призводить до неефективного управління земельними ресурсами та землекористуванням.

Статтею 25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Відповідно до статті 32 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: власні (самоврядні) повноваження щодо управління закладами освіти, охорони здоров'я, культури, фізкультури і спорту, оздоровчими закладами, які належать територіальним громадам або передані їм, молодіжними підлітковими закладами за місцем проживання, організація їх матеріально-технічного та фінансового забезпечення.

Статтею 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачені повноваження виконавчих органів сільських, селищних, міських рад у сфері регулювання земельних відносин, а саме: власні - 1) підготовка і внесення на розгляд ради пропозицій щодо встановлення ставки земельного податку, розмірів плати за користування природними ресурсами, вилучення (викупу), а також надання під забудову та для інших потреб земель, що перебувають у власності територіальних громад; та делеговані - 1) здійснення контролю за додержанням земельного та природоохоронного законодавства, використанням і охороною земель, 8) підготовка висновків щодо надання або вилучення в установленому законом порядку земельних ділянок, що проводиться органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування; 9) організація і здійснення землеустрою, погодження проектів землеустрою; 10) здійснення контролю за впровадженням заходів, передбачених документацією із землеустрою.

Приписами пункту 34 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.

Положеннями частини 3 статті 66 Закону України «Про освіту» передбачено, що сільські, селищні ради відповідають за реалізацію державної політики у сфері освіти на відповідній території, мають право засновувати заклади освіти, реорганізовувати і ліквідовувати їх, забезпечувати їх діяльність і розвиток.

Таким чином, вищевказані норми вказують на те, що земельні ділянки під навчальними закладами мають бути належним чином оформлені та використовуватися у порядку, встановленому законодавством, інакше, це може призвести до негативних наслідків та порушення прав дітей.

Відсутність правовстановлюючих документів на земельні ділянки, на яких знаходяться навчальні заклади, створює передумови для зловживань щодо розпорядження земельною ділянкою, формує ризики для нормального функціонування навчального закладу та навчального процесу, що може призвести до негативних наслідків та порушує інтереси держави у сфері охорони дитинства.

Відсутність правовстановлюючих документів порушує передбачені державою принципи раціонального й ефективного використання та охорони земель та призводить до неефективного управління земельними ресурсами та землекористування.

У відповідності до пункту 2 частини 1 статті 89 Бюджетного кодексу України до видатків, що здійснюються з бюджетів об'єднаних територіальних громад, серед іншого, належать видатки на загальноосвітні навчальні заклади.

Згідно з пункту 23 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання про розгляд прогнозу місцевого бюджету, затвердження місцевого бюджету, внесення змін до нього; затвердження звіту про виконання відповідного бюджету.

Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що в користуванні Шахворостівського ліцею Коростишівського району Житомирської області перебуває земельна ділянка площею 1,90 га.

Однак в порушення вимог земельного законодавства та положень Закону України «Про освіту», правовстановлюючі документи на земельну ділянку, яку використовує вказаний заклад освіти, не оформлено, державну реєстрацію права власності не проведено.

З огляду на наведене, вказані порушення свідчать про допущену бездіяльність з боку Харитонівської сільської ради.

Отже, відділ Харитонівська сільська рада, являючись суб'єктом, який здійснює управління Шахворостівським ліцеєм Коростишівського району Житомирської області, відповідає за його матеріально - технічне забезпечення, не виконала покладені на неї вищезазначеними нормами повноваження, не здійснювала контролю за діяльністю навчального закладу з оформлення землі, допускаючи протиправну бездіяльність.

Відповідно до частини 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно з частиною 1 статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

У зв'язку з викладеним, беручи до уваги, що права на нерухоме майно, у т.ч. право власності на земельну ділянку, підлягають обов'язковій державній реєстрації відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" та враховуючи відсутність правовстановлюючих документів на земельну ділянку під будівлями та спорудами Шахворостівського ліцею Коростишівського району Житомирської області, суд дійшов висновку про необхідність задоволення позовних вимог щодо зобов'язання відповідача вжити заходів в межах компетенції щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку площею 1,90 га земель с. Шахворостівка Житомирського (Коростишівського) району Житомирської області для обслуговування Шахворостівського ліцею Коростишівського району Житомирської області.

Перевіривши доводи позивача, оцінивши наявні у справі докази в їх сукупності, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позову.

В силу приписів ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись статтями 72, 77, 139, 143, 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Адміністративний позов керівника Коростишівської окружної прокуратури Житомирської обласної прокуратури в інтересах держави (вул. Шевченка,5, м. Коростишів, Житомирська область, код ЄДРПОУ: 02909950) до Харитонівської сільської ради Коростишівського району Житомирської області (вул. Перемоги, 23, с. Харитонівка, Коростишівський район, Житомирська область, код ЄДРПОУ: 04348740), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Шахворостівський ліцей Коростишівського району Житомирської області (вул. 8 Березня,1, с. Шахворостівка, Коростишівський район, Житомирська область, код ЄДРПОУ: 22066577) про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Харитонівської сільської ради щодо не оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку площею 1,90 га, що знаходиться під будівлями та спорудами Шахворостівського ліцею Коростишівського району Житомирської області та перебуває у користуванні вказаного навчального закладу.

Зобов'язати Харитонівську сільську раду вжити заходів в межах компетенції щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку площею 1,90 га, що знаходиться під будівлями та спорудами Шахворостівського ліцею Коростишівського району Житомирської області та перебуває у користуванні вказаного навчального закладу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Є.Ю. Романченко