28.10.2021
Іменем України
28 жовтня 2021 року смт Шевченкове
Суддя Шевченківського районного суду Харківської області Тордія Е.Н. розглянувши адміністративні матеріали (637/986-987/21, 3/637/483-484/21), які надійшли з ВПД №1 (Шевченкве) Куп'янського РВП ГУНП в Харківській області у відношенні :
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, не працюючого, інд. код НОМЕР_1 , що мешкає АДРЕСА_1 ,
у скоєні адміністративних правопорушень передбачених ст. 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Роз'яснені права, передбачені ст.268 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ст.63 Конституції України,-
Стислий зміст та фактично встановлені обставини.
З протоколу (серія ААБ №254147 від 22 вересня 2021 року) про адміністративне правопорушення вбачається, що 21 вересня 2021 року, о 13.40 годині, гр-н ОСОБА_1 , по автошляху (Шевченкове - Гроза) Куп'янського (Шевченківського) району Харківської області, здійснивши зупинку на узбіччі дороги залишив трактор, не вживши всіх заходів безпеки руху та допустив його самовільний рух в наслідок чого транспортний засіб ( трактор) з'їхав в кювет з послідуючим прекиданням та отримав механічні пошкодження, чим порушив вимоги п.15.12 ПДР України. Дії ОСОБА_1 , кваліфіковані за ст.124 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Позиція учасників судового процесу.
В судовому засіданні ОСОБА_1 пояснив ,що дійсно 21 вересня 2021 року він їхав по автошляху (Шевченкове - Гроза) Куп'янського (Шевченківського) району Харківської області керував транспортним засобом трактором Т-40, державний номерний знак НОМЕР_2 . Біля 13.40 години він зупинився не вимикає двигун трактору та вийшов поспілкуватися. В цей час трактор з'їхав у кювет та перевернувся, отримавши механічні пошкодження. Трактор належить батькові ОСОБА_2 , який був разом з ним , власник транспортного засобу матеріальних претензій до нього не має.
Суддя, вислухавши правопорушника вивчивши матеріали додані до справи дійшов наступного.
Мотиви суду та застосовані правові норми.
Статтею 9 Кодексу України про адміністративні правопорушення адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність
Згідно ст. 252 Кодексу України про адміністративні правопорушення орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтуються на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
У відповідності до ст. 251 Кодексу України про адміністративні правопорушення доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ст. 14 Закону України «Про дорожній рух» учасниками дорожнього руху є особи, які використовують автомобільні дороги, вулиці, залізничні переїзди або інші місця, призначені для пересування людей та перевезення вантажів за допомогою транспортних засобів.
До учасників дорожнього руху належать водії та пасажири транспортних засобів, пішоходи, велосипедисти, погоничі тварин.
Диспозиція ст. 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачає, що внаслідок порушення правил дорожнього руху учасниками дорожнього руху мають бути пошкоджено транспортні засоби або вантаж, автомобільні дороги, дорожні споруди чи інше майно.
Об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ст. 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення виражається у порушенні учасниками дорожнього руху Правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна (матеріальний склад).
Суб'єктивна сторона правопорушення характеризується наявністю вини у формі умислу або необережності.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст. 255 цього Кодексу.
Складання протоколу - це процесуальні дії суб'єкта владних повноважень, які спрямовані на фіксацію адміністративного правопорушення та в силу положень ст. 251 Кодексу України про адміністративні правопорушення, є предметом оцінки суду у сукупності з іншими доказами при розгляді справи про притягнення особи до адміністративної відповідальності.
Протокол про адміністративне правопорушення, як підстава для притягнення особи до відповідальності та як один із засобів доказування (ст. 251 Кодексу України про адміністративні правопорушення), повинен відповідати вимогам ст. 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Протокол про адміністративне правопорушення серія ААБ № 254147 від 22 вересня 2021 року,
містіть необхідну інформацію , яка надає підстав вважати що ОСОБА_1 були порушені п.15.12 ПДР за яким водій не повинен залишати транспортний засіб, не вживши всіх заходів, щоб не допустити його самовільного руху, проникнення до нього і (або) незаконного заволодіння ним.
Як пояснив в судовому засіданні ОСОБА_3 рухаючись транспортним засобом трактором Т-40, державний номерний знак НОМЕР_2 , він його зупинив на узбіччі після чого не вимикаючи двигуна вийшов з транспортного засобу, в цей час трактор самовільно почав рухатися за з'їхав к кювет перевернувся та отримав механічні пошкодження.
Таким чином оцінивши докази дослідженні в судовому засіданні суд дійшов висновку ,що в діях ОСОБА_3 є склад адміністративного правопорушення передбаченого ст.124 Кодексу України про адміністративні правопорушення- порушення правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Факт скоєння ОСОБА_3 правопорушення підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення серія ААБ № 254147 від 22 вересня 2021 року, письмовими та особистими поясненнями ОСОБА_3 , письмовими поясненнями ОСОБА_2 ,схемою місця ДТП.
Висновки суду щодо застосування адміністративного стягнення.
Відповідно до ст. 33 Кодексу України про адміністративні правопорушення суд при накладенні адміністративного стягнення суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Обставин, що пом'якшують або обтяжують адміністративну відповідальність за адміністративне правопорушення, суд не встановив.
Європейський суд з прав людини у складі його Великої палати у справі О'Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства від 29 чеврня 2007 роу зазначив, що будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі.
Призначаючи покарання ОСОБА_1 суд керується насамперед вимогами ст.23 Кодексу України про адміністративні правопорушення, згідно яких адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами.
Також, у відповідності до вимог ч.2 ст.33 Кодексу України про адміністративні правопорушення накладенні стягнення враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Крім того, на підставі ст. 40-1294 Кодексу України про адміністративні правопорушення, з правопорушника також підлягає стягненню на користь держави судовий збір у розмірі 454,40 гривень.
На підставі викладеного, керуючись ст. 23,33,124, 283,284,294 Кодексу України про адміністративні правопорушення,Законом України «Про судовий збір»,
Призначити ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 850.00 грн. в прибуток держави..
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 454.00 гривень (отримувач коштів ГУК у м.Києві /м.Київ/22030106, код за ЄДРПОУ: 37993783, банк отримувач Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UА908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106).
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення через Шевченківський районний суд Харківської області.