просп. Науки, 5 м. Харків, 61022, тел./факс (057)702-10-79, inbox@lg.arbitr.gov.ua
26 жовтня 2021 року м.Харків Справа № 913/534/21
Провадження № 30/913/534/21
Господарський суд Луганської області у складі судді Голенко І.П., розглянувши матеріали позовної заяви б/н від 30.07.2021
Фізичної особи-підприємця Невениці Олега Ігоровича, м. Сєвєродонецьк Луганської області
до відповідача - Фонду комунального майна Сєвєродонецької міської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області, м. Сєвєродонецьк Луганської області
за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача:
- Товариства з обмеженою відповідальністю Е-Тендер, м. Київ,
- Фізичної особи-підприємця Богданової Тетяни Володимирівни, м. Сєвєродонецьк Луганської області
про визнання недійсним електронного аукціону
Секретар судового засідання Селіверстова Н.О.
У засіданні брали участь:
від позивача (в режимі відеоконференції) - Невениця О.І., витяг з ЄДР;
від відповідача (в режимі відеоконференції) - Тараканова А.С., витяг з ЄДР;
від третіх осіб - представники не прибули.
Фізична особа-підприємець Невениця Олег Ігорович (далі за текстом - позивач) звернувся до Господарського суду Луганської області з позовною заявою до Фонду комунального майна Сєвєродонецької міської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області (далі за текстом - відповідач) про визнання недійсним електронного аукціону на право оренди нежитлового приміщення за адресою: Луганська область, місто Сєвєродонецьк, проспект Центральний, 54/67 площею 75,8 кв. м., приміщення на 1-му поверсі у житловому багатоповерховому будинку з окремим входом, оформлених протоколом електронного аукціону № UA-PS-2021-02-01-000031-2 від 26.02.2021.
Позовні вимоги обґрунтовано порушенням відповідачем п. 26 та п. 29 розділу «Порядок включення об'єкта оренди до Переліку відповідного типу» Порядку передачі в оренду державного та комунального майна, затвердженого Постановою КМУ 03.06.2020, №483 щодо неповної інформації про потенційний об'єкт оренди, який має соціально-культурне призначення; позбавленням позивача переважного права на продовження дії Договору орендивсупереч п. 149 Порядку; порушення відповідачем положень п. 5 ч. 2 розділу ІІ Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» щодо продовження дії договору оренди на період карантину для суб'єктів господарювання, діяльність яких була заборонена/обмежена на період встановлення карантину.
Ухвалою господарського суду Луганської області від 25.08.2021 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі №913/534/21, вирішено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження; підготовче засідання призначено на 15.09.2021 об 11-30 год.
Ухвалою господарського суду Луганської області від 15.09.2021 відкладено підготовче засідання на 29.09.2021 о 12 год. 10 хв.
15.09.2021 до канцелярії господарського суду Луганської області від відповідача надійшов відзив № 01-10/04/415 від 13.09.2021, в якому останній заперечує проти задоволення позовних вимог, оскільки листом від 16.11.2020 №01.01-10/04/512 відповідачналежним чином повідомив позивача про припинення договору оренди та про наміри орендодавця; звернень щодо продовження договору оренди, наміру скористатися переважним правом від ФОП Невениця О.І. на адресу відповідача у встановлений законом строк не надходило, у зв'язку з чим, підстави щодо прийняття рішення орендодавцем про проведення аукціону на продовження договору оренди були відсутні; в оголошенні про проведення аукціону на оренду комунального майна зазначено повний обсяг інформації та не має обмежень цільового використання приміщення, що відповідає п. 26, п. 29 Порядку передачі в оренду державного та комунального майна, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №493 від 03.06.2020; нежиле приміщення за адресою: м. Сєвєродонецьк, пр. Центральний, 54/67 враховується на балансі Фонду, який не є закладом культури, фізичної культури та спорту; відсутні підстави для застосування п.п.5 п.2 розділу II «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби СОVID-19», враховуючи основний вид діяльності позивача - діяльність туристичних агентств.
Треті особи не надали будь-яких письмових пояснень щодо заявленого позову.
Ухвалою господарського суду Луганської області від 29.09.2021 закрито підготовче провадження у справі №913/534/21 та призначено справу до судового розгляду по суті на 26.10.2021 о 10 год. 50 хв.
26.10.2021 суд розпочав розгляд справи по суті.
У судове засідання прийняли участьв режимі відеоконференції позивач та представник відповідача, інші учасники процесу не з'явилися, хоча належним чином були повідомлені.
Від позивача 23.10.2021 надійшло клопотання про термінове перенесення судового засідання через особисті обставини, що склалися завдяки ускладненню епідеміологічної обстановки, які привели до великої завантаженості у своєї підприємницької діяльності.
За результатами розгляду суд відмовляє у задоволенні клопотання, враховуючи особисту участь позивача 26.10.2021 в режимі відеоконференції; крім того, позивачем не надано будь-яких доказів, на підставі яких можливо було з'ясувати поважність причини відкладення, зазначеної у клопотанні.
Розглянувши матеріали справи, надані докази у їх сукупності, суд встановив такі фактичні обставини.
06.02.2015 між Фондом комунального майна Сєвєродонецької міської ради (перейменовано на Фонд комунального майна Військово-цивільної адміністрації міста Сєвєродонецьк Луганської області, а в подальшому на Фонд комунального майна Сєвєродонецької міської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області на підставі розпорядження керівника Сєвєродонецької міської військово-цивільної адміністрації №11 від 03.03.2021) (орендодавець) та Фізичною особою - підприємцем Невеницею Олегом Ігоровичем, укладено договір №6 на оренду нежилого приміщення (далі за текстом - договір, а.с.13-15).
Відповідно до п.1.1 договору (у редакції додаткової угоди №1 від 05.02.2018) орендодавець зобов'язався передати, а орендар прийняти у строкове платне користування нежиле приміщення за адресою: Луганська обл., м. Сєверодонецьк, просп. Центральний, 54/67, інвентарний №10300277/2 загальною площею 75,8 м2 (далі за текстом - приміщення), яке знаходиться на балансі Фонду комунального майна Сєвєродонецької міської ради для розміщення офісу.
За п. 2.1 договору право користування приміщенням орендарем настає одночасно з підписанням цього Договору та акту прийняття-передачі вищеназваного приміщення.
06.02.2015 між сторонами підписано акт прийняття-передачі відповідного нежилогоприміщення.
Відповідно до п.10.1 договору (у редакції додаткової угоди №1 від 05.02.2018) договір діє з моменту підписання по 03.02.2021.
Договір припиняється по закінченню строку, на який він був укладений. У разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення або зміну умов договору оренди протягом одного місяця після закінчення терміну дії договору він вважається продовженим на той самий термін і на тих самих умовах, які були передбачені цим договором (п. 10.4 договору).
За пп. 10.8.1 п. 10.8 договору оренди дія цього договору припиняється внаслідок закінчення строку, на який він був укладений.
Відповідно до п. 9.1 договору у разі розірвання договору оренди, закінчення строку його дії та відмови від його продовження, орендар зобов'язаний повернути орендодавцю нежиле приміщення на умовах, зазначених в договорі оренди.
Пунктом 2.4 договору передбачено, що коли закінчується термін оренди, а також у випадку дострокового розірвання договору, орендар повертає орендодавцю приміщення у стані, що не погіршує конструктивні та технологічні якості приміщення у порівнянні зі станом на момент передачі його в оренду. Орендар передає орендодавцю приміщення протягом 5-ти днів з моменту припинення договору оренди. На протязі цього строку орендар зобов'язаний звільнити орендоване приміщення і підготувати його до передачі орендодавцю. В момент підписання Акту приймання-передачі орендар передає орендодавцю ключі від об'єкту оренди. Приміщення вважається повернутим орендодавцю з моменту підписання сторонами Акту прийняття-передачі.
Відповідач листом №01.01-10/04/512 від 16.11.2020 повідомив позивача про припинення дії договору з 03.02.2021 та зобов'язав повернути за актом прийому-передачі орендоване приміщення в строк до 09.02.2021. Окрім цього, повідомлено, що питання укладання договору на оренду цього нерухомого майна буде розглядатись відповідно до чинного законодавства України через платформу електронної торгової системи (а.с. 19).
Отже строк дії вказаного договору закінчився 03.02.2021.
Позивач спірне приміщення відповідачу у встановлений строк не повернув.
Електронний аукціон №UA-PS-2021-02-01-000031-2 відбувся 26.02.2021, переможцем якого стала Фізична особа - підприємець Богданова Тетяна Володимирівна (а.с. 62-63).
Листом №01.01-10/04/105 від 09.03.2021 відповідач повідомив позивача про необхідність повернути орендоване приміщення та підписати акт про його повернення (а.с. 20).
Позивачем направлено відповідачулист № 17 від 09.03.2021, яким просить прийняти рішення про відмову у затвердженні протоколу аукціону або про відмову від укладення договору оренди через обставини, що виникли (а.с. 21-22).
Відповідач надав відповідь позивачу листом № М -3016/06-08 від 15.03.2021, яким повідомив про відсутність підстав щодо відмови у затвердженні протоколу аукціону та укладання договору оренди з переможцем аукціону (а. с. 24).
Водночас, позивач направив відповідачу лист б/н від 15.03.2021, у якому зазначено, що він є орендарем, чий договір закінчується в період дії карантину або обмежувальних заходів, пов'язаних із поширенням коронавірусної хвороби (СОVID-19), тому просить прийняти до уваги, що бажає скористатися правом, передбаченим підпунктом 5 пункту 2 розділу II «Прикінцевих положень» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (СОVID-19)» від 17 березня 2020 року №530-ІХ та просить прийняти рішення про задоволення заяви про продовження договору на строк, що дорівнює періоду карантину та обмежувальних заходів, а також протягом одного місяця з дня його/їх закінчення (а.с. 23).
Листом № М-3123/06-08 від 29.03.2021 відповідач повідомив, що договір припинив свою дію 03.02.2021, а підстави встановлені чинним законодавством в умовах карантину для його продовження відсутні, тому йому необхідно терміново звільнити приміщення та передати його Фонду по акту приймання-передачі (а. с.25).
09.03.2021 позивач звернувся до Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України (далі за текстом - «Мінекономіки») зі скаргою на дії Фонду комунального майна Військово-цивільної адміністрації міста Сєвєродонецька Луганської області щодо електронного аукціону №UA-PS-2021-02-01-000031-2 на право оренди нежитлового приміщення.
29.03.2021 позивач відмовився повернути орендоване приміщення по закінченню строку дії договору, про що свідчить відповідний акт (а. с. 28).
14.04.2021 за результатами розгляду скарги позивачу надіслано Витяг з протоколу Комісії, відповідно до якого встановлено наявність порушень організатором порядку організації, проведення аукціону №UA-PS-2021-02-01-000031-2, а саме пунктів 26 та 55 Порядку в частині надання неповної інформації про потенційний об'єкт оренди, зокрема, відсутності в оголошенні про передачу майна в оренду інформації, що аукціон оголошений на продовження договору оренди і чинний орендар має переважне право на продовження договору оренди (а. с. 30-32).
29.06.2021рішенням господарського суду Луганської області по справі №913/223/21 позов Фонду комунального майна Сєвєродонецької міської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області до Фізичної особи - підприємця Невениці О.І. про усунення перешкод у користуванні комунальним майном шляхом виселення з орендованого майна, загальною площею 75,8 кв. м., розташованого за адресою: пр. Центральний, 54/67, м. Сєвєродонецьк, Луганська область.
Рішення набрало законної сили.
Вказані обставини стали підставою для звернення позивача до суду з цим позовом.
Дослідивши обставини справи, надані матеріали, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову з таких підстав.
Відповідно до п.4 ст. 75 Господарського процесуального кодексу України, обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Рішенням господарського суду Луганської області від 29.06.2021 у справі№ 913/223/21,яке набрало законної сили, встановлено факти закінчення строку дії договору № 6 на оренду нежилого приміщення - 03.02.2021 та не повернення у встановлений законом та умовами договору строк спірного приміщення, а також відсутні підстави для застосування положення п. п. 5 п. 2 розділу ІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню короновірусної хворобиСОVID-19», оскільки основним видом діяльностіпозивача згідно Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань є: 79.11 Діяльність туристичних агентств (основний), стосовно якої не встановлювалися обмежувальні протиепідемічні заходи, пов'язані із поширенням на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19 постановою Кабінету Міністрів України № 1236 від 09.12.2020.
Таким чином, зазначені вище обставини не доказуються при розгляді цієї справи, оскільки беруть участь ті самі особи та інше не встановлено законом.
З матеріалів справи вбачається, що майно, яке передавалось відповідачем позивачу за договором оренди нежилого приміщення №6 від 06.02.2015, відноситься до власності територіальних громад, тобто є комунальним майном.
Відповідно до ст. 3 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» від 10.04.1992 №2269-XII (у редакції на момент укладення договору №6) відносини щодо оренди державного майна, майна, що належить Автономній Республіці Крим або перебуває у комунальній власності, регулюються договором оренди, цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
За змістом ч.1 ст. 13 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» об'єкти державної та комунальної власності передаються в оренду за результатами проведення аукціону виключно в ЕТС, у тому числі аукціону, предметом якого є право на продовження договору оренди об'єкта згідно із статтею 18 цього Закону.
Згідно з ч.1, 3 ст. 18 цього ж Закону, продовження договорів оренди здійснюється за результатами проведення аукціону, крім випадків, передбачених частиною другою цієї статті.
Договори оренди можуть бути продовжені на той самий строк, на який вони були укладені, на підставі заяви орендаря про продовження договору, поданої орендодавцю не пізніше ніж за три місяці до закінчення строку дії договору оренди.
Відповідно до пункту 143 Порядку передачі в оренду державного та комунального майна, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.06.2020 № 483 (далі за текстом - Порядок), орендар, що має намір продовжити договір оренди, що підлягає продовженню за результатами проведення аукціону, завертається до орендодавця із заявою про продовження договору оренди не пізніше ніж за три місяці до закінчення строку дії договору оренди. Якщо орендар не подав заяву про продовження договору оренди у зазначений строк, то орендодавець не пізніше ніж за один місяць до закінчення строку дії договору оренди повідомляє орендаря про те, що договір оренди підлягає припиненню на підставі закінчення строку, на який його було укладено, у зв'язку з тим, що орендар не подав відповідну заяву у визначений Законом строк, та повідомляє про необхідність звільнення орендованого приміщення і підписання акту приймання-передачі (повернення з оренди) орендованого майна.
Заява подається шляхом заповнення електронної форми через особистий кабінет в електронній торговій системі (далі - ЕТС).
В матеріалах справи відсутні належні докази, які б підтверджували факт звернення позивача із заявою про продовження договору оренди в строк, визначений законом.
Відповідно до ст. 777 Цивільного кодексуУкраїни наймач, який належно виконує свої обов'язки за договором найму, після спливу строку договору має переважне право перед іншими особами на укладення договору найму на новий строк.
Наймач, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору найму на новий строк, зобов'язаний повідомити про це наймодавця до спливу строку договору найму у строк, встановлений договором, а якщо він не встановлений договором, - в розумний строк.
Матеріали справи свідчать про те, що позивач не звертався до відповідачаз повідомленням про намір скористатися переважним правом на укладення договору найму на новий строк, у зв'язку з чим на момент проведення аукціону у позивача відсутні підстави для застосування переважного права на оренду нежилого приміщення за договором.
Окрім цього, п. 149 Порядку у даному випадку не застосовується, оскільки позивач не є чинним орендарем за договором № 6 від 06.02.2015 у зв'язку з закінченням строку дії договору.
Таким чином, суд дійшов висновку, що переважне право позивача на продовження дії договору оренди відповідачем не порушено.
Згідно з п. 26 Порядку інформація про потенційний об'єкт оренди містить такі відомості:
1) загальну інформацію:
тип Переліку, до якого пропонується внести об'єкт оренди;
залишкова балансова вартість та первісна балансова вартість об'єкта, якщо об'єкт включається до Переліку першого типу;
тип об'єкта;
пропонований строк оренди;
посилання на пункт Методики розрахунку орендної плати, яким встановлена орендна ставка для запропонованого цільового призначення, якщо об'єкт пропонується для включення до Переліку другого типу;
інформація про наявність рішень про проведення інвестиційного конкурсу або про включення об'єкта до переліку майна, що підлягає приватизації;
інформація про отримання балансоутримувачем погодження органу управління балансоутримувача у випадках, коли отримання такого погодження було необхідним відповідно до законодавства, статуту або положення балансоутримувача;
фотографічне зображення майна (відеоматеріали за наявності);
2) якщо об'єкт є нерухомим майном, додатково зазначається:
місцезнаходження об'єкта;
загальна і корисна площа об'єкта;
характеристика об'єкта оренди (будівлі в цілому або частини будівлі із зазначенням місця розташування об'єкта в будівлі (надземний, цокольний, підвальний, технічний або мансардний поверх , номер поверху або поверхів);
технічний стан об'єкта, інформація про потужність електромережі і забезпечення об'єкта комунікаціями;
поверховий план об'єкта або план поверха;
інформація про те, що об'єктом оренди є пам'ятка культурної спадщини, щойно виявлений об'єкт культурної спадщини чи його частина, та інформація про отримання погодження органу охорони культурної спадщини на передачу об'єкта в оренду;
якщо пропонований строк оренди становить більше п'яти років, одночасно зазначається інформація про стан реєстрації права власності держави (територіальної громади) на об'єкт оренди відповідно до Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень”;
інформація про цільове призначення об'єкта оренди - у разі неможливості використання об'єкта за будь-яким цільовим призначенням відповідно до пункту 29 цього Порядку, крім випадку, передбаченого абзацом сьомим пункту 29 цього Порядку (в разі відсутності такої інформації на момент її внесення), та в разі включення об'єкта до Переліку другого типу;
інформація про наявність окремих особових рахунків на об'єкт оренди, відкритих постачальниками комунальних послуг, або інформація про порядок участі орендаря у компенсації балансоутримувачу витрат на оплату комунальних послуг - якщо об'єкт оренди не має окремих особових рахунків, відкритих для нього відповідними постачальниками комунальних послуг;
інформація про рішення про передачу пам'ятки культурної спадщини в довгострокову пільгову оренду - у разі прийняття такого рішення;
3) якщо об'єктом є єдиний майновий комплекс підприємства чи його відокремлений структурний підрозділ, додатково зазначається:
обсяг та основна номенклатура продукції (робіт, послуг), у тому числі експортної;
кількість та склад робочих місць;
відомості про будівлі (споруди, приміщення) єдиного майнового комплексу підприємства чи його структурного підрозділу в обсязі, передбаченому для інформації про нерухоме майно;
відомості про земельну ділянку, на якій розташовано єдиний майновий комплекс підприємства чи його структурний підрозділ;
основні зобов'язання (договірні та позадоговірні);
4) якщо об'єктом є транспортний засіб, додатково зазначається: марка, модель, рік випуску, об'єм двигуна, вид пального, пробіг, комплектація, потреба у ремонті, колір;
5) якщо об'єктом є інше окреме індивідуально визначене майно, додатково зазначається:
найменування об'єкта оренди;
його характеристики та параметри (розмір, об'єм, кількість тощо) за можливості його визначити;
інша інформація, яка дає можливість ідентифікувати майно.
Якщо балансоутримувачем є державне або комунальне підприємство, установа, організація, що провадить діяльність з організації конгресів і торговельних виставок, до інформації про потенційний об'єкт оренди додається графік запланованих науково-практичних, культурних, мистецьких, громадських, суспільних та політичних заходів.
Якщо об'єкт пропонується включити до Переліку другого типу, до інформації додатково додаються заява та документи, подані потенційним орендарем.
В інформації про потенційний об'єкт оренди можуть зазначатися інші відомості, визначені балансоутримувачем або орендодавцем.
Пунктом 29 Порядку передбачено, що не можуть бути використані за будь-яким цільовим призначенням такі об'єкти оренди:
майно закладів охорони здоров'я;
майно закладів освіти;
об'єкти соціально-культурного призначення (майно закладів культури, фізичної культури і спорту) тощо.
Пунктом 54 Порядку встановлено, що орендодавцю забороняється встановлювати додаткові умови оренди майна, що містять обмеження конкуренції та дискримінації учасників. Пунктом 55 Порядку також встановлено, що оголошення не повинне містити положення, що обмежують конкуренцію та призводять до дискримінації учасників.
Відповідно до Витягу з розпорядження керівника військово-цивільної адміністрації від 29.10.2020 № 758 «Про затвердження переліку першого типу об'єктів нерухомого та індивідуально визначеного майна територіальної громади м. Сєвєродонецька Луганської області, що підлягають передачі в оренду в 2020-2021 роках» та довідки Фонду комунального майна Сєвєродонецької міської військово-цивільної адміністрації № 01-00/03/435 від 27.09.2021, нежиле приміщення за адресою: м. Сєвєродонецьк, пр. Центральний, 54/67, інвентарний № 10300277/2 належить до переліку першого типу об'єктів нерухомого та індивідуально визначеного майна, що належить до комунальної власності територіальної громади міста Сєвєродонецька, підлягає передачі в оренду на аукціоні у 2020-2021 роках та не відноситься до об'єктів соціально-культурного призначення. Приміщення враховується на балансі Фонду комунального майна, який не є закладом культури, фізичної культури та спорту (а. с. 136-137).
Таким чином, оскільки спірне приміщення не належить до об'єктів соціально-культурного призначення, оголошення про передачу в оренду на аукціоні спірного приміщення не має обмежень цільового використання.
Дослідивши Наказ Фонду комунального майна Сєвєродонецької міської військово-цивільної адміністрації від 29.01.2021 № 26-КВ «Про оголошення аукціону на право оренди комунального майна», судом встановлено, що відповідачем дотримано вимоги, передбачені п. 26, п. 29 Порядку, щодо зазначення необхідної інформації при складанні оголошення про проведення електронного аукціону, а також не встановлено порушень п. 54, 55 Порядку.
Тому, доводи позивача в цій частині судом відхиляються, оскільки є необґрунтованими.
Щодо застосування п.п.5 п.2 розділу II «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби СОVID-19» щодо продовження дії договору оренди на період карантину, суд додатково зазначає таке.
Законом України Про соціальну підтримку застрахованих осіб та суб'єктів господарювання на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби Covid-19, спричиненої коронавірусом Sars-CoV-2 було внесено зміни до п. 2 розділу ІІ Прикінцеві положення Закону України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби Covid-19, зокрема доповнено п.п.5 наступного змісту:
5) для суб'єктів господарювання, діяльність яких була заборонена/обмежена на період встановлення карантину або обмежувальних заходів, пов'язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19), строки дії договорів оренди державного та комунального майна, які закінчуються у цей період, продовжуються на період карантину та обмежувальних заходів, а також протягом одного місяця з дня його/їх закінчення.
Кабінет Міністрів України постановою №1236 від 09.12.2020 «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2», а саме пунктом 41 затвердив перелік основних видів економічної діяльності, стосовно яких здійснюються обмежувальні протиепідемічні заходи, пов'язані із поширенням на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.
У п.1.1 Договору оренди № 6 від 06.02.2015 зазначено, що нежиле приміщення надається у користування для розміщення офісу.
Основним видом діяльності позивача згідно Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань є: 79.11 Діяльність туристичних агентств (основний), який відсутній у затвердженому переліку основних видів економічної діяльності, стосовно яких здійснюються обмежувальні протиепідемічні заходи, пов'язані із поширенням на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.
Крім того, за змістом роз'яснення Фонду державного майна України (лист від 30.12.2020 № 10-16-26785)п. п. 5 п. 2 розділу II «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби СОVID-19»має бути реалізований на підставі заяв орендарів, чиї договори закінчуються в період дії карантину або обмежувальних заходів, пов'язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19), які орендарі подають на підставі частин 8 і 9 статті 18 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» (далі - Закон про оренду). У заяві, окрім інформації, передбаченої законодавством про оренду, заявник, який бажає скористатися правом, передбаченим підпунктом 5 пункту 2 розділу II «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 17 березня 2020 року № 530-IX (далі - спеціальні положення Закону про COVID), зазначає про те, що діяльність заявника була заборонена або обмежена на період встановлення карантину, і що внаслідок цього заявник просить продовжити його договір на строк, що дорівнює періоду карантину та обмежувальних заходів, а також протягом одного місяця з дня його/їх закінчення.
У такому разі разом із заявою про продовження договору заявник подає докази, які свідчать про те, що заявник на дату подання звернення не здійснював (або здійснював лише частково) діяльність на орендованому об'єкті внаслідок запроваджених заборон або обмежень. Такими доказами має бути довідка балансоутримувача про те, що з моменту укладення договору заявник не допускав нецільового використання приміщень за договором, і що під час дії карантину заявник не здійснював (або здійснював лише частково) діяльність за цільовим призначенням, передбаченим договором. У разі наявності такої довідки, а також за умови, що на відповідний вид діяльності поширюються заборони або обмеження, пов'язані з карантином або обмежувальними заходами, орендодавець приймає рішення про задоволення заяви орендаря про продовження договору на строк, що дорівнює періоду карантину та обмежувальних заходів, а також протягом одного місяця з дня його/їх закінчення.
Як вже було зазначено судом, позивач не звертався до відповідача з відповідною заявою у встановлений законом строк, алист, на який посилається позивач, як на підставу застосування до нього вказаних положень, було направлено відповідачу лише 15.03.2021, тобто після закінчення строку дії договору оренди та після закінчення аукціону щодо права оренди спірного приміщення та визначення нового переможця за аукціоном.
Таким чином, відсутні правові підстави для застосування до позивача положень п.п.5 п.2 розділу II «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби СОVID-19», про що також було зазначено у рішенні господарського суду Луганської області від 29.06.2021 у справі № 913/223/21, яке набрало законної сили.
Відповідно до ч. 1 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
З огляду на зазначене, викладені судом обґрунтування та оцінка доводів учасників справи були здійснені в тому об'ємі, який охоплює коло обставин, які підлягають встановленню для правильного вирішення спору по суті з урахуванням усіх дійсних обставин справи.
Таким чином, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог, а тому слід відмовити у задоволенні позову.
Згідно приписів ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, судовий збір у даній справі залишається за позивачем.
У судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частину рішення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 74, 76-80, 129, 236-242 Господарського процесуального кодексу України, суд
1.У задоволенні позову відмовити.
2. Судовий збір покласти на позивача.
Відповідно до ст. 241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції у строки, передбачені ст. 256 ГПК України та порядку, передбаченому ст. 257 ГПК України з урахуванням приписів пп. 17.5 п. 17 Розділу ХІ Перехідних положень Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст рішення складено 28.10.2021.
Суддя Ірина ГОЛЕНКО