Рішення від 22.10.2021 по справі 587/2637/17

Справа № 587/2637/17

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 жовтня 2021 року Сумський районний суд Сумської області під головуванням судді Степаненка О.А., за участю секретаря судового засідання Домненко Н.І., представника позивача ОСОБА_1 , представника відповідача ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Суми цивільну справу за позовом Сумської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру в Сумській області до Садівської сільської ради Сумського району Сумської області, ОСОБА_3 про скасування рішення сільської ради, державного акту про право власності на земельну ділянку,

встановив:

Прокурор звернувся до суду з позовом в інтересах держави в особі: Головного управління Держгеокадастру в Сумській області мотивуючи його тим, що Шпилівською сільською радою Сумського району Сумської області 20 липня 2010 року ОСОБА_3 надано у приватну власність земельну ділянку площею 0,2500 га з кадастровим номером 59247879100:12:002:0154 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд по АДРЕСА_1 .

Під час вивчення містобудівної документації с. Шпилівка прокуратурою встановлено, що вказану земельну ділянку надано сільською радою ОСОБА_3 незаконно.

Відповідно до ст. 39 Земельного кодексу України використання земель житлової та громадської забудови здійснюється відповідно до генерального плану населеного пункту, іншої містобудівної документації, плану земельно-господарського устрою з дотриманням будівельних норм, державних стандартів і норм, регіональних та місцевих правил забудови. Відповідно до листа Сумської РДА №77 від 07.07.2017 місце розташування даної земельної ділянки не відповідає генеральному плану с. Шпилівка, виконаному Українським державним проектним інститутом «УКРГОРСТРОЙПРОЕКТ» у 1972 року, актуалізованому рішенням 21 сесії 6 скликання Шпилівської сільської ради від 25.01.2013.

Вищезазначеним генеральним планом на місці розташування земельної ділянки, наданій у приватну власність ОСОБА_3 , запроектовано стадіон. Здійснення індивідуального житлового будівництва на вказаному масиві не заплановано.

Відповідно до ст. 48 Закону України «Про охорону земель», у редакції від 19.06.2003, розміщення і будівництво об'єктів житлово-комунального, промислового, транспортного, іншого призначення здійснюються відповідно до затверджених у встановленому порядку містобудівної документації та проектів цих об'єктів. Забудова земельних ділянок, що надаються для містобудівних потреб, здійснюється після виникнення права власності чи користування, у тому числі на умовах оренди, земельною ділянкою, у порядку, передбаченому законом. Визначення територій і вибір земель для містобудівних потреб та спорудження конкретних об'єктів здійснюються на підставі затвердженої містобудівної документації, документації із землеустрою, схем планування територій переважно на землях не сільськогосподарського призначення. Відповідно до ст. 23 Закону України «Про планування і забудову територій» забудова територій передбачає здійснення нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту, впорядкування об'єктів містобудування, розширення а технічного переоснащення підприємств. Будівництво об'єктів містобудування здійснюється згідно з законодавством, державними стандартами, нормами та правилами, регіональними і місцевими правилами забудови, містобудівною та проектною документацією. Згідно з ст. 24 Закону право на забудову земельної ділянки реалізується її власником або користувачем за умови використання земельної ділянки за її цільовим призначенням та відповідно до містобудівних умов і обмежень забудови земельної ділянки.

Відповідно до листа Шпилівської сільської ради Сумського району №240 від 19.07.2017 рішення сільської ради про затвердження містобудівного обґрунтування відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_3 , не приймалися. Таким чином, Шпилівською сільською радою надано ОСОБА_3 у приватну власність земельну ділянку площею 0,2500 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, розташованої на АДРЕСА_1 в порушення вимог ст. 39 Земельного кодексу України, ст. ст. 23, 24 Закону України «Про планування і забудову територій», положень Порядку надання вихідних даних для проектування об'єктів містобудування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №489 від 20.05.2009 року.

Просив винести рішення, яким визнати незаконним і скасувати рішення Шпилівської сільської ради Сумського району «Про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у приватну власність» від 20 липня 2015 року, скасувати державний акт про право власності на земельну ділянку, стягнути сплачений судовий збір.

Прокурор у судовому засіданні позовну заяву підтримав повністю.

Представник Головного управління Держгеокадастру в Сумській області для розгляду справи до суду не з'явився, просив слухати справу без його участі, позов прокурора підтримав повністю.

Представник відповідача Садівської сільської ради у судовому засіданні проти позовних вимог не заперечував.

Відповідачка ОСОБА_3 в судове засідання не з'явилася, з невідомих суду причин, хоча про час та місце розгляду була повідомлена належним чином.

Представник відповідача ОСОБА_4 в судове засідання не з*явився, належним чином був повідомлений про час розгляду справи в суді.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає позов таким, що підлягає повному задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що 27 лютого 2009 року ОСОБА_3 звернулася до Шпилівської сільської ради з заявою про затвердження акту вибору земельної ділянки та надання дозволу на розробку проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки в АДРЕСА_1 для будівництва та обслуговування житлового будинку (а.с.22). Рішенням тридцять другої сесії п'ятого скликання Шпилівської сільської ради Сумського району Сумської області від 20 липня 2010 року ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_3 , ОСОБА_7 затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд у приватну власність по АДРЕСА_1 загальною площею 1 га та надано у власність (а.с.21).

30 грудня 2010 року відділом Держкомзему у Сумському районі Сумської області ОСОБА_3 видано державний акт на право власності на земельну ділянку на земельну ділянку площею 0,25 га, за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер 5924789100:12:002:0154( арк.с.20)

Відповідно до листа відділу містобудування та архітектури Сумської РДА № 77 від 13.07.2017 року місце розташування даної земельної ділянки не відповідає генеральному плану с. Шпилівка, виконаному Українським державним проектним інститутом «УКРГОРСТРОЙПРОЕКТ» у 1972 року, актуалізованому рішенням 21 сесії 6 скликання Шпилівської сільської ради від 25.01.2013 року. Вищезазначеним генеральним планом на місці розташування земельної ділянки, наданій у приватну власність ОСОБА_3 , запроектовано стадіон. Здійснення індивідуального житлового будівництва на вказаному масиві не заплановано (арк.с.17).

Відповідно до ст. 23 Закону України «Про планування і забудову територій» (який був чинний на момент прийняття спірного рішення) забудова територій передбачає здійснення нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту, впорядкування об'єктів містобудування, розширення та технічного переоснащення підприємств. Будівництво об'єктів містобудування здійснюється згідно з законодавством, державними стандартами, нормами та правилами, регіональними і місцевими правилами забудови, містобудівною та проектною документацією.

Згідно з ст. 24 Закону право на забудову земельної ділянки реалізується її власником або користувачем за умови використання земельної ділянки за її цільовим призначенням та відповідно до містобудівних умов і обмежень забудови земельної ділянки.

Орган місцевого самоврядування визначає відповідність намірів забудови земельної ділянки місцевим правилам забудови населеного пункту, містобудівної документації.

Нормативне регулювання планування, забудови та іншого використання територій полягає у прийнятті нормативно-правових актів, зокрема державних будівельних норм, відомчих нормативних документів, регіональних і місцевих правил забудови.

Відповідно до ст. 21 Закону регіональні правила забудови розробляються на основі типових регіональних правил забудови, затверджених спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань архітектури та містобудування.

Регіональні правила забудови після їх погодження з відповідними органами містобудування та архітектури, охорони культурної спадщини, земельних ресурсів, природоохоронними, санітарно-епідеміологічними органами затверджуються відповідно Верховною Радою Автономної Республіки Крим, обласними радами. Затверджені регіональні правила забудови підлягають оприлюдненню через регіональні засоби масової інформації.

Регіональні правила забудови є обов'язковими для суб'єктів містобудування на території відповідного регіону, за винятком населених пунктів, для яких рішенням сільських, селищних, міських рад затверджені місцеві правила забудови цих населених пунктів відповідно до статті 22 цього Закону.

Відповідно до п. 5.13 Регіональних правил забудови населених пунктів Сумської області, затверджених рішенням Сумської обласної ради 4 скликання від 25.09.2002, земельні ділянки для містобудівних потреб надаються юридичним та фізичним особам за рішенням відповідних органів місцевого самоврядування або виконавчої влади у відповідності з затвердженим генеральним планом або іншою містобудівною документацією, згідно з Земельним кодексом України та діючими нормативно-правовими документами і положеннями. У випадках, коли запропонований об'єкт не відповідає положенням містобудівної документації або за її відсутності, для обґрунтування розташування та розмірів земельної ділянки замовником-забудовником розробляється містобудівне обґрунтування розміщення об'єкта.

Матеріали містобудівного обґрунтування є основою для проведення процедури попереднього погодження по відведенню земельної ділянки.

Містобудівне обґрунтування - вид містобудівної документації, у якому відповідно до державних будівельних та інших норм, стандартів і правил, положень містобудівної документації визначаються містобудівні умови і обмеження забудови земельної ділянки (об'єкта будівництва), обов'язкові для врахування при відведенні земельної ділянки та/або проектування об'єкта (п.2 Порядку надання вихідних даних для проектування об'єктів містобудування, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20.05.2009 №489 ).

Згідно з п. 16 Порядку містобудівні умови і обмеження забудови земельної ділянки, викладені в містобудівному обґрунтуванні, після його погодження, експертизи та врахування результатів громадського обговорення в порядку, визначеному Законом України «Про планування і забудову територій», затверджуються рішенням органу виконавчої влади або місцевого самоврядування одночасно із затвердженням містобудівного обґрунтування.

Відповідно до листа Шпилівської сільської ради Сумського району №240 від 19.07.2017 року рішення сільської ради про затвердження містобудівного обґрунтування відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_3 , не приймалися.( арк.с.16).

Таким чином, Шпилівською сільською радою надано

ОСОБА_3 у приватну власність земельну ділянку площею 0, 2500 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, розташованої на АДРЕСА_1 в порушення вимог ст. 39 Земельного кодексу України, ст. ст. 23, 24 Закону України «Про планування і забудову територій», положень Порядку надання вихідних даних для проектування об'єктів містобудування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 489 від 20.05.2009 року.

Відповідно до ст. 328 Цивільного кодексу України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, та вважається набутим правомірно, якщо інше не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Згідно з ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Отже, позовні вимоги є обґрунтованими.

Судові витрати по справі підлягають розподілу відповідно до положень статті 141 ЦПК України.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 263, 264, 265 ЦПК України, ст.ст.23,38,39 ЗК України, ст. 48 Закону України «Про охорону земель», Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності», ст. 328, ст. 1212 ЦК України суд

ВИРІШИВ:

Позов Сумської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру в Сумській області задовольнити повністю.

Визнати незаконним та скасувати рішення Шпилівської сільської ради Сумського району Сумської області від 20 липня 2010 року « Про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_3 , ОСОБА_7 та надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою, що посвідчує право власності на земельні ділянки» в частині затвердження проекту землеустрою та надання у власність земельної ділянки ОСОБА_3 .

Скасувати Державний акт на право власності на земельну ділянку № 410797, що посвідчує право власності ОСОБА_3 на земельну ділянку з кадастровим номером 59247879100:12:002:0154, виданий 30 грудня 2010 року відділом Держкомзему у Сумському районі Сумської області.

Стягнути з Садівської сільської ради Сумського району ( код ЄДРПОУ 05383323) та ОСОБА_3 ( іпн НОМЕР_1 ) на користь Сумської обласної прокуратури по 3 444 гривні 82 копійки повернення судового збору з кожного.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Сумського апеляційного суду через Сумський районний суд Сумської області протягом 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя О.А.Степаненко