Ухвала від 06.10.2021 по справі 587/2028/21

Справа № 587/2028/21

Провадження № 2/587/900/21

УХВАЛА

про відмову у відкритті провадження у справі

06 жовтня 2021 року суддя Сумського районного суду Сумської області Степаненко О.А., перевіривши позовну заяву ОСОБА_1 до Степанівської селищної ради Сумського району Сумської області в особі селищного голови Лукаша Володимира Олександровича про визнання протиправним бездіяльність Степанівської селищної ради щодо неприйняття рішення про затвердження проекту землеустрою, про визнання незаконним рішень та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Степанівської селищної ради Сумського району Сумської області в особі селищного голови Лукаша Володимира Олександровича про визнання протиправним бездіяльність Степанівської селищної ради щодо неприйняття рішення про затвердження проекту землеустрою, про визнання незаконним рішень та зобов'язання вчинити дії. В позові ОСОБА_1 просить визнати протиправним та скасувати рішення шостої сесії восьмого скликання від 03.06.2021 року Степанівської селищної ради про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для індивідуального садівництва гр. ОСОБА_2 площею 0.10 га; визнати протиправним та скасувати рішення 12 сесії 8 скликання від 22.09.2021 року Степанівської селищної ради яким затверджено проект землеустрою та передано земельну ділянку у власність для індивідуального садівництва гр. ОСОБА_2 площею 0.10 га.

За ч. 1 ст. 19 Цивільного процесуального кодексу України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.

За п. 1 ч. 1 ст. 19 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

Судова юрисдикція - це інститут права, який покликаний розмежувати між собою компетенцію як різних ланок судової системи, так і різних видів судочинства: цивільного, кримінального, господарського та адміністративного.

Завданням адміністративного судочинства є, зокрема, захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ (ч. 1 ст. 2 КАС України).

Справою адміністративної юрисдикції у розумінні п. 1, 2 ч. 1 ст. 4 КАС України є переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.

За правилами п. 1 ч. 1 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Ужитий у цій процесуальній нормі термін «суб'єкт владних повноважень» означає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхню посадову чи службову особу, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень (п. 7 ч. 1 ст. 4 КАС України).

Таким чином, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності такого суб'єкта, прийнятих або вчинених ним при здійсненні владних управлінських функцій, крім спорів, для яких законом установлений інший порядок судового вирішення.

Критеріями розмежування судової юрисдикції, тобто передбаченими законом умовами, за яких певна справа підлягає розгляду за правилами того чи іншого виду судочинства, є суб'єктний склад правовідносин, предмет спору та характер спірних правовідносин.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 46 КАС України сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач. Позивачем в адміністративній справі можуть бути громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, підприємства, установи, організації (юридичні особи), суб'єкти владних повноважень. Відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.

Таким чином, спір між позивачем та Степанівською селищною радою Сумського району Сумської області в особі селищного голови є публічно-правовим і підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.

Згідно ст. 186 ЦПК України, до відкриття провадження у справі суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим ст. 186 ЦПК, чи підсудна справа даному суду, чи немає інших підстав для повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в цивільній справі, встановлених цим Кодексом.

За п. 1 ч. 1ст. 186 ЦПК України суд відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо: заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.

Виходячи з вищевикладеного, суд відмовляє у відкритті провадження у справі й за ч. 5 ст. 186 ЦПК України роз'яснює порядок звернення з позовом в порядку адміністративного судочинства до Сумського окружного адміністративного суду.

На підставі викладеного, керуючись ч. 1 ст. 19, п. 1 ч. 1 ст. 186, ч. 5 ст. 186 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом ОСОБА_1 (АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Степанівської селищної ради Сумського району Сумської області (смт. Степанівка, вул. Центральна, 5) в особі селищного голови Лукаша Володимира Олександровича про визнання протиправним бездіяльність Степанівської селищної ради щодо неприйняття рішення про затвердження проекту землеустрою, про визнання незаконним рішень та зобов'язання вчинити дії, за непідсудністю даної справи Сумському районному суду Сумської області для подання її до належного суду.

Невідкладно надіслати позивачу копію даної ухвали разом із поданою ним позовною заявою та всіма доданими до неї документами.

Ухвала може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до Сумського апеляційного суду через Сумський районний суд Сумської області протягом п'ятнадцяти днів із дня отримання копії ухвали.

Суддя О.А.Степаненко