Справа № 577/5036/21
Провадження № 3/577/1298/21
"27" жовтня 2021 р. м. Конотоп
Суддя Конотопського міськрайонного суду Сумської області Потій Н.В., розглянувши справу про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,
громадянина України, мешканця: АДРЕСА_1 ,
працюючого водієм у ФОП ОСОБА_2 , раніше до адміністративної
відповідальності не притягувався
за ч.1 ст. 44-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
18 жовтня 2021 року о 17 год. 10 хв. ОСОБА_1 у м. Конотоп, керуючи автобусом «Богдан А 06921» д.н. НОМЕР_1 , здійснював перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах у режимі маршрутного таксі в кількості більшій, ніж місць для сидіння, чим порушив п.п. 8. п.2-2 Постанови КМУ № 1236 від 09.12.2020 р., чим вчинив правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 44-3 КУпАП.
ОСОБА_1 надав суду заяву з проханням справу розглянути у його відсутності. Пояснив, що свою провину визнає, у скоєному щиро розкаюється. З приводу факту порушення просить врахувати, що кількість пасажирів, які стояли в салоні автобуса була незначною - 3 особи; при цьому одні пасажири виходили, а інші заходили. Запевняє, що в подальшому таких порушень допускати не буде.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Диспозиція ч.1 ст. 44-3 КУпАП передбачає відповідальність за порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України "Про захист населення від інфекційних хвороб", іншими актами законодавства.
За приписами ст. 29 Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб" карантин встановлюється та відміняється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.п. 8 п.2-2 постанови КМУ№ 1236 від 09 грудня 2020 року «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» з 17 червня 2021 р. на території України встановлюється “зелений” рівень епідемічної небезпеки, відповідно до якого забороняється здійснення регулярних та нерегулярних перевезень пасажирів автомобільним транспортом, зокрема перевезень пасажирів на міських автобусних маршрутах у режимі маршрутного таксі в кількості більшій, ніж кількість місць для сидіння, що передбачена технічною характеристикою транспортного засобу, визначена в реєстраційних документах на такий транспортний засіб.
Провина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 44-3 КУпАП доведена матеріалами справи про адміністративне правопорушення, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 040596 від 18.10.2021 р. (а.с. 2), рапортом інспектора-чергового Конотопського РВП ГУНП в Сумській області від 18.10.2021 р. про виявлення кримінального правопорушення (а.с.3), поясненнями ОСОБА_1 від 18.10.2021р. (а.с. 4) та від 27.10.2021 року, відеозаписом на диску (а.с. 5).
Таким чином, своїми діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 44-3 КУпАП, оскільки він порушив правила щодо карантину людей, встановлені постановою КМУ № 1236 від 09.12.2020 року.
Згідно зі ст. 23 КУпАП метою адміністративного стягнення є виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами.
У відповідності до ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суд застосовує Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод» (далі «Конвенція») та практику Європейського суду з прав людини (далі ЄСПЛ), як джерело права.
Адміністративна відповідальність в Україні та процедура притягнення до адміністративної відповідальності ґрунтується на конституційних принципах та правових презумпція, які зумовлені визнанням і дією принципу верховенства права в Україні.
У рішенні Європейського суду з прав людини в справі «Гурепка проти України» від 08.07.2010 року, Суд, зокрема, зазначив, що адміністративні правопорушення через суворість санкцій, слід відносити до фактично кримінальних правопорушень, з усіма гарантіями статті 6 Конвенції.
Європейський суд з прав людини вказав, що при призначенні покарання для того, щоб втручання вважалося пропорційним, воно має відповідати тяжкості правопорушення і не становити особистий надмірний тягар для особи /п. 38 рішення від 16 жовтня 2008 року ЄСПЛ у справі «Ізмайлов проти Росії»/. Суд також враховує практику ЄСПЛ про те, що застосований захід має бути пропорційним переслідуваній меті.
На переконання суду, застосування такого виду стягнення як штраф за ч.1 ст. 44-3 КУпАП в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів громадян відносно ОСОБА_1 з урахуванням вище наведеного, буде надмірним тягарем для останнього, та не буде відповідати ст. 7 КУпАП.
Вирішуючи питання про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення суд враховує, норму ст. 22 КУпАП згідно якої при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення суд може звільнити порушника від адміністративної відповідальності та обмежитися усним зауваженням. При цьому, у кожному конкретному випадку суд має вирішувати питання про визнання діяння малозначним, виходячи з того, що його наслідки не представляють суспільної небезпеки, не завдали або не здатні завдати значної шкоди суспільним або державним інтересам, правам та свободам інших осіб. Будь-яких застережень щодо неможливості застосування до окремих складів адміністративних правопорушень положень ст. 22 КУпАП закон не містить.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 вперше притягується до адміністративної відповідальності, виключно позитивно характеризується за місцем роботи та за місцем проживання. Обставиною, яка пом'якшує його відповідальність суд визнає щире каяття. Обставин, які б обтяжували відповідальність порушника, суд не вбачає. Суд також враховує характер вчиненого правопорушення, зокрема незначну кількість осіб, які стояли в салоні автомобіля під час здійснення перевезень на міському маршруті. ОСОБА_1 усвідомлює допущене ним порушення і запевнив, що порушень більше допускати не буде. Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що у даному випадку доцільно звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 44-3 КУпАП, обмежившись усним зауваженням, що буде мати достатній профілактичний вплив і дозволить запобігти вчиненню особою в подальшому правопорушень, а також засвідчить невідворотність реагування на кожне правопорушення та не буде становити надмірний тягар для ОСОБА_1 .
Відповідно до ч.2 ст. 284 КУпАП при оголошенні усного зауваження, органом (посадовою особою), який уповноважений розглядати справу, виноситься постанова про закриття справи
Керуючись ст. 22, ч. 1 ст. 44-3, ст. 283- 285 КУпАП,-
ОСОБА_1 на підставі ст. 22 КУпАП звільнити від адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 44-3 КУпАП у зв'язку з малозначністю вчиненого ним адміністративного правопорушення, обмежившись усним зауваженням.
Закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 44-3 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена до Сумського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя: Н. В. Потій