Ухвала від 28.10.2021 по справі 522/10350/20

Справа № 522/10350/20

Провадження № 1-кс/522/11110/21

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 жовтня 2021 року Місто Одеса

Слідчий суддя місцевого Приморського районного суду м. Одеси ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , за участю прокурора ОСОБА_3 , підозрюваного ОСОБА_4 , захисника ОСОБА_5 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання прокурора Приморської окружної прокуратури м. Одеси ОСОБА_6 , по матеріалам досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42019162030000070 від 22.11.2019 року, про продовження строку запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Одеса, українця, громадянина України, з вищою освітою, не працюючого, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_2 , раніше не судимого, підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, -

ВСТАНОВИВ:

Досудовим розслідуванням встановлено, що Наказом Голови Державної служби морського та річкового транспорту України №146-К від 25.03.2019 ОСОБА_4 , переведено на посаду начальнику відділу контролю (нагляду) за безпекою судноплавства на морському та річковому транспорті в морському порту «Південний» - Капітану порту «Півданний» Чорноморського міжрегіонального управління державної служби морського та річкового транспорту України.

Статтею 75 Кодексу торгівельного мореплавства України, визначено, повноваження капітана морського порту, а саме:

1. Розпорядження капітана морського порту з питань забезпечення безпеки мореплавства і порядку в морському порту, що належать до його компетенції, обов'язкові для всіх суден, юридичних і фізичних осіб, які перебувають в акваторії та на території цього морського порту.

Згідно ст. 77 Кодексу торгівельного мореплавства України - Капітан морського порту призначається на посаду і звільняється з посади центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сферах морського і річкового транспорту, за поданням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері безпеки на морському і річковому транспорті. Капітан морського порту підпорядковується керівнику центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері безпеки на морському і річковому транспорті.

Статтею 79 Кодексу торгівельного мореплавства України визначено, що розпорядження капітана морського порту з питань забезпечення безпеки мореплавства і порядку в морському порту, що належить до його компетенції, обов'язкові для всіх суден, юридичних і фізичних осіб, які перебувають в акваторії та на території цього морського порту.

Правило 19 глави п. І частини А «Контроль» Міжнародної конвенції з охорони людського життя на морі - СОЛАС-74 вимагає: «…в разі якщо закінчився термін дії одного з конвенційних свідоцтв, або є суттєва невідповідність між фактичним станом судна або його обладнання та постачання, посадова особа держави порту, яка здійснює контроль має вжити заходів, що забезпечують, щоб судно не вийшло в плавання поки не буде усунена небезпека для судна або людей на борту».

Положенням про «Державну службу морського та річкового транспорту України» визначено:

П.1. Державна служба морського та річкового транспорту України (Морська адміністрація) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику у сферах морського та річкового транспорту, торговельного мореплавства, судноплавства на внутрішніх водних шляхах, навігаційно-гідрографічного забезпечення мореплавства, а також у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибної промисловості).

П.2. Морська адміністрація у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.

П.3. Основними завданнями Морської адміністрації є:

1) виконання окремих функцій з реалізації державної політики у сферах: «… безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибної промисловості).

П.4. Морська адміністрація відповідно до покладених на неї завдань:

… 15) здійснює контроль за проведенням аварійно-рятувальних робіт на морському та річковому транспорті, в акваторії морських портів, а також пошуку і рятування на морі в зоні відповідальності України в акваторії Чорного та Азовського морів відповідно до міжнародних договорів України;

… 22) визначає межі зон нагляду, на які поширюються повноваження капітанів морських портів щодо здійснення ними державного нагляду за безпекою мореплавства;

11. Голова Морської адміністрації:

… 22) має у підпорядкуванні капітанів морських портів.

Відповідно до Положення про відділ контролю (нагляду) за безпекою судноплавства на морському та річковому транспорті в морському порту «Южний»:

п.1.4.Відділ безпосередньо підпорядковується начальнику Чорноморського міжрегіонального управління;

п.2.1. Основні завдання: Здійснення відповідно до вимог законодавства України державного нагляду (контролю) за безпекою на морському та річковому транспорті в межах Одеської області;

п.3.1.16. У межах повноважень здійснює контроль за проведенням аварійно-рятувальних робіт, пошуку і рятування на морі в зоні відповідальності України;

п.3.1.18. Здійснює контроль та нагляд за впровадженням та функціонуванням систем управління безпекою судноплавства на морському та річковому транспорті (крім суден флоту рибної промисловості);

п.3.1.24. У межах повноважень бере участь у розслідуванні та проведенні аналізу причин аварійної події на морському та річковому транспорті, готує пропозиції до плану профілактичних заходів щодо запобігання їх виникненню і за дорученням керівництва контролює проведення зазначених заходів (крім аварій з суднами флоту рибної промисловості);

п.3.1.25. Здійснює контроль за проведенням аварійно-рятувальних робіт на морському та річковому транспорті;

п.3.1.46. Забезпечує перевірку суднових документів, дипломів і кваліфікаційних свідоцтв;

п.4.2. За невиконання або неналежне виконання функціональних обов'язків, передбачених цим Положенням, керівник Відділу, державні службовці та працівники Відділу несуть відповідальність у встановленому законодавством порядку;

п.5.1. Відділ очолює начальника Відділу - капітан Одеського морського порту «Южний», який призначається на посаду та звільнюється з посади у порядку, передбаченому законодавством про державну службу;

п.5.4. Начальник Відділу - Капітан морського порту «Южний» здійснює свої повноваження відповідно до цього Положення, Положення про капітана морського порту та служби капітана морського порту, затвердженого наказом Міністерства інфраструктури України від 27.03.2013 №190, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 18.04.2013 за №632/23164, в частині, що не суперечить законодавчим актам вищої юридичної сили;

Згідно Наказу №78 Державної служби морського та річкового транспорту України від 25.02.2019 «Про визначення меж зон нагляду за безпекою мореплавства», визначено межі зони нагляду за безпекою мореплавства, на яку поширюються повноваження капітана морського порту «Южний», щодо здійснення ним державного нагляду за безпекою мореплавства.

Також встановлено, що під час виконання своїх службових обов'язків ОСОБА_4 керується Кодексом торгівельного мореплавства України, Положенням про відділ контролю (нагляду) за безпекою судноплавства на морському та річковому транспорті в морському порту «Южний» Чорноморського міжрегіонального управління Державної служби морського та річкового транспорту України, затверджене наказом Державної служби морського та річкового транспорту України від 27.09.2018 №69 та іншими нормативно-правовими актами України.

Так, 12.08.2019 Постом регулювання руху суден «Южний» (далі ПРРС «Южний») отримано інформацію від капітана судна «Delfi» (IMO 8866266) ОСОБА_7 , про те, що на судні нестабільно працює наявне навігаційне обладнання та у подальшому, 27.10.2019 отримано інформацію про несправність головного двигуна судна.

Через несприятливі погодні умови, 02.11.2019 судно «Delfi» (IMO 8866266) перетнуло кордон 12-ти мильної зони України та ПРРС «Южний» зафіксовано дрейф некерованого судна «Delfi» (IMO 8866266) про що проінформовано в цей же день начальника відділу контролю (нагляду) за безпекою судноплавства на морському та річковому транспорті в морському порту «Південний» - Капітану порту «Півданний» Чорноморського міжрегіонального управління державної служби морського та річкового транспорту України - ОСОБА_4 , яким 03.11.2019 та 04.11.2019 направлено відповідні повідомлення до Морської адміністрації, ДП АМПУ та Мінінфраструктури про аварійну морську подію.

У зв'язку з погодними умовами, що продовжували погіршуватися, ПРРС «Южний» 14.11.2019 зафіксовано, що судно «Delfi» (IMO 8866266) втратило правий якір і всю довжину якірного ланцюга.

Силами Одеського загону морської охорони Державної прикордонної служби України 16.11.2019 проведено огляд судна «Delfi» (IMO 8866266) відповідно до якого встановлена відсутність діючих суднових документів, а також порушення чинного законодавства України, на підставі чого судно може бути затримане та відконвойоване в найближчий порт про, що проінформовано в цей же день капітана порту «Южний» ОСОБА_4 .

Надалі, 20.11.2019 о 18:47:37 год. технічно несправне судно «Delfi» (IMO 8866266), на борту якого знаходилося менша кількість екіпажу за мінімальну, з непрацюючими головними двигунами, знаходячись в точці з координатами 46”30'00 Півн та 31”05'05 Сх, в районі Одеської Банки поблизу порту «Южний», на 16 каналі УКХ надав сигнал «Лихо».

О 18 год. 59 хв. 21.11.2019 некероване з неконтрольованим дрейфом судно «Delfi» (IMO 8866266) вийшло з зони Пункту регулювання руху суден (ПРРС) «Южний» та зайшло в зону контроля ПРРС «Одеса» та почало дрейфувати через якірну стоянку №356 в напрямку якірної стоянки №354.

В подальшому, через несприятливі погодні умови, що продовжували погіршуватися, 22.11.2019 о 09 год. 22 хв. сталася серйозна аварія, в якій судно танкер-бункерувальник «Delfi» (IMO 8866266) потрапило на мілину в акваторії морського порту Одеса на території пляжу «Дельфін» у межах траверсів 10 та 10А внаслідок якого стався витік нафтопродуктів.

Так, неналежним чином виконуючи свої службові обов'язки, через несумлінне ставлення до них, в порушення п.2.1. положення про відділ контролю (нагляду) за безпекою судноплавства на морському та річковому транспорті в морському порту «Южний», Начальником відділу контролю (нагляду) за безпекою судноплавства на морському та річковому транспорті в морському порту «Южний» - капітаном порту «Южний» ОСОБА_4 не було вжито відповідних дії до судна-порушника, ще починаючи з 02.11.2019 року по 21.11.2019 коли судно «Delfi» (IMO 8866266) перебувало в акваторії порту «Южний».

Таким чином, через неналежне виконання службовою особою своїх службових обов'язків, через несумлінне ставлення до них, начальник відділу - капітан порту «Южний» ОСОБА_4 , передбачаючи можливість заподіяння шкоди своєю бездіяльністю, але легковажно розраховуючи на її відвернення, не вжив необхідних, достатніх та передбачених законом заходів, належним чином не оцінив загрозу виникнення надзвичайної ситуації у вигляді дрейфу неконтрольованого технічно несправного судна, яке без необхідних документів перетнуло державний кордон України в зоні його відповідальності, чим не виконав вимоги ст.79 Кодексу торгівельного мореплавства України (КТМУ) 2018 (в редакції 05.01.2017 р.), завдання та обов'язки, передбачені п.2.1, п.3.1.16, п.3.1.18, п.3.1.24, п.3.1.25, п.3.1.46 Положення про відділ контролю (нагляду) за безпекою судноплавства на морському та річковому транспорті в морському порту «Южний» Чорноморського міжрегіонального управління Державної служби морського та річкового транспорту України (затверджено 27.09.2018 р. наказом Державної служби морського та річкового транспорту України №69).

Внаслідок службової недбалості 22.11.2019 о 09 год. 22 хв. сталася серйозна аварія, в якій судно «Delfi» (IMO 8866266) потрапило на мілину в акваторії морського порту Одеса на території пляжу «Дельфін» у межах траверсів 10 та 10А внаслідок якого стався витік нафтопродуктів.

Через неналежне виконання службовою особою своїх службових обов'язків, через несумлінне ставлення до них, розмір заподіяних збитків Одеській філії Державного підприємства «Адміністрація морських портів України» в період проведення аварійно-рятувальних робіт по локалізації та ліквідації аварійного розливу нафтопродуктів і забруднюючих речовин з судна «Delfi» (IMO 8866266), становить 7 228 370 гривень 46 копійок.

Прокурор в судовому засіданні підтримав клопотання та просив продовжити строк запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту.

Підозрюваний та його захисник під час розгляду клопотання заперечували проти його задоволення та просили застосувати запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання.

Вивчивши матеріали, які обґрунтовують доводи клопотання, допитавши підозрюваного, а також заслухавши прокурора та захисника, приходжу до висновку, що у продовженні строку запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту слід відмовити, та застосувати більш м'який запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання, з наступних підстав.

Підозрюваний має реєстрацію, постійне місце проживання в Україні.

Можливість призначення ОСОБА_4 у разі визнання його винним, покарання у вигляді позбавлення волі, свідчить про наявність ризиків, які дають достатні підстави вважати, що підозрюваний може переховуватися від органів досудового розслідування та суду.

Проте, в судовому засіданні прокурор не довів обставини, передбачені пунктом 3 частини першої ст. 194 КПК України, тобто недостатність застосування більш м'яких запобіжних заходів для запобігання ризиків, зазначених у клопотанні.

Твердження прокурора про те, що ОСОБА_4 може знищити, сховати або спотворити будь яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, незаконно впливати та здійснювати тиск на свідків, перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, є припущеннями.

Одна лише тяжкість кримінального правопорушення не може являтися підставою для застосування запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту.

За таких обставин, на підставі наданих матеріалів, оцінюючи всі встановлені під час розгляду клопотання обставини, приходжу до висновку, що запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання в межах, передбачених ст. 179 КПК України, зможе забезпечити належну поведінку підозрюваного під час досудового розслідування.

Керуючись ст.ст. 132, 176, 177, 178, 179, 181, 183, 205 КПК України, -

УХВАЛИВ:

Відмовити у задоволенні клопотання прокурора Приморської окружної прокуратури м. Одеси ОСОБА_6 про продовження строкузапобіжного заходу у вигляді домашнього арешту.

Застосувати щодо підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання на строк досудового розслідування, тобто до 01.12.2021 року включно.

Покласти на підозрюваного ОСОБА_4 такі обов'язки:

1) прибувати до слідчого, прокурора чи суду за першою вимогою, у розумні строки;

2) повідомляти слідчого, прокурора про зміну свого місця проживання, роботи.

Про покладені обов'язки повідомити ОСОБА_4 письмово під розпис та роз'язнити, що в разі невиконання покладених на нього обов'язків, до нього може бути застосований більш жорсткий запобіжний захід і на нього може бути накладено грошове стягнення у розмірі від 0,25 розміру мінімальної заробітної плати до 2 розмірів мінімальної заробітної плати.

Контроль за виконанням особистого зобов'язання ОСОБА_4 здійснює прокурор.

Ухвала слідчого судді щодо застосування запобіжного заходу підлягає негайному виконанню після її оголошення.

Апеляційна скарга, на ухвалу слідчого судді, може бути подана протягом п'яти днів з дня її оголошення. Для особи, яка перебуває під вартою, строк подачі апеляційної скарги обчислюється з моменту вручення їй копії судового рішення.

Подання апеляційної скарги на ухвалу слідчого судді зупиняє набрання нею законної сили, але не зупиняє її виконання.

Слідчий суддя:

28.10.2021