Справа 127/28580/21
Провадження 1-кс/127/12483/21
26 жовтня 2021 року м. Вінниця
Вінницький міський суд Вінницької області в складі:
слідчого судді ОСОБА_1 ,
секретаря ОСОБА_2 ,
за участю прокурора ОСОБА_3 ,
підозрюваного ОСОБА_4 ,
захисника ОСОБА_5 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду клопотання слідчого слідчого відділення розслідування злочинів у сфері службової та господарської діяльності слідчого відділу Вінницького районного управління поліції Головного Управління Національної поліції у Вінницькій області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_6 , про застосування запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту в певний період доби відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , народився в місті Вінниця, який зареєстрований та фактично проживає за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимий,
який підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27 - ч. 3 ст. 191, ч. 1 ст. 366 КК України, -
Слідчий ОСОБА_6 звернувся до суду із клопотанням, погодженим із прокурором про застосування запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту в певний період доби відносно підозрюваного ОСОБА_4 ..
Клопотання мотивоване тим, що в провадженні органу досудового розслідування перебувають матеріали кримінального провадження № 12021020010001292, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 01.10.2021, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27 - ч. 3 ст. 191, ч. 1 ст. 366 КК України, в ході розслідування якого у слідства виникла необхідність у застосуванні заходу забезпечення кримінального провадження у вигляду запобіжного заходу.
В ході розгляду, з матеріалів клопотання встановлено, що наказом №58-К від 28.05.2019 комунальної установи «Авторемонтна база закладів охорони здоров'я» (та після реорганізації - комунального некомерційного підприємства «Авторемонтна база закладів охорони здоров'я Вінницької обласної ради») ОСОБА_4 призначено на посаду механіка вищезазначеного підприємства. Відповідно до розділу 2 посадової інструкції механіка КНП «Авторемонтна база закладів охорони здоров'я Вінницької обласної ради» ОСОБА_4 :
2.1 Забезпечує контроль технічного стану автотранспортних засобів і випуск на лінію.
2.2.Виконує огляд та визначає несправності під час повернення автотранспортних засобів з лінії після закінчення роботи.
2.3. Бере участь у наданні технічної допомоги автомобілям на лінії.
2.4. Здійснює контроль за дотриманням водіями правил технічної експлуатації, проводить інструктаж водіїв перед виїздом їх на лінію.
2.5. Контролює ефективність витрат водіями паливно-мастильних матеріалів, шин.
2.6. Бере участь в розробці графіків проведення технічного обслуговування автотранспортних засобів з метою виявлення причин їх передчасного зносу.
2.7. Вивчає умови роботи автотранспортних засобів
2.8. Аналізує причини і тривалість простоїв повязаних з технічним станом автотранспортних засобів, розробляє і впроваджує заходи щодо збільшення термінів їх служби, скорочення простоїв через технічні несправності.
2.9. Забезпечує дотримання водіями виробничої дисципліни, правил і норм охорони праці і безпечного ведення робіт.
2.10. Бере участь у підготовці пропозицій з атестації, раціоналізації, обліку та планування робочих місць, з модернізації обладнання, реконструкції, технічного переозброєння підприємства, впровадження засобів комплексної механізації та автоматизації технологічних процесів, охорони навколишнього середовища, у розробленні планів підвищення ефективності виробництва.
2.11. Ставить завдання слюсарам, робітникам по ремонту автотранспортних засобів.
2.12. Розробляє плани робіт на рік по КНП АВТОРЕМОНТНА БАЗА ЗАКЛАДІВ ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ та аналізує їх виконання поквартально.
2.13. Розробляє план забезпечення КНП АБЗОЗ ВО шинами, мастилами, іншими експлуатаційними матеріалами, запасними частинами і інструментами.
2.14. Планує забезпечення працівників, зайнятих на роботах з шкідливими умовами праці, молоком або іншими рівноцінними харчовими продуктами.
2.15. Виконує роботу з приймання матеріальних цінностей зі складу підзвіт та видавання їх підпорядкованим особам для використання в роботі.
2.16. Передає в бухгалтерську службу належним чином оформлені акти списання ТМЦ ТА МШП, основних засобів.
2.17. Організовує огляд автомобілів, які обслуговуються підприємством з ремонту та складає дефектні акти на заміну запасних частин та акти установки.
Таким чином, ОСОБА_4 обіймав посаду, пов'язану із виконанням організаційно-розпорядчих функцій, тобто згідно ч. 3 ст. 18 КК України був службовою особою.
Так, 12.05.2020, в невстановлені слідством час та місці, ОСОБА_4 , виконуючи покладені на нього посадові обов'язки механіка КНП «Авторемонтна база закладів охорони здоров'я Вінницької обласної ради», що за адресою: м. Вінниця, вул. Салтикова-Щедріна, 112А, діючи умисно, маючи на меті здійснити списання з обліку даного підприємства автозапчастини, що відповідно до договору №247 від 08.05.2020, укладеного між ФОП ОСОБА_7 та КНП «Авторемонтна база закладів охорони здоров'я Вінницької обласної ради» були закуплені вищевказаним підприємством, проте фактично на склад підприємства не надходили, про що ОСОБА_4 було достеменно відомо, виготовив офіційний документ - дефектний акт з приводу огляду автомобіля Тойота Хайс, д.н.з. НОМЕР_1 , до якого вніс завідомо неправдиві відомості щодо необхідності заміни в даному автомобілі ременів та стартера.
В подальшому ОСОБА_4 , достовірно знаючи про відсутність необхідності у заміні вищезазначених автозапчастин, завірив даний дефектний акт своїм підписом та надав його на підпис директору КНП «Авторемонтна база закладів охорони здоров'я Вінницької обласної ради» - ОСОБА_8 , після чого подав вказаний документ до бухгалтерії вищезазначеного підприємства.
Таким чином, ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366 КК України - внесення службовою особою до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей.
Крім цього, 12.05.2020 в невстановлені слідством час та місці, ОСОБА_4 , виконуючи покладені на нього посадові обов'язки механіка КНП «Авторемонтна база закладів охорони здоров'я Вінницької обласної ради», що за адресою: м. Вінниця, вул. Салтикова-Щедріна, 112А, діючи умисно, маючи на меті здійснити списання з обліку даного підприємства автозапчастини, що відповідно до договору №247 від 08.05.2020 укладеного між ФОП ОСОБА_7 та КНП «Авторемонтна база закладів охорони здоров'я Вінницької обласної ради» були закуплені вищевказаним підприємством, проте фактично на склад підприємства не надходили, про що ОСОБА_4 було достеменно відомо, виготовив офіційний документ - акт установки автозапчастин на автомобіль Тойота Хайс д.н.з. НОМЕР_1 , до якого вніс завідомо неправдиві відомості щодо установки на даний автомобіль ременів та стартера.
В подальшому ОСОБА_4 , достовірно знаючи що вищевказані автозапчастини на зазначений транспортний засіб не встановлювались, завірив даний акт установки своїм підписом та надав його на підпис директору КНП «Авторемонтна база закладів охорони здоров'я Вінницької обласної ради» - ОСОБА_8 , після чого подав вказаний документ до бухгалтерії вищезазначеного підприємства.
Таким чином, ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366 КК України - внесення службовою особою до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей.
Крім цього,19.05.2020, в невстановлені слідством час та місці, ОСОБА_4 , виконуючи покладені на нього посадові обов'язки механіка КНП «Авторемонтна база закладів охорони здоров'я Вінницької обласної ради», що за адресою: м. Вінниця, вул. Салтикова-Щедріна, 112А, діючи умисно, маючи на меті здійснити списання з обліку даного підприємства автозапчастини, що відповідно до договору №246 від 08.05.2020 укладеного між ФОП ОСОБА_7 та КНП «Авторемонтна база закладів охорони здоров'я Вінницької обласної ради» були закуплені вищевказаним підприємством, проте фактично на склад підприємства не надходили, про що ОСОБА_4 було достеменно відомо, виготовив офіційний документ - дефектний акт з приводу огляду автомобіля Соболь д.н.з. НОМЕР_2 , до якого вніс завідомо неправдиві відомості щодо необхідності заміни в даному автомобілі масляного насосу, приводу масляного насосу, водяного насосу та термостату.
В подальшому ОСОБА_4 , достовірно знаючи про відсутність необхідності у заміні вищезазначених автозапчастин, завірив даний дефектний акт своїм підписом та надав його на підпис директору КНП «Авторемонтна база закладів охорони здоров'я Вінницької обласної ради» - ОСОБА_8 , після чого подав вказаний документ до бухгалтерії вищезазначеного підприємства.
Таким чином, ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366 КК України - внесення службовою особою до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей.
Крім цього, 19.05.2020 в невстановлені слідством час та місці, ОСОБА_4 , виконуючи покладені на нього посадові обов'язки механіка КНП «Авторемонтна база закладів охорони здоров'я Вінницької обласної ради», що за адресою: м. Вінниця, вул. Салтикова-Щедріна, 112А, діючи умисно, маючи на меті здійснити списання з обліку даного підприємства автозапчастини, що відповідно до договору №246 від 08.05.2020 укладеного між ФОП ОСОБА_7 та КНП «Авторемонтна база закладів охорони здоров'я Вінницької обласної ради» були закуплені вищевказаним підприємством, проте фактично на склад підприємства не надходили, про що ОСОБА_4 було достеменно відомо, виготовив офіційний документ - акт установки автозапчастин на автомобіль Соболь д.н.з. НОМЕР_2 , до якого вніс завідомо неправдиві відомості щодо установки на даний автомобіль масляного насосу, приводу масляного насосу, водяного насосу та термостату.
В подальшому ОСОБА_4 , достовірно знаючи що вищевказані автозапчастини на зазначений транспортний засіб не встановлювались, завірив даний акт установки своїм підписом та надав його на підпис директору КНП «Авторемонтна база закладів охорони здоров'я Вінницької обласної ради» - ОСОБА_8 , після чого подав вказаний документ до бухгалтерії вищезазначеного підприємства.
Таким чином, ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366 КК України - внесення службовою особою до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей.
Крім цього, 29.05.2020, в невстановлені слідством час та місці, ОСОБА_4 , виконуючи покладені на нього посадові обов'язки механіка КНП «Авторемонтна база закладів охорони здоров'я Вінницької обласної ради», що за адресою: м. Вінниця, вул. Салтикова-Щедріна, 112А, діючи умисно, маючи на меті здійснити списання з обліку даного підприємства автозапчастини, що відповідно до договору №276 від 25.05.2020 укладеного між ФОП ОСОБА_7 та КНП «Авторемонтна база закладів охорони здоров'я Вінницької обласної ради» були закуплені вищевказаним підприємством, проте фактично на склад підприємства не надходили, про що ОСОБА_4 було достеменно відомо, виготовив офіційний документ - дефектний акт з приводу огляду автомобіля Кіа Беста д.н.з. НОМЕР_3 , до якого вніс завідомо неправдиві відомості щодо необхідності заміни в даному автомобілі патрубків та генератора.
В подальшому ОСОБА_4 , достовірно знаючи про відсутність необхідності у заміні вищезазначених автозапчастин, завірив даний дефектний акт своїм підписом та надав його на підпис директору КНП «Авторемонтна база закладів охорони здоров'я Вінницької обласної ради» - ОСОБА_8 , після чого подав вказаний документ до бухгалтерії вищезазначеного підприємства.
Таким чином, ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366 КК України - внесення службовою особою до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей.
Крім цього, 29.05.2020 в невстановлені слідством час та місці, ОСОБА_4 , виконуючи покладені на нього посадові обов'язки механіка КНП «Авторемонтна база закладів охорони здоров'я Вінницької обласної ради», що за адресою: м. Вінниця, вул. Салтикова-Щедріна, 112А, діючи умисно, маючи на меті здійснити списання з обліку даного підприємства автозапчастини, що відповідно до договору №276 від 25.05.2020 укладеного між ФОП ОСОБА_7 та КНП «Авторемонтна база закладів охорони здоров'я Вінницької обласної ради» були закуплені вищевказаним підприємством, проте фактично на склад підприємства не надходили, про що ОСОБА_4 було достеменно відомо, виготовив офіційний документ - акт установки автозапчастин на автомобіль Кіа Беста, д.н.з. НОМЕР_3 , до якого вніс завідомо неправдиві відомості щодо установки на даний автомобіль патрубків та генератора.
В подальшому ОСОБА_4 , достовірно знаючи що вищевказані автозапчастини на зазначений транспортний засіб не встановлювались, завірив даний акт установки своїм підписом та надав його на підпис директору КНП «Авторемонтна база закладів охорони здоров'я Вінницької обласної ради» - ОСОБА_8 , після чого подав вказаний документ до бухгалтерії вищезазначеного підприємства.
Таким чином, ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366 КК України - внесення службовою особою до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей.
Крім цього, 03.06.2020, в невстановлені слідством час та місці, ОСОБА_4 , виконуючи покладені на нього посадові обов'язки механіка КНП «Авторемонтна база закладів охорони здоров'я Вінницької обласної ради», що за адресою: м. Вінниця, вул. Салтикова-Щедріна, 112А, діючи умисно, маючи на меті здійснити списання з обліку даного підприємства автозапчастини, що відповідно до договору №285 від 01.06.2020 укладеного між ФОП ОСОБА_7 та КНП «Авторемонтна база закладів охорони здоров'я Вінницької обласної ради» були закуплені вищевказаним підприємством, проте фактично на склад підприємства не надходили, про що ОСОБА_4 було достеменно відомо, виготовив офіційний документ - дефектний акт з приводу огляду автомобіля Форд Транзит д.н.з. НОМЕР_4 , до якого вніс завідомо неправдиві відомості щодо необхідності заміни в даному автомобілі трубопровіда обратки та трубки низького тиску.
В подальшому ОСОБА_4 , достовірно знаючи про відсутність необхідності у заміні вищезазначених автозапчастин, завірив даний дефектний акт своїм підписом та надав його на підпис директору КНП «Авторемонтна база закладів охорони здоров'я Вінницької обласної ради» - ОСОБА_8 , після чого подав вказаний документ до бухгалтерії вищезазначеного підприємства.
Таким чином, ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366 КК України - внесення службовою особою до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей.
Крім цього, 03.06.2020 в невстановлені слідством час та місці, ОСОБА_4 , виконуючи покладені на нього посадові обов'язки механіка КНП «Авторемонтна база закладів охорони здоров'я Вінницької обласної ради», що за адресою: м. Вінниця, вул. Салтикова-Щедріна, 112А, діючи умисно, маючи на меті здійснити списання з обліку даного підприємства автозапчастини, що відповідно до договору №285 від 01.05.2020 укладеного між ФОП ОСОБА_7 та КНП «Авторемонтна база закладів охорони здоров'я Вінницької обласної ради» були закуплені вищевказаним підприємством, проте фактично на склад підприємства не надходили, про що ОСОБА_4 було достеменно відомо, виготовив офіційний документ - акт установки автозапчастин на автомобіль Форд Транзит д.н.з. НОМЕР_4 , до якого вніс завідомо неправдиві відомості щодо установки на даний автомобіль трубопровіда обратки та трубки низького тиску.
В подальшому ОСОБА_4 , достовірно знаючи що вищевказані автозапчастини на зазначений транспортний засіб не встановлювались, завірив даний акт установки своїм підписом та надав його на підпис директору КНП «Авторемонтна база закладів охорони здоров'я Вінницької обласної ради» - ОСОБА_8 , після чого подав вказаний документ до бухгалтерії вищезазначеного підприємства.
Таким чином, ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366 КК України - внесення службовою особою до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей.
Крім цього, 19.06.2020, в невстановлені слідством час та місці, ОСОБА_4 , виконуючи покладені на нього посадові обов'язки механіка КНП «Авторемонтна база закладів охорони здоров'я Вінницької обласної ради», що за адресою: м. Вінниця, вул. Салтикова-Щедріна, 112А, діючи умисно, маючи на меті здійснити списання з обліку даного підприємства автозапчастини, що відповідно до договору №307 від 16.06.2020 укладеного між ФОП ОСОБА_7 та КНП «Авторемонтна база закладів охорони здоров'я Вінницької обласної ради» були закуплені вищевказаним підприємством, проте фактично на склад підприємства не надходили, про що ОСОБА_4 було достеменно відомо, виготовив офіційний документ - дефектний акт з приводу огляду автомобіля Пежо Боксер д.н.з. НОМЕР_5 , до якого вніс завідомо неправдиві відомості щодо необхідності заміни в даному автомобілі трубки низького тиску та двох патрубків.
В подальшому ОСОБА_4 , достовірно знаючи про відсутність необхідності у заміні вищезазначених автозапчастин, завірив даний дефектний акт своїм підписом та надав його на підпис директору КНП «Авторемонтна база закладів охорони здоров'я Вінницької обласної ради» - ОСОБА_8 , після чого подав вказаний документ до бухгалтерії вищезазначеного підприємства.
Таким чином, ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366 КК України - внесення службовою особою до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей.
Крім цього, 19.06.2020 в невстановлені слідством час та місці, ОСОБА_4 , виконуючи покладені на нього посадові обов'язки механіка КНП «Авторемонтна база закладів охорони здоров'я Вінницької обласної ради», що за адресою: м. Вінниця, вул. Салтикова-Щедріна, 112А, діючи умисно, маючи на меті здійснити списання з обліку даного підприємства автозапчастини, що відповідно до договору №307 від 16.06.2020 укладеного між ФОП ОСОБА_7 та КНП «Авторемонтна база закладів охорони здоров'я Вінницької обласної ради» були закуплені вищевказаним підприємством, проте фактично на склад підприємства не надходили, про що ОСОБА_4 було достеменно відомо, виготовив офіційний документ - акт установки автозапчастин на автомобіль Пежо Боксер д.н.з. НОМЕР_5 , до якого вніс завідомо неправдиві відомості щодо установки на даний автомобіль трубки низького тиску та двох патрубків.
В подальшому ОСОБА_4 , достовірно знаючи що вищевказані автозапчастини на зазначений транспортний засіб не встановлювались, завірив даний акт установки своїм підписом та надав його на підпис директору КНП «Авторемонтна база закладів охорони здоров'я Вінницької обласної ради» - ОСОБА_8 , після чого подав вказаний документ до бухгалтерії вищезазначеного підприємства.
Таким чином, ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366 КК України - внесення службовою особою до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей.
Крім цього, 19.06.2020, в невстановлені слідством час та місці, ОСОБА_4 , виконуючи покладені на нього посадові обов'язки механіка КНП «Авторемонтна база закладів охорони здоров'я Вінницької обласної ради», що за адресою: м. Вінниця, вул. Салтикова-Щедріна, 112А, діючи умисно, маючи на меті здійснити списання з обліку даного підприємства автозапчастини, що відповідно до договору №308 від 16.06.2020 укладеного між ФОП ОСОБА_7 та КНП «Авторемонтна база закладів охорони здоров'я Вінницької обласної ради» були закуплені вищевказаним підприємством, проте фактично на склад підприємства не надходили, про що ОСОБА_4 було достеменно відомо, виготовив офіційний документ - дефектний акт з приводу огляду автомобіля Тойота Хайс д.н.з. НОМЕР_6 , до якого вніс завідомо неправдиві відомості щодо необхідності заміни в даному автомобілі бендиксу, ротору та щиткотримача.
В подальшому ОСОБА_4 , достовірно знаючи про відсутність необхідності у заміні вищезазначених автозапчастин, завірив даний дефектний акт своїм підписом та надав його на підпис директору КНП «Авторемонтна база закладів охорони здоров'я Вінницької обласної ради» - ОСОБА_8 , після чого подав вказаний документ до бухгалтерії вищезазначеного підприємства.
Таким чином, ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366 КК України - внесення службовою особою до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей.
Крім цього, 19.06.2020 в невстановлені слідством час та місці, ОСОБА_4 , виконуючи покладені на нього посадові обов'язки механіка КНП «Авторемонтна база закладів охорони здоров'я Вінницької обласної ради», що за адресою: м. Вінниця, вул. Салтикова-Щедріна, 112А, діючи умисно, маючи на меті здійснити списання з обліку даного підприємства автозапчастини, що відповідно до договору №308 від 16.06.2020 укладеного між ФОП ОСОБА_7 та КНП «Авторемонтна база закладів охорони здоров'я Вінницької обласної ради» були закуплені вищевказаним підприємством, проте фактично на склад підприємства не надходили, про що ОСОБА_4 було достеменно відомо, виготовив офіційний документ - акт установки автозапчастин на автомобіль Тойота Хайс д.н.з. НОМЕР_6 , до якого вніс завідомо неправдиві відомості щодо установки на даний автомобіль бендиксу, ротору та щиткотримача.
В подальшому ОСОБА_4 , достовірно знаючи що вищевказані автозапчастини на зазначений транспортний засіб не встановлювались, завірив даний акт установки своїм підписом та надав його на підпис директору КНП «Авторемонтна база закладів охорони здоров'я Вінницької обласної ради» - ОСОБА_8 , після чого подав вказаний документ до бухгалтерії вищезазначеного підприємства.
Таким чином, ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366 КК України - внесення службовою особою до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей.
Крім того, в невстановлені слідством місце, час та дату, проте наближено до 18.06.2020, ОСОБА_4 , виконуючи покладені на нього посадові обов'язки механіка КНП «Авторемонтна база закладів охорони здоров'я Вінницької обласної ради», що за адресою: м. Вінниця, вул. Салтикова-Щедріна, 112А, діючи умисно, маючи на меті здійснити списання з обліку даного підприємства автозапчастини, що відповідно до договору №318 від 18.06.2020 укладеного між ФОП ОСОБА_7 та КНП «Авторемонтна база закладів охорони здоров'я Вінницької обласної ради» були закуплені вищевказаним підприємством, проте фактично на склад підприємства не надходили, про що ОСОБА_4 було достеменно відомо, виготовив офіційний документ - дефектний акт з приводу огляду автомобіля Форд Транзит д.н.з. НОМЕР_4 , до якого вніс завідомо неправдиві відомості щодо необхідності заміни в даному автомобілі трубопроводу та патробку.
В подальшому ОСОБА_4 , достовірно знаючи про відсутність необхідності у заміні вищезазначених автозапчастин, завірив даний дефектний акт своїм підписом та надав його на підпис директору КНП «Авторемонтна база закладів охорони здоров'я Вінницької обласної ради» - ОСОБА_8 , після чого подав вказаний документ до бухгалтерії вищезазначеного підприємства.
Таким чином, ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366 КК України - внесення службовою особою до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей.
Крім цього, в невстановлені слідством місце, час та дату, проте наближено до 18.06.2020, ОСОБА_4 , виконуючи покладені на нього посадові обов'язки механіка КНП «Авторемонтна база закладів охорони здоров'я Вінницької обласної ради», що за адресою: м. Вінниця, вул. Салтикова-Щедріна, 112А, діючи умисно, маючи на меті здійснити списання з обліку даного підприємства автозапчастини, що відповідно до договору №318 від 18.06.2020 укладеного між ФОП ОСОБА_7 та КНП «Авторемонтна база закладів охорони здоров'я Вінницької обласної ради» були закуплені вищевказаним підприємством, проте фактично на склад підприємства не надходили, про що ОСОБА_4 було достеменно відомо, виготовив офіційний документ - акт установки автозапчастин на автомобіль Форд Транзит д.н.з. НОМЕР_4 , до якого вніс завідомо неправдиві відомості щодо установки на даний автомобіль трубопроводу та патробку.
В подальшому ОСОБА_4 , достовірно знаючи що вищевказані автозапчастини на зазначений транспортний засіб не встановлювались, завірив даний акт установки своїм підписом та надав його на підпис директору КНП «Авторемонтна база закладів охорони здоров'я Вінницької обласної ради» - ОСОБА_8 , після чого подав вказаний документ до бухгалтерії вищезазначеного підприємства.
Таким чином, ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366 КК України - внесення службовою особою до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей.
Крім цього, 01.07.2020, в невстановлені слідством час та місці, ОСОБА_4 , виконуючи покладені на нього посадові обов'язки механіка КНП «Авторемонтна база закладів охорони здоров'я Вінницької обласної ради», що за адресою: м. Вінниця, вул. Салтикова-Щедріна, 112А, діючи умисно, маючи на меті здійснити списання з обліку даного підприємства автозапчастини, що відповідно до договору №325 від 30.06.2020 укладеного між ФОП ОСОБА_7 та КНП «Авторемонтна база закладів охорони здоров'я Вінницької обласної ради» були закуплені вищевказаним підприємством, проте фактично на склад підприємства не надходили, про що ОСОБА_4 було достеменно відомо, виготовив офіційний документ - дефектний акт з приводу огляду автомобіля САЗ3507 д.н.з. НОМЕР_7 , до якого вніс завідомо неправдиві відомості щодо необхідності заміни в даному автомобілі шкворні, рульової тяги, ричагів та карданного шарніру.
В подальшому ОСОБА_4 , достовірно знаючи про відсутність необхідності у заміні вищезазначених автозапчастин, завірив даний дефектний акт своїм підписом та надав його на підпис директору КНП «Авторемонтна база закладів охорони здоров'я Вінницької обласної ради» - ОСОБА_8 , після чого подав вказаний документ до бухгалтерії вищезазначеного підприємства.
Таким чином, ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366 КК України - внесення службовою особою до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей.
Крім цього, 01.07.2020 в невстановлені слідством час та місці, ОСОБА_4 , виконуючи покладені на нього посадові обов'язки механіка КНП «Авторемонтна база закладів охорони здоров'я Вінницької обласної ради», що за адресою: м. Вінниця, вул. Салтикова-Щедріна, 112А, діючи умисно, маючи на меті здійснити списання з обліку даного підприємства автозапчастини, що відповідно до договору №325 від 30.06.2020 укладеного між ФОП ОСОБА_7 та КНП «Авторемонтна база закладів охорони здоров'я Вінницької обласної ради» були закуплені вищевказаним підприємством, проте фактично на склад підприємства не надходили, про що ОСОБА_4 було достеменно відомо, виготовив офіційний документ - акт установки автозапчастин на автомобіль САЗ3507 д.н.з. НОМЕР_7 , до якого вніс завідомо неправдиві відомості щодо установки на даний автомобіль шкворні, рульової тяги, ричагів та карданного шарніру.
В подальшому ОСОБА_4 , достовірно знаючи що вищевказані автозапчастини на зазначений транспортний засіб не встановлювались, завірив даний акт установки своїм підписом та надав його на підпис директору КНП «Авторемонтна база закладів охорони здоров'я Вінницької обласної ради» - ОСОБА_8 , після чого подав вказаний документ до бухгалтерії вищезазначеного підприємства.
Таким чином, ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366 КК України - внесення службовою особою до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей.
Крім цього, 02.09.2020, в невстановлені слідством час та місці, ОСОБА_4 , виконуючи покладені на нього посадові обов'язки механіка КНП «Авторемонтна база закладів охорони здоров'я Вінницької обласної ради», що за адресою: м. Вінниця, вул. Салтикова-Щедріна, 112А, діючи умисно, маючи на меті здійснити списання з обліку даного підприємства автозапчастини, що відповідно до договору №451 від 02.09.2020 укладеного між ФОП ОСОБА_7 та КНП «Авторемонтна база закладів охорони здоров'я Вінницької обласної ради» були закуплені вищевказаним підприємством, проте фактично на склад підприємства не надходили, про що ОСОБА_4 було достеменно відомо, виготовив офіційний документ - дефектний акт з приводу огляду автомобіля Кіа Беста д.н.з. НОМЕР_8 , до якого вніс завідомо неправдиві відомості щодо необхідності заміни в даному автомобілі шлангів.
В подальшому ОСОБА_4 , достовірно знаючи про відсутність необхідності у заміні вищезазначених автозапчастин, завірив даний дефектний акт своїм підписом та надав його на підпис директору КНП «Авторемонтна база закладів охорони здоров'я Вінницької обласної ради» - ОСОБА_8 , після чого подав вказаний документ до бухгалтерії вищезазначеного підприємства.
Таким чином, ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366 КК України - внесення службовою особою до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей.
Крім цього, 02.09.2020 в невстановлені слідством час та місці, ОСОБА_4 , виконуючи покладені на нього посадові обов'язки механіка КНП «Авторемонтна база закладів охорони здоров'я Вінницької обласної ради», що за адресою: м. Вінниця, вул. Салтикова-Щедріна, 112А, діючи умисно, маючи на меті здійснити списання з обліку даного підприємства автозапчастини, що відповідно до договору №451 від 02.09.2020 укладеного між ФОП ОСОБА_7 та КНП «Авторемонтна база закладів охорони здоров'я Вінницької обласної ради» були закуплені вищевказаним підприємством, проте фактично на склад підприємства не надходили, про що ОСОБА_4 було достеменно відомо, виготовив офіційний документ - акт установки автозапчастин на автомобіль Кіа Беста д.н.з. НОМЕР_8 , до якого вніс завідомо неправдиві відомості щодо установки на даний автомобіль шлангів.
В подальшому ОСОБА_4 , достовірно знаючи що вищевказані автозапчастини на зазначений транспортний засіб не встановлювались, завірив даний акт установки своїм підписом та надав його на підпис директору КНП «Авторемонтна база закладів охорони здоров'я Вінницької обласної ради» - ОСОБА_8 , після чого подав вказаний документ до бухгалтерії вищезазначеного підприємства.
Таким чином, ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366 КК України - внесення службовою особою до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей.
Крім цього, 02.09.2020, в невстановлені слідством час та місці, ОСОБА_4 , виконуючи покладені на нього посадові обов'язки механіка КНП «Авторемонтна база закладів охорони здоров'я Вінницької обласної ради», що за адресою: м. Вінниця, вул. Салтикова-Щедріна, 112А, діючи умисно, маючи на меті здійснити списання з обліку даного підприємства автозапчастини, що відповідно до договорів №451 та №452 від 02.09.2020 укладеного між ФОП ОСОБА_7 та КНП «Авторемонтна база закладів охорони здоров'я Вінницької обласної ради» були закуплені вищевказаним підприємством, проте фактично на склад підприємства не надходили, про що ОСОБА_4 було достеменно відомо, виготовив офіційний документ - дефектний акт з приводу огляду автомобіля Кіа Беста д.н.з. НОМЕР_8 , до якого вніс завідомо неправдиві відомості щодо необхідності заміни в даному автомобілі форсунки, датчику контролю води, підвіски паливного насосу та датчику рівня топлива.
В подальшому ОСОБА_4 , достовірно знаючи про відсутність необхідності у заміні вищезазначених автозапчастин, завірив даний дефектний акт своїм підписом та надав його на підпис директору КНП «Авторемонтна база закладів охорони здоров'я Вінницької обласної ради» - ОСОБА_8 , після чого подав вказаний документ до бухгалтерії вищезазначеного підприємства.
Таким чином, ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366 КК України - внесення службовою особою до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей.
Крім цього, 02.09.2020 в невстановлені слідством час та місці, ОСОБА_4 , виконуючи покладені на нього посадові обов'язки механіка КНП «Авторемонтна база закладів охорони здоров'я Вінницької обласної ради», що за адресою: м. Вінниця, вул. Салтикова-Щедріна, 112А, діючи умисно, маючи на меті здійснити списання з обліку даного підприємства автозапчастини, що відповідно до договору №451 та №452 від 02.09.2020 укладеного між ФОП ОСОБА_7 та КНП «Авторемонтна база закладів охорони здоров'я Вінницької обласної ради» були закуплені вищевказаним підприємством, проте фактично на склад підприємства не надходили, про що ОСОБА_4 було достеменно відомо, виготовив офіційний документ - акт установки автозапчастин на автомобіль Кіа Беста д.н.з. НОМЕР_8 , до якого вніс завідомо неправдиві відомості щодо установки на даний автомобіль форсунки, датчику контролю води, підвіски паливного насосу та датчику рівня топлива.
В подальшому ОСОБА_4 , достовірно знаючи що вищевказані автозапчастини на зазначений транспортний засіб не встановлювались, завірив даний акт установки своїм підписом та надав його на підпис директору КНП «Авторемонтна база закладів охорони здоров'я Вінницької обласної ради» - ОСОБА_8 , після чого подав вказаний документ до бухгалтерії вищезазначеного підприємства.
Таким чином, ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366 КК України - внесення службовою особою до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей.
Крім того, в невстановлені слідством місце, час та дату, проте наближено до 14.09.2020, ОСОБА_4 , виконуючи покладені на нього посадові обов'язки механіка КНП «Авторемонтна база закладів охорони здоров'я Вінницької обласної ради», що за адресою: м. Вінниця, вул. Салтикова-Щедріна, 112А, діючи умисно, маючи на меті здійснити списання з обліку даного підприємства автозапчастини, що відповідно до договорів №505, №506 та №507 від 14.09.2020 укладених між ФОП ОСОБА_7 та КНП «Авторемонтна база закладів охорони здоров'я Вінницької обласної ради» були закуплені вищевказаним підприємством, проте фактично на склад підприємства не надходили, про що ОСОБА_4 було достеменно відомо, виготовив офіційний документ - дефектний акт з приводу огляду автомобіля Тойота Хайс д.н.з. НОМЕР_9 , до якого вніс завідомо неправдиві відомості щодо необхідності заміни в даному автомобілі насосу підкачки топлива, клапану паливного насосу, ущільнюючого кільця паливного насосу, клапану, трубки обратки форсунок та розпалювача дизельної форсунки.
В подальшому ОСОБА_4 , достовірно знаючи про відсутність необхідності у заміні вищезазначених автозапчастин, завірив даний дефектний акт своїм підписом та надав його на підпис директору КНП «Авторемонтна база закладів охорони здоров'я Вінницької обласної ради» - ОСОБА_8 , після чого подав вказаний документ до бухгалтерії вищезазначеного підприємства.
Таким чином, ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366 КК України - внесення службовою особою до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей.
Крім цього, в невстановлені слідством місце, час та дату, проте наближено до 14.09.2020, ОСОБА_4 , виконуючи покладені на нього посадові обов'язки механіка КНП «Авторемонтна база закладів охорони здоров'я Вінницької обласної ради», що за адресою: м. Вінниця, вул. Салтикова-Щедріна, 112А, діючи умисно, маючи на меті здійснити списання з обліку даного підприємства автозапчастини, що відповідно до договорів №505, №506 та №507 від 14.09.2020 укладених між ФОП ОСОБА_7 та КНП «Авторемонтна база закладів охорони здоров'я Вінницької обласної ради» були закуплені вищевказаним підприємством, проте фактично на склад підприємства не надходили, про що ОСОБА_4 було достеменно відомо, виготовив офіційний документ - акт установки автозапчастин на автомобіль Тойота Хайс д.н.з. НОМЕР_9 , до якого вніс завідомо неправдиві відомості щодо установки на даний автомобіль насосу підкачки топлива, клапану паливного насосу, ущільнюючого кільця паливного насосу, клапану, трубки обратки форсунок та розпалювача дизельної форсунки.
В подальшому ОСОБА_4 , достовірно знаючи що вищевказані автозапчастини на зазначений транспортний засіб не встановлювались, завірив даний акт установки своїм підписом та надав його на підпис директору КНП «Авторемонтна база закладів охорони здоров'я Вінницької обласної ради» - ОСОБА_8 , після чого подав вказаний документ до бухгалтерії вищезазначеного підприємства.
Таким чином, ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366 КК України - внесення службовою особою до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей.
Крім того, ОСОБА_4 , перебуваючи на посаді механіка КНП «Авторемонтна база закладів охорони здоров'я Вінницької обласної ради» в невстановлені дату та час, але не пізніше 12.05.2020 вступив у злочинну змову з директором вищезазначеного підприємства - ОСОБА_8 з метою сприяння приховуванню кримінального правопорушення, вчиненого останнім.
Так, між ФОП « ОСОБА_7 » та КНП «Авторемонтна база закладів охорони здоров'я Вінницької обласної ради» 08.05.2020 укладено договір №247 про закупівлю автомобільних запчастин підприємством на суму 4450 гривень. В свою чергу ОСОБА_4 , достовірно знаючи що запчастини зазначені у накладній до вищезазначеного договору на склад КНП «Авторемонтна база закладів охорони здоров'я Вінницької обласної ради» не поступали, маючи на меті приховати протиправні дії ОСОБА_8 , пов'язані з привласненням грошових коштів КНП «Авторемонтна база закладів охорони здоров'я Вінницької обласної ради», діючи умисно, 12.05.2020 склав та подав до бухгалтерії вищезазначеного підприємства офіційні документи, за допомогою яких здійснюється списання товаро матеріальних цінностей, а саме дефектний акт та акт установки автозапчастин, до яких вніс завідомо неправдиві відомості про встановлення на автомобіль марки Кіа Беста д.н.з. НОМЕР_3 , автозапчастин. що були предметом договору купівлі продажу №247 від 08.05.2020, а саме - ремені та стартер.
Крім того, між ФОП « ОСОБА_7 » та КНП «Авторемонтна база закладів охорони здоров'я Вінницької обласної ради» 08.05.2020 укладено договір №246 про закупівлю автомобільних запчастин підприємством на суму 2646 гривень. В свою чергу ОСОБА_4 , достовірно знаючи що запчастини зазначені у накладній до вищезазначеного договору на склад КНП «Авторемонтна база закладів охорони здоров'я Вінницької обласної ради» не поступали, продовжуючи свій злочинний умисел, направлений на приховування протиправних дій ОСОБА_8 , пов'язаних з привласненням грошових коштів КНП «Авторемонтна база закладів охорони здоров'я Вінницької обласної ради», діючи умисно, 19.05.2020 склав та подав до бухгалтерії вищезазначеного підприємства офіційні документи, за допомогою яких здійснюється списання товаро матеріальних цінностей, а саме дефектний акт та акт установки автозапчастин, до яких вніс завідомо неправдиві відомості про встановлення на автомобіль марки Соболь д.н.з. НОМЕР_2 , автозапчастин, що були предметом договору купівлі продажу №246 від 08.05.2020, а саме - масляний насос, привод масляного насосу, водяний насос та термостат.
Крім того, між ФОП « ОСОБА_7 » та КНП «Авторемонтна база закладів охорони здоров'я Вінницької обласної ради» 25.05.2020 укладено договір №276 про закупівлю автомобільних запчастин підприємством на суму 3850 гривень. В свою чергу ОСОБА_4 , достовірно знаючи що запчастини зазначені у накладній до вищезазначеного договору на склад КНП «Авторемонтна база закладів охорони здоров'я Вінницької обласної ради» не поступали, продовжуючи свій злочинний умисел, направлений на приховування протиправних дій ОСОБА_8 , пов'язаних з привласненням грошових коштів КНП «Авторемонтна база закладів охорони здоров'я Вінницької обласної ради», діючи умисно, 29.05.2020 склав та подав до бухгалтерії вищезазначеного підприємства офіційні документи, за допомогою яких здійснюється списання товаро матеріальних цінностей, а саме дефектний акт та акт установки автозапчастин, до яких вніс завідомо неправдиві відомості про встановлення на автомобіль марки Кіа Беста д.н.з. НОМЕР_3 , автозапчастин, що були предметом договору купівлі продажу №276 від 25.05.2020, а саме два патрубки та генератор.
Крім того, між ФОП « ОСОБА_7 » та КНП «Авторемонтна база закладів охорони здоров'я Вінницької обласної ради» 01.06.2020 укладено договір №285 про закупівлю автомобільних запчастин підприємством на суму 4772 гривень. В свою чергу ОСОБА_4 , достовірно знаючи що запчастини зазначені у накладній до вищезазначеного договору на склад КНП «Авторемонтна база закладів охорони здоров'я Вінницької обласної ради» не поступали, продовжуючи свій злочинний умисел, направлений на приховування протиправних дій ОСОБА_8 , пов'язаних з привласненням грошових коштів КНП «Авторемонтна база закладів охорони здоров'я Вінницької обласної ради», діючи умисно, 03.06.2020 склав та подав до бухгалтерії вищезазначеного підприємства офіційні документи, за допомогою яких здійснюється списання товаро матеріальних цінностей, а саме дефектний акт та акт установки автозапчастин, до яких вніс завідомо неправдиві відомості про встановлення на автомобіль марки Форд Транзит д.н.з. НОМЕР_4 , автозапчастин, що були предметом договору купівлі продажу №285 від 01.06.2020, а саме - трубопровід обратки та трубка низького тиску.
Крім того, між ФОП « ОСОБА_7 » та КНП «Авторемонтна база закладів охорони здоров'я Вінницької обласної ради» 16.06.2020 укладено договір №307 про закупівлю автомобільних запчастин підприємством на суму 4520 гривень. В свою чергу ОСОБА_4 , достовірно знаючи що запчастини зазначені у накладній до вищезазначеного договору на склад КНП «Авторемонтна база закладів охорони здоров'я Вінницької обласної ради» не поступали, продовжуючи свій злочинний умисел, направлений на приховування протиправних дій ОСОБА_8 , пов'язаних з привласненням грошових коштів КНП «Авторемонтна база закладів охорони здоров'я Вінницької обласної ради», діючи умисно, 19.06.2020 склав та подав до бухгалтерії вищезазначеного підприємства офіційні документи, за допомогою яких здійснюється списання товаро матеріальних цінностей, а саме дефектний акт та акт установки автозапчастин, до яких вніс завідомо неправдиві відомості про встановлення на автомобіль марки Пежо Боксер д.н.з. НОМЕР_5 , автозапчастин, що були предметом договору купівлі продажу №307 від 16.06.2020, а саме - трубка низького тиску та два патрубки. .
Крім того, між ФОП « ОСОБА_7 » та КНП «Авторемонтна база закладів охорони здоров'я Вінницької обласної ради» 16.06.2020 укладено договір №308 про закупівлю автомобільних запчастин підприємством на суму 2310 гривень. В свою чергу ОСОБА_4 , достовірно знаючи що запчастини зазначені у накладній до вищезазначеного договору на склад КНП «Авторемонтна база закладів охорони здоров'я Вінницької обласної ради» не поступали, продовжуючи свій злочинний умисел, направлений на приховування протиправних дій ОСОБА_8 , пов'язаних з привласненням грошових коштів КНП «Авторемонтна база закладів охорони здоров'я Вінницької обласної ради», діючи умисно, 19.06.2020 склав та подав до бухгалтерії вищезазначеного підприємства офіційні документи, за допомогою яких здійснюється списання товаро матеріальних цінностей, а саме дефектний акт та акт установки автозапчастин, до яких вніс завідомо неправдиві відомості про встановлення на автомобіль марки Тойота Хайс д.н.з. НОМЕР_6 , автозапчастин, що були предметом договору купівлі продажу №308 від 16.06.2020, а саме бендикс, ротор та щіткотримач.
Крім того, між ФОП « ОСОБА_7 » та КНП «Авторемонтна база закладів охорони здоров'я Вінницької обласної ради» 18.06.2020 укладено договір №318 про закупівлю автомобільних запчастин підприємством на суму 4030 гривень. В свою чергу ОСОБА_4 , достовірно знаючи що запчастини зазначені у накладній до вищезазначеного договору на склад КНП «Авторемонтна база закладів охорони здоров'я Вінницької обласної ради» не поступали, продовжуючи свій злочинний умисел, направлений на приховування протиправних дій ОСОБА_8 , пов'язаних з привласненням грошових коштів КНП «Авторемонтна база закладів охорони здоров'я Вінницької обласної ради», діючи умисно, в невстановлену слідством дату, що наближена до 18.06.2020 склав та подав до бухгалтерії вищезазначеного підприємства офіційні документи, за допомогою яких здійснюється списання товаро матеріальних цінностей, а саме дефектний акт та акт установки автозапчастин, до яких вніс завідомо неправдиві відомості про встановлення на автомобіль марки Форд Транзит д.н.з. НОМЕР_4 , автозапчастин, що були предметом договору купівлі продажу №318 від 18.06.2020, а саме - трубопровід та патрубок.
Крім того, між ФОП « ОСОБА_7 » та КНП «Авторемонтна база закладів охорони здоров'я Вінницької обласної ради» 30.06.2020 укладено договір №325 про закупівлю автомобільних запчастин підприємством на суму 4430 гривень. В свою чергу ОСОБА_4 , достовірно знаючи що запчастини зазначені у накладній до вищезазначеного договору на склад КНП «Авторемонтна база закладів охорони здоров'я Вінницької обласної ради» не поступали, продовжуючи свій злочинний умисел, направлений на приховування протиправних дій ОСОБА_8 , пов'язаних з привласненням грошових коштів КНП «Авторемонтна база закладів охорони здоров'я Вінницької обласної ради», діючи умисно, 01.07.2020 склав та подав до бухгалтерії вищезазначеного підприємства офіційні документи, за допомогою яких здійснюється списання товаро матеріальних цінностей, а саме дефектний акт та акт установки автозапчастин, до яких вніс завідомо неправдиві відомості про встановлення на автомобіль марки САЗ3507 д.н.з. НОМЕР_7 , автозапчастин, що були предметом договору купівлі продажу №325 від 30.06.2020, а саме - шкворня, рульова тяга, ричаги та карданний шарнір.
Крім того, між ФОП « ОСОБА_7 » та КНП «Авторемонтна база закладів охорони здоров'я Вінницької обласної ради» 02.09.2020 укладено договори №451 та №452 про закупівлю автомобільних запчастин підприємством на суму 3630 гривень та 5920 гривень відповідно. В свою чергу ОСОБА_4 , достовірно знаючи що запчастини зазначені у накладних до вищезазначених договорів на склад КНП «Авторемонтна база закладів охорони здоров'я Вінницької обласної ради» не поступали, продовжуючи свій злочинний умисел, направлений на приховування протиправних дій ОСОБА_8 , пов'язаних з привласненням грошових коштів КНП «Авторемонтна база закладів охорони здоров'я Вінницької обласної ради», діючи умисно, 02.09.2020 склав та подав до бухгалтерії вищезазначеного підприємства офіційні документи, за допомогою яких здійснюється списання товаро матеріальних цінностей, а саме дефектні акти та акти установки автозапчастин, до яких вніс завідомо неправдиві відомості про встановлення на автомобіль марки Кіа Беста д.н.з. НОМЕР_8 , автозапчастин, що були предметом договорів купівлі-продажу №451 та №452 від 02.09.2020, а саме- форсунка, датчик контролю води, підвіска паливного насосу, датчик рівня топлива та шланги.
Крім того, між ФОП « ОСОБА_7 » та КНП «Авторемонтна база закладів охорони здоров'я Вінницької обласної ради» 14.09.2020 укладено договори №505, 506 та №507 про закупівлю автомобільних запчастин підприємством на суму 3850 гривень, 3680 гривень та 5120 гривень відповідно. В свою чергу ОСОБА_4 , достовірно знаючи що запчастини зазначені у накладних до вищезазначених договорів на склад КНП «Авторемонтна база закладів охорони здоров'я Вінницької обласної ради» не поступали, продовжуючи свій злочинний умисел, направлений на приховування протиправних дій ОСОБА_8 , пов'язаних з привласненням грошових коштів КНП «Авторемонтна база закладів охорони здоров'я Вінницької обласної ради», діючи умисно, в невстановлену слідством дату, що наближена до 14.09.2020, склав та подав до бухгалтерії вищезазначеного підприємства офіційні документи, за допомогою яких здійснюється списання товаро матеріальних цінностей, а саме дефектні акти та акти установки автозапчастин, до яких вніс завідомо неправдиві відомості про встановлення на автомобіль марки Тойота Хайс д.н.з. НОМЕР_9 , автозапчастин, що були предметом договорів купівлі-продажу №505, №506 та №507 від 14.09.2020, а саме - насос підкачки топлива, клапан паливного насосу, ущільнююче кільце паливного насосу, клапан, трубка обратки форсунок та розпалювач дизельної форсунки.
Внаслідок вищезазначених злочинних дій ОСОБА_4 з балансу підприємства КНП «Авторемонтна база закладів охорони здоров'я Вінницької обласної ради» списано автомобільних запчастин на суму, відповідно до висновку експерта №5139, 5498-5509/21-21-21 від 30.08.2021 на суму 46 558 гривень.
Таким чином, ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 27, ч. 3 ст. 191 КК України - пособництво у заволодінні чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчинене за попередньою змовою групою осіб.
У вчиненні даних кримінальних правопорушень підозрюється:
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець міста Вінниці, який зареєстрований та фактично проживаючий за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимий,-
ОСОБА_4 __.10.2021 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27, ч. 3 ст. 191 КК України.
Вина ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень повністю підтверджується зібраними в кримінальному провадженні доказами:
- Матеріалами, вилученими за результатами проведених обшуків;
- Матеріалами, вилученими за результатами проведених тимчасових доступів;
- Матеріалами отриманих за результатами проведення негласних слідчих (розшукових) дій;
- Протоколами допитів свідків;
- Висновками судово-економічної та судово-технічної та почеркознавчої експертиз;
- Іншими матеріалами кримінального провадження.
У відповідності до ч. 2 ст. 181 КПК України, запобіжний захід у вигляді домашнього арешту може застосовуватись до особи, яка підозрюється чи обвинувачується у вчиненні злочину, за яким законом передбачено покарання у виді позбавлення волі.
ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні ряду кримінальних правопорушень, за які, законом передбачено максимальне покарання у виді позбавлення волі на строк до восьми років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років. Окрім того, згідно примітки до ст. 45 КК України кримінальне правопорушення, яке інкримінується ОСОБА_4 відноситься до корупційного злочину, а тому відносно нього при призначенні покарання судом не може бути призначено більш м'яке покарання ніж передбачене законом або прийнято рішення про звільнення від відбування покарання з випробовуванням.
Існує ризик, передбачений п. 1 ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме те, що ОСОБА_4 усвідомлюючи те, що вчинив ряд кримінальних правопорушень, за які, законом передбачено максимальне покарання у виді позбавлення волі на строк до восьми років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, з метою ухилення відповідальності за вчинене, може ухилятися від явки до слідчого, суду.
Крім цього, існує ризик передбачений п. 2 ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме те, що ОСОБА_4 може знищити не відшукуванні на даний момент речі та документи, які матимуть істотне значення для проведення досудового розслідування.
Крім цього, існує ризик передбачений п. 5 ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме те, що ОСОБА_4 незаконними способами може впливати на працівників КНП «Авторемонтна база закладів охорони здоров'я Вінницької обласної ради», які являються знайомими останнього та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.
Дані підстави свідчать про неможливість застосування відносно
ОСОБА_4 більш м'яких запобіжних заходів.
Враховуючи неможливість запобігання зазначеним ризикам шляхом застосування більш м'яких запобіжних заходів, керуючись вимогами ст. 40, 131, 132, 176-178, 183, 184, 194 КПК України, слідчий просила слідчого суддю клопотання задовольнити.
В судовому засіданні прокурор підтримав клопотання слідчого, суду пояснив, що по кримінальному провадженні існують ризики, що підозрюваний ОСОБА_4 може переховуватися від органів досудового розслідування та суду, а також перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, тому останньому необхідно обрати саме такий запобіжний захід.
Підозрюваний та його захисник в судовому засіданні заперечили щодо задоволення клопотання слідчого, просили застосувати запобіжний захід у виді особистого зобов'язання.
Слідчий суддя, вислухавши учасників судового розгляду, дослідивши та проаналізувавши матеріали клопотання, дійшов наступного висновку.
Відповідно до ч. 4 ст. 107 КПК України фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження під час розгляду питань слідчим суддею, крім вирішення питання про проведення негласних слідчих (розшукових) дій, та в суді під час судового провадження є обов'язковим. У разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.
Враховуючи наведене, судовий розгляд клопотання здійснювався за фіксації судового процесу технічними засобами.
Згідно ст. 181 КПК України, домашній арешт полягає в забороні підозрюваному, обвинуваченому залишати житло цілодобово або у певний період доби. Даний арешт може бути застосовано до особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчинення злочину, за вчинення якого законом передбачено покарання у виді позбавлення волі.
Відповідно до ст. 184 КПК України, клопотання слідчого, прокурора про застосування запобіжного заходу подається до місцевого суду, в межах територіальної юрисдикції якого здійснюється досудове розслідування, і повинно містити:
1) короткий виклад фактичних обставин кримінального правопорушення, в якому підозрюється або обвинувачується особа;
2) правову кваліфікацію кримінального правопорушення із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність;
3) виклад обставин, що дають підстави підозрювати, обвинувачувати особу у вчиненні кримінального правопорушення, і посилання на матеріали, що підтверджують ці обставини;
4) посилання на один або кілька ризиків, зазначених у статті 177 цього Кодексу;
5) виклад обставин, на підставі яких слідчий, прокурор дійшов висновку про наявність одного або кількох ризиків, зазначених у його клопотанні, і посилання на матеріали, що підтверджують ці обставини;
6) обґрунтування неможливості запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні, шляхом застосування більш м'яких запобіжних заходів;
7) обґрунтування необхідності покладення на підозрюваного, обвинуваченого конкретних обов'язків, передбачених частиною п'ятою статті 194 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 278 КПК України, письмове повідомлення про підозру вручається в день його складення слідчим або прокурором, а у випадку неможливості такого вручення - у спосіб, передбачений цим Кодексом для вручення повідомлень. Письмове повідомлення про підозру затриманій особі вручається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту її затримання. У разі якщо особі не вручено повідомлення про підозру після двадцяти чотирьох годин з моменту затримання, така особа підлягає негайному звільненню. Дата та час повідомлення про підозру, правова кваліфікація кримінального правопорушення, у вчиненні якого підозрюється особа, із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність невідкладно вносяться слідчим, прокурором до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Відповідно до вимог ст. 184 КПК України під час досудового розслідування встановлено наявність ризиків, передбачених ст. 177 КПК України, і в обґрунтування застосування запобіжного заходу щодо ОСОБА_4 , органом досудового розслідування покладається необхідність запобігання спробам переховуватись від органів досудового розслідування та/або суду, вчинити інше кримінальне правопорушення, а також перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.
Вирішуючи питання про обрання до ОСОБА_4 запобіжного заходу, слідчий суддя враховує вік та стан здоров'я, сімейний та матеріальний стан, вид діяльності та місце проживання останнього та інші обставини, що мають значення для прийняття відповідного рішення.
Зокрема слідчий суддя враховує те, що ОСОБА_4 раніше не судимий, працює, одружений, позитивно характеризується. Тяжкість вчиненого кримінального правопорушення, а також обставини та наслідки кримінальних правопорушень, їх кількість, дають підстави слідчому судді дійти висновку, що по кримінальному провадженню існує обґрунтований ризик, що підозрюваний ОСОБА_4 може переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду, з метою уникнення відповідальності та, відповідно, покарання за кримінальне правопорушення, а також продовжити вчиняти кримінальні правопорушення, що в свою чергу свідчить про підвищену суспільну небезпечність останнього.
З огляду на вищевикладене слідчий суддя вважає, що запобіжний захід відносно ОСОБА_4 у виді домашнього арешту в певний період доби є занадто м'яким в даному конкретному випадку.
Прокурором в ході розгляду даного клопотання не доведено, що вказані в клопотанні ризики, є достатніми для переконання, що жоден із більш жорстких запобіжних заходів в даному конкретному випадку є недоцільними і саме - домашній арешт в певний період доби може запобігти зазначеним в клопотанні ризикам, а тому дане клопотання слідчий суддя вважає необґрунтованим, недоведеним, та таким, що задоволенню не підлягає.
З огляду на вищевикладене, враховуючи необґрунтованість та недоведеність клопотання, слідчий суддя дійшов до висновку, що в задоволенні клопотання слідчого слідчого відділення розслідування злочинів у сфері службової та господарської діяльності слідчого відділу Вінницького районного управління поліції Головного Управління Національної поліції у Вінницькій області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_6 , про застосування запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту в певний період доби відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , слід відмовити.
На підставі викладеного, керуючись ст. 177, 178, 181, 194, 196 КПК України, -
Клопотання слідчого слідчого відділення розслідування злочинів у сфері службової та господарської діяльності слідчого відділу Вінницького районного управління поліції Головного Управління Національної поліції у Вінницькій області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_6 , про застосування запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту в певний період доби відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - залишити без задоволення.
Ухвала слідчого судді може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду протягом 5 днів з дня її оголошення, однак її оскарження не зупиняє її виконання.
Слідчий суддя