Справа № 128/2999/21
Іменем України
27 жовтня 2021 року м. Вінниця
Суддя Вінницького районного суду Вінницької області Карпінська Ю.Ф., отримавши адміністративний позов ОСОБА_1 до відділу поліції № 2 Вінницького районного управління поліції Головного управління Національної поліції у Вінницькій області Національної поліції України про скасування постанови про адміністративне правопорушення,
26.10.2021 в провадження Вінницького районного суду Вінницької області надійшла вищевказана позовна заява, яка автоматизованою системою документообігу суду була розподілена судді Карпінській Ю.Ф.
Вирішуючи питання про відкриття провадження у справі, доходжу такого висновку.
Стаття 5 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» декларує, що правосуддя в Україні здійснюється виключно судами та відповідно до визначених законом процедур судочинства.
Згідно з ч. 1 ст. 25 КАС України, адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом. Якщо така особа не має місця проживання (перебування) в Україні, тоді справу вирішує адміністративний суд за місцезнаходженням відповідача.
Відповідно до положень, викладених в ст. 3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» (визначення термінів), «місце проживання» - це житло, розташоване на території адміністративно-територіальної одиниці, в якому особа проживає, а також спеціалізовані соціальні установи, заклади соціального обслуговування та соціального захисту, військові частини; «документи, до яких вносяться відомості про місце проживання» - це паспорт громадянина України, тимчасове посвідчення громадянина України, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист.
Згідно з ч. 1 ст. 6 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», громадянин України, а також іноземець чи особа без громадянства, які постійно або тимчасово проживають в Україні, зобов'язані протягом тридцяти календарних днів після зняття з реєстрації місця проживання та прибуття до нового місця проживання зареєструвати своє місце проживання.
З аналізу вищевикладених норм права убачається, що місцем проживання фізичної особи є не фактичне місце проживання такої особи, а зареєстроване у встановленому законом порядку місце проживання фізичної особи.
З позовної заяви убачається, що місцем проживання позивача є АДРЕСА_1 , тобто, місце проживання позивача незареєстроване у Вінницькому районі Вінницької області.
Також установлено, що місцезнаходженням відповідача є АДРЕСА_2 .
Відповідно до п. 3-1 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про судоустрій і статус суддів», до набрання чинності законом України щодо зміни системи місцевих судів на території України у зв'язку з утворенням (ліквідацією) районів відповідні місцеві суди продовжують здійснювати свої повноваження у межах територіальної юрисдикції, визначеної до набрання чинності Постановою Верховної Ради України «Про утворення та ліквідацію районів» від 17 липня 2020 року № 807-IX, але не пізніше 1 січня 2022 року.
З положень частини п'ятої статті 171 КАС України вбачається, якщо за результатами отриманої судом інформації буде встановлено, що справа не підсудна цьому суду, суд надсилає справу за підсудністю в порядку, встановленому статтею 29 цього Кодексу.
У відповідності до п. 2 ч. 1 ст. 29 КАС України, суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо, при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
З огляду на вищезазначені обставини, оскільки позивач ОСОБА_1 не зареєстрований на території Вінницького району Вінницької області, а зареєстрований в Жмеринському районі Вінницької області, місцезнаходженням відповідача є м. Гнівань, Вінницького району (колишній Тиврівський район) Вінницької області, що також знаходиться за межами територіальної юрисдикції (підсудності) Вінницького районного суду Вінницької області, тому вважаю за доцільне даний адміністративний позов передати на розгляд за місцем проживання позивача, а саме: до Жмеринського міськрайонного суду Вінницької області, що розташований за адресою: м. Жмеринка, вул. Образцова, 6, Вінницької області.
Відповідно до ч. 1 ст. 30 КАС України, спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються. Адміністративна справа, передана з одного адміністративного суду до іншого в порядку, встановленому статтею 29 цього Кодексу, повинна бути прийнята до провадження адміністративним судом, до якого вона надіслана.
Керуючись ст.ст. 25, 29, 30, 30-32, 171, 256, 354 ЦПК України, суддя -
Адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до відділу поліції № 2 Вінницького районного управління поліції Головного управління Національної поліції у Вінницькій області Національної поліції України про скасування постанови про адміністративне правопорушення- передати за підсудністю на розгляд до Жмеринського міськрайонного суду Вінницької області, що розташований за адресою: м. Жмеринка, вул. Образцова, 6, Вінницької області.
Роз'яснити стороні позивача, що передача справи, з підстав зазначених в даній ухвалі, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Ухвала може бути оскаржена протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення шляхом подачі апеляційної скарги до Сьомого апеляційного адміністративного суду.
СУДДЯ Юлія КАРПІНСЬКА