печерський районний суд міста києва
Справа № 757/56229/21-к
26 жовтня 2021 року м. Київ
Слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 ,
при секретарі ОСОБА_2 ,
за участю слідчого ОСОБА_3 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання старшого слідчого в ОВС Головного слідчого управління Національної поліції України ОСОБА_4 про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42019000000001172 від 29.05.2019, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 366 КК України
25 жовтня 2021 року до провадження слідчого судді надійшло клопотання старшого слідчого в ОВС Головного слідчого управління Національної поліції України ОСОБА_4 , яке погоджене прокурором третього відділу організації процесуального керівництва та підтримання публічного обвинувачення управління нагляду за додержанням законів органами центрального апарату Національної поліції України Департаменту нагляду за додержанням законів Національною поліцією України та органами, які ведуть боротьбу з організованою та транснаціональною злочинністю, Офісу Генерального прокурора ОСОБА_5 про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні за № 42019000000001172 від 29.05.2019, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 366 КК України, на строк до 6 місяців.
В обґрунтування клопотання слідчий зазначає, що Головним слідчим управлінням Національної поліції України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42019000000001172 від 29.05.2019 за фактом розтрати службовими особами Міністерства оборони України державних коштів в особливо великих розмірах за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 366 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що в 2015 році Департаментом державних закупівель Міністерства оборони України, за результатами процедур державних закупівель, згідно договору № 286/2/15/6 від 30.03.2015, здійснено закупівлю у ТОВ «Укрпродакорд ОР» м'ясних консервів в кількості 188 891,85 тонн на загальну суму приблизно 15 млн. грн., за рахунок яких сформовано «недоторканий запас» продовольства Міністерства оборони України та передано їх на баланс Центрального управління продовольчого забезпечення Тилу Збройних сил України.
У ході досудового розслідування отримано відомості про можливу невідповідність зазначених консерв вимогам безпечності та якості, у зв'язку з чим установлено неможливість їх використання для харчування особового.
Так, згідно випробувань, проведених військовою частиною НОМЕР_1 (атестат акредитації № 098 В від 28.12.2012 ЦУМІС ЗСУ), за результатами яких складено протоколи № 404 від 13.02.2015, № 1018 від 12.05.2015, № 1100 від 19.05.2015, № 1244 від 03.06.2015, № 1245 від 03.06.2015, № 2281 від 08.09.2018, № 2666 від 12.10.2015, № 2774 від 26.10.2015 та № 3123 від 14.12.2015, установлено, що консерви м'ясні «Яловичина тушонка», ґатунку вищого, банка жерстяна 1/525, виробництва ТОВ «Візит», які закуплені в ТОВ «Укрпродакорд ОР» згідно договору від 30.03.2015 № 286/2/15/6, відповідає вимогам ДСТУ 4450:2005.
Однак, згідно випробувань, проведених військовою частиною НОМЕР_1 (атестат акредитації № 098В від 28.12.2012 ЦУМІС ЗСУ), за результатами яких складено протоколи № 101/303 від 19.04.2018, № 101/304 від 19.04.2018, № 101/302 від 19.04.2018, № 101/305 від 19.04.2018, № 101/301 від 18.04.2018, № 101/300 від 18.04.2018, № 101/296 від 18.04.2018, № 101/298 від 18.04.2018, № 101/297 від 18.04.2018, № 101/295 від 18.04.2018, № 101/294 від 17.04.2018, № 101/299 від 18.04.2018, вбачається, що консерви м'ясні «Яловичина тушонка», ґатунку вищого, банка жерстяна 1/525, виробництва ТОВ «Візит», які закуплені в ТОВ «Укрпродакорд ОР» згідно договору від 30.03.2015 № 286/2/15/6, тобто ті саме партії, не відповідають вимогам ДСТУ 4450:2005 за фізико-хімічними та органолептичними показниками (наявність сполучних та жирових тканин, масова доля м'яса з жиром не відповідає встановленим вимогам, м'ясо переварене; шматочки м'яса розпадаються).
У зв'язку з чим, на підставі розпоряджень Тилу ЗСУ № 341/4/2242 від 25.04.2019, № 341/4/1/1155 від 01.07.2019 та № 341/4/1/1162 від 13.07.2018, заборонено, заборонено використання указаних вище м'ясних консерв.
18.07.2019 на підставі ухвали слідчого судді Печерського районного суду м. Києва від 09.07.2019, у судовій справі № 757/35154/19-к, проведено обшуку в нежитлових приміщеннях Київського складу центрального управління продовольчого забезпечення Тилу Збройних сил України за адресою: м. Київ, вул. Качалова, 3, у ході проведення якого, окрім іншого, виявлено та вилучено консерви м'ясні, м'ясо тушковане з яловичини, ґатунок вищий, банка жерстяна, в кількості 186 446,44 кг, що розфасовані в 355 136 бляшаних банок.
Після цього, за результатами проведення судової експертизи харчових продуктів (висновок експертів № 23266/19-34/26951-26966/19-34 від 01.10.2019) установлено, що м'ясні консерви із датою виготовлення від 08.04.2015, 14.04.2015, 24.04.2015, 27.04.2015, 05.05.2015, 08.05.2015, 03.08.2015, 05.08.2015, 07.08.2015, 10.09.2015, 15.09.2015, 17.09.2015, 01.10.2015, 05.10.2015, 07.10.2015, 12.11.2015, 17.11.2015 за визначеними показниками вимогам ДСТУ 4450:2005 «Консерви м'ясні. М'ясо тушковане. Технічні умови» не відповідають.
Зокрема, зазначені вище консерви м'ясні, м'ясо тушковане з яловичини, вищий ґатунок, ж/б № 12, 0525 кг. не відповідають вимогам ДСТУ 4450:2005 «Консерви м'ясні. М'ясо тушковане. Технічні умови» за зовнішнім виглядом та консистенцією, тобто за органолептичними показниками.
Крім цього, м'ясні консерви із датами виготовлення 14.04.2015, 05.05.2015 та 05.10.2015 не відповідають вимогам зазначеного ДСТУ за масою нетто, а м'ясні консерви із датами виготовлення 14.04.2015, 24.04.2015, 27.04.2015, 05.05.2015, 05.10.2015, 07.10.2015, 17.11.2015, 08.05.2015 не відповідають вимогам зазначеного ДСТУ за масовою часткою складових частин (масова частка м'яса з жиром).
Зазначені невідповідності вимогам ДСТУ 4450:2005 «Консерви м'ясні. М'ясо тушковане. Технічні умови» є порушенням технологічного процесу виготовлення цих м'ясних консерв.
Одночасно, за результатами проведення судово-економічної експертизи (висновок експертів № 179/7 від 22.11.2019) установлено, що Державі, в особі Міністерства оборони України, внаслідок закупівлі консерв м'ясних «Яловичина тушонка», ґатунку вищого, виробництва ТОВ «Візит», що поставлені ТОВ «Укрпродакорд ОР» та ТОВ «Преміум Фінанс Груп» в період 2015-2019 років для Міністерства оборони України, у урахуванням висновку експертів за результатами проведення судової експертизи харчових продуктів № 23266/19-34/26951-26966/19-34 від 01.10.2019, спричинено шкоду (збитків) на суму 12 673 701,86 грн.
Такими чином, у ході досудового розслідування підтверджено можливу причетність службових осіб Збройних сил України та комерційних структур до вчинення розтрати державних коштів в особливо великих розмірах за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 366 КК України.
Строк досудового розслідування у зазначеному кримінальному провадженні закінчується 29.10.2021.
У ході проведення досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні виконано ряд слідчих (розшукових) та інших процесуальних дій, серед яких:
- здійснено вилучення консерв м'ясних, м'ясо тушковане з яловичини, ґатунок вищий, в кількості 186 446,44 кг., що не відповідають вимогам ДСТУ та за рахунок яких здійснено освіження «недоторканого запасу» продовольства Міністерства оборони України;
- проведено експертизу харчових продуктів, під час проведення якої підтверджено факт невідповідності консерв м'ясних, м'ясо тушковане з яловичини, ґатунок вищий, в кількості 186 446,44 кг., вимогам ДСТУ, за рахунок яких здійснено освіження «недоторканого запасу» продовольства Міністерства оборони України;
- проведено судово-економічну експертизу, під час якої встановлено факт спричинення Міністерству оборони України шкоди (збитків) під час проведення освіження м'ясних консерв «недоторканого запасу» продовольства Міністерства оборони України;
- проведено ряд обшуків у кримінальному провадженні;
- ініційовано та проведено ряд тимчасових доступів до документів, що можуть мати значення для кримінального провадження та здійснено їх вилучення;
- проведено ряд негласних слідчих (розшукових) дій щодо осіб, які можуть бути причетні до розслідуваних кримінальних правопорушень;
- допитано як свідків відповідальних службових осіб Міністерства оборони України;
- допитано як свідків уповноважених службових осіб комерційних структур, які постачали м'ясні консерви до Міністерства оборони України, а також виробника зазначених м'ясних консерв;
- залучено як спеціалістів працівників Департаменту боротьби з відмиванням доходів, одержаних злочинним шляхом ДПС України для проведення дослідження по фінансовими операціями під час освіження м'ясних консерв «недоторканого запасу» продовольства Міністерства оборони України, встановлення фактів легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом та можливих нікчемних правочинів у ланцюгу постачання м'ясних консерв.
Окрім цього, у даному кримінальному провадженні необхідно виконати наступні слідчі (розшукові) та інші процесуальні дій, серед яких:
- забезпечити проведення спеціалістами ДПС України дослідження по фінансовими операціями під час освіження м'ясних консерв «недоторканого запасу» продовольства Міністерства оборони України, встановлення фактів легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом та можливих нікчемних правочинів у ланцюгу постачання м'ясних консерв;
- провести додатковий огляд консерв м'ясних, м'ясо тушковане з яловичини, ґатунок вищий, в кількості 186 446,44 кг. (речових доказів) на предмет умов зберігання;
- з урахуванням висновку спеціалістів провести ряд тимчасових доступів, з метою вилучення необхідних органу досудового розслідування документів;
- у разі відсутності або відмови володільця документів видавати їх, провести ряд обшуків, з метою відшукання необхідних органу досудового розслідування документів;
- допитати як свідків уповноважених службових осіб Міністерства оборони України, комерційних структур та лабораторій (експертних установ), які були залучені до ланцюгу постачання м'ясних консерв під час освіження «недоторканого запасу» продовольства Міністерства оборони України, а також під час перерахування бюджетних коштів;
- на підставі ст. ст. 2, 40, 93, 110 КПК України, положення «Про Державну аудиторську службу України» (затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 03.02.2016 № 43) та п.п. 3.1, 3.2 «Порядку взаємодії між органами державної контрольно-ревізійної служби та органами прокуратури, внутрішніх справ і Служби безпеки України», затвердженого наказом Головного контрольно-ревізійного управління України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України та Генеральної прокуратури України від 19 жовтня 2006 року №346/1025/685/53, залучити для проведення Державною аудиторською службою України інспектування (ревізії);
- у разі наявності достатніх підстав, повідомити про підозру особам, які причетні до вчинення зазначених кримінальних правопорушень;
- виконати інші слідчі та процесуальні дії, потреба у яких виникне в ході досудового розслідування.
Окрім цього, у даному кримінальному провадженні необхідно виконати великий перелік слідчих та процесуальних дій, які мають доказове значення для досудового розслідування та судового розгляду, а саме: допити свідків, вилучення оригіналів документів; проведення почеркознавчої та технічної експертизи документів; з урахуванням нарахованих збитків, проведення економічної експертизи та ряду інших слідчих, процесуальних дій.
В судовому засіданні слідчий клопотання підтримав, просив його задовольнити з підстав у ньому зазначених.
Слідчий суддя, заслухавши думку слідчого, дослідивши матеріали клопотання та додані до нього документи, дійшов таких висновків.
Згідно ч. 1 ст. 294 КПК України, якщо досудове розслідування злочину або кримінального проступку до моменту повідомлення особі про підозру неможливо закінчити у строк, зазначений в абзаці другому частини першої статті 219 цього Кодексу, вказаний строк може бути неодноразово продовжений слідчим суддею за клопотанням прокурора або слідчого, погодженого з прокурором, на строк, встановлений пунктами 1-3 частини другої статті 219 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1 ст. 219 строк досудового розслідування обчислюється з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня звернення до суду з обвинувальним актом, клопотанням про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотанням про звільнення особи від кримінальної відповідальності або до дня ухвалення рішення про закриття кримінального провадження. Строк досудового розслідування з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня повідомлення особі про підозру становить: шість місяців - у кримінальному провадженні щодо кримінального проступку; дванадцять місяців - у кримінальному провадженні щодо злочину невеликої або середньої тяжкості; вісімнадцять місяців - у кримінальному провадженні щодо тяжкого або особливо тяжкого злочину.
Згідно ст.295-1 КПК України, слідчий суддя відмовляє у задоволенні клопотання про продовження строку досудового розслідування до повідомлення особі про підозру у разі його протиправності та необґрунтованості.
З урахуванням пояснень наданих слідчим у судовому засіданні, враховуючи ті слідчі та процесуальні дії, які слід вчинити в кримінальному провадженні, виняткову складність здійснення досудового розслідування у кримінальному провадженні, слідчий суддя вважає клопотання слідчого про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42019000000001172 обґрунтованим, а відтак наявними підстави для його задоволення.
Керуючись, ст. ст. 219, 294, 295-1 КПК України, слідчий суддя,-
Клопотання старшого слідчого в ОВС Головного слідчого управління Національної поліції України ОСОБА_4 про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42019000000001172 від 29.05.2019, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 366 КК України - задовольнити.
Продовжити строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42019000000001172 від 29.05.2019, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 366 КК України на шість місяців, тобто до 29.04.2022 року включно.
Ухвала слідчого судді оскарженню не підлягає і набирає законної сили з моменту її оголошення.
Слідчий суддя ОСОБА_1