707/2318/21
3/707/1352/21
26 жовтня 2021 року суддя Черкаського районного суду Черкаської області Морозов В.В., розглянувши матеріали, які надійшли від Відділу поліцейської діяльності № 1 (м. Черкаси) Черкаського районного управління поліції ГУНП в Черкаській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого по АДРЕСА_1 ,-
за ч. 1 ст.130 КУпАП,-
До Черкаського районного суду Черкаської області надійшов адміністративний матеріал відносно ОСОБА_1 . У протоколі про адміністративне правопорушення серії ДПР 18 № 248423 від 15.09.2021 року, вказано, що 15.09.2021 року о 01 годині 20 хвилин, у с. Софіївка, Черкаського району Черкаської області по вул. Поліській, ОСОБА_1 керував автомобілем ВАЗ 2104, державний номерний знак НОМЕР_1 , з явними ознаками наркотичного сп'яніння (відсутня реакція зіниць на світло), від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння відмовився згідно висновку КЗ “ЧОНД” № 509 від 15.09.2021 року, чим порушив вимоги п. 2.5 Правил дорожнього руху України, за що відповідальність передбачена ч. 1 ст. 130 КУпАП.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, хоча про час та дату судового засідання повідомлений належним чином, про що свідчить рекомендоване поштове повідомлення про вручення повістки.
Враховуючи, що ст. 268 КУпАП не передбачена обов'язкова участь особи, яка притягається до адміністративної відповідальності за ст. 130 КУпАП при розгляді справи, а у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 достатньо матеріалів для прийняття рішення у справі за відсутності правопорушника, вважаю за можливе розглянути справу за його відсутності.
Суд, вивчивши матеріали адміністративної справи, приходить до наступного.
Згідно зі ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Частиною 3 ст. 62 Конституції України передбачено, що усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Відповідно до ст. 245 КУпАП одним із завдань провадження в справах про адміністративне правопорушення є всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно з ч. 2 ст. 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Положеннями статті 266 КУпАП передбачено, що огляд водія на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарський препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, проводиться з використанням спеціальних технічних засобів поліцейським у присутності двох свідків. У разі незгоди водія на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я.
Пунктом 2.5 Правил дорожнього руху України встановлено, що водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до п. 4 Розділу ІІІ Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України 09 листопада 2015 року № 1452/735, метою огляду є встановлення наявності чи відсутності стану сп'яніння в обстежуваної особи.
У висновку № 509 від 15.09.2021 року, складеного лікарем КНП «Черкаський обласний наркологічний» ОСОБА_2 у графі «Діагноз» зазначено «Відмова від проходження медогляду».
Відповідно до письмових пояснень ОСОБА_1 , що містяться у протоколі про адміністративне правопорушення серії ДПР 18 № 248423 від 15.09.2021 року, останній керував автомобілем ВАЗ 2104 д.н.з. НОМЕР_1 , та був зупинений поліцією та доставлений до КЗ “ЧОНД”, де не зміг сходити до туалету та здати аналізи.
Пунктом 6 Розділу X Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні порушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої наказом МВС України № 1395 від 07 листопада 2015 року передбачено, що у разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров'я поліцейський в присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп'яніння і дії водія щодо ухилення від огляду.
Аналогічні вимоги передбачено Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженою Наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України 09 листопада 2015 року № 1452/735 та Порядком направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 року № 1103.
Суд констатує, що оскільки ОСОБА_1 відмовився від проходження огляду на стан сп'яніння, працівникам поліції відповідно до приписів вищезазначених Інструкцій під час складання протоколу необхідно було залучити двох свідків.
Однак, в указаному протоколі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 у графі «Свідки» відсутні будь-які відомості щодо осіб, які були залучені працівниками поліції як свідки відмови ОСОБА_1 від проходження огляду на стан сп'яніння.
Відповідно до ст.ст. 245, 251, 252, 280, 283 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, а також іншими документами. При цьому орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Пунктом 5 ст. 266 КУпАП встановлено, що огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що працівниками поліції при складанні протоколу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 порушено процедуру його складення, а саме не залучено свідків, які б могли посвідчити відмову ОСОБА_1 від проходження освідування, сам протокол про адміністративне правопорушення серії ДПР 18 № 248423 від 15.09.2021 року, складений поліцейським СРПП ВПД № 1 (м. Черкаси) ЧРУП старшим сержантом поліції Дорошенком Михайлом Борисовичем та висновок № 509 КНП «ЧОНД» від 15.09.2021 року є неналежними доказами, оскільки не доводять факту відмови ОСОБА_1 від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння, інших доказів вчинення ОСОБА_1 правопорушення за ч. 1 ст. 130 КУпАП до суду не надано, а тому суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст.130 КУпАП.
Відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події та складу адміністративного правопорушення, а тому провадження відносно ОСОБА_1 підлягає до закриття.
Відповідно до вимог ст. 40-1 КУпАП судовий збір стягується лише в разі винесення постанови про накладення адміністративного стягнення, тому в даному випадку судовий збір не підлягає стягненню.
Керуючись ст.130, ст.247, КУпАП, -
постановив:
Провадження по справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 КУпАП, закрити за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду через суд першої інстанції протягом 10 днів з дня винесення постанови.
Суддя: В. В. Морозов