Справа № 529/814/21
Провадження № 3/529/227/21
іменем України
26 жовтня 2021 року Диканський районний суд Полтавської області в складі:
головуючого судді - Петренко Л.Є.,
секретаря судових засідань - Федотченка С.Ю.,
з участю прокурора - Каленчука Я.В.,
особи, що притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду об'єднаний адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Дячкове Диканського району Полтавської області, громадянина України, проживаючого в АДРЕСА_1 , пенсіонера,
за ч.1 ст. 172-6 , ч.1 ст.172-6 КУпАП
ОСОБА_1 , працюючи на посаді провідного інспектора відділу організаційного забезпечення Управління організаційно-господарського забезпечення ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області, відповідно до підпункту «а» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», являючись суб'єктом на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог ч.1 ст.45 вказаного Закону, несвоєчасно, без поважних причин, після встановленого терміну декларування (до 01.04.2021), а саме, 09.07.2021, подав на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції, щорічну декларацію за 2020 рік особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, чим умисно вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Також, ОСОБА_1 , будучи звільненим 13.04.2021 з посади провідного інспектора відділу організаційного забезпечення Управління організаційно-господарського забезпечення ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області, являючись суб'єктом на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог абз.1 ч.2 ст.45 вказаного Закону, несвоєчасно, без поважних причин, після встановленого терміну декларування (до 13.05.2021), а саме, 09.07.2021, подав на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, яка припинила діяльність пов'язану з виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період не охоплений раніше поданими деклараціями, чим умисно вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину визнав, вказав, що був не згодний з тим, що його посада відноситься до суб'єктів декларування, тому подав декларацію тільки після отримання листа з НАЗК.
Прокурор обставини, викладені у протоколах про вчинення адміністративних правопорушень підтримав та зазначив про наявність в діях ОСОБА_1 ознак адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Заслухавши пояснення особи, яка притягується до відповідальності, думку прокурора та дослідивши приєднані до справи докази, судом встановлено наступне.
Наказом Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області від 24.06.2020 № 351-о ОСОБА_1 призначено на посаду провідного інспектора відділу організаційного забезпечення Управління організаційно-господарського забезпечення ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області з 01.07.2020.
Відповідно до пунктів 2.1, 2.3, 2.5, 3.1, 3.4 посадової Інструкції провідного інспектора відділу організаційного забезпечення Управління організаційно-господарського забезпечення ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області від 01.07.2020 у своїй діяльності провідний інспектор здійснює державний нагляд за: дотримання вимог законодавства акредитованими суб'ктами господарювання, які проводять ідетифікацію маниш; виконання законодавства у сфері захисту прав споживачів за придбану чи відремонтовану с/г техніку тощо.
Згідно п.п. «а» п.2 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктами на яких поширюється дія цього Закону є посадові особи юридичних осіб публічного права, які не зазначені у пункті 1 частини першої цієї статті і для цілей цього Закону прирівнюються до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Отже, ОСОБА_1 є посадовою особою юридичної особи публічного права, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції» та є суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією.
ОСОБА_1 05.01.2021 ознайомлений під розпис з листом Головного Управління щодо початку чергового етапу подання щорічних декларацій за 2020 рік.
Також 18.01.2021 ОСОБА_1 під розпис ознайомлений з листом Головного Управління відносно видів та термінів подачі е-декларацій та відповідальності за подання недостовірних відомостей в деклараціях, за несвоєчасне подання декларації чи її неподання.
Як вбачається з наказу ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області від 19.03.2021 № 194-о, ОСОБА_1 звільнено з посади провідного інспектора відділу організаційного забезпечення Управління організаційно-господарського забезпечення ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області з 13.04.2021.
Відповідно до повідомлення Національного агенства з питань запобігання корупції від 13.04.2021 встановлено факт неподання ОСОБА_1 декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави, а саме щорічної декларації за 2020 рік, а повідомленням від 18.05.2021 встановлено факт неподання ОСОБА_1 декларації перед звільненням (за період з 01.01.2021 по 13.04.2021).
Згідно відомостей Єдиного державного реєстра декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 подана щорічна декларація за 2020 рік - о 21 год. 53 хв. 09.07.2021, а декларація «перед звільненням» - о 23 год. 43 хв. 09.07.2021.
28.09.2021 старшим оперуповноваженим 1-го сектору УСР в Полтавській області ДСР Національної поліції України Браткевичем А.В. складено протоколи № 370 та № 371 про вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Положеннями ч.1 ст.172-6 КпАП України визначено відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Статтею 1 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що правопорушення, пов'язане з корупцією - це діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Частиною 1 ст.45 вказаного Закону, особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
За змістом п. 2 ч. 5 Розділу ІІ Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування, затвердженого Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції №3 від 10 червня 2016 року, декларація перед звільненням - декларація, яка подається відповідно до абзацу першого частини другої статті 45 Закону не пізніше двадцяти робочих днів з дня припинення діяльності, пов'язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншої діяльності, зазначеної у підпунктах «а», «в» пункту 2 частини першої статті 3 Закону. Така декларація охоплює період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб'єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день такого періоду. Останнім днем такого періоду є день припинення діяльності, пов'язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншої діяльності, зазначеної у підпунктах «а», «в» пункту 2 частини першої статті 3 Закону. Під раніше поданими деклараціями розуміються декларації, що були подані до Реєстру відповідно до Закону.
Отже, відповідно до вимог зазначеного Закону, ОСОБА_1 був зобов'язаний подати щорічну декларацію за 2020 рік до 01.04.2021 та на протязі 20 робочих днів після звільнення, декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов'язану із виконанням функцій держави, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, яка подається відповідно до абз.1 ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», тобто до 13.05.2021.
Проте зазначені декларації ОСОБА_1 були подані лише 09.07.2021, тобто несвоєчасно.
Поважних причин неподання декларацій ОСОБА_1 у передбачені Законом строки не встановлено.
Отже, в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.176-2 КУпАП, а саме несвоєчасне, без поважних причин, подання щорічної декларації за 2020 рік особи, уповноваженої на виконання функцій держави та несвоєчасне, без поважних причин, подання декларації особи, яка припинила діяльність, пов'язану з виконання функцій держави, за період не охоплений раніше поданими деклараціями.
Визначаючи вид та міру адміністративного стягнення, суд керується Конституцією України, Конвенцією ООН проти корупції (Нью-Йорк, 31 жовтня 2003 року), Кримінальною конвенцією Ради Європи про боротьбу з корупцією (Страсбург, 27 січня 1999 року), додатковим протоколом до Кримінальної конвенції Ради Європи про боротьбу з корупцією (Страсбург, 15 травня 2003 року), Законом України від 14 жовтня 2014 року № 1700-VII «Про запобігання корупції», Кодексом України про адміністративні правопорушення, за положеннями яких не понесення відповідальності за скоєне умисне правопорушення пов'язане з корупцією дискредитує державу та руйнує моральні цінності суспільства.
Також, суд виходячи із положень ст.23 КУпАП, враховує характер вчиненого правопорушення, особу ОСОБА_1 , визнання ним вини, вік і стан здоров'я, сімейний та майновий стан, кількість вчинених адміністративних правопорушень.
Як обставину, що пом'якшує відповідальність ОСОБА_1 слід визнати визнання вини. Обтяжуючих відповідальність обставин не встановлено.
З огляду на викладене, суд вважає за можливе визначити стягнення у виді штрафу в межах санкції ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Судовий збір необхідно стягнути з ОСОБА_1 в порядку ст. 40-1 КУпАП.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 283, 294 КУпАП,
постановив:
Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 та ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та накласти адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 60 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що складає 1020 (одна тисяча двадцять) гривень 00 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави 454 грн. судового збору.
Постанова може бути оскаржена до Полтавського апеляційного суду через районний суд протягом десяти днів з дня її проголошення.
Суддя Петренко Л.Є.