Рішення від 27.10.2021 по справі 520/11746/21

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 жовтня 2021 року № 520/11746/21

Харківський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Заічко О.В., розглянувши у порядку спрощеного провадження в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ТЕХДОР" (вул. Академіка Павлова, буд. 120, м. Харків, 61054, код ЄДРПОУ 42559642) до Державної служби України з безпеки на транспорті (просп. Перемоги, буд. 14, м. Київ, 01135, код ЄДРПОУ 39816845), третя особа: Слобожанське міжрегіональне управління Укртрансбезпеки (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 6 під, 7 пов., м. Харків, 61022) про скасування постанов, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:

- скасувати постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № 279206, яким накладено адміністративно-господарський штраф у розмірі 1700 грн;

- скасувати постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № 279215, яким накладено адміністративно-господарський штраф у розмірі 34 000 грн;

- скасувати постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № 279211, яким накладено адміністративно-господарський штраф у розмірі 1700 грн;

- скасувати постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № 279214, яким накладено адміністративно-господарський штраф у розмірі 34 000 грн;

- скасувати постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № 279210, яким накладено адміністративно-господарський штраф у розмірі 1700 грн;

- скасувати постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № 279217, яким накладено адміністративно-господарський штраф у розмірі 34 000 грн;

- скасувати постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № 279216, яким накладено адміністративно-господарський штраф у розмірі 34 000 грн;

- скасувати постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № 279213, яким накладено адміністративно-господарський штраф у розмірі 34 000 грн;

- скасувати постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № 279209, яким накладено адміністративно-господарський штраф у розмірі 1700 грн;

- скасувати постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № 279212, яким накладено адміністративно-господарський штраф у розмірі 34 000 грн;

- скасувати постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № 279208, яким накладено адміністративно-господарський штраф у розмірі 1700 грн;

- скасувати постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № 279207, яким накладено адміністративно-господарський штраф у розмірі 1700 гривень.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що оскаржувані постанови відповідача є протиправними та прийнятими всупереч нормам законодавства, яке регулює спірні правовідносини.

По справі було відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому ст. 257 КАС України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.

Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження була надіслана відповідачу та отримана ним.

Відповідач надав відзив на позов, в якому, просив у задоволенні позовних вимог відмовити, посилаючись на той факт, що у спірних правовідносинах діяв правомірно, а оскаржувані постанови відповідають вимогам чинного законодавства та не підлягають скасуванню.

Відповідно до ст. 257 КАС України, за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності. За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст.229 КАС України.

Дослідивши матеріали справи, суд виходить з наступного.

Судом встановлено, що 07.04.2021 посадовими особами Слобожанського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки було складено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 17.03.2021 № 249509, яким встановлено порушення абз. 3 ст. 60 ЗУ «Про автомобільний транспорт» - надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, а саме відсутня товарно-транспортна накладна на вантаж та відсутня роздруківка роботи тахографа.

18.03.2021 посадовими особами Слобожанського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки було складено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 18.03.2021 № 249461, яким встановлено порушення абз. 16 ст. 60 ЗУ «Про автомобільний транспорт» - перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20 % при перевезенні вантажу без відповідного дозволу та абз. 3 ст. 60 ЗУ «Про автомобільний транспорт» - надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону - не оформлена індивідуально-контрольна книжка водія.

18.03.2021 посадовими особами Слобожанського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки було складено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 18.03.2021 № 249397, яким встановлено порушення абз. 16 ст. 60 ЗУ «Про автомобільний транспорт» - перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу та абз. 3 ст. 60 ЗУ «Про автомобільний транспорт» - надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону - не оформлена індивідуально-контрольна книжка водія.

17.03.2021 посадовими особами Слобожанського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки було складено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів івантажів автомобільним транспортом від 17.03.2021 № 249394. яким встановлено порушення абз. 16 ст. 60 ЗУ «Про автомобільний транспорт» - перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу.

17.03.2021 посадовими особами Слобожанського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки було складено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 17.03.2021 № 249393, яким встановлено порушення абз. 16 ст. 60 ЗУ «Про автомобільний транспорт» - перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу;

17.03.2021 посадовими особами Слобожанського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки було складено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 17.03.2021 № 249408, яким встановлено порушення абз. 16 сг. 60 ЗУ «Про автомобільний транспорт» - перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу та абз. З ст. 60 ЗУ «Про автомобільний транспорт» - надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону - не оформлена рохдруківка даних тахографу за 17.03.2021 при обладнаному повіреному цифровому тахографу.

17.03.2021 посадовими особами Слобожанського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки було складено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів івантажів автомобільним транспортом від 17.03.2021 № 249407. яким встановлено порушення абз. 16 ст. 60 ЗУ «Про автомобільний транспорт» - перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу та абз. З ст. 60 ЗУ «Про автомобільний транспорт» - надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону - не оформлена рохдруківка даних тахографу за 17.03.2021 при обладнаному повіреному цифровому тахографу.

08.04.2021 посадовими особами Слобожанського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки було складено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 08.04.2021 № 249511, яким встановлено порушення абз. 3 ст. 60 ЗУ «Про автомобільний транспорт» - надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону не оформлена рохдруківка даних тахографу га відсутність картка водія в тахографі.

За результатами розгляду справ про порушення законодавства на автомобільному транспорті начальником Управління Укртрансбезпеки у Харківській області було винесено наступні постанови:

від 17.05.2021 № 279206 про застосування адміністративно-господарського штрафу в розмірі 1700 грн;

від 17.05.2021 № 279215 про застосування адміністративно-господарського штрафу в розмірі 34 000 грн;

від 17.05.2021 № 279211 про застосування адміністративно-господарського штрафу в розмірі 1700 грн;

від 17.05.2021 № 279214 про застосування адміністративно-господарського штрафу в розмірі 34 000 грн;

від 17.05.2021 № 279210 про застосування адміністративно-господарського штрафу в розмірі 1700 грн;

від 17.05.2021 № 279217 про застосування адміністративно-господарського штрафу у розмірі 34 000 грн;

від 17.05.2021 № 279216 про застосування адміністративно-господарського штрафу в розмірі 34 000 грн;

від 17.05.2021 № 279213 про застосування адміністративно-господарського штрафу в розмірі 34 000 грн;

від 17.05.2021 № 279209 про застосування адміністративно-господарського штрафу в розмірі 1700 грн;

від 17.05.2021 № 279212 про застосування адміністративно-господарського штрафу в розмірі 34 000 грн;

від 17.05.2021 № 279208 про застосування адміністративно-господарського штрафу в розмірі 1700 грн;

від 17.05.2021 № 279207 про застосування адміністративно-господарського штрафу в розмірі 1700 гривень.

Позивач вважаючи постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу протиправними звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху.

документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення. Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів г: для автомобільного перевізника - документ, шо засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством: дзя водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.

Перелік доку ментів для здійснення внутрішніх перевезень, передбачений ст.48 Закону України «Про автомобільний транспорт» не с вичерпним та може встановлюватися іншими нормативно-правовими актами.

Відповідно до змісту п. 1 Переліку документів, необхідних для здійснення перевезення вантажу автомобільним транспортом у внутрішньому сполученні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.02.2009 р. № 207 для водія юридичної особи або фізичної особи-підприємця. шо здійснює вантажні перевезення на договірних умовах: фотокопія ліцензії. засвідчена автомобільним перевізником, або ліцензійна картка: товарно- транспортна накладна; посвідчення на право керування транспортним засобом відповідної категорії: реєстраційний документ на транспортний засіб або інший засвідчений в установленому порядку документ, що підтверджує право керування, користування чи розпорядження транспортним засобом: талон про проходження державного технічного огляду; поліс (сертифікат) обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів. Для водія юридичної особи необхідним є також дорожній лист з відмітками про проведення передрейсових медичного огляду водія та огляду технічного стану транспортного засобу.

Пунктом 2 вказаної постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2009 № 207 «Про затвердження Переліку документів, необхідних для здійснення перевезення вантажу автомобільним транспортом у внутрішньому сполученні», особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху , забороняється вимагати у водія юридичної особи або фізичної особи-підприємця документи, не передбачені Переліком, затвердженим цією постановою.

Згідно з п. 6.3 Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів, затвердженого наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 07.06.2010 р. № 340 водій, що керує ТЗ. який не обладнаний тахографом. веде індивідуальну контрольну книжку водія.

Відповідно до положень Закону України «Про автомобільний транспорт» на цей час відсутнє посиланий на обов'язковість наявності у водіїв, які здійснювали вантажні внутрішні перевезення карт до цифрових тахографів чи роздруківки роботи тахографів. Крім того, згідно з п. 1 Переліку документів, необхідних для здійснення перевезення вантажу автомобільним транспортом у внутрішньому сполученні, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2009 № 207, обов'язкова наявність у водіїв карт до цифрових тахографів також не передбачена.

Відповідно до вимог положення Конвенції про договір міжнародного автомобільного перевезення вантажів, яку з метою уніфікації процесу міжнародного автомобільного перевезення було розроблено під егідою Європейської економічної комісії ООН у 1956, міжнародні автомобільні перевезення вантажів - це перевезення вантажів за умови, що місце відправлення та місце доставки вантажу знаходяться у двох різних країнах, з яких щонайменше одна ратифікувала КДПВ.

Отже, обов'язок ведення тахокарт та встановлення цифрових тахографів зі всіма наступними наслідками покладений на водіїв, які здійснюють міжнародні автомобільні перевезення, та не може бути підставою для притягнення до відповідальності перевізників, які здійснюють внутрішні перевезення.

Застосування тахографів па транспортних засобах, які здійснюють внутрішні перевезення в Україні, передбачено не Законом, а підзаконним актом, а саме Положенням про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів, затвердженим наказом Міністерства транспорту та зв'язку України 07 червня 2010 року № 340. Відповідно до пп. 4 п. 5 зазначеного наказу Державна служба України з безпеки на транспорті забезпечує здійснення перевірок щодо наявності встановлених тахографів виключно на транспортних засобах, якими здійснюються міжнародні автомобільні перевезення.

Так, судом встановлено під час розгляду справи, що позивач здійснював перевезення за маршрутом м. Кременчук - с. Мильці Полтавського району, тобто в межах однієї країни та навіть однієї області, тобто перевезення вантажу за вказаним маршрутом не може вважатися перевезенням на транспортних засобах, якими здійснюються міжнародні автомобільні перевезення.

Таким чином, суд встановив відсутність факту порушення вимог ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», Інструкції з використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільному транспорті, затвердженої наказом Міністерства транспорту та зв'язку України 24.06.2010 № 385, та, як наслідок, і відсутність підстави застосування до позивача адміністративно-господарських санкцій, передбачених ст. 60 Закону України "Про автомобільний транпорт».

Крім того, відповідно до п. 7.1, 7.2 Положення перевірка додержання режиму праці га відпочинку водія здійснюється Державною службою України з безпеки на транспорті з дотриманням вимог Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08 листопада 2006 року № 1567. Головний орган, на який покладається забезпечення безпеки дорожнього руху, здійснює перевірку встановленого режиму праці і відпочинку водіїв відповідно до чинного законодавства України.

Відповідно до п.15 Порядку здійснення державного контролю па автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 № 1567 передбачено, що під час проведення рейдової перевірки перевіряється виключно: наявність визначених статтями 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом; додержання вимог статей 53. 56. 57 і 59 Закону ; додержання водієм вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення (ЄУТР) (далі - Європейська угода): відповідність зовнішнього і внутрішнього спорядження (екіпірування) транспортного засобу встановленим вимогам: оснащення таксі справним таксометром; відповідність кількості пасажирів, що перевозяться, відомостям, зазначеним у реєстраційних документах, або нормам, передбаченим технічною характеристикою транспортного засобу; додержання водієм автобуса затвердженого розкладу та маршруту руху; наявність у всіх пасажирів квитків на проїзд та квитанцій на перевезення багажу, а у разі пільгового проїзду - відповідного посвідчення: додержання водієм режиму праці та відпочинку, а також вимоги щодо наявності в автобусі двох водіїв у разі перевезення пасажирів на відстань 500 і більше кілометрів або перевезення організованих груп дітей за маршрутом, який виходить за межі населеного пункту та мас протяжність понад 250 кілометрів; виконання водієм інших вимог Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту та Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, інших нормативно-правових актів.

Отже, під час рейдової перевірки перевіряються, як наявність визначених ст. 30 і 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом, так і додержання водієм режиму праці та відпочинку, а тому індивідуальна контрольна книжка водія не с документом, для здійснення внутрішніх перевезень, в розумінні ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» та постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2009 № 207, а є лише, документом на підставі якого здійснюється контроль за додержанням водієм режиму праці і відпочинку. Відповідальність за порушення режимів праці та відпочинку водіями транспортних засобів передбачена абз. 8 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» у вигляді штрафу у розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а тому суд робить висновок, крім неврахування наявності в автомобілі тахографу, що відповідачем була здійснена неправильна кваліфікація правопорушення.

Продовжуючи розгляд справи, судом встановлено, що Відповідно до п. 4 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 № 1567 державний контроль на автомобільному транспорті (далі - державний контроль) здійснюється посадовими особами органу державного контролю (далі - посадові особи) у форменому одязі, які мають відповідне службове посвідчення, направлення на перевірку, сигнальний диск (жезл) та індивідуальну печатку, шляхом проведення рейдових перевірок (перевірок па дорозі).

Згідно з п. 14 зазначеного Порядку рейдова перевірка транспортних засобів проводиться в будь-який час на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, місцях навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, місцях здійснення габаритно-вагового контролю, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, на інших об'єктах, що використовуються суб'єктами господарювання для забезпечення діяльності автомобільного транспорту.

Пунктом 15 Порядку здійснення державного контролю на автомобільним транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 № 1567 передбачено, що під час проведення рейдової перевірки перевіряється виключно: наявність визначених статтями 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом; додержання вимог статей 53. 56. 57 і 59 Закону; додержання водієм вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення (ЄУТР) (далі - Європейська угода); відповідність зовнішнього і внутрішнього спорядження (екіпірування) транспортного засобу встановленим вимогам; оснащення таксі справним таксометром; відповідність кількості пасажирів, що перевозяться, відомостям, зазначеним у реєстраційних документах, або нормам, передбаченим технічною характеристикою транспортного засобу: додержання водієм автобуса затвердженого розкладу та маршруту руху; наявність у всіх пасажирів квитків на проїзд та квитанцій на перевезення багажу, а у разі пільгового проїзду - відповідного посвідчения; додержания водієм режиму праці та відпочинку, а також вимоги щодо наявності в автобусі двох водіїв у разі перевезення пасажирів на відстань 500 і більше кілометрів або перевезення організованих груп дітей за маршрутом, який виходить за межі населеного пункту та має протяжність понад 250 кілометрів; виконання водієм інших вимог Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту та Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, інших нормативно-правових актів.

Відповідно до пп. 4 п. 2 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затверженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2007 № 879. габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.

Пунктом 3 Порядку № 879 передбачено, шо габаритно-ваговий контроль транспортних

засобів па автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбсзпскою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції.

Згідно з п. 4 Порядку № 879 робота пунктів габаритно-вагового контролю в частині організації та проведення робіт із зважування транспортних засобів забезпечується Укртрансбезпекою, її територіальними органами, службами автомобільних доріг в Автономній Республіці Крим, областях та м. Севастополі і підприємствами, визначеними в установленому законодавством порядку.

Відповідно до п.13 Порядку № 879 під час здійснення габаритно-вагового контролю не допускається використання вимірювального і зважувального обладнання, періодична повірка (метрологічна атестація) якого не проведена, а також обладнання, що перебуває у несправному етапі.

Згідно з п.18 Порядку № 879 за результатами габаритно-вагового контролю на стаціонарному або пересувному пункті водієві транспортного засобу видається довідка про здійснення габаритно-вагового контролю із зазначенням часу і місця його здійснення.

Згідно з п. 28 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові таабо габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 879 від 27.06.2007 року плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та або великогабаритного транспорту.

Відповідно до Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові таабо габаритні параметри яких перевищують нормативні від 27 червня 2007 № 879 вимірювальне і зважувальне обладнання для здійснення габаритно-вагового контролю повинне утримуватись у робочому стані; періодично проводиться повірка (метрологічна атестація) такого обладнання з подальшим клеймуванням (пломбуванням) та видачею відповідного свідоцтва спеціально у повноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології.

Під час здійснення габаритно-вагового контролю не допускається використання вимірювального і зважувального обладнання, періодична повірка (метрологічна атестація) якого не проведена, а також обладнання, що перебуває у несправному стані.

Проте, з наданих до матеріалів справи документів, суд зробив висновок про те, що відповідачем під час здійснення конторлю не було надано доказів того, що габаритно-ваговий контроль позивача було здійснено у спеціально відведених та належно облаштованих для цього місцях, та здійснено на обладнанні, яке відповідає вимогам законодавства, Не було надано доказів того, що ваги, які використовувались відповідачем, відповідають вимогам законодавства щодо обладнання, яке повинно застосовуватися для обладнання пункту габаритно-вагового контролю та можуть застосовуватись для зважування транспортних засобів у русі. Не було додано документів про те, що вагове обладнання перебуває в робочому стані, що належним чином проведена його повірка та клеймування, свідоцтв про проведення метрологічної атестації, інформації стосовно допустимого граничного навантаження ваг, інформації про похибку ваг.

До того ж суд відмічає, що статтею 33 Закону України «Про автомобільні дороги» передбачено, що рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Згідно з п. З Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 № ЗО транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.

Відповідно до п. 22.5. Правил дорожнього руху, затверджених постановою КМ України від 10.10.2001 № 1306 за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2.6 м (для сільськогосподарської техніки, яка рухається за межами населених пунктів, дорогами сіл, селищ, міст районного значення, - 3,75 м). за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь -11т (для автобусів, тролейбусів - 11.5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь -11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2м.

Осі слід вважати здвоєними або строєними, якщо відстань між ними (суміжними) не перевищує 2,5 м.

Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється.

Забороняється рух транспортних засобів з навантаженням на вісь понад 7 т або фактичною масою понад 24 т автомобільними дорогами загального користування місцевого значення.

Пунктом 21 Порядку № 879 у разі виявлення факту перевищення хоча б одного вагового та/або габаритного нормативного параметра більш як на 2 відсотки подальший рух транспортного засобу забороняється до внесення плати за його проїзд автомобільними дорогами загального користування (далі - плата за проїзд). Плага за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, що рухався без відповідного дозволу, здійснюється у подвійному розмірі за пройдену частину маршруту.

У пункті 24 Порядку № 879 після приведення габаритно-вагових параметрів транспортного засобу у відповідність } установленими нормативами і внесення плати іа проїзд такий засіб спрямовується для здійснення повторного габаритно-вагового контролю. Якщо під час здійснення повторного габаритно-вагового контролю фактів перевищення габаритно-вагових параметрів не виявлено, транспортний засіб може продовжити подальший рух.

Відповідно до п. 19 Порядок № 879 регламент проведення вимірювання і зважування та технічні параметри вимірювального і зважувального обладнання визначаються Укравтодором згідно з методикою, затвердженою спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології.

Єдиною методикою виконання вимірювань поосьових навантажень на маси вантажних транспортних засобів у русі в Україні і лише Методика виконання вимірювань поосьових навантажень та маси вантажних транспортних засобів у русі, розроблена Харківським національним автомобільно-дорожнім університетом Державної служби автомобільних доріг України, затверджена заступником голови Державної служби автомобільних доріг України (Укравтодор), атестована у відповідності з ГОСТ 8.010-99 Національним науковим центром «Інститут Метрології», свідоцтво про атестацію № 02- 84-08.

Вказана методика не розповсюджується на транспорті засоби з рідким вантажем або вантажем, що змінює розподіл навантажень на вісі транспортного засобу в русі. Зазначене свідчить про відсутність вимог щодо нормативів навантаження транспортних засобів з відповідним видом вантажу, та. відповідно, про неможливість встановлення факту порушення вагових параметрів.

Так, матеріалами справи встановлено, що позивачем перевозився сипучий подільний вантаж, який є рухомим під час зміни напрямків руху чи швидкості автомобіля, а тому його маса не е сталою у різних точках автомобіля під час руху, що, в свою чергу, не дає можливості, за відсутності відповідної методики зважування, з достовірністю встановити, що перевезення вантажу здійснювалось з перевищенням вагових обмежень на одну з осей.

Таким чином, суд приходить до висновку, що результати вимірювання, здійснені відповідачем, не можна вважати достовірними, зважаючи на неможливість встановлення точного показника навантаження на кожні з осей транснортного засобу з відповідним вантажем.

Враховуючи викладене, суд вважає постанови, які винесені за порушення позивачем транспортного законодавства протиправними та такими, що підлягають скасуванню.

За приписами ч.ч. 1, 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Отже, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що оскаржувані постанови відповідача протиправними, а тому позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю ""ТЕХДОР" підлягають задоволенню.

Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до вимог ст. 139 КАС України.

Керуючись ст.ст. 263, 255, 295, 297 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "ТЕХДОР" (вул. Академіка Павлова, буд. 120, м. Харків, 61054, код ЄДРПОУ 42559642) до Державної служби України з безпеки на транспорті (просп. Перемоги, буд. 14, м. Київ, 01135, код ЄДРПОУ 39816845), третя особа: Слобожанське міжрегіональне управління Укртрансбезпеки (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 6 під, 7 пов., м. Харків, 61022) про скасування постанов - задовольнити.

Скасувати постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу від 17.05.2021 № 279206, якою накладено адміністративно-господарський штраф у розмірі 1700 гривень.

Скасувати постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу від 17.05.2021 № 279215, якою накладено адміністративно-господарський штраф у розмірі 34 000 гривень.

Скасувати постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу від 17.05.2021 № 279211, якою накладено адміністративно-господарський штраф у розмірі 1700 гривень.

Скасувати постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу від 17.05.2021 № 279214, якою накладено адміністративно-господарський штраф у розмірі 34 000 гривень.

Скасувати постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу від 17.05.2021 № 279210, якою накладено адміністративно-господарський штраф у розмірі 1700 гривень.

Скасувати постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу від 17.05.2021 № 279217, якою накладено адміністративно-господарський штраф у розмірі 34 000 гривень.

Скасувати постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу від 17.05.2021 № 279216, якою накладено адміністративно-господарський штраф у розмірі 34 000 гривень.

Скасувати постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу від 17.05.2021 № 279213, якою накладено адміністративно-господарський штраф у розмірі 34 000 гривень.

Скасувати постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу від 17.05.2021 № 279209, якою накладено адміністративно-господарський штраф у розмірі 1700 гривень.

Скасувати постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу від 17.05.2021 № 279212, якою накладено адміністративно-господарський штраф у розмірі 34 000 гривень.

Скасувати постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу від 17.05.2021 № 279208, якою накладено адміністративно-господарський штраф у розмірі 1700 гривень.

Скасувати постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу від 17.05.2021 № 279207, якою накладено адміністративно-господарський штраф у розмірі 1700 гривень.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті (просп. Перемоги, буд. 14, м. Київ, 01135, код ЄДРПОУ 39816845) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ТЕХДОР" (вул. Академіка Павлова, буд. 120, м. Харків, 61054, код ЄДРПОУ 42559642) витрати зі сплати судового збору у розмірі 3 213,00 грн (три тисячі двісті тринадцять гривень 00 копійок).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня його складання у повному обсязі шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду.

Суддя Заічко О.В.