Рішення від 27.10.2021 по справі 520/10564/21

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 жовтня 2021 р. № 520/10564/21

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Мороко А.С., розглянувши у порядку спрощеного провадження в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу № 520/10564/21 за позовом адвоката Строгова Сергія Леонідовича до Офісу Генерального прокурора про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Адвокат Строгов Сергій Леонідович звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність суб'єкта владних повноважень Офісу Генерального прокурора щодо неналежного розгляду адвокатського запиту Строгова Сергія Леонідовича в інтересах ОСОБА_1 від 15 грудня 2020 року № 01/15;

- зобов'язати суб'єкт владних повноважень Офіс Генерального прокурора надати захиснику підозрюваного ОСОБА_1 - адвокату Строгову Сергію Леонідовичу інформацію з ЄРДР стосовно кримінальних проваджень: № 12019220490003896 від 28.08.2019 року за ч. 3 ст. 28 ч. 2 ст. 361 КК України, № 12020220000000697 від 17.06.2020 року за ст. 361 ч.2 КК України, № 12020220000000698 від 17.06.2020 року за ст. 361 ч.2 КК України, № 12020220000000707 від 19.06.2020 року за ч. 2 ст. 361 КК України, яка стосується: 1) передачі кримінального провадження чи матеріалів за підслідністю, за місцем проведення досудового розслідування, здійснення досудового розслідування - іншому органу (підрозділу) через неефективне досудове розслідування; 2) визначення слідчих, слідчих груп, які здійснюють (здійснювали раніше) досудове розслідування; 3) визначення прокурорів, груп прокурорів, які здійснюватимуть (здійснювали раніше) повноваження прокурорів у кожному кримінальному провадженні, 4) об'єднання матеріалів досудових розслідувань; 5) зміни правової кваліфікації кримінального правопорушення із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність; 6) виділення матеріалів досудового розслідування в окреме провадження, 7) прийняття кримінального провадження для проведення досудового розслідування; 8) дату та час затримання особи (звільнення) обрання, зміну та скасування запобіжного заходу; 9) час та дату повідомлення про підозру, 10) час та дату складання повідомлення про підозру, особу, стосовно якої складено повідомлення про підозру, правову кваліфікацію кримінального правопорушення, у вчиненні якого підозрюється особа; 11) продовження строку досудового розслідування;

- зобов'язати суб'єкта владних повноважень Офіс Генерального прокурора надати адвокату Строгову Сергію Леонідовичу вичерпні відомості про повний перелік кримінальних проваджень, за якими до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесені відомості про вчинення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , кримінальних правопорушень, а також - коли саме, за якими номерами, щодо яких обставин та за якою кваліфікацією внесені відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, додатково надавши по кожному з кримінальних проваджень інформацію (відомості) щодо органу досудового розслідування, яким здійснюється досудове розслідування кримінального провадження; часу та дати складання/повідомлення особі про підозру, правову кваліфікацію кримінального правопорушення, у вчиненні якого підозрюється особа, із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність; зупинення та відновлення досудового розслідування; об'єднання та виділення матеріалів досудових розслідувань; продовження строку досудового розслідування; закінчення досудового розслідування.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що він, як захисник підозрюваного ОСОБА_1 , звернувся до управління організаційного забезпечення Єдиного реєстру досудових розслідувань та інформаційно-аналітичної роботи Офісу Генерального прокурора з адвокатським запитом, в якому просив надати данні з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінальних проваджень № 12019220490003896 від 28 серпня 2019 року, № 12020220000000697 від 17 червня 2020 року, № 12020220000000698 від 17 червня 2020 року, №12020220000000707 від 19 червня 2020 року; дані з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінальних проваджень, відомості по яких внесені про ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 . Листом № 25/3-111/вих.21 від 29.01.2021 надано відповідь на адвокатський запит. Однак, на думку позивача, Офісом Генерального прокурора не було надано, як захиснику, запитуваної інформації щодо руху кримінального провадження (окремо вкладки: "Основні відомості", "Кримінальні правопорушення", "Рух провадження", "Прикріплені файли"), що є перешкодою для отримання стороною захисту вказаних відомостей, а відтак, дії відповідача, стосовно ненадання запитуваної в порядку Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" інформації, суперечать вимогам Конституції України та Закону України "Про інформацію".

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 07.07.2021 відкрито спрощене провадження по даній справі та запропоновано відповідачеві надати відзив на позов.

Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження була надіслана відповідачу, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.

02.08.2021 представником відповідача надано відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог, оскільки при наданні відповіді на адвокатський запит Офіс Генерального прокурора діяв з дотриманням норм чинного законодавства України.

Положеннями ч.1 ст.257 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.

Згідно ч.2 ст.257 Кодексу адміністративного судочинства України: за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду.

Відповідно 258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Строгов Сергій Леонідович має право на заняття адвокатською діяльністю, що підтверджується свідоцтвом про право на заняття адвокатською діяльністю № 1838, яке видане 18.06.2013 на підставі рішення Ради адвокатів Харківської області № 7 від 27.03.2013.

02.01.2021 між позивачем та ОСОБА_1 , укладено договір про надання правової допомоги № 01/02 для надання правової допомоги у кримінальному провадженні № 12019220490003896 від 28.08.2019.

Досудове розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12019220490003896 від 28.08.2019 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 28 ч. 2 ст. 361, ч. 1 ст. 255 КК України проводилось відділом розслідування особливо важливих справ та злочинів, учинених організованими групами, злочинними організаціями СУ ГУНП в Харківській області.

В позовній заяві адвокат Строгов С.Л. зазначив, що вивченням матеріалів кримінального провадження встановлено наступне. 28 серпня 2019 року, для прийняття рішення в порядку ст. 214 КПК України, на ім'я начальника Київського ВІІ ГУ НП України в Харківській області надійшли матеріали за фактом несанкціонованого втручання в діяльність електронно-обчислювальних машин користувачами мережі інтернет, а саме - рапорт від 27.08.2019, складений старшим інспектором ВПК у Сумській області Слобожанського УПК ДКП НП України. Зі змісту рапорту вказаного інспектора вбачається, що "...в ході супроводження ОРС № 160321901 від 28.02.2019 за ч. 2 ст. 361 відносно готування до скоєння кримінального правопорушення з боку громадян (в рапорті наведено перелік прізвищ, імен, по-батькові та дат народжень певних громадян, в тому числі, ОСОБА_1 ), які ймовірно здійснюють продаж та використання шкідливого програмного забезпечення "WarFaccBrute&Checker" шляхом завантаження його на підготовлені з цією метою акаунти на Дарк-ресурси "bhf.іо» та "Explot.im", що у подальшому ними заадмініструється та використовується для бруд-атак на банківські, платіжні та інші приватні сервіси з метою викрадення коштів з банківських та інших рахунків громадян...". 28.08.2019, на підставі зазначеного рапорту, слідчий СВ Київського ВП ГУ НП України в Харківській області вніс відомості до ЄРДР за номером 12019220490003896 за ст. 361 ч. 2 КК України, зазначивши, при цьому, на "втручання в роботу електронних систем та мереж громадян України в період 2018-2019 років на території м. Харкова та м. Сум". Тобто, при посиланні працівником поліції на наявність "ОРС № 160321901 від 28.02.2019 за ч. 2 ст. 361", "відкритого кримінального провадження за ч. 2 ст. 361", зазначені ним на "готування до скоєння кримінального правопорушення" та одночасну вказівку на "ймовірну продаж та використання шкідливого програмного забезпечення", слідчий СВ Київського ВИ ГУ НП України в Харківській області вніс відомості до ЄРДР про "втручання в роботу електронних систем та мереж громадян України в період 2018-2019 років на території м. Харкова та м. Сум". Ці відомості мають значення для кримінального провадження, оскільки інформація, що міститься у рапорті, що став підставою для внесення відомостей в ЄРДР та безпосередньо відомості, що зазначені у витязі з ЄРДР різняться за своїм змістом, а саме: "готування до скоєння кримінального правопорушення", "ймовірна продаж та використання шкідливого програмного забезпечення" (рапорт старшого інспектора ВПК у Сумській області Слобожанського УПК ДКП НП України), та "втручання в роботу електронних систем та мереж громадян України в період 2018-2019 років на території м. Харкова та м. Сум" (витяг ЄРДР за номером 12019220490003896 від 28.08.2019 року за ознаками ст. 361 ч.2 КК України). Тобто, самі по собі відомості про факти "готування до скоєння кримінального правопорушення" та "ймовірного продажу та використання шкідливого програмного забезпечення" не можуть свідчити про наявність ознак "втручання в роботу електронних систем та мереж громадян України в період 2018-2019 років на території м. Харкова та м. Сум", за якими були внесені відомості до ЄРДР, а відтак виключають і можливість складання в подальшому повідомлення про підозру, з зазначенням в ній на причетність ОСОБА_6 до подій 2020 року. Крім того, 17 червня та 19 червня 2020 року слідчим відділу розслідування особливо важливих справ та злочинів, учинених організованими групами, злочинними організаціями. СУ ГУНП в Харківській області, на підставі окремих заяв трьох громадян, було внесено відомості до ЄРДР за номерами 12020220000000697, 12020220000000698 та 12020220000000707 за ст. 361 ч. 2 КК України. При цьому, при реєстрації кримінальних проваджень за № № 12020220000000697, 12020220000000698, 12020220000000707, будь-які ознаки правопорушення, передбачені частиною 2 ст. 361 КК України (повторність, попередньою змову групи осіб, заподіяння значну шкоду) у ЄРДР не зазначалися, що свідчить про реєстрацію вказаних кримінальних проваджень у формі приватних обвинувачень (п.1 ч. 1 ст. 477 КПК України), а відтак, і необхідність в подальшому в застосуванні норм КІІК України, пов'язаних з особливістю процедури дізнання в порівнянні із процедурою досудового розслідування (ч. 3 ст. 214 КІІК України). Більш того, при внесенні відомостей до ЄРДР № №12020220000000697, 12020220000000698, 12020220000000707, зазначено тільки на те, що "неветановлені особи шляхом втручання в роботу електронно-обчислювальних машин незаконно заволоділи логінами та паролями до інтернет ресурсів" вищевказаних громадян, тобто операційних систем (MS- DOS. Windows та інші), які встановлюються на певних машинах і за допомогою яких здійснюється їх робота, а також різні прикладні системи (тобто інформаційні системи, у т.ч. системи управління), як встановлені для локальної роботи на певній машині, так і відкриті дня доступу з інших машин через комп'ютерну мережу. Але, при цьому, як вбачається із матеріалів провадження, будь-які відомості про ознаки втручання до систем автоматизованих електронно-обчислювальних машини (комп'ютери, АЕОМ), у т.ч. персональних або комп'ютерних мереж, як це передбачено ч. 1 ст. 361 КК України, до ЄРДР не вносилися. В подальшому, досудове слідство за зазначеними кримінальними провадженнями, як за № 12019220490003896 щодо подій 2018-2019 років, тобто, які відбулися до внесення відомостей до ЄРДР 28.08.2019 року, так і №№ 12020220000000697, 12020220000000698, 12020220000000707, відомості по яким було внесено до ЄРДР за заявами окремих осіб, проводилося під одним номером - 12019220490003896. Незважаючи на це, 08.10.2020 громадянину ОСОБА_1 оголошено підозру за ч. 3 ст. 28. ч. 2 ст. 361 КК України - несанкціоноване втручання в роботу автоматизованих систем, комп'ютерних мереж чи мереж електрозв'язку, що призвело до витоку інформації та порушення встановленого порядку її маршрутизації, вчинене повторно у складі організованої групи. Таким чином, при ознайомленні з матеріалами кримінального провадження у сторони захисту виникла необхідність в отриманні відомостей, що перебувають у володінні Офісу Генерального прокурора та містяться в Єдиному реєстрі досудових розслідувань (далі - ЄРДР).

У зв'язку з чим, 15.12.2020 адвокат Строгов С.Л. звернувся з адвокатським запитом № 01/15 до начальника управління організаційного забезпечення Єдиного реєстру досудових розслідувань та інформаційно-аналітичної роботи Офісу Генерального прокурора Колодій Л., в якому з метою надання правової допомоги громадянину ОСОБА_1 , здійснення повного, всебічного та об'єктивного досудового слідства, встановлення наявності чи відсутності підстав для визнання доказів недопустимими, просив повідомити:

- повні дані з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального провадження № 12019220490003896 від 28 серпня 2019 року, зокрема: відомості в електронному вигляді, а також належним чином засвідчені копії в паперовому вигляді всі відомості, внесені до ЄРДР щодо кримінального провадження № 12019220490003896 від 28.08.2019 про усі реєстраційні дії (рух провадження), про усі основні відомості внесені до ЄРДР в цьому провадженні; про усі прикріплені файли з їх змістом за період часу з 28 серпня 2019 року по дату надання відомостей, про усі кримінальні правопорушення в цьому кримінальному провадженні з зазначенням LOG-файлів внесених відомостей; відомостей про ключ (електронний цифровий підпис) для внесення до ЄРДР уповноважених осіб - прокурорів та слідчих, зазначених у витязі з ЄРДР по кримінальному провадженню № 12019220490003896 від 28.08.2019 року; відомості з бази даних держателя Реєстру, що містяться та/або мають відношення до кримінального провадження № 12019220490003896 від 28.08.2019 в обсязі, що дозволяє не порушувати цілісність даних про зазначене кримінальне провадження разом з копіями документів, зазначених у вкладці "Прикріплені файли"; відомості про кримінальне провадження № 12019220490003896 від 28.08.2019 з посиланням на уповноважену особу, яка відповідає за зберігання інформації в базі даних держателя Реєстру; документів в електронному вигляді, придатному для читання та обробки ЕОМ у форматі XML чи аналогічних форматах, які дозволяють самостійно перевірити цілісність даних, їх електронний цифровий підпис та позначки часу, з вказівкою у супровідному документі причини вибору формату;

- повні дані з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального провадження № 12020220000000697 від 17 червня 2020 року, зокрема: відомості в електронному вигляді, а також належним чином засвідчені копії в паперовому вигляді всі відомості, внесені до ЄРДР щодо кримінального провадження № 12020220000000697 від 17.06.2020 про усі реєстраційні дії (рух провадження), про усі основні відомості внесені до ЄРДР в цьому провадженні; про усі прикріплені файли з їх змістом за період часу з 17 червня 2020 року по дату надання відомостей, про усі кримінальні правопорушення в цьому кримінальному провадженні з. зазначенням LOG-файлів внесених відомостей; відомостей про ключ (електронний цифровий підпис) для внесення до ЄРДР уповноважених осіб - прокурорів та слідчих, зазначених у витязі з ЄРДР по кримінальному провадженню № 112020220000000697 від 17.06.2020; відомості з бази даних держателя Реєстру, що містяться та/або мають відношення до кримінального провадження № 12020220000000697 від 17.06.2020 року в обсязі, що дозволяє не порушувати цілісність даних про зазначене кримінальне провадження разом з копіями документів, зазначених у вкладці "Прикріплені файли"; відомості про кримінальне провадження № 12020220000000697 від 17.06.2020 з посиланням на уповноважену особу, яка відповідає за зберігання інформації в базі даних держателя Реєстру; документів в електронному вигляді, придатному для читання та обробки ЕОМ у форматі XML чи аналогічних форматах, які дозволяють самостійно перевірити цілісність даних, їх електронний цифровий підпис та позначки часу, з вказівкою у супровідному документі причини вибору формату;

- повні дані з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального провадження № 12020220000000698 від 17 червня 2020 року, зокрема: відомості в електронному вигляді, а також належним чином засвідчені копії в паперовому вигляді всі відомості, внесені до ЄРДР щодо кримінального провадження № 12020220000000698 від 17.06.2020 про усі реєстраційні дії (рух провадження), про усі основні відомості внесені до ЄРДР в цьому провадженні; про усі прикріплені файли з їх змістом за період часу з 17 червня 2020 року по дату надання відомостей, про усі кримінальні правопорушення в цьому кримінальному провадженні з зазначенням LOG-файлів внесених відомостей; відомостей про ключ (електронний цифровий підпис) для внесення до ЄРДР уповноважених осіб - прокурорів та слідчих, зазначених у витязі з ЄРДР по кримінальному провадженню № 12020220000000698 від 17.06.2020; відомості з бази даних держателя Реєстру, що містяться та/або мають відношення до кримінального провадження № 12020220000000698 від 17.06.2020 року в обсязі, що дозволяє не порушувати цілісність даних про зазначене кримінальне провадження разом з копіями документів, зазначених у вкладці "Прикріплені файли"; відомості про кримінальне провадження № 12020220000000698 від 17.06.2020 з посиланням на уповноважену особу, яка відповідає за зберігання інформації в базі даних держателя Реєстру; документів в електронному вигляді, придатному для читання та обробки ЕОМ у форматі XML чи аналогічних форматах, які дозволяють самостійно перевірити цілісність даних, їх електронний цифровий підпис та позначки часу, з вказівкою у супровідному документі причини вибору формату;

- повні дані з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального провадження № 12020220000000707 від 19 червня 2020 року, зокрема: відомості в електронному вигляді, а також належним чином засвідчені копії в паперовому вигляді всі відомості, внесені до ЄРДР щодо кримінального провадження № 12020220000000707 від 19.06.2020 про усі реєстраційні дії (рух провадження), про усі основні відомості внесені до ЄРДР в цьому провадженні; про усі прикріплені файли з їх змістом за період часу з 19 червня 2020 року по дату надання відомостей, про усі кримінальні правопорушення в цьому кримінальному провадженні з зазначенням LOG-файлів внесених відомостей; відомостей про ключ (електронний цифровий підпис) для внесення до ЄРДР уповноважених осіб - прокурорів та слідчих, зазначених у витязі з ЄРДР по кримінальному провадженню № 12020220000000707 від 19.06.2020; відомості з бази даних держателя Реєстру, що містяться та/або мають відношення до кримінального провадження № 12020220000000707 від 19.06.2020 в обсязі, що дозволяє не порушувати цілісність даних про зазначене кримінальне провадження разом з копіями документів, зазначених у вкладці "Прикріплені файли"; відомості про кримінальне провадження № 12020220000000707 від 19.06.2020 з посиланням на уповноважену особу, яка відповідає за зберігання інформації в базі даних держателя Реєстру; документів в електронному вигляді, придатному для читання та обробки ЕОМ у форматі XML чи аналогічних форматах, які дозволяють самостійно перевірити цілісність даних, їх електронний цифровий підпис та позначки часу, з вказівкою у супровідному документі причини вибору формату;

- повні дані з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінальних проваджень, відомості по яких внесені до ЄРДР, до яких внесені відомості про ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Харків, як про особу, яку повідомлено про підозру, в електронному вигляді, а також належним чином засвідчені копи в паперовому вигляді, в тому числі, але не виключно: основні відомості; кримінальні правопорушення; рух провадження; прикріплені файли;

- повні дані з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінальних проваджень, відомості по яких внесені до ЄРДР, до яких внесені відомості про ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , як про потерпілого або заявника, в електронному вигляді, а також належним чином засвідчені копії в паперовому вигляді, в тому числі, але не виключно: основні відомості; кримінальні правопорушення; рух провадження; прикріплені файли;

- повні дані з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінальних проваджень, відомості по яких внесені до ЄРДР, до яких внесені відомості про ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , як про потерпілого або заявника, в електронному вигляді, а також належним чином засвідчені копії в паперовому вигляді, в тому числі, але не виключно: основні відомості; кримінальні правопорушення; рух провадження; прикріплені файли;

- повні данні з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінальних проваджень, відомості по яких внесені до ЄРДР, до яких внесені відомості про ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , як про потерпілу або заявника, в електронному вигляді, а також належним чином засвідчені копії в паперовому вигляді, в тому числі, але не виключно: основні відомості; кримінальні правопорушення; рух провадження; прикріплені файли.

Листом № 25/3-111вих-21 від 29.01.2021 начальник управління організаційного забезпечення Єдиного реєстру досудових розслідувань та інформаційно-аналітичної роботи повідомив адвоката Строгова С.Л. про те, що опрацюванням масиву даних Реєстру встановлено, що кримінальне провадження № 12019220490003896, до якого приєднано провадження № 12020220000000697, № 12020220000000698, № 12020220000000707, яке розслідується Головним управлінням Національної поліції в Харківській області, нагляд за додержанням законів під час проведення досудового розслідування у формі процесуального керівництва здійснюється Харківською обласною прокуратурою. Відомості про повідомлення про підозру ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 містяться лише в даному кримінальному провадженні. Відповідальність за своєчасність, повноту та об'єктивність внесення інформації до Реєстру, відповідно до вимог розділу VII Положення про Єдиний реєстр досудових розслідувань, порядок його формування та ведення, затвердженого наказом Генерального прокурора від 30.06.2020 № 298 (далі - Положення) покладається на реєстраторів. Згідно з пунктом 5 глави 4 розділу І Положення надання витягу з Реєстру на всіх стадіях кримінального провадження, а також копії інформації, яка міститься у Реєстрі, у конкретному кримінальному провадженні до закінчення досудового розслідування здійснюється Реєстраторами, уповноваженими на здійснення досудового розслідування та нагляду за додержанням законів під час проведення досудового розслідування у формі процесуального керівництва у ньому. Водночас інформовано, що оприлюднення відомостей з Реєстру про осіб у кримінальному провадженні, у тому числі заявників, потерпілих, підозрюваних, обвинувачених, здійснюється відповідно до вимог Конституції України, Кримінального процесуального кодексу України, Цивільного кодексу України, Закону України "Про захист персональних даних", за наявності їх згоди, в разі набрання законної сили обвинувальним вироком суду щодо них чи дозволу слідчого або прокурора, які відповідно уповноважені на здійснення досудового розслідування та нагляду за додержанням законів під час проведення досудового розслідування у формі процесуального керівництва у конкретному кримінальному провадженні. Враховуючи викладене, надання інших запитуваних відомостей Офісом Генерального прокурора на даний час не видається можливим.

Не погоджуючись із вказаною відповіддю, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Щодо вирішення справи по суті, суд вказує наступне.

Правовідносини, що виникли між сторонами, регулюються Законом України "Про доступ до публічної інформації" від 13.01.2011 № 2939-VI зі змінами станом на дату виникнення спірних правовідносин (далі - Закон № 2939-VI) та Положенням про Єдиний реєстр досудових розслідувань, порядок його формування та ведення, затверджений наказом Генерального прокурора 30.06.2020 № 298 (далі - Положення про ЄРДР).

Відповідно до статті 1 Закону № 2939-VI публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.

За загальним правилом, публічна інформація, є відкритою. Виняток становить інформація з обмеженим доступом, яка поділяється на конфіденційну, таємну та службову інформацію.

Визначальним для публічної інформації є те, що вона заздалегідь зафіксована будь-якими засобами та на будь-яких носіях та знаходилась у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації.

У відповідності до частини 1 статті 5 Закону України "Про доступ до публічної інформації" доступ до інформації забезпечується, зокрема, шляхом надання інформації за запитами на інформацію.

Нормами статті 6 Закону № 2939-VI визначено критерії обмеження доступу до публічної інформації. Згідно частини другої цієї статті, обмеження доступу до інформації здійснюється відповідно до закону при дотриманні сукупності таких вимог: 1) виключно в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя; 2) розголошення інформації може завдати істотної шкоди цим інтересам; 3) шкода від оприлюднення такої інформації переважає суспільний інтерес в її отриманні.

Таким чином, доступ до інформації може бути обмежено лише за умови додержання сукупності всіх трьох зазначених підстав, які в розглянутому спорі відсутні.

Відповідно до частини першої статті 13 Закону № 2939-VI розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються:

1) суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання;

2) юридичні особи, що фінансуються з державного, місцевих бюджетів, бюджету Автономної Республіки Крим, - стосовно інформації щодо використання бюджетних коштів;

3) особи, якщо вони виконують делеговані повноваження суб'єктів владних повноважень згідно із законом чи договором, включаючи надання освітніх, оздоровчих, соціальних або інших державних послуг, - стосовно інформації, пов'язаної з виконанням їхніх обов'язків;

4) суб'єкти господарювання, які займають домінуюче становище на ринку або наділені спеціальними чи виключними правами, або є природними монополіями, - стосовно інформації щодо умов постачання товарів, послуг та цін на них.

Усі розпорядники інформації незалежно від нормативно-правового акта, на підставі якого вони діють, при вирішенні питань щодо доступу до інформації мають керуватися цим Законом (частина четверта статті 13 Закону № 2939-VI).

Згідно з пунктом 6 статті 14 Закону № 2939-VI розпорядник інформації зобов'язаний, зокрема, надавати та оприлюднювати достовірну, точну та повну інформацію, а також, у разі потреби перевіряти правильність та об'єктивність наданої інформації і оновлювати оприлюднену інформацію.

Відповідно до статті 19 Закону № 2939-VI запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні.

Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту.

Запит на інформацію може бути індивідуальним або колективним. Запити можуть подаватися в усній, письмовій чи іншій формі (поштою, факсом, телефоном, електронною поштою) на вибір запитувача.

Відповідно до статті 23 Закону № 2939-VI рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації можуть бути оскаржені до керівника розпорядника, вищого органу або суду.

Запитувач має право оскаржити: 1) відмову в задоволенні запиту на інформацію; 2) відстрочку задоволення запиту на інформацію; 3) ненадання відповіді на запит на інформацію; 4) надання недостовірної або неповної інформації; 5) несвоєчасне надання інформації; 6) невиконання розпорядниками обов'язку оприлюднювати інформацію, відповідно до статті 15 цього Закону; 7) інші рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації, що порушили законні права та інтереси запитувача.

Аналіз визначення та переліку розпорядників публічної інформації, закріпленого у статті 13 Закону № 2939-VI, свідчить, що публічною інформацією є відображена або задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях, у тому числі інформація, пов'язана з виконанням особами делегованих повноважень суб'єктів владних повноважень, згідно із законом чи договором, включаючи надання освітніх, оздоровчих, соціальних або інших державних послуг.

Відповідно до пунктів 1-3 розділу 1 Положення про ЄРДР це Положення визначає порядок формування та ведення Єдиного реєстру досудових розслідувань (далі - Реєстр), а також надання відомостей з нього.

Реєстр - створена за допомогою автоматизованої системи електронна база даних, відповідно до якої здійснюються збирання, зберігання, захист, облік, пошук, узагальнення даних, зазначених у пункті 1 глави 2 цього розділу, які використовуються для формування звітності, а також надання інформації про відомості, внесені до Реєстру, з дотриманням вимог кримінального процесуального законодавства та законодавства, яким врегульовано питання захисту персональних даних та доступу до інформації з обмеженим доступом.

Реєстр утворений та ведеться відповідно до вимог Кримінального процесуального кодексу України (далі - КПК України) з метою забезпечення:

реєстрації кримінальних правопорушень (проваджень) та обліку прийнятих під час досудового розслідування рішень, осіб, які їх учинили, та результатів судового провадження;

оперативного контролю за додержанням законів під час проведення досудового розслідування;

аналізу стану та структури кримінальних правопорушень, вчинених у державі;

інформаційно-аналітичного забезпечення правоохоронних органів.

Реєстраторами Реєстру (далі - Реєстратор) є:

прокурори, у тому числі керівники органів прокуратури;

керівники органів досудового розслідування;

керівники органів дізнання;

слідчі органів поліції, безпеки, органів, що здійснюють контроль за додержанням податкового законодавства, та органів Державного бюро розслідувань; детективи підрозділів детективів та внутрішнього контролю Національного антикорупційного бюро України (далі - Національне бюро), уповноважені здійснювати досудове розслідування кримінальних правопорушень;

дізнавачі підрозділів дізнання органів поліції, безпеки, органів, що здійснюють контроль за додержанням податкового законодавства, та органів Державного бюро розслідувань, а також уповноважені особи інших підрозділів зазначених органів, уповноважені в межах компетенції, передбаченої КПК України, здійснювати досудове розслідування кримінальних проступків (далі - уповноважені особи інших підрозділів) (пункт 8 розділ 1 Положення про ЄРДР).

Відповідно до пункту 1 розділу 2 Положення про ЄРДР до Реєстру вносяться відомості про:

час та дату надходження заяви, повідомлення про кримінальне правопорушення або виявлення з іншого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення;

прізвище, ім'я, по батькові (найменування) потерпілого або заявника;

інше джерело, з якого виявлені обставини, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення;

короткий виклад обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, наведених потерпілим, заявником чи виявлених з іншого джерела;

попередню правову кваліфікацію кримінального правопорушення із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність;

передачу матеріалів та відомостей іншому органу досудового розслідування, дізнання або за місцем проведення досудового розслідування (частина п'ята статті 36, частина сьома статті 214, статті 216, 218, пункт 4 частини другої статті 301 КПК України);

прізвище, ім'я, по батькові керівника органу прокуратури, прокурора, керівника органу досудового розслідування, слідчого, детектива, керівника органу дізнання, дізнавача (уповноваженої особи інших підрозділів), який вніс відомості до Реєстру та/або розпочав досудове розслідування та/або здійснює досудове розслідування чи процесуальне керівництво;

дату та час затримання особи (звільнення);

обрання, зміну та скасування запобіжного заходу (статті 176-178, 200, 202, 299, 492, 493, 508 КПК України);

час та дату повідомлення про підозру, зміну, скасування повідомлення про підозру, особу, яку повідомлено про підозру, правову кваліфікацію кримінального правопорушення, у вчиненні якого підозрюється особа, із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність (частина четверта статті 278, стаття 279, частина перша статті 298-4, частина друга статті 307 КПК України);

час та дату складання повідомлення про підозру, особу, стосовно якої складено повідомлення про підозру, правову кваліфікацію кримінального правопорушення, у вчиненні якого підозрюється особа, із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність у разі неможливості повідомлення такій особі про підозру з об'єктивних причин (стаття 277, частина перша статті 298-4 КПК України);

юридичну особу, щодо якої можуть застосовуватися заходи кримінально-правового характеру (частина восьма статті 214 КПК України, стаття 96-3 КК України);

дату та підставу здійснення (скасування) спеціального досудового розслідування (частина шоста статті 297-4 КПК України);

зупинення та відновлення досудового розслідування (частина четверта статті 280, частина друга статті 281, частина третя статті 282, частина третя статті 298-5 КПК України);

оголошення розшуку підозрюваного (стаття 281 КПК України);

об'єднання та виділення матеріалів досудових розслідувань (стаття 217 КПК України);

продовження строків тримання під вартою та досудового розслідування (статті 197, 199, 219, 294, частина перша статті 298-5 КПК України);

встановлені, відшкодовані матеріальні збитки, суми пред'явлених позовів у кримінальному провадженні, вартість арештованого майна;

закінчення досудового розслідування (частина третя статті 283, стаття 301 КПК України);

інші відомості, передбачені в електронних картках.

За приписами пунктів 1-5 розділу 4 Положення про ЄРДР відомості з Реєстру надаються у вигляді витягу в порядку, встановленому КПК України, за формою згідно з додатком 6 до цього Положення.

Витяг з Реєстру - згенерований програмними засобами ведення Реєстру документ, який засвідчує факт реєстрації в Реєстрі відомостей про кримінальне правопорушення, отриманих за визначеними у пункті 3 цієї глави параметрами, які є актуальними на момент його формування.

До витягу з Реєстру включається інформація про:

номер та дату реєстрації кримінального провадження (виділення матеріалів досудового розслідування);

дату надходження заяви, повідомлення та дату і час внесення відомостей про заяву, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення до Реєстру, правову кваліфікацію кримінального правопорушення, наслідок розслідування кримінального правопорушення;

прізвище, ім'я, по батькові потерпілого, заявника (найменування юридичної особи та ідентифікаційний код Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - ЄДР));

короткий виклад обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення;

прізвище, ім'я, по батькові та дату народження особи, якій повідомлено про підозру, наслідки розслідування щодо особи та відомості про здійснення спеціального досудового розслідування щодо неї;

найменування, код ЄДР, юридичну адресу, розрахунковий рахунок, місце та дату державної реєстрації юридичної особи, щодо якої здійснюється кримінальне провадження, а також анкетні дані її представника;

орган досудового розслідування;

прізвище, ім'я, по батькові слідчого (слідчих) органів досудового розслідування, дізнавча (дізнавачів) органів дізнання, уповноваженої особи (осіб) іншого підрозділу, працівника (працівників) підрозділів детективів та внутрішнього контролю Національного бюро, які здійснюють досудове розслідування, та прокурора (прокурорів), який (які) здійснює(ють) процесуальне керівництво.

Реєстратори самостійно формують (отримують) витяг з Реєстру в межах унесеної інформації та посвідчують його своїм підписом.

Надання витягу з Реєстру на всіх стадіях кримінального провадження, а також копії інформації, яка міститься у Реєстрі, у конкретному кримінальному провадженні до закінчення досудового розслідування здійснюється Реєстраторами, уповноваженими на здійснення досудового розслідування та нагляду за додержанням законів під час проведення досудового розслідування у формі процесуального керівництва у ньому.

Відповідно до пп.1 ч.1 ст. 20 "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" під час здійснення адвокатської діяльності адвокат має право вчиняти будь-які дії, не заборонені законом, правилами адвокатської етики та договором про надання правової допомоги, необхідні для належного виконання договору про надання правової допомоги, зокрема, звертатися з адвокатськими запитами, у тому числі щодо отримання копій документів, до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб, підприємств, установ, організацій, громадських об'єднань, а також до фізичних осіб (за згодою таких фізичних осіб).

Частинами 1, 2 ст. 24 цього Закону встановлено, що адвокатський запит - це письмове звернення адвоката до органу державної влади, органу місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності та підпорядкування, громадських об'єднань про надання інформації, копій документів, необхідних адвокату для надання правової допомоги клієнту.

Орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи, керівники підприємств, установ, організацій, громадських об'єднань, яким направлено адвокатський запит, зобов'язані не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту надати адвокату відповідну інформацію, копії документів, крім інформації з обмеженим доступом і копій документів, в яких міститься інформація з обмеженим доступом.

Пунктом 5 глави 4 "Надання відомостей з реєстру" розділу І "Основні засади ведення Єдиного реєстру досудових розслідувань" Положення № 298 регламентовано, що надання витягу з Реєстру на всіх стадіях кримінального провадження, а також копії інформації, яка міститься у Реєстрі, у конкретному кримінальному провадженні до закінчення досудового розслідування здійснюється Реєстраторами, уповноваженими на здійснення досудового розслідування та нагляду за додержанням законів під час проведення досудового розслідування у формі процесуального керівництва у ньому.

Держатель надає відомості з Реєстру з додержанням вимог КПК України та Закону України "Про захист персональних даних" (пункт 6 глави 4 "Надання відомостей з реєстру" розділу І "Основні засади ведення Єдиного реєстру досудових розслідувань" Положення № 298).

Пунктом 5 частини першої статті 3 КПК України встановлено, що досудове розслідування - стадія кримінального провадження, яка починається з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань і закінчується закриттям кримінального провадження або направленням до суду обвинувального акта, клопотання про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотання про звільнення особи від кримінальної відповідальності.

Згідно з частиною другою статті 214 КПК України досудове розслідування розпочинається з моменту внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Положення про Єдиний реєстр досудових розслідувань, порядок його формування та ведення затверджуються Офісом Генерального прокурора за погодженням з Міністерством внутрішніх справ України, Службою безпеки України, Національним антикорупційним бюро України, Державним бюро розслідувань, органом, що здійснює контроль за додержанням податкового законодавства.

Таким чином, інформацією, яка містить таємницю досудового розслідування, є та, яку було створено або одержано у кримінальному провадженні після внесення до ЄРДР відомостей про вчинення кримінального правопорушення. Доступ до такої інформації мають учасники кримінального провадження та інші особи.

Так, Кримінальний процесуальний кодекс України регламентує спеціальний порядок доступу (ознайомлення) учасників кримінального провадження з інформацією, створеною (одержаною) у ході досудового розслідування та судового провадження відповідної кримінальної справи. А тому доступ учасників кримінального провадження до інформації, створеної (одержаної) у ході досудового розслідування, забезпечується в порядку, встановленому кримінальним процесуальним законодавством.

Інші особи, які не є учасниками кримінального провадження, можуть реалізувати своє право на отримання відповідної інформації за наявності підстав, передбачених частиною першою статті 222 Кримінального процесуального кодексу України.

Згідно з частиною 1 статті 303 КПК України на досудовому провадженні заявником, потерпілим, його представником чи законним представником, підозрюваним, його захисником чи законним представником, представником юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, володільцем тимчасово вилученого майна, іншою особою, права чи законні інтереси якої обмежуються під час досудового розслідування, можуть бути оскаржені такі рішення, дії чи бездіяльність слідчого або прокурора, як бездіяльність слідчого, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, у неповерненні тимчасово вилученого майна згідно з вимогами статті 169 цього Кодексу, а також у нездійсненні інших процесуальних дій, які він зобов'язаний вчинити у визначений цим Кодексом строк.

Відповідно до абз.4 частини першої статті 24 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" надання адвокату інформації та копій документів, отриманих під час здійснення кримінального провадження, здійснюється в порядку, встановленому кримінальним процесуальним законом.

Відповідно до частини 1 статті 221 КПК України слідчий, прокурор зобов'язаний за клопотанням сторони захисту, потерпілого, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, надати їм матеріали досудового розслідування для ознайомлення, за виключенням матеріалів про застосування заходів безпеки щодо осіб, які беруть участь у кримінальному судочинстві, а також тих матеріалів, ознайомлення з якими на цій стадії кримінального провадження може зашкодити досудовому розслідуванню. Відмова у наданні для ознайомлення загальнодоступного документа, оригінал якого знаходиться в матеріалах досудового розслідування, не допускається.

Статтею 222 КПК України передбачено, що відомості досудового розслідування можна розголошувати лише з письмового дозволу слідчого або прокурора і в тому обсязі, в якому вони визнають можливим. Слідчий, прокурор попереджає осіб, яким стали відомі відомості досудового розслідування, у зв'язку з участю в ньому, про їх обов'язок не розголошувати такі відомості без його дозволу. Незаконне розголошення відомостей досудового розслідування тягне за собою кримінальну відповідальність, встановлену законом.

Таким чином, інформацію (відомості), що отримана (отримані) у кримінальному провадженні з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань і до закриття кримінального провадження, може бути надано на відповідний адвокатський запит лише з дозволу слідчого або прокурора і в тому обсязі, в якому вони визнають можливим.

У випадку надання відповіді на запит, де зі змісту такої відповіді випливало б розголошення відомостей кримінального провадження, це могло б вплинути на хід досудового розслідування та завдати шкоди повноті й об'єктивності встановлення обставин кримінального правопорушення, чим було б порушено вимоги КПК України.

Так, судом встановлено, що в листі № 25/3-111вих-21 від 29.01.2021 начальник управління організаційного забезпечення Єдиного реєстру досудових розслідувань та інформаційно-аналітичної роботи повідомив адвоката Строгова С.Л. про те, що опрацюванням масиву даних Реєстру встановлено, що кримінальне провадження № 12019220490003896, до якого приєднано провадження №12020220000000697, №12020220000000698, № 12020220000000707, яке розслідується Головним управлінням Національної поліції в Харківській області, нагляд за додержанням законів під час проведення досудового розслідування у формі процесуального керівництва здійснюється Харківською обласною прокуратурою. Відомості про повідомлення про підозру ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 містяться лише в даному кримінальному провадженні. Крім того, позивача поінформовано стосовно відсутності правових підстав для надання інформації про кримінальні провадження щодо ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , оскільки оприлюднення відомостей з Реєстру про осіб у кримінальному провадженні, у тому числі заявників, потерпілих, підозрюваних, обвинувачених, здійснюється відповідно до вимог Конституції України, Кримінального процесуального кодексу України, Цивільного кодексу України, Закону України "Про захист персональних даних", за наявності їх згоди, в разі набрання законної силиобвинувальним вироком суду щодо них чи дозволу слідчого або прокурора, які відповідно уповноважені на здійснення досудового розслідування та нагляду за додержанням законів під час проведення досудового розслідування у формі процесуального керівництва у конкретному кримінальному провадженні.

При цьому, суд звертає увагу на те, що інша запитувана позивачем інформація стосується відомостей щодо здійснення досудового розслідування, надання її здійснюється в порядку, встановленому КПК України, а тому, не підлягає наданню в порядку Закону України "Про доступ до публічної інформації".

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що при наданні відповіді на адвокатський запит Офіс Генерального прокурора діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги адвоката Строгова Сергія Леонідовича не підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295, 296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову адвоката Строгова Сергія Леонідовича (місце проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) до Офісу Генерального прокурора (місцезнаходження: вул. Різницька, буд. 13/15, м. Київ, 01011, ідентифікаційний код - 00034051) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо справа розглядалась в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя А.С. Мороко