Ухвала від 25.10.2021 по справі 9901/269/21

УХВАЛА

25 жовтня 2021 року

Київ

справа №9901/269/21

адміністративне провадження №П/9901/269/21

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: головуючого судді Берназюка Я.О., суддів: Бучик А.Ю., Желєзного І.В., Стеценка С.Г., Рибачука А.І.,

при секретарі судового засідання Лупу Ю.Д.,

за участю:

представника позивача Капеліст М.М.,

представника відповідача Басай В.О.,

представника третьої особи (СБУ) Єфіменко О.І.,

розглянувши у судовому засіданні в режимі відеоконференції клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю «СКАЙ-ЛАЙН» про витребування доказів в адміністративній справі № 9901/269/21

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «СКАЙ-ЛАЙН»

до Президента України,

треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні Президента України: Служба безпеки України, Рада національної безпеки і оборони України,

про визнання протиправним та скасування Указу Президента України від 21 квітня 2021 року №169/2021 в частині,

УСТАНОВИВ:

На розгляді колегії суддів перебуває адміністративна справа № 9901/269/21 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «СКАЙ-ЛАЙН» (далі - ТОВ «СКАЙ-ЛАЙН», позивач) до Президента України (далі також - відповідач), треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні Президента України: Служба безпеки України (далі також - СБУ), Рада національної безпеки і оборони України (далі також - РНБОУ), про визнання протиправним та скасування Указу Президента України від 21 квітня 2021 року №169/2021 в частині.

20 серпня 2021 року до суду надійшло клопотання позивача про витребування доказів у СБУ та РНБОУ, а саме: належним чином засвідченні копії документальних матеріалів, які стали підставою для застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій), та документів, що містять пропозиції Служби безпеки України про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) до Товариства з обмеженою відповідальністю «СКАЙ-ЛАЙН», які були внесені до Ради національної безпеки і оборони України.

Зазначене клопотання обґрунтовано тим, що оскільки санкції до позивача застосовано рішенням РНБОУ «Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)» за результатами розгляду пропозицій СБУ та введено в дію Указом Президента України від 21 квітня 2021 року №169/2021 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 15 квітня 2021 року «Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)» у частині застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) до ТОВ «СКАЙ-ЛАЙН», то має місце необхідність у встановленні фактичних підстав, які зумовили прийняття оскаржуваного Указу. Оскільки зміст пропозицій, внесених ініціаторами застосування персональних обмежувальних заходів (санкцій), входять до предмету доказування у вказаній адміністративній справі, огляд та правова оцінка їх змісту надасть Суду змогу встановити, чи прийнято оскаржуваний Указ Президента України від 21 квітня 2021 року № 169/2021 з дотриманням спрямованості на досягнення мети, передбаченої статтею 1 Закону України «Про санкції», а також обґрунтовано, добросовісно, розсудливо, пропорційно тощо. Також позивач звернув увагу Суду на те, що зазначені в клопотанні документи не можуть бути отримані без сприяння суду. При цьому зазначив, що звертався до третіх осіб стосовно отримання вказаних матеріалів (за допомогою адвокатських запитів, які подані до суду разом з позовною заявою), та отримав відмову, яка була мотивована тим, що вказані матеріали містять інформацію з обмеженим доступом.

25 жовтня 2021 року у судовому засіданні представник позивача підтримав вказане клопотання та наполягав на його задоволенні. Представник відповідача підтримав задоволення клопотання про витребування доказів, а представник СБУ заявив, що не заперечує проти його задоволення та покладається на розсуд суду.

Вирішуючи заявлене клопотання позивача про витребування доказів, колегія суддів Верховного Суду зазначає наступне.

Відповідно до частини першої статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Частиною четвертою статті 9 КАС України передбачено, що суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.

Згідно з частинами першою, другою статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Відповідно до частин першої, другої статті 80 КАС України учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом. Таке клопотання повинно бути подане в строк, зазначений в частинах другій та третій статті 79 цього Кодексу. Якщо таке клопотання заявлено з пропуском встановленого строку, суд залишає його без задоволення, крім випадку, коли особа, яка його подає, обґрунтує неможливість його подання у встановлений строк з причин, що не залежали від неї.

У клопотанні про витребування доказів повинно бути зазначено: 1) який доказ витребовується; 2) обставини, які може підтвердити цей доказ, або аргументи, які він може спростувати; 3) підстави, з яких випливає, що цей доказ має відповідна особа; 4) заходи, яких особа, що подає клопотання, вжила для отримання цього доказу самостійно, докази вжиття таких заходів, та (або) причини неможливості самостійного отримання цього доказу.

Також колегія суддів звертає увагу на те, що згідно з частиною шостою статті 80 КАС України будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду.

Зважаючи на вищенаведене, з метою об'єктивного, повного і всебічного розгляду справи, колегія суддів Верховного Суду доходить висновку, що заявлене клопотання позивача про витребування доказів у СБУ та РНБОУ відповідає вимогам, встановленим частиною дугою статті 80 КАС України та підлягає задоволенню, а саме витребуванню у вказаних органів належним чином засвідченні копії матеріалів, які стали підставою для застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій), та документів, що містять пропозиції Служби безпеки України про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) до Товариства з обмеженою відповідальністю «СКАЙ-ЛАЙН», які були внесені до Ради національної безпеки і оборони України.

Відповідно до частини третьої статті 80 КАС України про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу.

Керуючись статями 9, 73, 80, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, Верховний Суд,

УХВАЛИВ:

1. Клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю «СКАЙ-ЛАЙН» про витребування доказів задовольнити.

2. Витребувати у Служби безпеки України належним чином засвідченні копії документальних матеріалів, які стали підставою для застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій), та документів, що містять пропозиції Служби безпеки України про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) до Товариства з обмеженою відповідальністю «СКАЙ-ЛАЙН», які були внесені до Ради національної безпеки і оборони України.

3. Витребувати у Ради національної безпеки і оборони України належним чином засвідченні копії документальних матеріалів, які стали підставою для застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій), та документів, що містять пропозиції Служби безпеки України про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) до Товариства з обмеженою відповідальністю «СКАЙ-ЛАЙН», які були внесені до Ради національної безпеки і оборони України.

4. Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та не може бути оскаржена.

Головуючий суддя Я.О. Берназюк

Судді: А.Ю. Бучик

І.В. Желєзний

С.Г. Стеценко

А.І. Рибачук