Справа № 755/15965/21
Провадження №: 3/755/8425/21
"22" жовтня 2021 р. м. Київ
Суддя Дніпровського районного суду м. Києва Омельян І.М., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, що надійшла з Управління патрульної поліції в м. Києві, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ст. 122-4, ст. 124 Кодексу України про адміністративне правопорушення,
02.09.2021 року о 19:08 ОСОБА_1 , керуючи автомобілем марки «Cadillac Escalade», н/з НОМЕР_1 , у м. Києві по пр-ту Миру, 17, під час перестроювання не надав перевагу автомобілю «Audi TT», н/з НОМЕР_2 , який рухався в попутному напрямку у смузі, в яку він мав намір перестроїтися, в результаті чого відбулося зіткнення між автомобілями, що призвело до механічних пошкоджень транспортних засобів. Своїми діями порушив п 2.3Б, п. 10.1, п. 10.3 Правил дорожнього руху України, за що передбачена відповідальність ст. 124 КУпАП.
Крім того, 02.09.2021 року о 19:08 ОСОБА_1 , керуючи автомобілем марки «Cadillac Escalade», н/з НОМЕР_1 , у м. Києві по пр-ту Миру, 17, став учасником ДТП та залишив місце події. Своїми діями порушив п. 2.10 Правил дорожнього руху України, за що передбачена відповідальність ст. 122-4 КУпАП.
У судовому засіданні представник ОСОБА_1 - Козоріз С.В. у судовому засіданні пояснив, що 02.09.2021 року ОСОБА_1 рухався по пр-ту Миру, на світлофорі його обігнав водій автомобіля «Audi TT», після чого даний автомобіль рухався у крайній лівій смузі, ОСОБА_1 намагався обігнати його та перестроїтися на його полосу, оскільки збирався повертати. Водій автомобіля «Audi TT» прискорив швидкість і тому ОСОБА_1 не зміг перестроїтися та поїхав далі. Крім цього зазначив, що ніякого ДТП не було, жодних пошкоджень від удару на автомобілі «Cadillac Escalade» не має, у зв'язку з чим просив суд призначити судову транспортно-трасологічну експертизу. Інший учасник ДТП ОСОБА_2 у судовому засіданні пояснив, що 02.09.2021 року він рухався на своєму авто про пр-ту Миру, контролюючи дорожню ситуацію, з правої сторони на його смугу виїхав водій автомобіля «Cadillac», у зв'язку з чим відбулося зіткнення. Після цього, ОСОБА_2 зупинився та дав звуковий сигнал водію автомобіля «Cadillac», але він не зупинився і покинув місце події. Представник ОСОБА_2 - адвокат Шимко А.О. у судовому засіданні просив закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_2 , оскільки інкриміновані ОСОБА_2 порушення Правил дорожнього руху не можуть бути застосовані до даної дорожньої обстановки, оскільки ОСОБА_2 діяв виключно в межах правил та від його дій настання даної ДТП не залежало. З приводу клопотання адвоката Козоріза С.В. про призначення експертизи, у судовому засіданні ОСОБА_2 та його адвокат заперечували проти задоволення клопотання та посилалися на те, що своїми діями адвокат Величка В.С. затягує розгляд справи, для уникнення ОСОБА_1 адміністративної відповідальності.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, відповідно до положень ст. 252 КУпАП, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, приходжу до наступного. Відповідно до ст. 245 КУпАП одним з завдань провадження в справах про адміністративне правопорушення є всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності з законом.
Статтею 9 КУпАП передбачено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність. Відповідно до ч. 2 ст. 7 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Статтями 251, 280 КУпАП визначено фактичні дані, обставини, на основі яких, у визначеному законом порядку, орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення.
Згідно ст. 124 КУпАП порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна тягне за собою накладення штрафу в розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавлення права керування транспортними засобами на строк від шести місяців до одного року.
Відповідно до п. 2.3б ПДР України для забезпечення безпеки дорожнього руху водій зобов'язаний бути уважним, стежити за дорожньою обстановкою, відповідно реагувати на її зміну, стежити за правильністю розміщення та кріплення вантажу, технічним станом транспортного засобу і не відволікатися від керування цим засобом у дорозі.
Згідно з п. 10.1 ПДР України перед початком руху, перестроюванням та будь-якою зміною напрямку руху водій повинен переконатися, що це буде безпечним і не створить перешкод або небезпеки іншим учасникам руху. Відповідно до п. 10.3 ПДР України у разі перестроювання водій повинен дати дорогу транспортним засобам, що рухаються в попутному напрямку по тій смузі, на яку він має намір перестроїтися.
Згідно зі ст. 122-4 КУпАП передбачена відповідальність за залишення водіями транспортних засобів, іншими учасниками дорожнього руху на порушення встановлених правил місця дорожньо-транспортної пригоди, до якої вони причетні.
Відповідно до п. 2.10 ПДР України у разі причетності до дорожньо-транспортної пригоди водій зобов'язаний: негайно зупинити транспортний засіб і залишатися на місці пригоди; увімкнути аварійну сигналізацію і встановити знак аварійної зупинки відповідно до вимог пункту 9.10 цих Правил; не переміщати транспортний засіб і предмети, що мають причетність до пригоди; вжити можливих заходів для надання домедичної допомоги потерпілим, викликати бригаду екстреної (швидкої) медичної допомоги, а в разі відсутності можливості вжити зазначених заходів звернутися по допомогу до присутніх і відправити потерпілих до закладу охорони здоров'я; у разі неможливості виконати дії, перелічені в підпункті «г» пункту 2.10 цих Правил, відвезти потерпілого до найближчого лікувального закладу своїм транспортним засобом, попередньо зафіксувавши розташування слідів пригоди, а також положення транспортного засобу після його зупинки; у лікувальному закладі повідомити своє прізвище та номерний знак транспортного засобу (з пред'явленням посвідчення водія або іншого документа, який посвідчує особу, реєстраційного документа на транспортний засіб) і повернутися на місце пригоди; повідомити про дорожньо-транспортну пригоду орган чи уповноважений підрозділ Національної поліції, записати прізвища та адреси очевидців, чекати прибуття поліцейських; вжити всіх можливих заходів для збереження слідів пригоди, огородження їх та організувати об'їзд місця пригоди; до проведення медичного огляду не вживати без призначення медичного працівника алкоголю, наркотиків, а також лікарських препаратів, виготовлених на їх основі (крім тих, які входять до офіційно затвердженого складу аптечки). Суддя, дослідивши матеріали справи, вважає, що в діях ОСОБА_1 наявні склади адміністративних правопорушень, передбачених ст. 122-4, 124 КУпАП, оскільки вина підтверджується протоколами про адміністративне правопорушення від 10 вересня 2021 року серії ААБ № 049759 та серії ААБ № 049760, зі змісту яких вбачається порушення водієм правил дорожнього руху України, схемою місця ДТП від 02 вересня 2021 року, рапортом інспектора УПП у м. Києва, письмовими поясненнями інспекторів патрульної поліції, реєстраційною карткою транспортного засобу, протоколами огляду транспортних засобів, відеозаписом, який був переглянутий у судовому засіданні, з якого було чути звук зіткнення між автомобілями. З приводу клопотання адвоката Козоріза С.В. про призначення експертизи, слід зазначити, що вказане клопотання є необґрунтованим та його задоволення може призвести до затягування розгляду справи та уникнення ОСОБА_1 адміністративної відповідальності. Крім того, у суду достатньо матеріалів для вирішення справи по суті. Згідно ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
Отже, враховуючи доведеність матеріалами справи вини особи у вчиненні адміністративних правопорушень у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, суддя вважає за необхідне ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ст. 122-4, 124 КУпАП, та накласти на особу адміністративне стягнення у вигляді штрафу.
Положеннями ст. 40-1 КУпАП передбачено, що у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується судовий збір особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Відповідно до ст. 4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення ставка судового збору встановлюється у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
У матеріалах справи про адміністративне правопорушення відсутні дані, які б підтверджували звільнення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від сплати судового збору, а відтак з неї слід стягнути судовий збір за ухвалення постанови про накладення адміністративного стягнення.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 36, 41-1,122-4, 124, 251, 283-285 КУпАП,
Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ст. 122-4, 124 КУпАП.
Накласти на ОСОБА_1 адміністративні стягнення:
-за ст. 122-4 КУпАП у вигляді штрафу в розмірі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 3400 (три тисячі чотириста) грн 00 коп;
-за ст. 124 КУпАП у вигляді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) грн 00 коп.
Згідно ст. 36 КУпАП остаточно призначити стягнення у вигляді штрафу в розмірі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 3400 (три тисячі чотириста) грн 00 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 454 (чотириста двадцять) грн 00 коп. на користь держави.
Роз'яснити особі, яка притягується до адміністративної відповідальності, що штраф має бути сплачений не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення їй постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження постанови - не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу у вищезазначений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень.
Зобов'язати відділ державної виконавчої служби повідомити про виконання постанови шляхом повернення останньої на адресу суду з відміткою про її виконання.
Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня винесення постанови до Київського апеляційного суду через Дніпровський районний суд м. Києва.
Суддя І.М. Омельян