Clarity Project
Prozorro Закупівлі Prozorro.Продажі Аукціони Увійти до системи Тарифи та оплата Про систему

Ухвала від 22.10.2021 по справі 752/16085/20

Справа № 752/16085/20

Провадження № 1-кс/752/8701/21

УХВАЛА

22 жовтня 2021 року слідчий суддя Голосіївського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду клопотання старшого слідчого в ОВС слідчого управління Головного управління Національної поліції у місті Києві ОСОБА_3 , погоджене прокурором відділу Київської міської прокуратури ОСОБА_4 про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні №12020100000000438, за фактом вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ст. 191 ч. 5 КК України,-

ВСТАНОВИВ:

До провадження слідчого судді надійшло клопотання старшого слідчого в ОВС слідчого управління Головного управління Національної поліції у місті Києві ОСОБА_3 , погоджене прокурором відділу Київської міської прокуратури ОСОБА_4 , в якому просить продовжити строк досудового розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12020100000000438 від 05.05.2020, за фактом вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ст. 191 ч. 5 КК України,- до дванадцяти місяців, тобто до 05.11.2022.

Слідчий надав заяву про розгляд зазначеного клопотання за його відсутності, просить клопотання задовольнити з викладених підстав.

У зв'язку з неприбуттям у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі та на підставі ч.4 ст.107 КПК України фіксування кримінального провадження в суді за допомогою технічних засобів не здійснюється.

Перевіривши клопотання приходжу до наступних висновків.

Відповідно до ч. 5 ст. 294 КПК України, клопотання про продовження строку досудового розслідування подається не пізніше п'яти днів до спливу строку досудового розслідування, встановленого статтею 219 цього Кодексу.

Згідно з вимогами ст. 219 КПК України строк досудового розслідування з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня повідомлення особі про підозру становить:

1) дванадцять місяців - у кримінальному провадженні щодо нетяжкого злочину;

2) вісімнадцять місяців - у кримінальному провадженні щодо тяжкого або особливо тяжкого злочину.

Частиною 1 ст. 294 КПК України передбачено, якщо досудове розслідування злочину до моменту повідомлення особі про підозру неможливо закінчити у строк, зазначений у частині другій статті 219 цього Кодексу, вказаний строк може бути продовжений неодноразово слідчим суддею за клопотанням прокурора або слідчого, погодженого з прокурором, на строк, встановлений пунктами 2 і 3 частини четвертої статті 219 цього Кодексу.

Відповідно до пунктів 2, 3 частини 4 статті 219 цього Кодексу, строк досудового розслідування може бути продовжений у порядку, передбаченому параграфом 4 глави 24 цього Кодексу. При цьому загальний строк досудового розслідування не може перевищувати:

2) шести місяців із дня повідомлення особі про підозру у вчиненні нетяжкого злочину;

3) дванадцяти місяців із дня повідомлення особі про підозру у вчиненні тяжкого або особливо тяжкого злочину.

Відповідно до ч. 2 ст. 295-1 КПК України у клопотанні про продовження строку досудового розслідування до повідомлення особі про підозру зазначаються:

1) найменування (номер) кримінального провадження;

2) всі слідчі (розшукові) та інші процесуальні дії, проведені під час кримінального провадження;

3) обставини, що перешкоджали здійснити інші необхідні процесуальні дії раніше;

4) строк, необхідний для проведення або завершення процесуальних дій;

5) інші відомості, що обґрунтовують необхідність продовження строку досудового розслідування.

До клопотання також мають бути додані оригінали або копії документів та інших матеріалів, якими прокурор, слідчий обґрунтовує доводи клопотання, а також витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального провадження, в рамках якого подається клопотання. При цьому слідчий, прокурор зобов'язані зазначити у відповідному клопотанні найкоротший строк, достатній для потреб досудового розслідування.

З клопотання слідчого вбачається, що слідчим управлінням Головного управління Національної поліції у м Києві здійснюється досудове розслідування кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.191 КК України у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 05.05.2020 за №12020100000000438.

В обгрунтування клопотання зазначено, що ФОП ОСОБА_5 , на протязі 2017-2018 р.р., зловживаючи своїм службовим становищем заволодів чужим майном на суму 1 401,94 тис грн без ПДВ, шляхом завищення вартості робіт із технічного нагляду за виконанням робіт з реставрації та пристосування Маріїнського палацу в м. Києві, проведеного згідно Договору № 42, укладеного 10.05.2017 між ДУС та ФОП ОСОБА_6 , та, як наслідок, завдав матеріальну шкоду ДУС на відповідну суму в особливо великих розмірах.

Так, встановлено, що до слідчого управління ГУ Національної поліції у місті Києві надійшло повідомлення про вчинення кримінального правопорушення із Державної аудиторської служби України за результатами проведення ревізії фінансово-господарської діяльності Державного управління справами за період з 01.05.2014 по 30.09.2019, у результаті проведення робіт з реставрації Маріїнського палацу в м. Києві, встановлено завдання матеріальних збитків державному бюджету.

З акту ревізії № 08-213 від 14.01.2020 Державної аудиторської служби України вбачається, що 29.03.2017 управлінням капітального будівництва та житлово-комунального господарства запропоновано закупівлю робіт щодо проведення технічного нагляду за виконанням робіт з реставрації та пристосування Маріїнського палацу в м. Києві за процедурою «відкриті торги», очікуваною вартістю робіт 3 654,1 тис гривень.

Згідно з протоколом засідання тендерного комітету ДУС від 28.04.2017 № 3, за результатами розгляду тендерної пропозиції, ФОП ОСОБА_5 визначено переможцем відкритих торгів на закупівлю робіт з технічного нагляду та прийнято рішення тендерним комітетом ДУС про намір укласти з ним договір за результатами застосування процедури.

До тендерної пропозиції ФОП ОСОБА_5 надав розрахунок вартості проведення технічного нагляду за виконанням відповідних робіт від 19.04.2017 №2/19.04, згідно з яким передбачено виконання робіт з технічного нагляду 6 (шістьма) інженерами технічного нагляду. Кількість людино-днів становить 534 днів вартістю 830,00 грн людино-день, загальна вартість проведення технічного нагляду становить 2 659,32 тис гривень.

При цьому, згідно з наданою для участі в торгах довідкою ФОП ОСОБА_5 від 19.04.2017 № 9/19.04 про наявність працівників відповідної кваліфікації безпосередньо з технічного нагляду передбачено залучення 4 (чотирьох) інженерів технічного нагляду ( ОСОБА_5 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 ), кваліфікація яких підтверджена відповідними сертифікатами.

Окрім того, цією довідкою від 19.04.2017 №9/19.04 передбачено додаткове залучення працівників до виконання робіт у кількості 5 чол. за кваліфікацією інженери-будівельники ( ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 ) та за відсутністю кваліфікаційного сертифікату з технічного нагляду.

До конкурсних пропозицій надано цивільно-правові угоди від 01.03.2017 № 5 ( ОСОБА_11 ), від 01.02.2017 №1 ( ОСОБА_10 ), від 15.03.2017 №10 ( ОСОБА_12 ), які укладені між зазначеними громадянами та ФОП ОСОБА_5 на здійснення послуг з технічного нагляду.

За результатами проведеної процедури закупівлі UА-2017-04-04-002299-b між Державним управлінням справами та фізичною особою- підприємцем ОСОБА_5 укладено договір від 10.05.2017 №42 на проведення технічного нагляду за виконанням робіт з реставрації та пристосування Маріїнського палацу в м. Києві, відповідно до якого загальна вартість робіт, що підлягає виконанню за договором, становить 1 999,0 тис грн, з них на 2017 рік - 529,44 тис грн, на 2018 рік - 950,84 тис грн, на 2019 рік - 518,72 тис грн.

Умовами пункту 1 Договору від 10.05.2017 №42 визначено його предмет, а саме проведення технічного нагляду за виконанням робіт з реставрації та пристосування Маріїнського палацу в м. Києві (далі - роботи). Виконання робіт за цим Договором здійснюється виконавцем відповідно до Порядку здійснення технічного нагляду під час будівництва об'єкта архітектури, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2007 №903 (далі- Порядок №903), інших нормативно-правових документів, що діють у відповідній галузі.

Механізм здійснення технічного нагляду під час нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту будівель і споруд, а також технічного переоснащення діючих підприємств визначає Порядок № 903.

Згідно з пунктом 3 Порядку № 903 технічний нагляд здійснюють особи, що мають виданий відповідно до законодавства архітектурно-будівельною атестаційною комісією кваліфікаційний сертифікат.

Визначені Порядком № 903 обов'язки особи, що здійснює технічний нагляд, передбачено умовами пункту 4.3 Договору від 10.05.2017 №42 (зі змінами), укладеного з ФОП ОСОБА_5 (виконавець), який діє на підставі кваліфікаційного сертифікату інженера технічного нагляду, виданого 10.12.2015 серії АТ № 004885.

Водночас, під час ревізії встановлено, що ФОП ОСОБА_5 , всупереч вимог пунктів 3, 5 Порядку № 930, умов пункту 4.3 Договору від 10.05.2017 № 42, на підставі наказу від 11.05.2017 № 05/2 створив робочу групу у складі 10 осіб для виконання під час технічного нагляду функцій, які мають консультаційний характер, зокрема надання технічної, консультаційної допомоги інженерам технічного нагляду, контролю за своєчасністю та повнотою внесення змін до проектної документації, контролю матеріалів тощо, та за відсутністю у вказаних осіб кваліфікаційного сертифікату інженера технічного нагляду.

Наказом від 11.12.2017 № 05/3 ФОП ОСОБА_5 збільшено робочу групу технічного нагляду на 4 особи.

При цьому, слід відмітити, що згідно з умовами пункту 2.1 цього Договору, Протоколом погодження договірної ціни на проведення технічного нагляду за виконанням робіт з реставрації та пристосування Маріїнського палацу в м. Києві (Додаток № 1) та розрахунком витрат (Додаток № 2) вартість робіт становить 1 835,72 тис грн без ПДВ.

Згідно з розрахунком витрат на проведення технічного нагляду за виконанням робіт з реставрації та пристосування Маріїнського палацу в м. Києві до виконання відповідних робіт залучається група інженерів технічного нагляду у кількості 5 осіб, вартість 1 людино-дня яких складає 824,67 грн. Зазначений порядок визначення вартості 1 людино-дня спеціалістів технагляду відповідає роз'ясненням Мінрегіону від 11.01.2014 № 8/15-7-14.

Планова кількість людино-днів на весь період виконання робіт становить 2 226 людино-днів.

Вартість технічного нагляду становить 1 835,72 тис грн без ПДВ.

Собівартість відповідність робіт у розрізі статей витрат становить1 465,34 тис грн, у тому числі:основна та додаткова заробітна плата виробничого персоналу - 960,88 тис грн; відрахування на загальнообов'язкове державне пенсійне та соціальне страхування - 211,39 тис грн; загальновиробничі витрати - 293,07 тис гривень.

Складовими вартості робіт також є адміністративні витрати - 187,2 тис грн, прибуток - 183,17 тис гривень.

Пунктом 4.3.14 Договору від 10.05.2017 № 42 передбачено зобов'язання виконавця вести Журнал обліку виходів працівників технічного нагляду, які задіяні в роботах на об'єкті. Місцезнаходженням Журналу є місце виконання робіт.

Відповідно до актів здачі-приймання робіт за 2017-2018 роки, підписаних зі сторони Замовника Державного управління справами та зі сторони Виконавця ОСОБА_5 , виконано роботи на суму 1 835,72 тис грн, за які ДУС сплатив у повному обсязі. ?????

Виконавчими кошторисами проведення технічного нагляду з реставрації та пристосування Маріїнського палацу в м. Києві (додатком № 1 до актів здачі-приймання робіт) зазначена кількість людино-днів відповідно до Журналу обліку виходу працівників технічного нагляду та прізвища зазначених спеціалістів.

Співставленням даних актів здачі-приймання робіт (додатків № 1 до них) та Журналу обліку виходу працівників технічного нагляду на об'єкт встановлено, що технічний нагляд на об'єкті здійснило 4 (чотири) інженери технічного нагляду за наявності кваліфікаційного сертифікату в кількості 526 людино-днів на суму 433,78 тис грн (розрахунок: 526 людино-днів * 824,67 грн = 433 776,42? грн), а саме:??????????

1. ОСОБА_5 - 470 людино-днів;

2. ОСОБА_7 - 19 людино-днів;

3. ОСОБА_8 - 19 людино-днів;

4. ОСОБА_15 - 18 людино-днів.

При цьому, відповідно до наказів ФОП ОСОБА_5 від 11.05.2017 № 05/2, від 11.12.2017 № 05/3 та згідно з даними Журналу обліку виходу працівників технічного нагляду на об'єкт зафіксовано вихід 10 (десяти) працівників, які фактично залучені для виконання інших функцій при здійсненні технічного нагляду:

1 ОСОБА_16 - надає технічну допомогу інженерам технічного нагляду при перевірці виконавчої документації;

2. ОСОБА_10 - надає консультаційну допомогу інженерам технічного нагляду виходячи з вимог контролюючих органів;

3. ОСОБА_17 - інженер технічного нагляду (відповідно до повідомлення Мінрегіону до реєстру атестованих осіб інженерів технічного нагляду за 2012-2019 роки станом на 30.09.2019 зазначена особа не внесена);

4. ОСОБА_13 - здійснює функцію контролю за відповідністю наданих до перевірки актів виконаних робіт форми № КБ-2в вимогам державних будівельних норм та проектних кошторисів в частині застосування розцінок, коефіцієнтів, норм витрат матеріальних ресурсів;

5. ОСОБА_14 - здійснює функцію контролю за відповідністю наданих до перевірки актів виконаних робіт форми № КБ-2в вимогам державних будівельних норм та проектних кошторисів в частині застосування розцінок, коефіцієнтів, норм витрат матеріальних ресурсів;

6. ОСОБА_12 - здійснює функцію додаткового контролю за своєчасністю та повнотою внесення змін до проектної документації у разі виникнення такої необхідності;

7. ОСОБА_18 - здійснює функції додаткового вхідного контролю матеріалів;

8. ОСОБА_19 - здійснює технічну допомогу інженерам технічного нагляду при здійсненні документообігу та веденні накопичувальної відомості обсягів робіт;

9. ОСОБА_20 - надає консультаційну допомогу інженерам технічного нагляду в частині слаботочних мереж;

10. ОСОБА_21 - здійснює технічну допомогу інженерам з технічного нагляду при здійсненні документообігу та веденні накопичувальної відомості обсягів робіт.

Під час виконання зазначених інших функцій на об'єкті будівництва 10 (десятьма) додатково залученими працівниками використано 1 700 людино-днів на суму 1 401,94 тис грн (розрахунок: 1 700 людино-днів * 824,67 грн = 1 401 939?,00 грн).??????????

Отже, за Договором від 10.05.2017 № 42 фактична кількість людино-днів за період виконання робіт безпосередньо з технічного нагляду становить 526 людино-днів * 824,67 грн = 433,78 тис гривень.?????

Державне управління справами здійснило оплату за проведення технічного нагляду на загальну суму 1 835,72 тис грн.

Неякісне виконання робіт з технічного нагляду ФОП ОСОБА_5 призвело до завищеної вартості виконаних робіт в сумі 382,66 тис грн.

Таким чином, недотримання ФОП ОСОБА_5 (виконавець) вимог пункту 3 Порядку здійснення технічного нагляду під час будівництва об'єкта архітектури, який затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2007 № 903, умов пунктів 1 та 2 Договору від 10.05.2017 № 42, пунктів 1 та 4 Інструкції з підготовки тендерної пропозиції Тендерною документацією на проведення технічного нагляду за виконанням робіт з реставрації та пристосування Маріїнського палацу в м. Києві призвело до завищення вартості робіт (технічного нагляду за виконанням робіт з реставрації та пристосування Маріїнського палацу в м. Києві) на суму1 401,94 тис??? грн без ПДВ.?????

Згідно відповіді на запит відповідно ст. 93 КПК України Всеукраїнської громадської організації «гільдія інженерів технічного нагляду за будівництвом об'єктів архітектури» встановлено, що згідно відомостей «Реєстру будівельної діяльності», особи : ОСОБА_8 , ОСОБА_10 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_12 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_22 , ОСОБА_21 , ОСОБА_17 до Атестаційної архітектурно-будівельної комісії не зверталися, професійну атестацію не проходили, і, відповідно, кваліфікаційний сертифікат інженера технічного нагляду не проходили.

В ході досудового розслідування даного кримінального провадження, 12.11.2020, на підставі ухвали слідчого судді Голосіївського районного суду м. Києва надано дозвіл на тимчасовий доступ до речей і документів, які знаходяться у володінні ДУС, а саме копій документів тендерної документації та усіх документів щодо виконання умов Договору від 10.05.2017 № 42, укладеного між ДУС та ФОП ОСОБА_5

21.09.2021 у даному кримінальному провадженні призначено судово-почеркознавчу експертизу по копіям документів стосовно укладення цивільно-правових угод із особами, які виконували функції технічного нагляду без відповідних кваліфікаційних сертифікатів та наказах, підписаних ФОП ОСОБА_5 стосовно збільшення робочої групи технічного нагляду на вищевказаному об'єкті, вилучених під час проведення тимчасового доступу до речей і документів, які знаходились у володінні ДУС.

З метою виконання судово-почеркознавчої експертизи по документам експертом Київського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України за №СЕ-19/111-21/45743-ПЧ до СУ ГУНП у м. Києві направлено клопотання експерта, із якого вбачається, що відповідно ст. 13 Закону України «При судову експертизу» та ст. 69 Кримінального процесуального кодексу України порушується клопотання про надання оригіналів об'єктів дослідження. Виконання призначеної почеркознавчої експертизи до надання зазначених матеріалів, призупинено.

На даний час, у зазначеному кримінальному провадженні проведено наступні слідчі дії: призначено судову економічну експертизу, проведення якої доручено експертам Київського НДЕКЦ МВС України; призначено комплексну будівельно технічну та судово-економічну експертизи; направлено запити ФОП ОСОБА_5 та до Державного управління справами про надання копій документів; на підставі ухвали слідчого судді Голосіївського районного суду м. Києва проведено тимчасовий доступ та вилучено копії документів, які перебували у володінні Державного управління справами; на підставі ухвали слідчого судді Голосіївського районного суду м. Києва проведено тимчасовий доступ та вилучено копії документів, які перебували у володінні ФОП ОСОБА_5 ; отримано повідомлення від 22.09.2020 про неможливість проведення комплексної будівельно технічної та судово-економічної експертизи; призначено будівельно -технічну експертизу з метою підтвердження висновків, викладених в акті ревізії № 08-213 від 14.01.2020 Державної аудиторської служби України; в порядку ст. 93 КПК України отримано відповідь на запит із Всеукраїнської громадської організації «гільдія інженерів технічного нагляду за будівництвом об'єктів архітектури» встановлено, щодо наявності відомостей в «Реєстрі будівельної діяльності» працівників технічного нагляду, які були залучені ОСОБА_5 ; призначено судово-почеркознавчу експертизу по копіям документів стосовно укладення цивільно-правових угод із особами, які виконували функції технічного нагляду без відповідних кваліфікаційних сертифікатів та наказах, підписаних ФОП ОСОБА_5 стосовно збільшення робочої групи технічного нагляду на вищевказаному об'єкті, вилучених під час проведення тимчасового доступу до речей і документів, які знаходились у володінні ДУС; допитано як свідка ФОП ОСОБА_5 ; допитано як свідка головного державного аудитора Держаудитслужби України ОСОБА_23 .

05.11.2021 строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12020100000000438 від 05.05.2020 року за ч. 5 ст. 191 КК України, однак закінчити досудове розслідування у встановлений законом строк не видається за можливе, оскільки необхідно: отримати висновок призначеної будівельно-технічної експертизи; установленому законом порядку отримати дозвіл у слідчого судді на проведення тимчасового доступу до оригіналів документів, які знаходяться у володінні ДУС, ФОП ОСОБА_5 ; за результатами проведених тимчасових доступів до оригіналів документів, які знаходяться у володінні ДУС, ФОП ОСОБА_5 отримати висновок призначеної судової почеркознавчої експертизи; за результатами отриманих висновків будівельно-технічної та судової почеркознавчої експертизи допитати осіб, в діях яких вбачаються ознаки вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України; з урахуванням проведених слідчих дій, за наявності підстав, притягнути до кримінальної відповідальності службових осіб ФОП ОСОБА_5 , які вчинили заволодіння бюджетними коштами в особливо великих розмірах; отримати в установленому законом порядку матеріали, які характеризують особи ФОП ОСОБА_5 , які вчинили заволодіння бюджетними коштами в особливо великих розмірах.

Проведення вищевказаних процесуальних, слідчих (розшукових) дій під час подальшого досудового розслідування необхідно для всебічного, повного і неупередженого дослідження обставин вчинення кримінального правопорушення.

Враховуючи, що строк досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні закінчується 05.11.2021, а завершити досудове розслідування до спливу вказаного строку не можливо, у зв'язку з необхідністю проведення ряду слідчих, процесуальних дій, слідчий суддя приходить до висновку про обґрунтованість клопотання слідчого та наявність підстав для його задоволення.

Керуючись ст. ст. 219, 294, 295-1 КПК України, слідчий суддя,

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання - задовольнити.

Продовжити строк досудового розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12020100000000438 від 05.05.2020, за фактом вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ст. 191 ч. 5 КК України,- до дванадцяти місяців, тобто до 05.11.2022 включно.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_1