12 жовтня 2021 рокуСправа №: 695/2602/21
Номер провадження 3/695/1800/21
12 жовтня 2021 рокум. Золотоноша
Суддя Золотоніського міськрайонного суду Черкаської області Середа Л.В., розглянувши матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що проживає за адресою АДРЕСА_1 , -
за вчинення правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення від 18.08.2021 року, серії ДПР18 №247446 ОСОБА_1 18.08.2021 року о 21 год. 35 хв. в с. Зорівка по вул.. Степова, 3 керував автомобілем Chevrolet Niva, д.н.з. НОМЕР_1 в стані алкогольного сп'яніння. Огляд на стан сп'яніння, зі згоди водія у встановленому законом порядку проводився з застосуванням приладу «Драгер» в присутності двох свідків.
Під час розгляду матеріалів справи ОСОБА_1 свою вину заперечив вказуючи на те, що спиртні напої 18.08.2021 року не вживав, того дня пив лише квас, а тому і погодився на огляд на стан сп'яніння. При проведення огляду на стан сп'яніння у лікаря свідки були відсутні, із результатами огляду також не погодився.
Вивчивши матеріали справи суддя приходить до наступного висновку.
Згідно ст. ст. 251, 252, 280 КупАП суд при розгляді справи про адміністративне правопорушення повинен всебічно, повно і об'єктивно дослідити всі обставини справи і з'ясувати, чи було вчинено адміністративне правопорушення і чи винна дана особа у його вчинені та чи підлягає вона адміністративній відповідальності.
Ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом, що передбачено ст. 7 КУпАП.
Згідно ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 КУпАП.
Суддя не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення,, на що вказував Європейський суд з прав людини по справах «Лучанінова проти України» (рішення від 09 червня 2011 року, заява № 16347/02), «Малофєєва проти Росії» ( заява № 36673/04), «Карелін проти Росії» ( заява № 926/08, рішення від 20 вересня 2016 року).
Зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення вбачається, що дії ОСОБА_1 кваліфіковані працівниками поліції за ч. 1 ст. 130 КУпАП, а саме керування транспортним засобом в стані алкогольного сп'яніння.
Як вбачається із матеріалів справи про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 проходив огляд на стан сп'яніння за допомогою газоаналізатора Alcotest 6810, прилад №ARCD 0561, тест №3851, результат якого склав 0.65%, що стверджується відповідним, доданим до протоколу результатом та актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів в присутності двох свідків ОСОБА_2 та ОСОБА_3 ..
Вказані результати огляду особи на стан сп'яніння і зазначені у протоколі про адміністративне правопорушення та покладаються в основу обвинувачення ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Разом із тим із вказаного протоколу про адміністративне правопорушення вбачається, що ОСОБА_1 із результатом огляд його на стан сп'яніння був не згоден, про що зазначив у протоколі про адміністративне правопорушення та вимагав провести його огляд на стан сп'яніння в медичному закладі.
Як вбачається із доданого до матеріалів справи протоколу №20 медичного огляду для встановлення факту вживання психоактивної речовини та стану сп'яніння від 18.08.2021 року, ОСОБА_1 18.08.2021 року о 23 год. 10 хв. пройшов медичний огляд на стан сп'яніння, результат якого склав 0.44%. при цьому огляд особи на стан сп'яніння в мед закладі проводився за відсутності свідків, оскільки відомості про таких не зазначено.
Огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції врегульований ст.. 266 КУпАП, а також «Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», що затверджена спільним наказом МВС та МОЗ України № 1452/735 від 09.11.2015 року (далі - Інструкція).
Частиною 2 та 3 ст. 266 КУпАП визначено, що огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
У разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.
Відповідно до п. п. 6, 8 Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість редакції, і проведення такого огляду, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 року № 1103 (зі змінами) - водій транспортного засобу, що відмовився від проведення огляду на місці зупинки транспортного засобу або висловив незгоду з його результатами, направляється поліцейським для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров'я. У разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров'я поліцейський в присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп'яніння і дії водія щодо ухилення від огляду.
Відповідно до п. 7 Розділу І вказаної вище Інструкції у разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - заклад охорони здоров'я).
Отже, із наведених нормативних актів слідує, що поліцейський має відповідний алгоритм дій при огляді водія з метою виявлення алкогольного сп'яніння, так отримавши відмову водія від проведення огляду на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу, поліцейський повинен запропонувати пройти такий огляд у відповідному закладі охорони здоров'я і тільки в разі відмови водія від проходження огляду в закладі охорони здоров'я, має право для складання протоколу про адміністративне правопорушення, в якому зазначає ознаки сп'яніння і дії водія щодо ухилення від огляду.
Таким чином, у випадку незгоди особи із результатами огляду на стан сп'яніння на місці зупинення транспортного засобу особа підлягає огляду у відповідному закладі охорони здоров'я.
При цьому згідно Розділу ІІІ вказаної вище Інструкції за результатами такого огляду складається акт медичного огляду, на підставі якого складається висновок щодо результатів медичного огляду. Акт медичного огляду складається в одному екземплярі , який залишається в закладі охорони здоров'я, а висновок щодо результатів медичного огляду складається у трьох примірниках, один із яких залишається в медичному закладі, а інші видаються поліцейському та водію.
Відповідно на підставі вказаного висновку працівник поліції складає протокол про адміністративне правопорушення, вказуючи обставини, що виявлені в ході огляду особи на стан сп'яніння в медичному закладі.
Однак, як вбачається із протоколу про адміністративне правопорушення, який складений о 21 год. 55 хв. , працівником поліції були внесені дані, які були встановлені саме при огляді особи на стан сп'яніння на місці зупинення транспортного засобу та із висновками яких ОСОБА_1 не погодився вимагаючи проведення огляду на стан сп'яніння у відповідному медичному закладі.
Як вбачається із зазначеного вище протоколу №20 медичного огляду для встановлення факту вживання психоактивної речовини та стану сп'яніння від 18.08.2021 року, огляд особи на стан сп'яніння в медичному закладі був проведений о 23 год. 10 хв.
Тобто, огляд особи на стан сп'яніння в медичному закладі проводився вже після складення протоколу про адміністративне правопорушення, до виконання вимоги особи про її огляд в медичному закладі, що порушує вимоги як вказаної вище Інструкції так і ст.. 266 КУпАП.
Крім того, викладене у протоколі про адміністративне правопорушення формулювання обставин порушення не відповідає обставинам по справі.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що працівниками поліції порушено вимоги Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, оскільки не дотримано процедури оформлення результатів огляду, що вказує на недопустимість доказів, зібраних в даному провадженні.;
Протокол про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 130 КУпАП (керування в стані сп'яніння), як такий, що складений з порушенням вимог законодавства, не може вважатися допустимим доказом і бути покладеним в основу доведеності вини особи, що притягується до відповідальності.
Відтак у судді відсутні правові підстави визнавати водія винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КпАП - керування в стані алкогольного сп'яніння, у зв'язку із неналежним формулюванням обставин вчинення правопорушення.
При цьому суд керується практикою Європейського суду з прав людини, який у рішенні по справі «Карелін проти Росії» (20 вересня 2016 року, заява № 926/08), зазначив, що у випадку, коли викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист та принципу рівності сторін процесу (оскільки особа має захищатися від обвинувачення, яке підтримується не стороною обвинувачення, а фактично судом)..
Суд вправі обґрунтовувати свої висновки про винуватість лише доказами, що випливають із співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумпцій факту (рішення Європейського суду з прав людини, справа "Коробов проти України” N 39598/03 від 21.07.2011), тобто таких, що не залишать місце сумнівам, оскільки наявність останніх не узгоджується із стандартом доказування "поза розумним сумнівом".
Європейський суд з прав людини в своїх рішеннях, зокрема по справах «Кобець проти України» від 14.02.2008 року, «Берктай проти Туреччини» від 08.02.2001 року, «Лавенте проти Латвії» від 07.11.2002 року неодноразово вказував, що оцінюючи докази, суд застосовує принцип доведення « за відсутності розумних підстав для сумніву», що може бути результатом цілої низки ознак або достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою не спростованих презумпцій.
Відповідно до вимог ст.ст. 9, 252 КУпАП, особа може бути притягнута до адміністративної відповідальності лише за наявності в її діях складу адміністративного правопорушення, що має бути встановлено судом тільки після всебічної та повної оцінки всіх доказів по справі.
Відповідно до ст. 62 Конституції України, обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Отже суддя, вивчивши матеріали, враховуючи, що протокол про адміністративне правопорушення був складений до встановлення усіх істотних його ознак та з порушенням норм ст.. 266 КУпАП та зазначеної вище Інструкції, приходить до висновку, що провадження в даній справі підлягає закриттю на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
На підставі зазначеного та керуючись
ст., ст. 283, 284, 247 п.1 КУпАП, суддя,-
Провадження в справі про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 130 КУпАП відносно ОСОБА_1 закрити за відсутністю в його діях події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду протягом 10 днів.
Суддя Середа Л.В.