Постанова від 20.10.2021 по справі 340/4997/20

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 жовтня 2021 року м. Дніпросправа № 340/4997/20

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Прокопчук Т.С. (доповідач),

суддів: Шлай А.В., Щербака А.А.,

розглянувши у порядку письмового провадження в місті Дніпрі апеляційну скаргу Приватної агрофірми «Глодоси»

на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 10 березня 2021 року (головуючий суддя: Брегей Р.І.) по адміністративній справі № 340/4997/20, розглянутої у спрощеному позовному провадженні

за позовом Приватної агрофірми «Глодоси» до Головного управління ДПС у Кіровоградській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

Позивач Приватна агрофірма «Глодоси» 03.11.2020 року звернулася з позовом до суду до відповідача Головного управління ДПС у Кіровоградській області (далі ГУ ДПС у Кіровоградській області) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення- рішення №00001670705 від 23.10.2020 року про застосування фінансових санкцій у розмірі 500 000 грн. за порушення законодавства про зберігання пального без ліцензії.

В обґрунтування позову зазначено, що перевірка податковим органом проведена у періоду законодавчого мораторію, пальне не зберігалось у цистернах, а зразу ж у повному обсязі ним заправлено сільськогосподарську техніку, ліцензія на зберігання пального у період квітень-травень 2020 року перебувала у стадії оформлення.

У відзиві на позов відповідач просив в задоволенні позову відмовити, зазначивши про правомірність перевірки та прийнятого податкового повідомлення- рішення.

Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 10 березня 2021 року у задоволенні позову відмовлено.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, позивачем подано апеляційну скаргу, в якій апелянт просить рішення скасувати з підстав порушення судом норм матеріального права та прийняти постанову, якою позов задовольнити.

У відзиві на апеляційну скаргу відповідач зазначає про правомірність прийнятого судом першої інстанції рішення, в зв'язку з чим просить залишити рішення без змін, а скаргу без задоволення.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги і заявлених вимог, а також правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права та правової оцінки обставин у справі, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, і зазначені обставини не заперечуються сторонами, що на момент виникнення спірних правовідносин позивач перебував на податковому обліку , 12.06.2020 року отримав ліцензію, реєстраційний №11140414202001635, на право зберігання пального на період з 12.06.2020 року по 12.06.2025 року (а.с.70).

ГУ ДПС у Кіровоградській області на підставі наказу №1304 та направлення №1458 від 02.10.2020 року проведено фактичну перевірку Приватної агрофірми «Глодоси» з питань дотримання норм законодавства з питань, в тому числі , обігу підакцизних товарів, та наявності ліцензій (а.с.5,37).

За результатами перевірки складено акт від 05.10.2020 року, яким встановлено, що на дату проведення перевірки 02.10.2020 року місць зберігання паливно-мастильних матеріалів позивача за адресою: України Кіровоградська обл. Новоукраїнський район с.Глодоси вул.Горна,2, позивач зберігав пальне у період з 01.04.2020 року по 11.06.2020 року без одержання ліцензії ,чим порушив ч.1 ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» від 19.12.1995 №481/95-ВР(далі Закон №481/95-ВР, з наступними змінами) а саме: зберігання пального в період з 01.04.2020 року по 11.06.2020 року (включно) без отримання ліцензії на право зберігання пального(а.с.40-41).

Керівник податкового органу за результатами перевірки 23.10.2020 року прийняв податкове повідомлення-рішення №00001670705 про застосування до позивача фінансових санкцій у розмірі 500 000 грн.(а.с.52).

Не погодившись з діями ДПС у Кіровоградській області щодо застосування фінансових санкцій за податковим повідомленням- рішенням, позивач звернувся до суду із позовом за захистом своїх прав та інтересів.

Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції дійшов висновку про порушення позивачем вимог Закону №481/95-ВР щодо своєчасного отримання ліцензії на право зберігання пального.

Суд апеляційної інстанції погоджується з такими висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.

Основні засади державної політики щодо регулювання, зокрема, оптової торгівлі пальним, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом, в тому числі пального на території України, визначені Законом України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального" від 19.12.1995 №481/95-ВР (далі - Закон №481/95-ВР, із змінами).

Відповідно до ч.1,31 ст.15 Закону №481/95-ВР оптова торгівля пальним та зберіган ня пального з 01.01.2019 року здійснюються суб'єктами господарювання всіх форм власності за наявності ліцензії. Ліцензія видається за заявою суб'єкта господарювання, до якої додається документ, що підтверджує внесення річної плати за ліцензію.

Наведеною статтею також встановлена річна плата за ліцензії на право зберігання пального у розмірі 780 грн.

За приписами ч. 8-10 ст.15 Закону №481/95-ВР суб'єкти господарювання отриму ють ліцензії на право оптової торгівлі пальним та зберігання пального на кожне місце оп тової торгівлі пальним або кожне місце зберігання пального відповідно, а за відсутності місць оптової торгівлі пальним - одну ліцензію на право оптової торгівлі пальним за місце знаходженням суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) або місцезнаходженням постійного представництва. Ліцензії на право оптової торгівлі пальним видаються термі ном на п'ять років органом виконавчої влади, уповноваженим КМ України. Ліцензії на право зберігання пального видаються уповноваженими КМ України органами виконавчої влади за місцем розташування місць зберігання пального терміном на п'ять років.

Частиною 19 ст.15 Закону №481/95-ВР зазначено, що ліцензія на право зберігання пального не отримується на місця зберігання пального, що використовуються:

підприємствами, установами та організаціями, які повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевого бюджету;

підприємствами, установами та організаціями системи державного резерву;

суб'єктами господарювання (у тому числі іноземними суб'єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) для зберігання пального, яке споживається для власних виробничо-технологічних потреб виключно на нафто- та газовидобувних майданчиках, бурових платформах і яке не реалізується через місця роздрібної торгівлі.

Суб'єкти господарювання, які здійснюють роздрібну, оптову торгівлю пальним або зберігання пального виключно у споживчій тарі до 5 літрів, ліцензію на роздрібну або оптову торгівлю пальним або ліцензію на зберігання пального не отримують (ч.21 ст.15 Закону №481/95-ВР)

Положеннями ч. 37,38 ст.15 Закону №481/95-ВР визначено перелік документів, необхідних для отримання ліцензії на право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на право зберігання пального, а саме:

документи, що підтверджують право власності або право користування земельною ділянкою, або інше передбачене законодавством право землекористування на земельну ділянку, на якій розташований об'єкт оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, чинні на дату подання заяви та/або на дату введення такого об'єкта в експлуатацію, будь-якого цільового призначення;

акт вводу в експлуатацію об'єкта або акт готовності об'єкта до експлуатації, або сертифікат про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, або інші документи, що підтверджують прийняття об'єктів в експлуатацію відповідно до законодавства, щодо всіх об'єктів у місці оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, необхідних для оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального; дозвіл на початок виконання робіт підвищеної небезпеки та початок експлуатації (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.

Копії таких документів не подаються у разі їх наявності у відкритих державних реєстрах, якщо реквізити таких документів та назви відповідних реєстрів зазначено в заяві на видачу ліцензії на право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на зберігання пального.

При цьому згідно ч.43 ст.15 Закону №481/95-ВР, суб'єкти господарювання, що здійснюють зберігання пального, яке не реалізовується іншим особам і використовується виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки, копії зазначених документів не подають. Такі суб'єкти господарювання у заяві зазначають про використання пального для потреб власного споживання чи переробки, загальну місткість резервуарів, що використовуються для зберігання пального, та їх фактичне місцезнаходження, а також фактичне місцезнаходження ємностей, що використовуються для зберігання пального

Частинами 1-3 ст.17 Закону №481/95-ВР передбачено, що за порушення норм цього Закону щодо торгівлі, в тому числі, пальним та зберігання пального, посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством; до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі: оптової торгівлі пальним або зберігання пального без наявності ліцензії 500 000 грн.

Рішення про стягнення штрафів, передбачених ч.2 цієї статті, приймаються податковими органами та/або органом, який видав ліцензію на право в тому числі торгівлі паль ним, зберігання пального, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції, визначеної законами України.

Матеріали справи свідчать, що 25.05.2020 року позивач звернувся до податкового органу із заявою на отримання ліцензії на право зберігання пального для власного споживання за адресою: АДРЕСА_1 . загальною місткістю резервуарів, що використовуються для зберігання пального 79 000 л. (а.с.63).

18.05.2020 року позивач здійснив оплату на суму 780 грн. платіжним дорученням №801 від 18.05.2020 року (а.с.64).

За результатом розгляду заяви позивача 12.06.2020 року ГУ ДПС у Кіровоградській області видано ліцензію на право зберігання пального (виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки), реєстраційний №11140414202001635, терміном дії з 12.06.2020 року по 12.06.2025 року.

Так як обмеження, передбачені п.52-1 підрозд.10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПК України не застосовуються до порушень, які стосуються обігу пального, посилання позивача на запровадження карантинних заходів на території України, а також проведення ним заходів з оформлення необхідних документів для отримання ліцензії як підставу затримання процедури отримання ліцензії, судом першої інстанції вірно враховані як необґрунтовані.

Посилання позивача на ту обставину, що ним не порушені приписи податкового законодавства , так як залишки пального, які зафіксовані в акті перевірки, свідчать про фактичні об'єми використання палива агрофірмою у своїй господарській діяльності та відображають показники бухгалтерського обліку з даного питання на підприємстві, спростовуються матеріалами справи, а саме.

При проведенні перевірки контролюючим органом встановлено, що за адресою: Кіровоградська обл. Новоукраїнський район с.Глодоси вул.Горна,2, обліковуються ємності для ГСМ, а саме: 9 бочок , із яких 2 об'ємом 25 куб.м; 1- 5,295 куб.м, 1-5,393 куб.м,1- 5,360 куб.м,1-3,054 куб.м,1-23,921 куб.м,1-10,656 куб.м, 1- 5 куб.м, в яких залишок дизельного палива станом на 05.10.2020 року складає 8 740 л.

Із наданого до перевірки письмового пояснення директора Приватної агрофірми «Глодоси» вбачається, що фірмою придбано відповідно до видаткових накладних від 01 квітня та 22 травня 2020 року 15 910 л. та 8 740 л.дизельного палива, частина якого використана для власних потреб , а частина у кількості 8 740 л. зберігалася у ємностях на день перевірки (а.с.50-51).

Згідно відомостей №10-3 обліку та руху матеріалів по рахунку за квітень-травень 2020 року дизельне паливо обліковувалось у залишках у кінці звітних періодів (а.с.100-101).

Так як матеріалами справи підтверджено зберігання позивачем пального в період з 01.04.2020 року по 11.06.2020 року без отримання ліцензії на право зберігання пального, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що при прийнятті оскаржуваного податкового повідомлення- рішення №00001670705 від 23.10.2020 року відповідач діяв на підставі чинного законодавства в межах наданих повноважень, що свідчить про відсутність підстав для визнання протиправним та скасування спірного податкового повідомлення-рішення.

Доводами апеляційної скарги зазначені обставини не спростовані.

За таких обставин суд апеляційної інстанції вважає, що судом першої інстанції в достатньому обсязі з'ясовано обставини справи, рішення суду першої інстанції прийнято з додержанням норм матеріального та процесуального права, а тому підстави для скасування судового рішення відсутні.

Керуючись ст. 315, 316, 321, 322, 325 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Приватної агрофірми «Глодоси» - залишити без задоволення.

Рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 10 березня 2021 року по адміністративній справі № 340/4997/20 - залишити без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати прийняття, та може бути оскаржена до Верховного Суду на протязі 30 діб.

Головуючий - суддя Т.С. Прокопчук

суддя А.В. Шлай

суддя А.А. Щербак