12 жовтня 2021 року м. Дніпросправа № 340/82/21
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Кругового О.О. (доповідач),
суддів: Прокопчук Т.С., Шлай А.В.,
за участю секретаря судового засідання Чорнова Є.С.,
за участю:
позивача: ОСОБА_1 ,
представника відповідача: Огородник Л.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпро апеляційну скаргу ОСОБА_1
на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 19.07.2021 року, (суддя суду першої інстанції Черниш О.А.), прийняту в порядку письмового провадження в м. Кропивницький, в адміністративній справі №340/82/21 за позовом ОСОБА_1 до Гурівської сільської ради про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії,-
13 січня 2021 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив: визнати протиправним та скасувати рішення сесії Гурівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області №42 від 24.12.2020 року «Про відмову у наданні вихідної допомоги у розмірі не меншому як шестимісячний заробіток гр. ОСОБА_1 ; зобов'язати Гурівську сільську раду Кропивницького району Кіровоградської області виплатити йому середню заробітну плату, яку він отримував на момент звільнення, на період працевлаштування з 20.11.2020 року, але не більше шести місяців відповідно до ч. 2 статті 33 ЗУ «Про статус депутатів місцевих рад».
Адміністративний позов обґрунтований тим, що працював інженером-будівельником в ПСП "Лідер-Агро" та 08.04.2002 року звільнений з займаної посади у зв'язку з переходом на виборну посаду Василівського сільського голови Долинського району Кіровоградської області, яку займав з 09.04.2002 року. У зв'язку з реорганізацією Василівської сільської ради в Братолюбівську сільську раду Долинського району Кіровоградської області його повноваження сільського голови 17.01.2020 року завершилися відповідно до частини 2 статті 8 Закону України "Про добровільне об'єднання територіальних громад", а з 18.01.2020 року на нього було покладено виконання обов'язків старости на території села Василівка до проведення перших виборів старост Братолюбівської сільської ради. Вибори старост не проводилися через прийняття Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення виборчого законодавства". Виконання ним обов'язків старости припинено 19.11.2020 року на підставі підпункту 4 пункту 2 розділу ІІ "Прикінцеві положення" Закону України "Щодо визначення територій та адміністративних центрів територіальних громад". Позивач з моменту закінчення повноважень в.о. старости села Василівка не працевлаштований, оскільки ПСП "Лідер-Агро", з яким він перебував у трудових відносинах до обрання на виборну посаду Василівського сільського голови, відмовило йому у працевлаштуванні. У грудні 2020 року позивач звернувся до Гурівського сільського голови із заявою про вирішення питання щодо збереження за ним середньої заробітної плати на період його працевлаштування. Відповідно до статті 33 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" у зв'язку з неможливістю працевлаштуватися за попереднім місцем роботи. Ця заява розглянута на черговій сесії Гурівської сільської ради та сесією прийнято рішення про відмову у наданні йому вихідної допомоги. Позивач не погоджується з цим рішенням та стверджує, що за аналогією закону повноваження та гарантії депутатів рад, передбачені законом про статус депутатів рад, поширюються також на старосту, який обирається на строк повноважень місцевої ради і є посадовою особою органу місцевого самоврядування.
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 19.07.2021 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції позивач звернувся з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судом вимог норм матеріального та процесуального права просить оскаржуване рішення суду скасувати та прийняти нову постанову про задоволення позовних вимог.
Апеляційна скарга обґрунтована фактично доводами адміністративного позову.
Перевіривши матеріали справи, оцінивши доводи апеляційної скарги та правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню виходячи із наступного.
Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 з 2001 року працював на посаді інженера-будівельника в ПСП "Лідер-Агро", з якої 08.04.2002 року був звільнений у зв'язку з переходом на посаду сільського голови Василівської сільської ради, на яку він був обраний територіальною громадою на місцевих виборах.
У 2006, 2010, 2015 роках позивач повторно обирався на місцевих виборах на посаду Василівського сільського голови.
У 2019 році розпочато добровільне об'єднання територіальних громад сіл Братолюбівка, Дубровине Братолюбівської сільської ради, сіл Варварівка, Ситаєве Варварівської сільської ради, сіл Іванівка, Нагірне, Зелений Гай, Веселі Боковеньки, Никифорівка Іванівської сільської ради, села Василівка Василівської сільської ради в Братолюбівську сільську об'єднану територіальну громаду Долинського району Кіровоградської області з центром у селі Братолюбівка. (а.с. 79)
Постановою Центральної виборчої комісії від 11.10.2019 року №1920 "Про перші вибори депутатів сільських, селищних, міської рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міського голів 22 грудня 2019 року" призначено перші вибори депутатів сільських, селищних, міської рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міського голів у новоствореній Братолюбівській сільській об'єднаній територіальній громаді Долинського району Кіровоградської області на 22.12.2019 року.
Братолюбівська сільська рада, обрана об'єднаною територіальною громадою, набула повноважень 17.01.2020 року у день першої сесії ради нового скликання та відповідно до рішення №1 від 17.01.2020 року з цього часу стала правонаступником Василівської сільської ради.
Рішенням Братолюбівської сільської ради №10 від 17.01.2020 року "Про покладення обов'язків старости" на підставі пункту 3 розділу IV "Прикінцеві положення" Закону України "Про добровільне об'єднання територіальних громад", до обрання старост на перших виборах старост Братолюбівської сільської об'єднаної територіальної громади виконання обов'язків старости у селі Василівка покладено на ОСОБА_1 , який здійснював повноваження Василівського сільського голови до об'єднання. (а.с. 78) Позивач надав на це відповідну згоду. (а.с. 76)
На підставі цих рішень до трудової книжки ОСОБА_1 Братолюбівською сільською радою внесено відповідні записи. (а.с. 15)
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 12.06.2020 року №716-р "Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Кіровоградської області" на території Кіровоградської області затверджено 49 громад, зокрема Гурівську територіальну громаду (з адміністративним центром у селі Гурівка Долинського району), до складу території якої увійшли території Гурівської, Братолюбівської, Боківської, Варварівської, Василівської, Іванівської, Пишненської територіальних громад Долинського району Кіровоградської області.
Підпунктом 11 пункту 1 постанови Верховної Ради України №807-IX від 17.07.2020 року "Про утворення та ліквідацію районів" постановлено утворити у Кіровоградській області, зокрема, Кропивницький район (з адміністративним центром у місті Кропивницькому) у складі територій Аджамської сільської, Бобринецької міської, Великосеверинівської сільської, Гурівської сільської, Дмитрівської сільської, Долинської міської, Знам'янської міської, Катеринівської сільської, Кетрисанівської сільської, Компаніївської селищної, Кропивницької міської, Новгородківської селищної, Олександрівської селищної, Соколівської сільської, Суботцівської сільської, Первозванівської сільської, Устинівської селищної територіальних громад, затверджених Кабінетом Міністрів України, а підпунктом 11 пункту 3 цієї постанови постановлено ліквідувати у Кіровоградській області зокрема Долинський район.
Постановою Центральної виборчої комісії від 08.08.2020 року №160 "Про перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2020 року" призначено перші місцеві вибори у новоствореній Гурівській сільській територіальній громаді Кропивницького району Кіровоградської області на 25.10.2020 року.
На цих виборах ОСОБА_1 був обраний депутатом Гурівської сільської ради.
19.11.2020 року відбулася перша сесія Гурівської сільської ради, на якій прийнято рішення №1 від 19.11.2020 року "Про початок повноважень депутатів Гурівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області". (а.с. 80)
На підставі цього рішення до трудової книжки ОСОБА_1 внесено запис про припинення виконання ним обов'язків старости відповідно до підпункту 4 пункту 2 розділу ІІ "Прикінцеві положення" Закону України "Щодо визначення територій та адміністративних центрів територіальних громад". (а.с. 16)
У грудні 2020 року позивач звернувся до Гурівського сільського голови із заявами від 02.12.2020 року, у яких просив виплатити йому вихідну допомогу у розмірі не менше ніж шестимісячний заробіток та виплачувати йому протягом шести місяців з місцевого бюджету середню заробітну плату, яку він отримував на виборній посаді у раді. (а.с. 17, 18)
Гурівська сільська рада прийняла рішення №42 від 24.12.2020 року "Про відмову у наданні вихідної допомоги у розмірі не менше як шестимісячний середній заробіток гр. ОСОБА_1 ", яким з метою недопущення нецільового використання кошів відмовила у виплаті шестимісячного середнього заробітку ОСОБА_1 , який виконував обов'язки старости у селі Василівка Долинського району Кіровоградської області. (а.с. 20)
Не погоджуючись з цим рішенням, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Вирішуючи спір між сторонами та відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції вихдив з того, що до позивача не може бути застосовано гарантії ст. 44 КЗпП України щодо виплати вихідної допомоги при звільненні.
Суд апеляційної інстанції вирішуючи спір між сторонами виходить з наступного.
Згідно з частиною 1 статті 7 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" правовий статус посадових осіб місцевого самоврядування визначається Конституцією України, законами України "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про статус депутатів місцевих рад", "Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів", цим та іншими законами України.
Відповідно до частини 1 статті 10 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" (в редакції Закону України від 09.02.2017 року №1848-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо статусу старости села, селища") прийняття на службу в органи місцевого самоврядування на посаду сільського, селищного, міського голови, старости здійснюється в порядку, встановленому Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні".
Згідно з частиною 1 статті 20 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" крім загальних підстав, передбачених Кодексом законів про працю України, служба в органах місцевого самоврядування припиняється на підставі і в порядку, визначених Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні", цим та іншими законами України, а також у разі: порушення посадовою особою місцевого самоврядування Присяги, передбаченої статтею 11 цього Закону; порушення умов реалізації права на службу в органах місцевого самоврядування (стаття 5 цього Закону); виявлення або виникнення обставин, що перешкоджають перебуванню на службі, чи недотримання вимог, пов'язаних із проходженням служби в органах місцевого самоврядування (стаття 12 цього Закону); досягнення посадовою особою місцевого самоврядування граничного віку перебування на службі в органах місцевого самоврядування (стаття 18 цього Закону).
Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначає Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні".
Відповідно до частини 1 статті 5 цього Закону система місцевого самоврядування включає: територіальну громаду; сільську, селищну, міську раду; сільського, селищного, міського голову; виконавчі органи сільської, селищної, міської ради; старосту; районні та обласні ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст; органи самоорганізації населення.
Статтею 12 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", якою регламентований статус сільського, селищного, міського голови, передбачено таке:
1. Сільський, селищний, міський голова є головною посадовою особою територіальної громади відповідно села (добровільного об'єднання в одну територіальну громаду жителів кількох сіл), селища, міста.
2. Сільський, селищний, міський голова обирається відповідною територіальною громадою на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування в порядку, визначеному законом, і здійснює свої повноваження на постійній основі. Строк повноважень сільського, селищного, міського голови, обраного на чергових місцевих виборах, визначається Конституцією України.
3. Сільський, селищний, міський голова очолює виконавчий комітет відповідної сільської, селищної, міської ради, головує на її засіданнях.
4. Сільський, селищний, міський голова не може бути депутатом будь-якої ради, суміщати свою службову діяльність з іншою посадою, в тому числі на громадських засадах, займатися іншою оплачуваною (крім викладацької, наукової і творчої діяльності, медичної практики, інструкторської та суддівської практики із спорту) або підприємницькою діяльністю.
5. На сільських, селищних, міських голів поширюються повноваження та гарантії депутатів рад, передбачені законом про статус депутатів рад, якщо інше не встановлено законом.
Згідно з частиною 1 статті 42 Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні" повноваження новообраного сільського, селищного, міського голови починаються з моменту складення ним присяги відповідно до Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" на пленарному засіданні відповідної сільської, селищної, міської ради, на якому відповідною територіальною виборчою комісією були оголошені рішення щодо його обрання та реєстрації. Повноваження сільського, селищного, міського голови закінчуються в день відкриття першої сесії відповідної сільської, селищної, міської ради, обраної на наступних чергових місцевих виборах, або, якщо рада не обрана, з моменту вступу на цю посаду іншої особи, обраної на наступних місцевих виборах, крім випадків дострокового припинення його повноважень відповідно до частин першої та другої статті 79 цього Закону.
Відносини, що виникають у процесі добровільного об'єднання територіальних громад сіл, селищ, міст, а також добровільного приєднання до об'єднаних територіальних громад регулює Закон України "Про добровільне об'єднання територіальних громад".
Згідно зі статтею 3 цього Закону суб'єктами добровільного об'єднання територіальних громад є суміжні територіальні громади сіл, селищ, міст.
Об'єднана територіальна громада, адміністративним центром якої визначено місто, є міською територіальною громадою, центром якої визначено селище, - селищною, центром якої визначено село, - сільською.
Прядок утворення об'єднаної територіальної громади та реорганізації органів місцевого самоврядування унормований статтею 8 Закону України "Про добровільне об'єднання територіальних громад".
Відповідно до частини 1 цієї статті об'єднана територіальна громада вважається утвореною за цим Законом з дня набрання чинності рішеннями всіх рад, що прийняли рішення про добровільне об'єднання територіальних громад, або з моменту набрання чинності рішенням про підтримку добровільного об'єднання територіальних громад на місцевому референдумі та за умови відповідності таких рішень висновку, передбаченому частиною четвертою статті 7 цього Закону.
Частиною 2 статті 8 Закону України "Про добровільне об'єднання територіальних громад" передбачено, що повноваження сільських, селищних, міських рад, сільських, селищних, міських голів, обраних територіальними громадами, що об'єдналися, завершуються в день набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною об'єднаною територіальною громадою.
Згідно з частинами 3, 4 статті 8 Закону України "Про добровільне об'єднання територіальних громад" об'єднана територіальна громада є правонаступником всього майна, прав та обов'язків територіальних громад, що об'єдналися, з дня набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною такою об'єднаною територіальною громадою.
Юридична особа - сільська, селищна, міська рада, розміщена в адміністративному центрі об'єднаної територіальної громади, є правонаступником прав та обов'язків всіх юридичних осіб - сільських, селищних, міських рад, обраних територіальними громадами, що об'єдналися, з дня набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною об'єднаною територіальною громадою.
Відповідно до пункту 3 розділу IV "Прикінцеві положення" Закону України "Про добровільне об'єднання територіальних громад" у селах, селищах, в яких знаходилися органи місцевого самоврядування територіальних громад, що об'єдналися, обов'язки старости до обрання на перших виборах старости виконує особа, яка здійснювала повноваження сільського, селищного голови відповідної територіальної громади до об'єднання.
Статтею 14-1 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" було регламентовано статус старости та цією нормою (у редакції Закону України в "Про внесення змін до деяких законів України щодо статусу старости села, селища" від 09.02.2017 року №1848-VIII) було передбачено таке:
1. Староста є виборною посадовою особою місцевого самоврядування.
2. Староста обирається жителями села, селища (сіл, селищ), розташованого на території відповідного старостинського округу, на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування в порядку, визначеному законом, і здійснює свої повноваження на постійній основі.
3. Повноваження старости починаються з моменту складення ним присяги відповідно до Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" на пленарному засіданні відповідної сільської, селищної, міської ради, на якому відповідною територіальною виборчою комісією були оголошені рішення щодо його обрання та реєстрації.
4. Строк повноважень старости, обраного на чергових виборах, становить п'ять років, крім випадків дострокового припинення його повноважень з підстав і в порядку, визначених цим Законом.
5. Староста є членом виконавчого комітету сільської, селищної, міської ради за посадою.
6. Староста не може мати інший представницький мандат, суміщати свою службову діяльність з іншою посадою, у тому числі на громадських засадах, займатися іншою оплачуваною (крім викладацької, наукової і творчої діяльності, медичної практики, інструкторської та суддівської практики із спорту) або підприємницькою діяльністю.
7. Порядок організації роботи старости визначається цим та іншими законами, а також Положенням про старосту, затвердженим сільською, селищною, міською радою.
Відповідно до частини 4 статті 54-1 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (у редакції Закону України від 09.02.2017 року №1848-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо статусу старости села, селища") на старост поширюються гарантії діяльності депутатів місцевих рад, передбачені Законом України "Про статус депутатів місцевих рад", якщо інше не встановлено законом.
Водночас пунктом 2 розділу II "Прикінцеві положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо визначення територій та адміністративних центрів територіальних громад" від 16.04.2020 року №562-IX (в редакції Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення виборчого законодавства" від 16.07.2020 року №805-IX) установлено, що:
1) визначення адміністративних центрів територіальних громад та затвердження територій територіальних громад здійснюються на основі затверджених Кабінетом Міністрів України перспективних планів формування територій громад Автономної Республіки Крим, областей;
2) у 2020 році перші місцеві вибори депутатів сільських, селищних, міських рад і відповідних сільських, селищних, міських голів територіальних громад, території яких затверджені Кабінетом Міністрів України на підставі цього Закону, проводяться одночасно з черговими місцевими виборами 2020 року;
3) вибори депутатів сільських, селищних, міських рад, сільських, селищних, міських голів, старост сіл, селищ територіальних громад, які увійшли до складу територіальних громад, території яких затверджено Кабінетом Міністрів України на підставі цього Закону, не проводяться,
4) повноваження сільських, селищних, міських рад, сільських, селищних, міських голів, старост сіл, селищ територіальних громад, які увійшли до складу територіальних громад, території яких затверджено Кабінетом Міністрів України на підставі цього Закону, припиняються в день набуття повноважень сільських, селищних, міських рад, обраних на перших місцевих виборах у 2020 році відповідно до підпункту 2 цього пункту.
Також Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення виборчого законодавства" від 16.07.2020 року №805-IX внесено зміни до Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", зокрема статтю 14-1 виключено, а статтю 54-1 цього Закону викладено в новій редакції.
Так, частинами 1, 2 статті 54-1 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (у редакції Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення виборчого законодавства" від 16.07.2020 року №805-IX) передбачено, що староста затверджується сільською, селищною, міською радою на строк її повноважень за пропозицією відповідного сільського, селищного, міського голови. Староста є членом виконавчого комітету сільської, селищної, міської ради за посадою і працює в ньому на постійній основі.
У зв'язку з прийняттям Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення виборчого законодавства" від 16.07.2020 року №805-IX, який набрав чинності 23.07.2020 року, законодавство не містить положень про поширення на старост гарантій діяльності депутатів місцевих рад, передбачених Законом України "Про статус депутатів місцевих рад".
Позивач стверджує, що на нього поширюються гарантії, передбачені статтею 118 КЗпП України та частиною 2 статті 33 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад", а у зв'язку з неможливістю надання йому попередньої роботи (посади) в ПСП "Лідер-Агро" після його звільнення 19.11.2020 року, що підтверджується довідкою про відмову у працевлаштуванні №22 від 27.11.2020 року (а.с. 19), він має право на одержання протягом 6 місяців середньої заробітної плати, яку він одержував на виборній посаді у раді, за рахунок місцевого бюджету.
Так, згідно з ч. 1 ст. 33 ЗУ «Про статус депутатів місцевих рад", у разі обрання депутата місцевої ради на виборну посаду у раді, на якій він працює на постійній основі, трудовий договір з ним за попереднім місцем роботи припиняється відповідно до законодавства. Обраний на виборну посаду у відповідній раді, на якій він працює на постійній основі, депутат місцевої ради, який перебуває на службі у військових формуваннях чи правоохоронних органах держави, прикомандировується до місцевої ради із залишенням на цій службі.
З працівником, якого прийнято на роботу (посаду), що її виконував (займав) депутат місцевої ради, укладається строковий трудовий договір; цей договір розривається у разі повернення депутата місцевої ради на роботу, але не пізніш як через три місяці після припинення повноважень депутата місцевої ради.
Відповідно до частини 2 статті 33 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" депутату місцевої ради, який працював у раді на постійній основі, після закінчення таких повноважень надається попередня робота (посада), а за її відсутності - інша рівноцінна робота (посада) на тому самому або, за згодою депутата, на іншому підприємстві, в установі, організації.
У разі неможливості надання відповідної роботи (посади) на період працевлаштування за колишнім депутатом місцевої ради зберігається, але не більше шести місяців, середня заробітна плата, яку він одержував на виборній посаді у раді, що виплачується з відповідного місцевого бюджету. У разі, якщо колишній депутат місцевої ради має право на пенсійне забезпечення або йому призначена пенсія за віком, по інвалідності, у зв'язку із втратою годувальника, за вислугу років відповідно до закону, за ним не зберігається середня заробітна плата, яку він одержував на виборній посаді в раді.
Час, коли колишній депутат тимчасово не працював у зв'язку з неможливістю надання йому попередньої або рівноцінної роботи (посади) безпосередньо після закінчення строку його повноважень, зараховується, але не більше шести місяців, до страхового стажу і стажу роботи (служби) за спеціальністю, за якою депутат працював до обрання у місцеву раду, де він виконував свої обов'язки на постійній основі.
Гарантії для працівників, обраних на виборні посади, встановлені статтею 118 КЗпП України, згідно з якою працівникам, звільненим від роботи внаслідок обрання їх на виборні посади в державних органах, а також у партійних, профспілкових, комсомольських, кооперативних та інших громадських організаціях, надається після закінчення їх повноважень за виборною посадою попередня робота (посада), а при її відсутності - інша рівноцінна робота (посада) на тому самому або, за згодою працівника, на іншому підприємстві, в установі, організації.
Суд апеляційної інстанції зазначає, що з огляду на те, що станом на час припинення позивачем повноважень старости, на нього не розповсюджувались гарантії, визначені ЗУ "Про статус депутатів місцевих рад", відтак ОСОБА_1 не має права на отримання середньої заробітної плати, яку він одержував на виборній посаді у раді, що виплачується з відповідного місцевого бюджету.
Таким чином, оскільки Гурівська сільська рада на момент виникнення спірних правовідносин не мала обов'язку виплачувати позивачу як колишньому в.о. старости середню заробітну плату, яку він отримував на момент звільнення, починаючи з 20.11.2020 року і протягом шести місяців, тому суд першої інстанції дійшов правильного висновку про відсутність підстав для задоволення позову про зобов'язання Гурівської сільської ради виплатити позивачу такі кошти слід відмовити.
Стосовно доводів позивача про застосування до спірних відносин приписів ст. 33 ЗУ "Про статус депутатів місцевих рад", ст. 118 КЗпП України, в порядку аналогії Закону, суд апеляційної зазначає, що аналогія Закону покликана заповнити прогалини у праві, шляхом застосування норми закону за аналогією, в разі, коли спірні відносини не врегульовані. В даному ж випадку, спірні відносини врегульовані відповідними нормами права, та такі норми не передбачають можливості виплати позивачеві середнього заробітку, який він отримував на виборній посаді, за шість місяців до припинення повноважень, відтак застосування до спірних відносин норм іншого нормативно-правового акту є неможливим.
Вирішуючи спір в частині вимог про скасування рішення Гурівської сільської ради №42 від 24.12.2020 року "Про відмову у наданні вихідної допомоги у розмірі не менше як шестимісячний середній заробіток гр. ОСОБА_1 ", суд першої інстанції правильно звернув увагу на те, що вказане рішення прийняте за наслідками розгляду заяви позивача від 02.12.2020 року, у якій він, посилаючись на статтю 22, пункт 5 частини 1 статті 41, статтю 44 КЗпП України просив виплатити йому вихідну допомогу у розмірі не менше ніж шестимісячний середній заробіток.
Відповідно до статті 44 КЗпП України при припиненні трудового договору з підстав, зазначених у пункті 6 статті 36 та пунктах 1, 2 і 6 статті 40 цього Кодексу, працівникові виплачується вихідна допомога у розмірі не менше середнього місячного заробітку; у разі призову або вступу на військову службу, направлення на альтернативну (невійськову) службу (пункт 3 статті 36) - у розмірі двох мінімальних заробітних плат; внаслідок порушення власником або уповноваженим ним органом законодавства про працю, колективного чи трудового договору (статті 38 і 39) - у розмірі, передбаченому колективним договором, але не менше тримісячного середнього заробітку; у разі припинення трудового договору з підстав, зазначених у пункті 5 частини першої статті 41, - у розмірі не менше ніж шестимісячний середній заробіток.
Згідно з пунктом 5 частини 1 статті 41 КЗпП України крім підстав, передбачених статтею 40 цього Кодексу, трудовий договір з ініціативи власника або уповноваженого ним органу може бути розірваний також у випадках припинення повноважень посадових осіб.
Верховний Суд у постанові від 23.09.2020 року у справі № 802/2081/18-а вказав, що норму щодо підстави для розірвання трудового договору - припинення повноважень посадових осіб (пункт 5 частини першої статті 41 КЗпП) запроваджено Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту прав інвесторів" від 13.05.2014 року №1255-VII з 1 червня 2014 року з метою покращення умов для здійснення інвестиційної діяльності. У розумінні вказаної норми звільнення у відповідності до пункт 5 частини першої статті 41 КЗпП застосовується до посадових осіб господарських товариств, які є спеціальними суб'єктами, щодо яких може бути застосована вказана норма.
За змістом статті 20 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" служба в органах місцевого самоврядування припиняється з загальних підстав, передбачених Кодексом законів про працю України, та зі спеціальних підстав, визначених зокрема Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні", частиною 1 статті 20 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" та іншими законами України.
Судом установлено, що служба позивача в органах місцевого самоврядування припинена 19.11.2020 року на підставі підпункту 4 пункту 2 розділу ІІ "Прикінцеві положення" Закону України "Щодо визначення територій та адміністративних центрів територіальних громад".
Обставини звільнення позивача не є такими, що виникли з ініціативи власника або уповноваженого ним органу, а тому до них не може бути застосований пункт 5 частини 1 статті 41 КЗпП України.
Таким чином, оскільки позивач не є суб'єктом, щодо якого може бути застосована норма пункту 5 частини 1 статті 41 КЗпП України, відтак на нього не поширюються гарантії, передбачені статтею 44 КЗпП України щодо виплати вихідної допомоги при звільненні.
Вищевикладене, свідчить про відсутність підстав для скасування рішення Гурівської сільської ради Долинського району Кіровоградської області №42 від 24.12.2020 року.
З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів приходить до висновку, що рішення суду першої інстанції є правомірним та обгрунтованим, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, а тому підстави для зміни або скасуваггя рішення суду - відсутні.
Керуючись ст.ст. 243, 308, 310, 315, 316, 321, 325 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 19 липня 2021 року в адмінітративаній справі №340/82/21 - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту прийняття та оскарженню в касаційному порядку не підлягає.
Постанова в повному обсязі складена 26.10.2021 року.
Головуючий - суддя О.О. Круговий
суддя Т.С. Прокопчук
суддя А.В. Шлай