Постанова від 26.10.2021 по справі 200/916/21-а

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 жовтня 2021 року справа №200/916/21-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Сіваченка І.В., суддів: Блохіна А.А., Гаврищук Т.Г., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 08 червня 2021 року (повне судове рішення складено 10 червня 2021 року у м. Слов'янську) у справі № 200/916/21-а (суддя в І інстанції Шинкарьова І.В.) за позовом ОСОБА_1 до Голови Покровської сільської ради Мангушського району Донецької області Супруна Леоніда Тимофійовича, Маріупольської міської ради, Голови ліквідаційної крмісії Супруна Леоніда Тимофійовича, про визнання неправомірним та скасування розпорядження, скасування запису в трудовій книжці, поновлення на роботі, стягнення середнього заробітку, відшкодування моральної шкоди,

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Голови Покровської сільської ради Мангушського району Донецької області Супруна Леоніда Тимофійовича (далі - відповідач-1), Голови ліквідаційної комісії Супруна Леоніда Тимофійовича (далі - відповідач-2), Маріупольської міської ради (далі - відповідач-3), у якому просила:

- визнати неправомірним і скасувати розпорядження сільського голови Покровської сільської ради від 12 листопада 2020 року про складання позивачем повноважень секретаря сільради;

- скасувати запис у трудовій книжці про складання нею повноважень секретаря сільради у зв'язку із закінченням строку повноважень з 12 листопада 2020 року;

- поновити на роботі на посаді секретаря Покровської сільської ради Мангушського району Донецької області з 12 листопада 2020 року.

- стягнути з бюджету Маріупольської міської ради середній заробіток за весь час вимушеного прогулу починаючи з 12 листопада 2020 р. і по день ухвалення судового рішення у справі.

- відшкодувати моральну шкоду в сумі 50 000 грн., стягнувши її з бюджету Маріупольської міської ради;

- зобов'язати голову Покровської сільської ради, він же голова ліквідаційної комісії постановити розпорядження про виплату позивачу середнього заробітку за весь час, поки позивач не працевлаштуюся, але не більш як за шість місяців.

В обґрунтування позову зазначено, що розпорядженням Голови ради № 34ОС від 12.11.2020 позивача звільнили на підставі протоколу № 1 першого пленарного засідання Маріупольської міської ради VIII скликання від 12.11.2020 року згідно з п.2 розділу 2 Прикінцеві положення Закону України «Внесення змін до деяких законів України щодо визначення територій та адміністративних центрів територіальних громад» від 16.04.2020 № 562-IХ із змінами та ст.ст. 42, 50 Закону України від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі - Закон № 280/97-ВР), у зв'язку з початком процедури реорганізації Покровської сільської ради шляхом приєднання до юридичної особи Маріупольської міської ради Донецької області, яка стала правонаступником прав та обов'язків сільської ради - згідно рішення Маріупольської міської ради від 23.12.2020 № 8/2-28.

Разом з тим позивач зазначила, що в жодному із зазначених документів не зазначено, що секретар Покровської сільської ради має бути звільнена саме 12.11.2020 чи 24 грудня 2020 року. Вказала, що відповідно до п.5 ст.50 Закону № 280/97-ВР, на який посилається Голова ради, повноваження секретаря сільської ради можуть бути достроково припинені за рішенням відповідної ради. Рішення сесії сільської ради про припинення її повноважень відсутнє. Позивач вказала, що перебувала в трудових відносинах з органом місцевого самоврядування та звільнена в зв'язку з реорганізацією юридичної особи Покровської сільської ради, а тому правовідносини, які виниклі підпадають під регулювання трудового законодавства, а саме Кодексу законів про працю України. У зв'язку з чим позивач звернулась до суду.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 08 червня 2020 року у задоволенні позовних вимог відмовлено.

Не погодившись з таким судовим рішенням, позивач подала апеляційну скаргу, в якій просив скасувати рішення місцевого суду, прийняти нове, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.

На обґрунтування апеляційної скарги фактично зазначені доводи, аналогічні висловленим у позовній заяві.

Всі особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не прибули, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому відповідно до п.2 ч.1 ст.311 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги.

Суд апеляційної інстанції, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне вимоги, викладені в апеляційній скарзі, залишити без задоволення, з наступних підстав.

Судами першої та апеляційної інстанції встановлено таке.

Відповідно до рішення Покровської сільської ради від 30 листопада 2016 року № 7/18-238 «Про обрання секретаря сільської ради» вирішено обрати Покровської сільської ради 7-го скликання депутата одномандатного виборчого округу № 4 ОСОБА_1 , та вирішено ОСОБА_1 здійснювати повноваження, відповідно до Закону № 280/97-ВР та повноваження про вчинення нотаріальних дій (в межах компетенції) по Покровській сільській раді. Також позивачу цим рішенням присвоєно 11 ранг 5 категорії, як посаді особі місцевого самоврядування. За підписом Покровського сільського голови ОСОБА_2 .

Розпорядженням сільського голови Покровської сільської ради Мангушського району від 12 листопада 2020 року № 34ОС «Про складання повноважень секретаря сільської ради та виплату компенсацій за невикористану відпуску» складено повноваження секретаря сільської ради ОСОБА_1 у зв'язку із закінченням їх строку 12 листопада 2020 року та виплачено позивачу компенсацію за 18 календарних днів невикористаної щорічної відпустки та за 50 календарних днів невикористаної додаткової соціальної відпустки за період роботи з 30 листопада 2016 по 12 листопада 2020 року.

Розпорядженням сільського голови Покровської сільської ради Мангушського району від 12 листопада 2020 року № 33-ОС «Про преміювання працівників покровською сільської ради» зокрема позивачу видано премію за особисті вклад в загальні результати роботи в листопаді 2020 року у розмірі 100 % від посадового окладу.

Згідно з Акту від 24 грудня 2020 року вбачається, що комісія, яка складалась з ОСОБА_3 та ОСОБА_4 встановила, що надалі цитата: «24 грудня 2020 року робітник сільради ОСОБА_5 вручила позивачу розпорядження сільського голови Покровської сільської ради Мангушського району від 12 листопада 2020 року № 34ОС «Про складання повноважень секретаря сільської ради та виплату компенсацій за невикористану відпуску». Розпорядження було сформовано 24 грудня 2020 року робітник сільради ОСОБА_5 та у той же день було підписано сільським головою ОСОБА_2 . Всі ці дії було вчинено в порушення Закону № 280/97-ВР та заднім числом.»

З даним актом ознайомлено позивача.

Рішенням Іллічівської сільської ради від 12 листопада 2015 року № 7/1-1 «Про підсумки виборів сільського голови та депутатів Іллічівської сільської ради» заслухавши інформацію голови Іллічівської сільської територіальної виборчої комісії ОСОБА_6 про підсумки виборів Іллічівського сільського голови, які відбулись 25 жовтня 2015 року, розглянувши Постанову Іллічівської територіальної виборчої комісії № 00266 від 28.10.2015 № 31 «Про результати виборів депутатів Іллічівської сільської ради Першотравневого району Донецької області в одномандатних виборчих округах», Постанову Іллічівської територіальної виборчої комісії № 00266 від 28.10.2015 № 34 «Про реєстрацію обраного Іллічівського сільського голови», керуючись ст. 42, 49 Закону № 280/97-ВР Іллічівська сільська рада вирішила:

1. Інформацію голови Іллічівської сільської територіальної виборчої комісії ОСОБА_6 прийняти до відома.

2. Визнати повноваження депутатів Іллічівської сільської ради у складі 14-ти депутатів (згідно Постанови Іллічівської територіальної виборчої комісії № 00266 від 28.10.2015 № 31).

3. Визнати повноваження сільського, голови ОСОБА_2 , (згідно Постанови Іллічівської територіальної виборчої комісії № 00266 від 28.10.2015 № 34). Присвоїти 8 ранг 4 категорії посадових осіб місцевого самоврядування.

Постановою від 11 листопада 2015 року № 33 Іллічівської сільської територіальної комісії № 00266 Першотравневого району «Про реєстрацію обраних депутатів Іллічівської сільської ради в одномандатних виборчих округах», керуючись статтею 89 Закону України «Про місцеві вибори» 25 жовтня 2015 року Іллічівська сільська територіальна виборча комісія постановила зареєструвати осіб, обраних депутатами Іллічівської сільської ради в одномандатних виборчих округах, які балотувалися в порядку самовисисання, а саме, зокрема №4 ОСОБА_1 .

Рішенням №7/5-27 від 18.12.2015 Іллічівську сільську раду було перейменовано на Покровську сільську раду. Відповідно до положень Закону України від 09 квітня 2015 року № 317-ХІІІ «Про засудження комуністичного та націонал - соціалістичного тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки».

В ході реформи децентралізації, Кабінет Міністрів України розпорядженням від 12 червня 2020 року № 710-р затвердив території територіальних громад та визначив їхні адміністративні центри, відповідно до цього рішення територія Покровської сільської ради увійшла до складу Маріупольської міської територіальної громади Маріупольського району Донецької області з адміністративним центром у м, Маріуполь. Центральною виборчою комісією були призначені перші місцеві вибори депутатів та голів рад територіальних громад, території яких затвердив КМУ.

25 жовтня 2020 року відбулися перші вибори до Маріупольської міської ради Маріупольської територіальної громади, та 12 листопада 2020 року на першій сесії новообраної ради депутати Маріупольської міської ради VIII скликання набули повноважень.

Розпорядженням сільського голови Покровської сільської ради Мангушський район від 12.11.2020 № 35ОС «Про складання повноважень сільського голови та виплату компенсацій за невикористану відпустку» відповідно до протоколу №1 першого пленарного засідань Маріупольської міської ради VIII скликання від 12.11.2020, згідно з п. розділу II «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін д деяких законів України щодо визначення територій та адміністративних центрів територіальних громад» від 16.04.2020 № 562-ІХ (із змінами) та ст.ст. 42, 50 Закону № 280/97-ВР розпорядився скласти свої повноваження, у зв'язку із закінченням їх строку 12 листопада 2020.

Рішенням Маріупольської міської ради від 23 грудня 2020 року № 8/2-28 «Про початок реорганізації Бердянської, Виноградненської, Покровської сільських рад, Старо-Кримської селищної ради та виконавчого комітету Старо-Кримської селищної ради Донецької області» розпочато процедуру реорганізації юридичних осіб, зокрема Покровської сільської ради шляхом приєднання до юридичної особи Маріупольської міської ради, також визначено правонаступником всіх прав та обов'язків Маріупольську міську раду. Відповідно до додатку до рішення від 23 грудня 2020 року № 8/2-28 визначено склад комісії з реорганізації Покровської сільської ради до якої входить, зокрема ОСОБА_2 , як головний бухгалтер Покровської сільської ради.

Також до матеріалів справи додано акт Мангушського районного центру зайнятості № 6 від 12 січня 2021 року «Розслідування страхових випадків та обґрунтування виплат матеріального забезпечення» з якого вбачається, що перевірка проводилась з відомаголова комісії з реорганізації (управління справами) ОСОБА_2 та в присутності головного бухгалтера ОСОБА_7 . При перевірці були використані наступні документи: рішення про обрання № 7-18-238 від 30 листопада 2016 року та розпорядження про складання повноважень № 34ОС від 12.11.2020. За висновками якого вбачається, що позивач дійсно працював у Покровській сільській раді з 30 листопада 2016 року по 12 листопада 2020 року та була звільнена у зв'язку із закінченням строку повноважень ради ст. 50 Закону № 280/97-ВР.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, колегія суддів виходить з такого.

Частиною 1 статті 10 Закону № 280/97-ВР визначено, що сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Згідно з статтею 25 Закону № 280/97-ВР сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Відповідно до пунктів 3,5 частини 1 статті 26 Закону № 280/97-ВР виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: утворення виконавчого комітету ради, визначення його чисельності, затвердження персонального складу; внесення змін до складу виконавчого комітету та його розпуск; затвердження за пропозицією сільського, селищного, міського голови структури виконавчих органів ради, загальної чисельності апарату ради та її виконавчих органів відповідно до типових штатів, затверджених Кабінетом Міністрів України, витрат на їх утримання.

Частиною 1 статті 45 Закону № 280/97-ВР встановлено, що сільська, селищна, міська, районна в місті (у разі її створення), районна, обласна рада складається з депутатів, які обираються жителями відповідного села, селища, міста, району в місті, району, області на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування.

За змістом статті 51 Закону № 280/97-ВР виконавчим органом сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради є виконавчий комітет ради, який утворюється відповідною радою на строк її повноважень. Після закінчення повноважень ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті ради її виконавчий комітет здійснює свої повноваження до формування нового складу виконавчого комітету.

Кількісний склад виконавчого комітету визначається відповідною радою. Персональний склад виконавчого комітету сільської, селищної, міської ради затверджується радою за пропозицією сільського, селищного, міського голови, районної у місті ради - за пропозицією голови відповідної ради.

Виконавчий комітет ради утворюється у складі відповідно сільського, селищного, міського голови, районної у місті ради - голови відповідної ради, заступника (заступників) сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті ради, керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету, а також керівників відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради, інших осіб.

До складу виконавчого комітету сільської, селищної, міської ради входять також за посадою секретар відповідної ради, староста (старости).

Очолює виконавчий комітет сільської, селищної, міської ради відповідно сільський, селищний, міський голова, районної у місті ради - голова відповідної ради.

Виконавчий комітет ради є підзвітним і підконтрольним раді, що його утворила, а з питань здійснення ним повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольним відповідним органам виконавчої влади.

Пунктом 3 частини 1 статті 26 Закону № 280/97-ВР передбачено, що утворення виконавчого комітету ради, визначення його чисельності, затвердження персонального складу, внесення змін до складу виконавчого комітету та його розпуск є виключною компетенцією сільських, селищних, міських рад.

За змістом частини 8 статті 45 Закону № 280/97-ВР повноваження місцевої ради, обраної на позачергових, повторних або перших виборах, закінчуються в день відкриття першої сесії відповідної ради, обраної на наступних (чергових або позачергових) виборах.

Водночас, відповідно до статті 1 Закону України від 07.06.2001 № 2493-ІІІ «Про службу в органах місцевого самоврядування» (далі- Закон № 2493-ІІІ) служба в органах місцевого самоврядування - це професійна, на постійній основі діяльність громадян України, які займають посади в органах місцевого самоврядування, що спрямована на реалізацію територіальною громадою свого права на місцеве самоврядування та окремих повноважень органів виконавчої влади, наданих законом.

Відповідно до частини 1 статті 2 Закону № 2493-III посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.

Згідно з статтею 3 Закону № 2493-III посадами в органах місцевого самоврядування є: виборні посади, на які особи обираються на місцевих виборах; виборні посади, на які особи обираються або затверджуються відповідною радою; посади, на які особи призначаються сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласної ради на конкурсній основі чи за іншою процедурою, передбаченою законодавством України.

За приписами частини 1 статті 10 Закону № 2493-III прийняття на службу в органи місцевого самоврядування здійснюється на посаду голови та заступників голови районної, районної у місті, обласної ради, заступника міського голови - секретаря Київської міської ради, секретаря сільської, селищної, міської ради, голови постійної комісії з питань бюджету обласної, Київської та Севастопольської міських рад шляхом обрання відповідною радою.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що пропозицію про персональний склад виконавчого комітету міської ради на розгляд ради вносить міський голова, водночас міська рада, яка здійснює функції і повноваження місцевого самоврядування від імені та в інтересах відповідної територіальної громади, має виключні повноваження утворювати та розпускати виконавчий орган, затверджувати та змінювати його персональний склад, а також припиняти повноваження окремих посадових осіб місцевого самоврядування.

Посада секретаря сільської ради є виборною посадою виконавчого комітету міської ради, на яку особа призначається шляхом обрання міською радою. Оскільки призначення на вказану посаду (затвердження) є передусім результатом волевиявлення депутатів міської ради, то і звільнення з цієї посади відбувається за волевиявленням таких депутатів.

В ході реформи децентралізації, Кабінет Міністрів України розпорядженням від 12 червня 2020 р. № 710-р затвердив території територіальних громад та визначив їхні адміністративні центри, відповідно до цього рішення територія Покровської сільської ради увійшла до складу Маріупольської міської територіальної громади Маріупольського району Донецької області з адміністративним центром у м, Маріуполь. Центральною виборчою комісією були призначені перші місцеві вибори депутатів та голів рад територіальних громад, території яких затвердив КМУ. 25 жовтня 2020 року відбулися перші вибори до Маріупольської міської ради Маріупольської територіальної громади, та 12 листопада 2020 року на першій сесії новообраної ради депутати Маріупольської міської ради VIII скликання набули повноважень.

На підставі пп.4 п.2 розділу II «Прикінцеві положення» Закону України від 16.04.2020 № 562-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо визначення територій та адміністративних центрів територіальних громад» (далі - Закон № 562-IX) повноваження сільських, селищних, міських рад, сільських, селищних, міських голів, старост сіл, селищ територіальних громад, які увійшли до складу територіальних громад, території яких затверджено Кабінетом Міністрів України на підставі цього Закону, припиняються в день набуття повноважень сільських, селищних, міських рад, обраних на перших місцевих виборах у 2020 році.

Отже, за цією нормою закону припиняють повноваження сільські, селищні, міські голови; старости сіл, селищ, а також особи, строк повноважень яких закінчується у зв'язку із припиненням повноважень відповідної сільської, селищної, міської ради - секретарі відповідних рад. Підставою для припинення повноважень зазначених осіб є факт набуття повноваженьновообраною сільською, селищною, міською радою.

Довід позивача, що рішення ради щодо припинення її повноважень, як секретаря сільської ради відсутнє, місцевий суд правильно не взяв до уваги.

Так, в спірному розпорядженні міститься посилання на протокол №1 першого пленарного засідання Маріупольської міської ради VІІІ скликання від 12.11.2020, що само по собі є подіє з якою пов'язано дату припинення повноважень позивача та п. 2 розділу II «Прикінцеві положення» Закону № 562-IX, зміст якої не містить вимоги про прийняття радою окремого рішення щодо позивача.

Оскільки перша сесія новообраної ради депутати Маріупольської міської ради VIII скликання відбулась 12 листопада 2020 року, відповідно повноваження позивача як секретаря Покровської сільської ради припинились 12 листопада 2020 року.

Такоє необгрунтованими є доводи позивача, що її було звільнено в зв'язку з реорганізацією юридичної особи, оскільки підстави припинення повноважень позивача пов'язані із припиненням повноважень сільської ради, ця підстава є самостійною та достатньою підставою для звільнення позивача із займаної ним посади.

Крім того, у цьому випадку обставини звільнення позивача з посади не є такими, що виникли з ініціативи власника або уповноваженого ним органу.

З огляду на наведене, колегія суддів погоджується з висновокм місцевого суду, що звільнення позивача у зв'язку із закінченням строку повноважень Покровської сільської ради, на підставі протоколу №1 першого пленарного засідання Маріупольської міської ради VІІІ скликання від 12.11.2020 та п. 2 розділу II «Прикінцеві положення» Закону № 562-IX є правомірним, ґрунтується на вимогах спеціального закону, яким регулюється проходження служби в органах місцевого самоврядування. Тому підстави для поновлення позивача на посаді керуючого секретаря сільської ради відсутні.

На підставі викладеного, позовні вимоги: про визнання неправомірним і скасуваннярозпорядження сільського голови Покровської сільської ради від 12 листопада 2020 року про складання позивачем повноважень секретаря сільради; скасування запису у трудовій книжці про складання нею повноважень секретаря сільради у зв'язку із закінченням строку повноважень з 12 листопада 2020 року; поновлення на роботі на посаді секретаря Покровської сільської ради Мангушського району Донецької області з 12 листопада 2020 року; стягнення з бюджету Маріупольської міської ради середній заробіток за весь час вимушеного прогулу починаючи з 12 листопада 2020 року і по день ухвалення судового рішення у справі, не підлягають задоволенню.

Щодо того, що позивач працювала секретарем виконавчого комітету відповідача, то згідно з відомостями внесеними до трудової книжки позивача, її обрано на посаду секретаря Покровської сільської ради та звільнено, у зв'язку з закінченням строку повноважень.

Доказів того, що позивач працювала на посаді секретаря виконавчого комітету суду не надано.

Щодо доводів позивача, що вона була депутатом сільської ради тому у зв'язку із припиненням повноважень відповідачем порушено її гарантії що передбачені ч.2 ст.33 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад».

Так, відповідно до вимог ч. 2 ст. 33 означеного Закону, депутату місцевої ради, який працював у раді на постійній основі, після закінчення таких повноважень надається попередня робота (посада), а за її відсутності - інша рівноцінна робота (посада) на тому самому або, за згодою депутата, на іншому підприємстві, в установі, організації.

У разі неможливості надання відповідної роботи (посади) на період працевлаштування за колишнім депутатом місцевої ради зберігається, але не більше шести місяців, середня заробітна плата, яку він одержував на виборній посаді у раді, що виплачується з відповідного місцевого бюджету. У разі, якщо колишній депутат місцевої ради має право на пенсійне забезпечення або йому призначена пенсія за віком, по інвалідності, у зв'язку із втратою годувальника, за вислугу років відповідно до закону, за ним не зберігається середня заробітна плата, яку він одержував на виборній посаді в раді.

Наведена норма стосується місця роботи депутата місцевої ради з якої він звільнився у зв'язку обранням на виборну посаду. В трудовій книжці відомості про роботу у відповідача 1 або 2 перед обранням на посаду секретаря ради та звільнення, у зв'язку із призначенням на виборну посаду відсутні.

Відтак, колегія суддів погоджується з висновком місцевого суду, що вимогащодо зобов'язання голови Покровської міської ради (голову ліквідаційної комісії) постановити розпорядження про виплату середнього заробітку за весь час, поки позивач не працевлаштуєтеся, але не більше як за шість місяців, також не підлягає задоволенню.

Оскільки судами не встановлено порушення прав позивача діями відповідачів, позовна вимога про відшкодування позивачу моральної шкоди в сумі 50 000 грн, стягнувши її з бюджету Маріупольської міської ради, також не підлягає задоволенню.

Крім того, слід відзначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.

Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).

Згідно п.41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту.

Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Частиною 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частиною 1 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини 2 статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Зважаючи на наведене, судова колегія дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, оскільки ґрунтуються на невірному трактуванні фактичних обставин та норм матеріального та процесуального права, що регулюють спірні правовідносини.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись статями 291, 308, 310, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329, 331 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 08 червня 2021 року в справі № 200/916/21-а - залишити без змін.

Повне судове рішення - 26 жовтня 2021 року.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому статтею 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Колегія суддів І. В. Сіваченко

А. А. Блохін

Т. Г. Гаврищук