26 жовтня 2021 року справа №320/12982/20
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дудіна С.О., розглянув у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Держпраці у Київській області до Комунального підприємства Таращанської районної ради «Таращатепломережа», за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, Таращанської міської ради, про застосування заходів реагування.
Суть спору: до Київського окружного адміністративного суду звернулось Головне управління Держпраці у Київській області з позовом до Комунального підприємства Таращанської районної ради «Таращатепломережа» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду у вигляді зупинки робіт за адресою: вул. Короленка, 15-а, м. Тараща, Київська обл., 09500, а саме:
- експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (лінійні частини та їх елементи систем газопостачання природним газом «Колві - 1000» (2 шт.), «SuperAS-2910» (1 шт.), г/п середнього тиску - 392 м.п.);
- виконання робіт підвищеної небезпеки (ремонт, технічне обслуговування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; газонебезпечні роботи та роботи у вибухонебезпечних зонах);
- зупинити експлуатацію водогрійних котлів типу ДКВР-2,5-13, зав. 733, реєстр. 1079, типу ДЕ-6.5-14ГМ, зав. № 82175, реєстр. № 1080; типу Е-1.0-0.9Г, зав. № 18342, реєстр. № б/н.
Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач зазначив, що в ході проведення позапланової перевірки Комунального підприємства Таращанської районної ради «Таращатепломережа» було встановлено порушення відповідачем вимог законодавства у сфері охорони праці та промислової безпеки, що є підставою для застосування заходів реагування у сфері господарської діяльності у вигляді зупинення виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатації відповідного обладнання підприємства.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 01.02.2021 відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, Таращанську районну раду.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 10.03.2021 замінено третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Таращанську районну раду, на правонаступника - Таращанську міську раду (ідентифікаційний код 04054955, місцезнаходження: 09500, Київська обл., Таращанський р-н., м. Тараща, вул. Шевченка, буд. 7).
Відповідач правом на надання відзиву не скористався.
Відповідно до частини шостої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Згідно з частиною другою статті 175 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Відповідно до частини п'ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Учасники справи з клопотанням про розгляд справи у судовому засіданні до суду не звертались.
З урахуванням викладеного, розгляд справи судом здійснено у порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами та доказами.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, які є у справі, суд
Комунальне підприємство Таращанської районної ради «Таращатепломережа» (ідентифікаційний код 25296527, місцезнаходження: 09500, Київська обл., Таращанський р-н., м. Тараща, вул. Короленка, буд. 15-А) зареєстровано в якості юридичної особи 27.01.1999, про що свідчить інформація з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
29.09.2017 Головним управлінням Держпраці у Київській області на підставі акта позапланової перевірки від 29.09.2017 № 5.1/021/101 (а.с.13-24) було складено припис № 5.1/021/101, яким Комунальне підприємство Таращанської районної ради «Таращатепломережа» зобов'язано усунути порушення у сфері охорони праці та промислової безпеки (а.с.25-33).
У період з 29.09.2020 по 10.02.2020 головним державним інспектором відділу нагляду в машинобудуванні та енергетиці Роєм Віктором Івановичем, головним державним інспектором відділу нагляду за об'єктами котлонагляду та підйомними спорудами Кучеренком Анатолієм Олексійовичем, головним державним інспектором відділу нагляду в промисловості і на об'єктах підвищеної небезпеки Дідик Андрієм Павловичем було проведено позапланову перевірку Комунального підприємства Таращанської районної ради «Таращатепломережа», що розташоване за адресою: Київська обл., Таращанський р-н., м. Тараща, вул. Короленка, буд. 15-А, в частині виконання ним припису від 29.09.2017 № 5.1/021/101, за результатами проведення якої був складений акт від 02.10.2020 № 5.1/2374/77 (а.с.46-52).
Зі змісту вказаного акта вбачається, що в ході перевірки було виявлено не усунення Комунальним підприємством Таращанської районної ради «Таращатепломережа» порушень, які були вказані у приписі Головного управління Держпраці у Київській області від 29.09.2017 № 5.1/021/101, а саме: пунктів 10, 11, 12, 13, 14, 16, 19 припису:
- п. 3 додатку 3 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки - відсутній дозвіл на експлуатацію машин, механізмів та устатковання підвищеної небезпеки (лінійні частини та їх елементи системи газопостачання природним газом «Колві - 1000», «SuperAS - 2910», г/п середнього тиску - 392 м.п.) від територіального органу Держпраці;
- п. 2, 6 додатку 2 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки - відсутній дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки (ремонт, технічне обслуговування машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки; газонебезпечні роботи та роботи у вибухонебезпечних зонах) від територіального органу Держпраці;
- п. 3.2 глави V Правил безпеки систем газопостачання (НПАОП 0.00-1.76-15) - відсутня угода на ремонт та технічне обслуговування споруд та об'єктів системи газопостачання підприємства;
- п. 3.5 глави ІІІ Правил безпеки систем газопостачання (НПАОП 0.00-1.76-15) - працівники, що допускаються до експлуатації газовикористовувальних установок (оператори котлів) не пройшли в установленому порядку медичний огляд відповідно до виконуваної роботи;
- п. 3.2 глави V Правил безпеки систем газопостачання (НПАОП 0.00-1.76-15) - не дотримуються терміни проведення технічного обслуговування і ремонту об'єктів та обладнання систем газопостачання в строки, передбачені графіком та паспортами заводів-виробників;
- п. 3.1 глави V Правил безпеки систем газопостачання (НПАОП 0.00-1.76-15) - газова служба не укомплектована необхідною кількістю персоналу та технічними засобами для можливості виконання робіт з ремонту та технічного обслуговування газового обладнання;
- статті 21 Закону України «Про охорону праці»; п. 7 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, затвердженого Постановою КМУ від 26.10.2011 № 1107 - роботодавець не отримав дозвіл від територіального органу Держпраці на експлуатацію (застосування) машини, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки відповідно до п. 16 додатку 3 (Парові та водонагрійні котли теплопродуктивністю понад 0,1 МВт) «Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки», затвердженого Постановою КМУ від 26.10.2011 № 1107, а саме: типу ДКВР-2,5-13, зав. 733, реєстр. № 1079; типу ДЕ-6,5-14 ГМ, зав. № 82175, реєстр № 1080; типу Е-1,0-0,9 Г, зав. № 18342, реєстр № б/н.
Виявлення вказаних порушень відповідачем вимог законодавства у сфері охорони праці та промислової безпеки, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, стало підставою для звернення позивача до суду з вимогами про застосування заходів реагування у сфері господарської діяльності у вигляді зупинення експлуатації вказаних об'єктів та припинення виконання робіт підвищеної небезпеки, з приводу чого суд зазначає таке.
Відповідно до частини 3 статті 43 Конституції України кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права працівників на охорону їхнього життя і здоров'я в процесі трудової діяльності, на належні, безпечні і здорові умови праці визначені у Законі України від 14 жовтня 1992 року №2694-XII "Про охорону праці"(далі - Закон № 2694-ХІІ).
Цей Закон передбачає принципи, на яких базується державна політика в галузі охорони праці, у тому числі: пріоритет життя і здоров'я працівників, повна відповідальність роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці; підвищення рівня промислової безпеки шляхом забезпечення суцільного технічного контролю за станом виробництв, технологій та продукції, а також сприяння підприємствам у створенні безпечних та нешкідливих умов праці (стаття 4 Закону).
Частиною першою статті 13 Закону № 2694-ХІІ передбачено, що роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці.
З цією метою роботодавець забезпечує функціонування системи управління охороною праці, у тому числі: забезпечує належне утримання будівель і споруд, виробничого обладнання та устаткування, моніторинг за їх технічним станом; організовує проведення аудиту охорони праці, лабораторних досліджень умов праці, оцінку технічного стану виробничого обладнання та устаткування, атестацій робочих місць на відповідність нормативно-правовим актам з охорони праці в порядку і строки, що визначаються законодавством, та за їх підсумками вживає заходів до усунення небезпечних і шкідливих для здоров'я виробничих факторів (частина друга статті 13 Закону України "Про охорону праці").
Частиною третьою статті 13 Закону № 2694-ХІІ встановлено, що роботодавець несе безпосередню відповідальність за порушення зазначених вимог.
Відповідно до частини першої статті 38 Закону № 2694-ХІІ державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють: центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері ядерної та радіаційної безпеки; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.
Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 96, Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Відповідно до пункту 7 Положення Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначаються Законом України Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності від 05.04.2007 № 877-V (далі - Закон № 877, в редакції, яка була чинна на момент виникнення спірних правовідносин).
Частиною першою статті 1 Закону № 877 встановлено, що державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Згідно з частиною першою статті 6 Закону № 877 підставами для здійснення позапланових заходів є, зокрема, перевірка виконання суб'єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення попереднього заходу органом державного нагляду (контролю).
Відповідно до частини шостої статті 7 Закону № 877 за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт, який повинен містити такі відомості: дату складення акта; тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо); предмет державного нагляду (контролю); найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім'я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід; найменування юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід.
Посадова особа органу державного нагляду (контролю) зазначає в акті стан виконання вимог законодавства суб'єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства.
В останній день перевірки два примірники акта підписуються посадовими особами органу державного нагляду (контролю), які здійснювали захід, та суб'єктом господарювання або уповноваженою ним особою, якщо інше не передбачено законом.
Якщо суб'єкт господарювання не погоджується з актом, він підписує акт із зауваженнями.
Зауваження суб'єкта господарювання щодо здійснення державного нагляду (контролю) є невід'ємною частиною акта органу державного нагляду (контролю).
У разі відмови суб'єкта господарювання підписати акт посадова особа органу державного нагляду (контролю) вносить до такого акта відповідний запис.
Один примірник акта вручається керівнику чи уповноваженій особі суб'єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу, фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі в останній день заходу державного нагляду (контролю), а другий зберігається в органі державного нагляду (контролю).
Згідно з частиною сьомою статті 7 Закону № 877 на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Частиною п'ятою статті 4 Закону № 877 передбачено, що виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.
При цьому передумовою прийняття такого рішення є встановлення факту (фактів) виконання робіт (надання послуг) суб'єктами господарювання та порушень вимог законодавства під час їх виконання.
Аналогічний правовий висновок викладений Верховним Судом у постанові від 26.06.2019 року у справі № 819/348/17 (реєстраційний номер судового рішення в ЄДРСР -82684788).
Як зазначено вище, за результатами позапланової перевірки КП «Таращатепломережа» щодо виконання раніше виданого припису Головного управління Держпраці у Київській області від 29.09.2017 № 5.1/021/101 було встановлено, що відповідачем не були усунені порушення вимог законодавства в сфері охорони праці та промислової безпеки, про необхідність усунення яких було вказано у зазначеному приписі.
Щодо порушення відповідачем п. 3 додатку 3 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки (пункту 10 припису від 29.09.2017 № 5.1/021/101 (далі - припис)).
Постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.11 № 1107 затверджено Порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки (далі - Порядок № 1107).
Пунктом 1 Порядку № 1107 передбачено, що цей Порядок визначає процедуру видачі або відмови у видачі, переоформлення, анулювання Держпраці та її територіальними органами дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки (далі - дозвіл).
Відповідно до пункту 6 Порядку №1107 (в редакції станом на момент проведення перевірки) дозвіл за формою згідно з додатком 1 видається:
- роботодавцеві - на виконання робіт підвищеної небезпеки, що зазначені у додатку 2, або на експлуатацію машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, що зазначені у додатку 3;
- виробникові або постачальникові машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки (далі - виробник або постачальник) - на застосування машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, що зазначені у додатку 3, якщо інша форма оцінки його відповідності, яка є обов'язковою вимогою до нього, не встановлена технічними регламентами.
Додатком 3, у свою чергу, закріплено Перелік машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, пункт 3 якого визначає такий вид устатковання як «гірничошахтне та гірничорятувальне устатковання та устатковання для видобутку, транспортування, дроблення, сортування та збагачення корисних копалин та огрудкування руд і концентратів у вугільній, гірничорудній, нерудній та коксохімічній промисловостях».
Суд зазначає, що постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження переліку машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки та внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України» від 03.02.2021 № 77 додаток 3 Порядку № 1107 було виключено, натомість пункт 6 Порядку №1107 в чинній редакції визначає, що дозвіл за формою згідно з додатком 1 видається:
- роботодавцеві - на виконання робіт підвищеної небезпеки, що зазначені у групі А додатка 2, або на експлуатацію машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, що зазначені у групі А переліку машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 лютого 2021 р. N 77;
- виробникові або постачальникові машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки (далі - виробник або постачальник) - на застосування машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, що зазначені у групі А переліку машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 лютого 2021 р. N 77, якщо інша форма оцінки його відповідності, яка є обов'язковою вимогою до нього, не встановлена технічними регламентами.
Група А Переліку машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 лютого 2021 р. N 77, у свою чергу, визначає такий вид устаткування, як, зокрема, «гірничошахтне та гірничорятувальне устатковання та устатковання для видобутку, транспортування, дроблення, сортування та збагачення корисних копалин і огрудкування руд та концентратів», який є ідентичним вказаному в пункті 3 Додатку 3 до Порядку №1107 в редакції станом на момент проведення перевірки.
Стосовно порушення відповідачем п. 2, 6 додатку 2 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки (пункту 11 припису).
Відповідно до пунктів 2, 6 Додатку 2 до Порядку № 1107 (в редакції станом на момент проведення перевірки) видами робіт підвищеної небезпеки є:
- вибухові роботи та роботи, пов'язані з використанням енергії вибуху (п.2);
- підземні та відкриті гірничі роботи (п.6).
Водночас Група А Додатку до Порядку № 1107 в чинній редакції визначає такі види робіт підвищеної небезпеки, які виконуються на підставі дозволу, як:
- вибухові роботи та роботи, пов'язані з використанням енергії вибуху, утилізація зброї, звичайних видів боєприпасів та виробів ракетної техніки, виготовлення, випробування, транспортування, зберігання та використання промислових вибухових матеріалів та їх знешкодження (п.2);
- підземні гірничі роботи на шахтах, підземні роботи на шахтах та рудниках та відкриті гірничі роботи (п.4).
Отже, чинна редакція Порядку № 1107 містить ідентичні норми.
Щодо порушення відповідачем п. 3.2 глави V Правил безпеки систем газопостачання (НПАОП 0.00-1.76-15) (пункту 12 припису).
Наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 15.05.2015 № 285 затверджено Правила безпеки систем газопостачання (далі - НПАОП 0.00-1.76-15).
Пунктом 1.1 розділу І НПАОП 0.00-1.76-15 визначено, що ці Правила поширюються на всіх суб'єктів господарювання незалежно від форм власності та організаційно-правової форми, діяльність яких пов'язана з будівництвом, ремонтом, розширенням, реконструкцією, технічним переоснащенням (далі - будівництво), експлуатацією систем газопостачання (далі - експлуатація), а також роздрібною торгівлею зрідженим вуглеводним газом у балонах.
У підпункті 1.2 розділу І НПАОП 0.00-1.76-15 зазначено, що ці Правила встановлюють вимоги безпеки до систем газопостачання для забезпечення споживачів природним газом з надлишковим тиском не більше 1,2 МПа, а також зрідженим вуглеводневим газом з надлишковим тиском не більше 1,6 МПа, а саме:
- розподільні зовнішні газопроводи, що забезпечують подачу природного газу від газорозподільних станцій до газорегуляторних пунктів міських і сільських поселень, територій дачних та садових поселень, газопроводивводи, газопроводи до підприємств, теплових електростанцій, котелень;
- газопроводи та газове обладнання промислових і сільськогосподарських підприємств, теплових електростанцій, котелень, підприємств комунального і побутового обслуговування населення, житлових і громадських будинків;
- газорегуляторні пункти, газорегуляторні пункти блокові, шафові газорегуляторні пункти, газорегуляторні установки, комбіновані будинкові регулятори тиску, установки для отримання газоповітряних сумішей;
- газонаповнювальні станції і газонаповнювальні пункти зрідженого вуглеводневого газу, проміжні склади балонів, стаціонарні автомобільні газозаправні станції і пункти, резервуарні установки, групові газобалонні установки та індивідуальні газобалонні установки, випарні та змішувальні установки.
Відповідно до пункту 3.1 глави V НПАОП 0.00-1.76-15 на підприємстві, де експлуатується система газопостачання власними силами, повинна бути створена газова служба, затверджено відповідне положення про газову службу та визначено особу, відповідальну за газове господарство.
Згідно з пунктом 3.2 глави V НПАОП 0.00-1.76-15 до технічного обслуговування і ремонту споруд та об'єктів системи газопостачання промислових і сільськогосподарських підприємств, підприємств комунально-побутового обслуговування населення допускається залучення суб'єктів господарювання, що мають дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки відповідно до вимог Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки.
Графіки технічного огляду, технічного обслуговування і ремонту об'єктів систем газопостачання затверджуються посадовою особою підприємства - власника (орендаря (наймача)) споруд та об'єктів системи газопостачання.
Стосовно порушення відповідачем п. 3.5 глави ІІІ Правил безпеки систем газопостачання (НПАОП 0.00-1.76-15) (пункту 13 припису).
Пунктом 3.5 глави ІІІ НПАОП 0.00-1.76-15 визначено, що роботодавець організовує проведення медичних оглядів працівників певних категорій під час приймання на роботу (попередній медичний огляд) та протягом трудової діяльності (періодичні медичні огляди) відповідно до вимог Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України від 21 травня 2007 року № 246, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23 липня 2007 року за № 846/14113.
Щодо порушення відповідачем п. 3.2 глави V Правил безпеки систем газопостачання (НПАОП 0.00-1.76-15) (пункту 14 припису).
Відповідно до пункту 3.2 глави V НПАОП 0.00-1.76-15 до технічного обслуговування і ремонту споруд та об'єктів системи газопостачання промислових і сільськогосподарських підприємств, підприємств комунально-побутового обслуговування населення допускається залучення суб'єктів господарювання, що мають дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки відповідно до вимог Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки.
Графіки технічного огляду, технічного обслуговування і ремонту об'єктів систем газопостачання затверджуються посадовою особою підприємства - власника (орендаря (наймача)) споруд та об'єктів системи газопостачання.
Стосовно порушення відповідачем п. 3.1 глави V Правил безпеки систем газопостачання (НПАОП 0.00-1.76-15) (пункту 16 припису).
Згідно з пунктом 3.1 глави V НПАОП 0.00-1.76-15 на підприємстві, де експлуатується система газопостачання власними силами, повинна бути створена газова служба, затверджено відповідне положення про газову службу та визначено особу, відповідальну за газове господарство.
Щодо порушення відповідачем статті 21 Закону України «Про охорону праці»; п. 7 Порядку № 1107 (пункту 19 припису).
Статтею 21 Закону України «Про охорону праці» від 14.10.1992 № 2694-XII передбачено, що виробничі будівлі, споруди, машини, механізми, устаткування, транспортні засоби, що вводяться в дію після будівництва (виготовлення) або реконструкції, капітального ремонту тощо, та технологічні процеси повинні відповідати вимогам нормативно-правових актів з охорони праці.
Проектування виробничих об'єктів, розроблення нових технологій, засобів виробництва, засобів колективного та індивідуального захисту працюючих повинні провадитися з урахуванням вимог щодо охорони праці. Експертиза проектів будівництва на їх відповідність нормативно-правовим актам з охорони праці проводиться відповідно до статті 31 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».
Роботодавець повинен одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (далі - дозвіл). Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, видає дозволи на безоплатній основі на підставі висновку експертизи стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб'єкта господарювання, проведеної експертно-технічними центрами, які належать до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, або незалежними експертними організаціями, які забезпечують науково-технічну підтримку державного нагляду у сфері промислової безпеки та охорони праці. На застосування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки виробник або постачальник устаткування підвищеної небезпеки отримує дозвіл до прийняття зобов'язань на постачання. Одержання дозволу не вимагається у разі експлуатації (застосування) устаткування підвищеної небезпеки, яке прийнято в експлуатацію з видачею відповідного сертифіката або щодо якого зареєстровано декларацію про готовність до експлуатації, а також у разі реєстрації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Порядок видачі дозволів або відмови в їх видачі, переоформлення, видачі дублікатів, анулювання дозволів центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, переліки видів робіт, машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки, проведення або експлуатація (застосування) яких потребує отримання дозволу, та граничні розміри тарифів на проведення експертизи стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб'єкта господарювання, висновок якої є підставою для видачі дозволів, встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 7 Порядку № 1107 визначено, що дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки видається територіальним органом Держпраці за місцем державної реєстрації юридичної особи або фізичної особи - підприємця.
Суд зазначає, що матеріали справи не містять належних та допустимих доказів на підтвердження усунення КП «Таращатепломережа» вказаних порушень законодавства у сфері охорони праці та промислової безпеки.
У той же час, відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Суд наголошує на тому, що не усунені відповідачем порушення є істотними та несуть загрозу життю та здоров'ю людей.
Зокрема, відсутність дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки, експлуатацію обладнання та устатковання підвищеної небезпеки може призвести до завдання шкоди здоров'ю та життю людей, які виконують роботи підвищеної небезпеки.
Отже, характер суспільної небезпечності встановлених під час перевірки відповідача порушень, а також наявність безпосередньої та реальної загрози життю та/або здоров'ю людей є обґрунтованими та беззаперечними.
Враховуючи, що відповідачем не надано доказів усунення порушень, виявлених в ході проведення перевірки, і ті порушення, які на теперішній час продовжують існувати, створюють загрозу життю та здоров'ю людей, суд дійшов висновку про необхідність застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення:
- експлуатації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (лінійні частини та їх елементи систем газопостачання природним газом «Колві - 1000» (2 шт.), «SuperAS-2910» (1 шт.), г/п середнього тиску - 392 м.п.);
- виконання робіт підвищеної небезпеки (ремонт, технічне обслуговування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; газонебезпечні роботи та роботи у вибухонебезпечних зонах);
- експлуатації водогрійних котлів типу ДКВР-2,5-13, зав. 733, реєстр. 1079, типу ДЕ-6.5-14ГМ, зав. № 82175, реєстр. № 1080; типу Е-1.0-0.9Г, зав. №18342, реєстр. № б/н.
При цьому, суд наголошує на тому, що застосований захід реагування має тимчасовий характер, період дії якого залежить безпосередньо від факту усунення відповідачем виявлених порушень.
Крім того, застосований до скаржника захід реагування має також спонукаючий характер, направлений на забезпечення вимог законодавства у сфері охорони праці.
Верховний Суд у постановах від 28 лютого 2019 року № 810/2400/18 та від 05 лютого 2020 року у справі № 160/1739/19, від 28 жовтня 2020 року у справі № 560/639/19, від 28 жовтня 2020 року у справі №640/2289/19, від 21 серпня 2020 року у справі № 640/368/19, від 31 березня 2021 року у справі №480/1958/19 зазначив, що такий захід реагування як повне або часткове зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту - не є санкцією за порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, а є превентивним заходом, який спрямований на недопущення існування невиправданого ризику виникнення надзвичайних ситуацій та, відповідно, ризику завдання шкоди життю і здоров'ю населення..
Враховуючи вказане, позовні вимоги підлягають задоволенню повністю.
Відповідно до частини другої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Оскільки відповідні витрат, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз, позивачем понесені не були, судові витрати у вигляді судового збору стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись статтями 243-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Застосувати до Комунального підприємства Таращанської районної ради «Таращатепломережа» (09500, Київська обл., Таращанський р-н., м. Тараща, вул. Короленка, буд. 15-А) заходи реагування у вигляді повного зупинення:
- експлуатації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (лінійні частини та їх елементи систем газопостачання природним газом «Колві - 1000» (2 шт.), «SuperAS-2910» (1 шт.), г/п середнього тиску - 392 м.п.);
- виконання робіт підвищеної небезпеки (ремонт, технічне обслуговування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; газонебезпечні роботи та роботи у вибухонебезпечних зонах);
- експлуатації водогрійних котлів типу ДКВР-2,5-13, зав. 733, реєстр. 1079, типу ДЕ-6.5-14ГМ, зав. № 82175, реєстр. № 1080; типу Е-1.0-0.9Г, зав. № 18342, реєстр. № б/н.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Дудін С.О.