Рішення від 22.10.2021 по справі 320/4343/20

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 жовтня 2021 року справа №320/4343/20

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кушнової А.О., за участю секретаря судового засідання Коздровської К.Д., розглянув у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження матеріали адміністративної справи за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «БК «Аттіс-Україна» до Головного управління ДПС у Київській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення

Суть спору: до Київського окружного адміністративного суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю «БК «Аттіс-Україна» (далі - позивач, ТОВ «БК «Аттіс-Україна») з позовом до Головного управління ДПС у Київській області (далі - відповідач), у якому позивач просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 02.04.2020 №0029835604 ГУ ДПС у Київській області, яким до ТОВ «БК «Аттіс-Україна» (ідентифікаційний код 40044483) за затримку реєстрації податкових накладних: на 15 і менше календарних днів застосовано штраф у розмірі 10% у сумі 92290,37 грн.; від 31 до 60 календарних днів застосовано штраф у розмірі 30% у сумі 40000,00 грн. Загальна сума штрафу 132 290,37 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що контролюючий орган дійшов необґрунтованих висновків про несвоєчасну реєстрацію ТОВ «БК «Аттіс-Україна» податкових накладних у ЄРПН, у зв'язку з чим безпідставно визначив підприємству штраф у розмірі 132 290,37 грн.

Позивач зауважує, що визначаючи штрафні санкції, контролюючий орган не врахував, що допущене позивачем порушення є наслідком неправомірних дій Державної фіскальної служби України щодо блокування коштів-сум ПДВ в системі електронного адміністрування ПДВ (ліміту ПДВ) на підставі ухвали Печерського районного суду м. Києва від 21.05.2019 у справі № 757/25044/19-к.

Відповідач позов не визнав, у відзиві на позовну заяву зазначив, що перевіркою встановлено порушення позивачем граничних строків реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до податкових накладних за вересень та листопад 2019 року в ЄРПН, визначених п. 201.10 ст. 201 Податкового Кодексу, що тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу у розмірах, визначених цією нормою.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 01.06.2020 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами. Витребувано докази у справі від позивача, Територіального управління Державного бюро розслідувань, Державної фіскальної служби України.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 25.09.2020 повторно витребувано докази у справі від Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Києві та від Державної фіскальної служби України.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 23.11.2020 повторно витребувано докази у справі від Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Києві, Державної фіскальної служби України.

Відповідно до частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Учасники справи з клопотанням про розгляд справи у судовому засіданні до суду не звертались.

З огляду на зазначене, суд вважає за можливим розглянути та вирішити справу по суті у порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами та доказами.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «БК «Аттіс-Україна» (ідентифікаційний код: 40044483, місцезнаходження: 08293, Київська обл., м. Буча, вул. Тарасівська, 32, офіс 194) з 02.10.2015 зареєстровано як юридична особа, що підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с.10, зворотній бік).

Як вбачається з матеріалів справи, на підставі підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20, пункту 75.1 статті 75, в порядку пункту 76.3 статті 76 Податкового кодексу України, головним державним ревізором-інспектором відділу податків і зборів з юридичних осіб Ірпінського управління ГУ ДПС у Київській області Карпенко Ю.С. проведено камеральну перевірку даних, задекларованих у податковій звітності, своєчасності подання податкової звітності, сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість, своєчасності реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних ТОВ «БК «Аттіс-Україна», за результатами якої складено акт від 20.02.2020 №458/10-36-56-04/40044483 (а.с.15).

Перевіркою встановлено порушення ТОВ «БК «Аттіс-Україна» граничних строків реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до податкових накладних за грудень та листопад 2019 року в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначених пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, а саме:

ПН/РК № 4 від 27.12.2019 на суму ПДВ 15005,22 грн., що зареєстрована 27.01.2020, кількість днів затримки - 12;

ПН/РК № 2 від 27.12.2019 на суму ПДВ 49313,07 грн., що зареєстрована 27.01.2020, кількість днів затримки - 12;

ПН/РК № 1 від 27.12.2019 на суму ПДВ 823720,45 грн., що зареєстрована 27.01.2020, кількість днів затримки - 12;

ПН/РК № 3 від 27.12.2019 на суму ПДВ 34864,91 грн., що зареєстрована 27.01.2020, кількість днів затримки - 12;

ПН/РК № 1 від 18.11.2019 на суму ПДВ 133333,33 грн., що зареєстрована 27.01.2020, кількість днів затримки - 43.

З матеріалів справи вбачається, що позивач, не погодившись із висновками, які були викладені в акті перевірки, 10.03.2020 звернувся до відповідача із запереченнями на акт перевірки від 20.02.2020 №458/10-36-56-04/40044483 (а.с.16-20).

За результатами розгляду заперечень Головне управління ДПС у Київській області листом від 23.03.2020 № 10595/10/10-36-04-01-18 заперечення ТОВ «БК «Аттіс-Україна» залишено без задоволення, а висновки акта перевірки від 20.02.2020 №458/10-36-56-04/40044483 - без змін (а.с.22-24).

На підставі акта перевірки від 20.02.2020 №458/10-36-56-04/40044483, Головним управлінням ДПС у Київській області прийнято податкове повідомлення-рішення від 02.04.2020 № 0029835604, яким до позивача застосовано штраф у розмірі 10 % у сумі 92290,37 грн. за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних до 15 календарних днів на суму ПДВ 922903,65 грн. та у розмірі 30% у сумі 40000,00 грн. за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних від 31 до 60 календарних днів на суму ПДВ 133333,33 грн. (а.с.25-27).

Не погоджуючись із вказаним податковим повідомленням-рішенням, вважаючи свої права порушеними, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає Податковий кодекс України (далі - Податковий кодекс України).

Відповідно до п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

За приписами п. 201.7 ст. 201 Податкового кодексу України, податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).

У відповідності з п. 201.8 ст. 201 Податкового кодексу України, право на нарахування податку та складання податкових накладних надається виключно особам, зареєстрованим як платники податку в порядку, передбаченому статтею 183 цього Кодексу.

Згідно приписів п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Відповідно до абз. 11 п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних має бути здійснена протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов'язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування. У разі порушення цього терміну застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Відповідно до п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов'язань, не можуть бути причиною неприйняття податкових накладних у електронному вигляді.

Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.

Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року №1246 затверджено Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних (далі - Порядок №1246).

Відповідно до пунктів 11-15 Порядку №1246 після накладення електронного цифрового підпису платник податку здійснює шифрування податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі та надсилає їх ДФС за допомогою засобів інформаційних, телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем з урахуванням вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Примірник податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі зберігається у платника податку.

Після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки податкової накладної.

За результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).

Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС.

У квитанції зазначаються дата та час її формування, реквізити податкової накладної та/або розрахунку коригування та результат перевірки. Якщо у податковій накладній та/або розрахунку коригування за результатами проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), виявлено порушення, платнику податку надсилається квитанція про неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування із зазначенням причини такого неприйняття.

Отже, як Податковим кодексом України, так і Порядком № 1246 передбачено, що у разі отримання контролюючим органом податкової накладної від платника податку, за результатами проведення перевірки яких платнику податку надсилається квитанція про прийняття, неприйняття або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування протягом операційного дня.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних має бути здійснена протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов'язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування. У разі порушення цього терміну застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Відповідно до п.120-1.1 статті 120 ПК України, порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 цього Кодексу, тягнуть за собою накладення на платників податку на додану вартість, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:

10 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів;

20 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

30 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

40 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації на 61 і більше календарних днів.

Платник податку має право зареєструвати податкову накладну та/або розрахунок коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, в якій загальна сума податку не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу протягом 365 календарних днів, що наступають за датою виникнення податкових зобов'язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування. У разі якщо реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена в порядку, визначеному в пункті 201.16 цієї статті, реєстрація таких податкових накладних / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у підпункті 201.16.4 пункту 201.16 цієї статті. У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних згідно з пунктом 201.16 цієї статті перебіг зазначеного строку переривається на період зупинення їх реєстрації та відновлюється з дня припинення процедури зупинення їх реєстрації згідно з підпунктом 201.16.4 пункту 201.16 цієї статті.

Якщо сума, визначена відповідно до пункту 200 1.3 статті 200 1 цього Кодексу, є меншою, ніж сума податку в податковій накладній та/або розрахунок коригування, які платник повинен зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, то платник зобов'язаний перерахувати потрібну суму коштів із свого поточного рахунку на свій рахунок в системі електронного адміністрування податку на додану вартість.

Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, 28.11.2019 позивач направив в електронному форматі до Державної податкової служби (ДПС) для реєстрації в ЄРПН податкову накладну №1 від 18.11.2019, а 13.01.2020 позивач направив в електронному форматі до Державної податкової служби (ДПС) для реєстрації в ЄРПН податкові накладні № 4 від 27.12.2019, № 2 від 27.12.2019, № 1 від 27.12.2019, № 3 від 27.12.2019.

Виходячи з вимог пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, граничним днем реєстрації податкової накладної №1 від 18.11.2019 є 30.11.2019, а податкових накладних № 4 від 27.12.2019, № 2 від 27.12.2019, № 1 від 27.12.2019, № 3 від 27.12.2019 граничним днем реєстрації податкових накладних є 15.01.2020.

Отже, направивши на реєстрацію 28.11.2019 податкову накладну №1 від 18.11.2019 та 13.01.2020 податкові накладні № 4 від 27.12.2019, № 2 від 27.12.2019, № 1 від 27.12.2019, № 3 від 27.12.2019 в межах операційного дня, позивач своєчасно виконав свої зобов'язання, передбачені податковим законодавством з реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Водночас, зі змісту квитанцій до вказаних податкових накладних установлено наступне: «документ доставлено до ДПС України, документ не прийнято з причин - накладено арешт за рішенням суду на суму податку, на яку продавець має право зареєструвати податкові накладні та розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» (а.с.53, 63, 73, 83, 108).

З матеріалів справи установлено, що ухвалою Печерського районного суду м. Києва від 21.05.2019 у справі № 757/25044/19-к накладено арешт на ліміт ПДВ в системі електронного адміністрування ПДВ (ліміту ПДВ), зокрема, по ТОВ «БК «Аттіс-Україна». Виконання ухвали доручено Державній фіскальній службі України (https://reyestr.court.gov.ua/Review/81966777).

В подальшому ухвалою Київського апеляційного суду від 30.10.2019 у справі № 757/25044/19-к апеляційну скаргу представника ТОВ «БК «АТТІС-Україна» задоволено. Скасовано ухвалу Печерського районного суду м. Києва від 21.05.2019 у справі № 757/25044/19-к в частині накладення арешту на кошти - суми ПДВ в системі електронного адміністрування ПДВ (ліміту ПДВ) по ТОВ «БК «АТТІС-УКРАЇНА» (40044483) (а.с.122-125).

Таким чином, арешт на кошти-суми ПДВ в системі електронного адміністрування ПДВ (ліміту ПДВ) по ТОВ «БК «АТТІС-УКРАЇНА» (40044483) було знято 30.10.2019, що не спростовано відповідачем.

15.11.2019 позивач звернувся листом до Державної фіскальної служби України із проханням відкрити доступ в системі електронного адміністрування ПДВ ТОВ «БК «Аттіс-Україна» (40044483), на яку платник ТОВ «БК «Аттіс-Україна» має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с.126-127).

У зв'язку з тим, що ухвалу Київського апеляційного суду від 30.10.2019 у справі № 757/25044/19-к Державною фіскальною службою України виконано не було, 11.12.2019 ТОВ «БК «Аттіс-Україна» подало в.о. Голови Державної фіскальної служби України Гутенку Д.В. скаргу на дії посадових (службових) осіб Державної фіскальної служби України (а.с.128-130).

06.12.2019 ТОВ «БК «Аттіс-Україна» звернулось до Державного бюро розслідувань із заявою про кримінальне правопорушення за ст. 382 КК України стосовно службової особи Державної фіскальної служби України, у якій просило внести відомості до Єдиного державного реєстру досудових розслідувань щодо керівника Державної фіскальної служби України за ч. 3 ст. 382 КК України (невиконання судового рішення) (а.с.131-133).

11.12.2019 позивач звернувся до Генерального прокурора України зі скаргою на дії посадових (службових) осіб Державного бюро розслідувань та Державної фіскальної служби України стосовно невиконання ухвали Київського апеляційного суду від 30.10.2019 у справі № 757/25044/19-к та не внесення відповідних відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань про злочин за ч. 3 ст. 382 КК України (а.с.134-136).

Ухвалою Печерського районного суду м. Києва від 03.03.2020 у справі № 757/4250/20-к було задоволено скаргу ТОВ «БК «Аттіс-Україна» на бездіяльність Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м. Києві, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви про кримінальне правопорушення та зобов'язано компетентну особу на внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м. Києві внести відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за повідомленням Товариства з обмеженою відповідальністю «БК «Аттіс-Україна» від 06.12.2019 вих. № 06/12/19, про вчинення кримінального правопорушення.

При цьому, матеріалами справи підтверджується, що позивачем було неодноразово направлено податкові накладні, складені у листопаді та грудні 2019 року, для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, про що свідчать квитанції від 28.12.2019, від 08.01.2020, від 09.01.2020, від 10.01.2020, від 11.01.2020, від 13.01.2020, від 14.01.2020, від 15.01.2020, від 16.01.2020, від 17.01.2020, від 20.01.2020, від 21.01.2020.

Проте, як вбачається з акта перевірки, зазначені вище податкові накладні були зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних лише 27.01.2020.

Згідно з листом Державної фіскальної служби України від 13.03.2020 № 964/6/99-99-21-03-03-15, лише 24.01.2020 ухвалу Київського апеляційного суду від 30.10.2019 у справі № 757/25044/19-к виконано у повному обсязі, а саме скасовано арешт сум ліміту ПДВ в системі електронного адміністрування ПДВ ТОВ «БК «Аттіс-Україна» (код ЄДРПОУ 40044483) (а.с.138).

Викладені обставини дають підстави для висновку про те, що у даному випадку всупереч положенням статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, з боку Держави в особі її органів мало місце порушення вимог статті 1 Першого протоколу через ініціювання та реалізацію обмежень по «ПДВ рахунку» позивача, що призвело до неможливості своєчасної реєстрації податкових накладних в ЄРПН, виписаних у листопаді та грудні 2019 року, до штучного блокування своєчасної реєстрації податкових накладних за наявності відповідного ліміту сум ПДВ, який дозволяв здійснити реєстрацію податкових накладних.

В контексті наведеного слід зазначити, що відповідно до п. 109.1. ПК України податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Наведені судом обставини справи свідчать про те, що позивачем було вчинено всі залежні від нього дії по недопущенню порушення строків реєстрації податкових накладних, при цьому, таке порушення сталося не з вини платника податків.

Конструкція статті 109 ПК України передбачає, що порушення норм законодавства з питань оподаткування, що призвело до невиконання податкового обов'язку, може бути вчинено (1) платниками податків, (2) податковими агентами, (3) посадовими особами контролюючих органів.

Вирішуючи справи із застосуванням наведених норм права, Верховний Суд у постановах від 21 травня 2020 року (справа № 826/14506/16), від 17 липня 2020 року (справа № 826/11107/17) дійшов висновку про відсутність підстав для притягнення до відповідальності платника податків, який своєчасно та у належний спосіб вчинив усіх необхідних та залежних від нього дій для виконання свого податкового обов'язку, тоді як несвоєчасне його виконання відбулось саме внаслідок протиправної поведінки контролюючого органу.

У постанові від 05 листопада 2020 року у справі №640/6526/19 Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду висловив правовий висновок, відповідно до якого невиконання податкового обов'язку через протиправні дії чи бездіяльність контролюючого органу виключає вину платника податків і, як наслідок, можливість притягнення останнього до відповідальності. В іншому випадку платник податків повинен довести, що ним було вжито усіх необхідних та залежних від нього заходів задля своєчасного виконання покладеного на нього обов'язку, проте останній не був виконаний з об'єктивних причин.

Відповідно, оскільки наявність вини ТОВ «БК «Аттіс-Україна» у несвоєчасній реєстрації накладних не встановлено, то й немає підстав для застосування до позивача юридичної відповідальності.

Таким чином, податкове повідомлення-рішення є протиправним та підлягає скасуванню.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про необхідність задоволення позовних вимог та визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Київській області від 02.04.2020 №0029835604.

Частиною першою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, коли судом здійснюється розгляд справ про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, у яких обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Системно проаналізувавши приписи законодавства України, що були чинними на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, зважаючи на взаємний та достатній зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню.

Відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем за подання позовної заяви сплачено судовий збір у розмірі 2102,00 грн., що підтверджується платіжним дорученням №167 від 13.05.2020, оригінал якого наявний в матеріалах справи.

Таким чином, судові витрати щодо сплати судового збору підлягають присудженню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Головного управління ДПС у Київській області у повному обсязі.

Керуючись статтями 243-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити повністю.

2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Київській області від 02.04.2020 №0029835604, яким до Товариства з обмеженою відповідальністю «БК «Аттіс-Україна» (ідентифікаційний код 40044483) за затримку реєстрації податкових накладних застосовано штрафні санкції у загальному розмірі 132290,37 грн.

3. Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «БК «Аттіс-Україна» (ідентифікаційний код: 40044483, місцезнаходження: 08293, Київська обл., м. Буча, вул. Тарасівська, 32, офіс 194) за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Головного управління ДПС у Київській області (ідентифікаційний код 43141377, місцезнаходження: 03151, місто Київ, вул. Народного ополчення, буд.5-А) судовий збір у розмірі 2102,00 грн. (дві тисячі сто дві грн. 00 коп.).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Повний текст рішення суду виготовлено 22.10.2021 р.

Суддя Кушнова А.О.