Ухвала від 25.10.2021 по справі 461/6015/21

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

"25" жовтня 2021 р. Справа № 461/6015/21

м. Івано-Франківськ

Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Біньковська Н.В., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Рожнятівського відділу державної виконавчої служби у Калуському районі Івано-Франківської області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ) про скасування постанови про відкриття виконавчого провадження від 13.11.2019 у ВП №60593230,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , в інтересах якої діє адвокат Ошуст С.Є., звернулася до Галицького районного суду м. Львова зі скаргою, в якій просить постанову від 13.11.2019 про відкриття виконавчого провадження №60593230 щодо примусового виконання постанови Галицького районного суду м.Львова у справі №461/4706/19 від 04.07.2019 року про стягнення на користь Львівської митниці ДФС витрат в сумі 4865,99 грн. скасувати як незаконну.

Ухвалою Галицького районного суду м. Львова від 20.07.2021 справу №461/6015/21 передано за предметною підсудністю до Львівського окружного адміністративного суду.

Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 13.09.2021 справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Рожнятівського відділу державної виконавчої служби у Калуському районі Івано-Франківської області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ) про скасування постанови про відкриття виконавчого провадження від 13.11.2019 у ВП №60593230 передано до Івано-Франківського окружного адміністративного суду. Вказана справа надійшла на адресу Івано-Франківського окружного адміністративного суду 19.10.2021 згідно відтиску штампу відділу документального забезпечення - канцелярії суду.

Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі також - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.

Одночасно з поданням позовної заяви, адвокат позивача просить поновити строк звернення до суду.

Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі також - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.

Частинами 1, 3 статті 122 КАС України визначено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Згідно із частиною 1, пунктом 1 частини 2 статті 287 Кодексу адміністративного судочинства України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.

Позовну заяву може бути подано до суду у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів.

У разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску (частина 6 статті 161 КАС України).

Частиною 1 статті 123 КАС України визначено, що у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.

Із матеріалів адміністративного позову слідує, що позивач просить скасувати постанову про відкриття провадження від 13.11.2019. Адвокат позивача Ошуст С.Є. в обґрунтування причин пропуску строку звернення до суду зазначає, що 14.12.2020 позивач уклала із ним договір про надання правової допомоги щодо складення скарги про скасування постанови про відкриття виконавчого провадження від 13.11.2019. Зауважує, що цього ж дня звернувся до відповідача із заявою про ознайомлення із матеріалами виконавчих проваджень, а тому строк оскарження постанови ним пропущено з поважних причин, оскільки копія оскаржуваної постанови була ним отримана саме 14.12.2020. Зазначає, що 04.01.2021 звернувся із скаргою на постанову про відкриття виконавчого провадження до Галицького районного суду м. Львова, остаточне рішення за скаргою прийнято Львівським апеляційним адміністративним судом 22.06.2021, копію постанови якого адвокат позивач отримав 08.07.2021.

Разом з цим, у позовній заяві не зазначено коли позивач - ОСОБА_1 , дізналася про оскаржувану постанову та отримала її копію.

Стосовно доводів представника позивача про те, що строк звернення до суду ним порушено з поважних причин, у зв'язку із отриманням спірної постанови 14.12.2020, суд вважає помилковими та безпідставними, оскільки постанова про відкриття виконавчого провадження від 13.11.2019 винесена щодо ОСОБА_1 , а не щодо адвоката позивача Ошуста С.Є.

Суд звертає увагу, що звернення позивача за правовою допомогою до адвоката не змінює момент, з якого вона повинна була дізнатися про порушення своїх прав, а свідчить лише про час, коли ОСОБА_1 почала вчиняти дії щодо реалізації свого права і ця дата не пов'язується з початком перебігу строку звернення до суду в цьому випадку.

Будь-яких інших підстав поважності причин пропуску десятиденного строку звернення до суду позивачем не зазначено, а також не надано достатніх доказів, які б підтверджували поважність пропущення встановленого законом строку.

Таким чином, наведені позивачем підстави пропуску строку звернення до суду є неповажними, а заявлене у позовній заяві клопотання про поновлення строку звернення до суду - необґрунтованим.

Відповідно до частини 3 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України, до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закону України "Про судовий збір".

Згідно частини 1 статті 2 Закону України "Про судовий збір" платники судового збору - громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом.

Згідно із пунктом 1 частини 1 статті 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Із змісту адміністративного позову слідує, що позивач просить визнати незаконною та скасувати постанову про відкриття виконавчого провадження від 13.11.2019 про стягнення з ОСОБА_2 на користь держави штрафу в сумі 184847,04 грн.

Згідно частини 1 статті 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Частиною 2 статті 4 зазначеного Закону встановлюються ставки судового збору, зокрема, за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою - 0,4 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу.

Законом України "Про Державний бюджет України на 2021 рік", який вступив в дію з 01.01.2021 встановлено, що прожитковий мінімум для працездатних осіб в розрахунку на місяць з 1 січня 2021 року складає 2270,00 грн.

Як наслідок, розмір судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову із заявленою вимогою немайнового характеру складає 908,00 грн.

Згідно положень частини 1 статті 9 Закону України "Про судовий збір" судовий збір сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України.

Суд зазначає, що інформація щодо платіжних реквізитів для перерахування судового збору міститься на офіційному веб-порталі "Судова влада" в розділі "Івано-Франківський окружний адміністративний суд".

Згідно пункту 11 частини 5 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в позовній заяві зазначаються власне письмове підтвердження позивача про те, що нею не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.

Судом встановлено, що у позовній заяві не зазначено власного письмового підтвердження позивача про те, що нею не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача, з тим самим предметом та з тих самих підстав.

Підсумовуючи наведене вище суд зазначає, що позовну заяву подано без додержання вимог статей 122, 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України.

За змістом частини 1 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Щодо наведеної у прохальній частині позову вимоги позивача про зупинення виконавчого провадження №60593230 від 13.11.2019 на час вирішення справи по суті до набрання законної сили судовим рішенням суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 150 КАС України, суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цієї статтею заходи забезпечення позову.

Статтею 152 КАС України визначено вимоги до змісту та форми заяви про забезпечення позову.

Так, заява про забезпечення позову подається в письмовій формі і повинна містити:1) найменування суду; 2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України; реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності; або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України, номери засобів зв'язку, офіційну електронну адресу або адресу електронної пошти; 3) предмет позову та обґрунтування необхідності забезпечення позову; 4) захід забезпечення позову, який належить застосувати, з обґрунтуванням його необхідності; 5) інші відомості, потрібні для забезпечення позову.

Крім того, відповідно до частини 4 статті 152 КАС України до заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі.

Згідно із абзацом 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про судовий збір» за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством справляється судовий збір.

Підпунктом 6 пункту 3 частини 2 статті 4 Закону України «Про судовий збір» передбачено, що за подання до адміністративного суду заяви про забезпечення доказів або позову, заяви про видачу виконавчого документа на підставі рішення іноземного суду, заяви про зміну чи встановлення способу, порядку і строку виконання судового рішення встановлена ставка судового збору - 0,3 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Отже, сума судового збору, що підлягає сплаті за подання заяви про вжиття заходів забезпечення позову становить 681,00 грн. (2270,00 грн. х 0,3).

Таким чином, вимога позивача про зупинення виконавчого провадження №60593230 від 13.11.2019 на час вирішення справи по суті та набрання законної сили судовим рішенням не є заявою про вжиття заходів забезпечення позову, в розумінні статті 152 КАС України, не відповідає встановленим нею вимогам, в тому числі щодо сплати судового збору, відтак, в силу приписів частини 7 статті 154 Кодексу адміністративного судочинства України не підлягає розгляду.

На підставі наведеного, керуючись статтями 122, 123, 160, 161, 169, 171, 256, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Рожнятівського відділу державної виконавчої служби у Калуському районі Івано-Франківської області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ) про скасування постанови про відкриття виконавчого провадження від 13.11.2019 у ВП №60593230 - залишити без руху.

Надати позивачу з дня вручення цієї ухвали десятиденний строк для усунення вказаних у ній недоліків шляхом надання суду: надання суду заяви про поновлення строку звернення до суду із обґрунтуванням причин його пропуску та доказів їх поважності; документа про сплату судового збору у розмірі 908,00 грн.; власного письмового підтвердження про те, що нею не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача з тим самим предметом та з тих самих підстав.

Роз'яснити, що в разі неусунення недоліків у визначений строк позовна заява буде повернена.

Відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала окремо від рішення суду оскарженню не підлягає.

Суддя /підпис/ Біньковська Н.В.