26 жовтня 2021 року Справа № 160/14663/21
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Юркова Е.О.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,- ВСТАНОВИВ:
26 серпня 2021 року ОСОБА_1 звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з вимогами:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427) в частині відмови ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) в перерахунку та індексації пенсії державного службовця;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427) видати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) довідку про заробітну плату штатного працівника Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, який в теперішній час займає посаду заступника начальника відділу контролю по нарахуванню пенсій управління по виплаті пенсій Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та здійснити індексацію та перерахунок пенсії за віком державного службовця ОСОБА_1 (РНОКПП - НОМЕР_1 ) згідно Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16.12.1993 року та п.4 Постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 р.
Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що є пенсіонером, якій призначена пенсія відповідно до Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16.12.1993 року. Вказує, що статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16.12.1993 року визначено право позивача, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Проте в задоволенні заяви від 29.06.2021 року про перерахунок та індексацію пенсії державного службовця відповідачем рішенням № 22349-18948/М-01/8-0400/21 від 12.07.2021 року було відмовлено. Вказує, що таке рішення є протиправним, оскільки пенсія призначена позивачу відповідно до Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16.12.1993 року, а норми Закону України «Про державну службу» № 889-VІІІ від 10.12.2015 року не мають правових наслідків до правовідносин, які виникли до його прийняття. Також вказує, що п.4 постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000р. виключений лише 09.12.2015 р.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 31.08.2021 року відкрито провадження у адміністративній справі, та призначено справу до розгляду без повідомлення (виклику) сторін.
Відповідачем 05.10.2021 року подано відзив на позовну заяву (вх.. № 86338/21), в якому просив у задоволенні позовних вимог відмовити. В обґрунтування відзиву відповідач зазначив, що з 01.05.2016 року набув чинності Закон України «Про державну службу» № 889-VІІІ від 10.12.2015 року, у зв'язку з чим положення Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16.12.1993 року втратили чинність, в тому числі норми, якими було врегульовано пенсійне забезпечення державних службовців; статтю 37-1 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16.12.1993 року також скасовано. Постановою Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 року у постанові Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 р. № 865 “Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії” пункт 4 виключено. Законом України «Про державну службу» № 889-VІІІ від 10.12.2015 року визначено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Отже, перерахунок пенсії державних службовців ані Законом України «Про державну службу» ані Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" не передбачений.
06.10.2021 року позивачем подано відповідь на відзив, в якій зазначено, що у відзиві не спростовано тверджень позивача стосовно суті позовних вимог, та порушені питання стосуються тільки Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16.12.1993 року та п.4 Постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 р.
Справа розглянута в межах строку розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, встановленого статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України - в межах шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується адміністративний позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером, якій з 26.05.1998 року призначена пенсія за віком відповідно до Закону України «Про державну службу»; страховий стаж складає 36 років 04 місяці 29 днів, в тому числі стаж держслужбовця: 11 років 05 місяців 05 днів.
29.06.2021 року позивачем подано до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області заяву про перерахунок пенсії згідно Закону № 3723-ХІІ від 16.12.1993 року у зв'язку з підвищенням заробітної плати державним службовцям та індексацію пенсії з часу припинення та в майбутньому.
Листом від № 18289-14877/М-01/8-0400/21 від 03.06.2021 року повідомлено позивача, що - "Порядок проведення перерахунку пенсій у разі підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям було визначено пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» (далі - Постанова № 865). Постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» внесені зміни до Постанови № 865, а саме виключено пункт 4. Також, 01 травня 2016 року набув чинності Закон України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII «Про державну службу» (далі - Закон № 889). Згідно із пунктом 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889 втратив чинність Закон № 3723, окрім статті 37, що застосовується до призначення пенсій державним службовцям. Разом з тим, статтею 90 Закону № 889 передбачено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Отже, пенсії, призначені згідно із Законом № 3723, перераховуються тільки у випадку, якщо складові пенсійної виплати, (надбавки, підвищення, доплати тощо) визначаються залежно від розміру прожиткового мінімуму. Роз'яснення з даного питання надавалися листом Головного управління від 07.04.2021 за № 11411-7514/М-01/8-0400/21".
Також листом № 22349-18948/М-01/8-0400/21 від 12.07.2021 року на звернення від 29.06.2021 року повідомлено позивача, що - "Постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» внесені зміни до Постанови № 865, а саме виключено пункт 4. Також, 01 травня 2016 року набув чинності Закон України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII «Про державну службу» (далі - Закон № 889). Згідно із пунктом 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889 втратив чинність Закон № 3723, окрім статті 37, що застосовується до призначення пенсій державним службовцям. Відповідно до статті 90 Закону України від 10 грудня 2015 року № 889 «Про державну службу» пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Пунктом 13 Прикінцевих положень Закону № 1058 установлено, що у разі коли особі призначено пенсію, зокрема, відповідно до Закону України «Про державну службу» її виплата продовжується до переведення за бажанням особи на пенсію на інших підставах або за бажанням особи поновлюється у розмірі, який було встановлено до переведення. До такого переведення розмір пенсії, встановлений до дня набрання чинності Законом України від 3 жовтня 2017 року № 2148-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", не переглядається та пенсія не індексується. З огляду на зазначене, для надання довідки про заробітну плату та здійснення перерахунку пенсії відповідно до Закону № 3723 підстави відсутні. Пунктом 4-7 Прикінцевих положень та статтею 42 Закону № 1058 визначено, що особам, пенсії яким призначені, зокрема, відповідно до Закону України "Про державну службу" розмір яких з урахуванням перерахунку, передбаченого пунктом 4-3 цього розділу, розрахований за нормами цього Закону, буде більший, проводиться автоматичне, без їхнього звернення, переведення пенсії на умовах, передбачених цим Законом, за матеріалами пенсійних справ. Особи, пенсію яким переведено на пенсію на умовах цього Закону, у будь-який час можуть звернутися до органів Пенсійного фонду для переведення на пенсію за нормами Закону України "Про державну службу" із встановленням розміру пенсії, отримуваного до такого переведення, з 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому надійшла така заява. Станом на 01.03.2021 за матеріалами Вашої пенсійної справи переводити Вас на пенсію за Законом № 1058 недоцільно. Якщо Ви після призначення пенсії працювали та маєте більше страхового стажу, ніж той, що є в матеріалах пенсійної справи, радимо Вам звернутися до територіального органу Пенсійного фонду України (сервісний центр) з відповідною заявою. Якщо з урахуванням додаткових документів розмір Вашої пенсії за Законом № 1058 перевищить розмір пенсії по Закону № 3723, то таке переведення буде здійснено".
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
На момент призначення позивачу пенсії був чинний Закон України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16.12.1993 року, який втратив чинність на підставі Закону «Про державну службу» № 889-VIII від 10.12.2015 року, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу XI Закону № 889-VIII.
При цьому, Закон України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16.12.1993 року було доповнено статтею 37-1, згідно із Законом № 432-IV від 16.01.2003 року, такого змісту: у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
З набранням чинності Закону «Про державну службу» № 889-VIII від 10.12.2015 року стаття 37-1 Закон України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16.12.1993 року, на яку посилається позивач, також втратила чинність.
Також пунктами 10 і 12 розділу XI Закону № 889-VIII вказано, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Також 01.01.2015 року набрав чинності Закон України від 28.12.2014 року №76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, то втратили чинність, деяких законодавчих актів України».
Згідно пункту 11 цього Закону текст статті 37-1 Закону України «Про державну службу» викладений у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державних службовців визначаються Кабінетом Міністрів України».
Порядок перерахунку пенсій державних службовців був урегульований пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення заробітку для обчислення пенсій», яка втратила чинність на підставі постанови Кабінету Міністрів України №622 від 14.09.2016 року.
Пунктом 4 передбачалось, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2002 року № 432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку:
пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержану заробітну плату на момент перерахунку;
іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
При цьому, згідно матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 , пенсія останній призначена 26.05.1998 року, тобто до прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення заробітку- для обчислення пенсій», а також Закону № 432-IV від 16.01.2003 року, яким Закон України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16.12.1993 року було доповнено статтею 37-1.
Згідно статті 90 Закону України «Про державну службу» № 889-VIII від 10.12.2015 року, пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Як Закон №889-VІІІ, так і Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не передбачають підстав (умов) для перерахунку пенсії державного службовця.
Отже, наразі скасовано приписи Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16.12.1993 року та постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення заробітку для обчислення пенсій», на які посилається позивач, як на підстави здійснення перерахунку пенсійного забезпечення державних службовців.
Окрім того, відповідно до постанови правління Пенсійного фонду України від 04.07.2016 №15-2 «Про внесення змін до постанови правління Пенсійного фонду України від 4 вересня 2013 року № 15-1» форму Довідки для перерахунку пенсії було виключено. Постанова правління Пенсійного фонду України від 04.07.2016 №15-2 набрала чинності 2 вересня 2016 року (з 1 січня 2017 року вже втратила чинність).
Наразі є чинною лише постанова правління Пенсійного фонду України 17.01.2017 року № 1-3 «Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям».
Відтак з 02 вересня 2016 року державні органи можуть видавати довідку за останнім місцем роботи лише для призначення пенсії, але не для перерахунку.
Вказана правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 03 жовтня 2019 року у справі № 805/3163/16-а.
Суд вказує, що відповідач як суб'єкт владних повноважень теж зобов'язаний діяти на підставі, в межах повноважень і в спосіб, що передбачені Конституцією і законами України. Тож з огляду на те, що форму Довідки для перерахунку пенсії було затверджено підзаконним нормативно-правовим актом на виконання передусім вимог Закону №3723-ХІІ, який передбачав право на такий перерахунок, то сам факт наявності (при зверненні позивачки) затвердженої форми Довідки для перерахунку пенсії (як документа), за відсутності законних підстав для такого перерахунку, не є достатньою підставою для оформлення такої довідки.
Аналогічний правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду від 11.04.2018 року у справі № 820/3288/16 та від 03.10.2019 року у справі № 805/3163/16-а.
Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (частина 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України).
Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є необґрунтованими, а вимоги такими, що не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 9, 72-77, 242-243, 245-246, 258, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ПН НОМЕР_1 , дата народження: ІНФОРМАЦІЯ_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, буд.26, ІК в ЄДРПОУ 21910427) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії залишити без задоволення.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення суду складений 26 жовтня 2021 року.
Суддя Е.О. Юрков