25 жовтня 2021 року Справа № 160/12099/21
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Маковської О.В., розглянувши у письмовому провадженні справу за позовом ОСОБА_1 до Тернівського відділу державної виконавчої служби у місті Кривому Розі Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства Юстиції (м.Дніпро) про визнання дій протиправними та скасування постанови, -
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Тернівського відділу державної виконавчої служби у місті Кривому Розі Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства Юстиції (м. Дніпро), в якій позивач просить:
- визнати протиправною та скасувати Постанову про арешт коштів боржника від 01.07.2021 в частині накладення арешту на грошові кошти, що містяться на рахунку ОСОБА_1 в АТ «Райффайзен Банк Аваль» № НОМЕР_1 (рахунок № НОМЕР_2 ), винесену державним виконавцем Тернівського відділу державної виконавчої служби у місті Кривому Розі Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства Юстиції (м. Дніпро) Чумак Оленою Вікторівною;
- визнати протиправною бездіяльність державного виконавця Тернівського відділу державної виконавчої служби у місті Кривому Розі Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства Юстиції (м. Дніпро) Чумак Олени Вікторівни щодо не зняття арешту з грошових коштів, що містяться на рахунку ОСОБА_1 в АТ «Райффайзен Банк Аваль» № НОМЕР_1 (рахунок № НОМЕР_2 );
- зобов'язати Тернівський відділ державної виконавчої служби у місті Кривому Розі Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства Юстиції (м.Дніпро) зняти арешт з грошових коштів, що містяться на рахунку ОСОБА_1 в АТ «Райффайзен Банк Аваль» № НОМЕР_1 (рахунок № НОМЕР_2 );
- визнати протиправною та скасувати Постанову про арешт коштів боржника від 01.07.2021 в частині накладення арешту на грошові кошти, що містяться на рахунку ОСОБА_1 в АТ КБ «ПРИВАТБАНК» № НОМЕР_3 , винесену державним виконавцем Тернівського відділу державної виконавчої служби у місті Кривому Розі Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства Юстиції (м. Дніпро) Чумак Оленою Вікторівною;
- визнати протиправною бездіяльність державного виконавця Тернівського відділу державної виконавчої служби у місті Кривому Розі Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства Юстиції (м. Дніпро) Чумак Олени Вікторівни щодо не зняття арешту з грошових коштів, що містяться на рахунку ОСОБА_1 в АТ КБ «ПРИВАТБАНК» № НОМЕР_3 ;
- зобов'язати Тернівський відділ державної виконавчої служби у місті Кривому Розі Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства Юстиції (м. Дніпро) зняти арешт з грошових коштів, що містяться на рахунку ОСОБА_1 в АТ КБ «ПРИВАТБАНК» № НОМЕР_4 .
В обґрунтування позову зазначено, що накладаючи арешт на рахунки, які є рахунками зі спеціальним режимом, і з огляду на те, що з них здійснюється нарахування заробітної плати та пенсії, відповідач діяв усупереч нормам прямої заборони, чим допустив порушення прав позивача.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10.08.2021 відкрито провадження у справі та призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
Від відповідача відзив на позовну заяву до суду не надходив. Копія ухвали суду від 10.08.2021 та копія позовної заяви з додатками отримана відповідачем 25.08.2021, що підтверджується відміткою на рекомендованому повідомленні про вручення, яке наявне в матеріалах справи.
Дослідивши матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, 01.07.2021 державним виконавцем Тернівського відділу державної виконавчої служби у місті Кривому Розі Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро) у виконавчому провадженні №65685492 прийнято постанову про арешт коштів боржника - позивача у справі.
Вказаною постановою відповідачем накладено арешт на грошові кошти, що містяться на відкритих рахунках, а також на кошти на рахунках, що будуть відкриті після винесення постанови про арешт коштів боржника.
Позивач просить скасувати арешт на кошти, що знаходяться на таких рахунках, оскільки на них надходять заробітна плата та пенсія, у зв'язку з чим і звернувся до суду із цим позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Правовідносини у сфері примусового виконання судових рішень регулюються Законом України від 02.06.2016 №1404 «Про виконавче провадження» (далі - Закон 1404).
Відповідно до статті 1 Закону 1404 виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Згідно з пунктом 1 частини 2 статті 18 Закону 1404 виконавець зобов'язаний здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом.
Відповідно до пункту 7 частини 2 статті 18 Закону 1404 виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право накладати арешт на кошти та інші цінності боржника, зокрема кошти, які перебувають у касах, на рахунках у банках, інших фінансових установах та органах, що здійснюють казначейська обслуговування бюджетних коштів (крім коштів на рахунках платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, коштів на рахунках із спеціальним режимом використання, спеціальних та інших рахунках, звернення стягнення на які заборонено законом), на рахунки в цінних паперах, а також опечатувати каси, приміщення і місця зберігання грошей.
Згідно з частиною 3 статті 52 Закону 1404 не підлягають арешту в порядку, встановленому цим Законом, кошти, що перебувають на рахунках із спеціальним режимом використання, спеціальних та інших рахунках, звернення стягнення на які заборонено законом. Банк, інша фінансова установа, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, у разі надходження постанови виконавця про арешт коштів, що знаходяться на таких рахунках, зобов'язані повідомити виконавця про цільове призначення рахунку та повернути постанову виконавця без виконання в частині арешту коштів, що знаходяться на таких рахунках.
Відповідно до статті 56 Закону 1404, арешт на майно (кошти) боржника накладається виконавцем шляхом винесення постанови про арешт майна (коштів) боржника або про опис та арешт майна (коштів) боржника.
У порядку, встановленому цією статтею, виконавець, у провадженні якого знаходиться виконавче провадження, за заявою стягувача чи з власної ініціативи може накласти арешт на грошові кошти, які перебувають на рахунках (вкладах) чи на зберіганні у банках, інших фінансових установах і належать особі, яка має заборгованість перед боржником, яка підтверджена судовим рішенням, яке набрало законної сили. Такий арешт знімається, якщо протягом п'яти днів з дня його накладення стягувач не звернеться до суду про звернення стягнення на грошові кошти такої особи в порядку, встановленому процесуальним законом.
Заробітна плата в розумінні поняття «власності» є майном, на захист якого в тому числі стає стаття 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Принципи, закріплені в статях 3 та 43 Конституції України, також знаходять своє вираження в положеннях статей 97 Кодексу законів про працю України, статтях 15, 22, 24 Закону України «Про працю».
Зазначені норми в сукупності свідчать про те, що держава гарантує та захищає законом право громадянина на своєчасне одержання винагороди за працю.
Відповідно до пункту 2 статті 48 Закону 1404 забороняється звернення стягнення та накладення арешту на кошти на рахунках платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, на кошти, що перебувають на поточних рахунках із спеціальним режимом використання відкритих відповідно до статей 191 та 261 Закону України «Про теплопостачання», статті 151 Закону України «Про електроенергетику», та на спеціальному рахунку експлуатуючої організації (оператора) відповідно до Закону України «Про впорядкування питань, пов'язаних із забезпеченням ядерної безпеки», на кошти на інших рахунках боржника накладення арешту та/або звернення стягнення на які заборонено законом.
Відповідно до частин 3, 4 статті 59 Закону 1404 у разі виявлення порушення порядку накладення арешту, встановленого цим Законом, арешт з майна боржника знімається згідно з постановою начальника відповідного відділу державної виконавчої служби, якому безпосередньо підпорядкований державний виконавець. Підставою для зняття виконавцем арешту з усього майна (коштів) боржника або його частини є отримання виконавцем документального підтвердження, що рахунок боржника має спеціальний режим використання та/або звернення стягнення на такі кошти заборонено законом.
Тобто, рахунки, які передбачені для виплати заробітної плати та пенсії, є рахунками із спеціальним режимом, на які виконавчою службою відповідно до вимог законодавства арешт не накладається, а виокремлення таких рахунків належить до повноважень виконавчої служби.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 27.06.2019 у справі №916/73/19, від 10.10.2019 №916/1572/19.
Як вбачається з матеріалів справи та підтверджується випискою з банківського рахунку, на вказані рахунки позивача надходять заробітна плата та пенсія, тобто, такі рахунки є рахунками зі спеціальним режимом.
Про вказані обставини позивач повідомляв державного виконавця, проте, останнім вказана інформація була проігнорована, у зв'язку з чим допущено протиправну бездіяльність, оскільки норми спеціального Закону 1404 містять пряму заборону щодо накладення арешту на кошти на рахунках платників, на які здійснюється виплата заробітної плати та пенсії.
Таким чином, суд дійшов висновку, що накладаючи арешт на кошти, що містяться на вказаних рахунках позивача, відповідач допустив порушення вимог законодавства України, у зв'язку з чим, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Враховуючи приписи статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, сплачений позивачем судовий збір в розмірі 908,00 грн. підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача.
Оскільки суддя Маковська О.В. перебувала у відпустці, рішення у справі приймається після виходу судді з відпустки.
Керуючись ст.241-246, 287, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Позов ОСОБА_1 до Тернівського відділу державної виконавчої служби у місті Кривому Розі Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства Юстиції (м.Дніпро) про визнання дій протиправними та скасування постанови - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність державного виконавця Тернівського відділу державної виконавчої служби у місті Кривому Розі Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства Юстиції (м. Дніпро) Чумак Олени Вікторівни щодо не зняття арешту з грошових коштів, що містяться на рахунках ОСОБА_1 в АТ «Райффайзен Банк Аваль» № НОМЕР_1 (рахунок № НОМЕР_2 ) та в АТ КБ «ПРИВАТБАНК» № НОМЕР_3 .
Визнати протиправною та скасувати Постанову про арешт коштів боржника від 01.07.2021 в частині накладення арешту на грошові кошти, що містяться на рахунку ОСОБА_1 в АТ «Райффайзен Банк Аваль» № НОМЕР_1 (рахунок № НОМЕР_2 ) та в АТ КБ «ПРИВАТБАНК» № НОМЕР_3 .
Зобов'язати Тернівський відділ державної виконавчої служби у місті Кривому Розі Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства Юстиції (м.Дніпро) зняти арешт з грошових коштів, що містяться на рахунках ОСОБА_1 в АТ «Райффайзен Банк Аваль» № НОМЕР_1 (рахунок № НОМЕР_2 ) та в АТ КБ «ПРИВАТБАНК» № НОМЕР_3 .
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Тернівського відділу державної виконавчої служби у місті Кривому Розі Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства Юстиції (м.Дніпро) на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 908,00 грн.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 272 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строк, передбачений частиною 6 статті 287 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.В. Маковська