Рішення від 13.10.2021 по справі 925/781/21

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 жовтня 2021 року Справа № 925/781/21

Господарський суд Черкаської області у складі головуючого судді - Васяновича А.В.,

секретар судового засідання - Пріхно Л.А.,

за участі представників сторін:

від позивача - Макєєв В.Ф. - адвокат,

від відповідача - Кирман В.О. - представник за довіреністю,

від третіх осіб:

від Управління інспектування Черкаської міської ради - Бондарук О.О. - представник за довіреністю,

від приватного підприємства "СК КРЕАТИВ" - представник не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Янтар-Черкаси-2",

м. Черкаси

до виконавчого комітету Черкаської міської ради, м. Черкаси

за участі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача:

1. Управління інспектування Черкаської міської ради, м. Черкаси;

2. приватного підприємства "СК КРЕАТИВ", м. Черкаси

про зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

До Господарського суду Черкаської області звернулося з позовом товариство з обмеженою відповідальністю "Янтар-Черкаси-2" до виконавчого комітету Черкаської міської ради про зобов'язання відповідача повернути позивачу тимчасові споруди - літні тераси, що були демонтовані на підставі рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради від 06 червня 2017 року №569 "Про демонтаж ТС (павільйонів) по АДРЕСА_1" та прийняті на збереження, а у разі неможливості їх повернення зобов'язати відповідкача відшкодувати вартість зазначеного майна.

Ухвалою Господарського суду Черкаської області від 16 червня 2021 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Справу вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначено на 10 год. 30 хв. 15 липня 2021 року.

Ухвалою суду від 15 липня 2021 року відкладено підготовче засідання на 10 год. 00 хв. 16 серпня 2021 року.

Залучено до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Управління інспектування Черкаської міської ради та приватне підприємство "СК КРЕАТИВ".

Ухвалою суду від 16 серпня 2021 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті. Розгляд справи по суті призначено на 12 год. 00 хв. 30 вересня 2021 року.

В судовому засіданні, яке відбулося 30 вересня 2021 року суд оголосив перерву до 11 год. 30 хв. 13 жовтня 2021 року та запропонував позивачу визначитися зі змістом своїх вимог.

При цьому судом було враховано, що відповідно до абзацу 2 п. 4 ч. 5 ст. 238 ГПК України висновок суду про задоволення позову чи про відмову в позові повністю або частково щодо кожної із заявлених вимог не може залежати від настання або ненастання певних обставин (умовне рішення).

Як вказано в п. 9 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 23 березня 2012 року № 6 "Про судове рішення" резолютивна частина рішення ні за яких умов не повинна викладатись альтернативно (наприклад: стягнути з відповідача певну суму або в разі відсутності коштів на його рахунку звернути стягнення на належне йому майно).

12 жовтня 2021 року до суду від позивача надійшло клопотання про уточнення своїх позовних вимог, в якому позивач підтримує позовні вимоги лише в частині зобов'язання відповідача повернути позивачу тимчасові споруди - літні тераси, що були демонтовані на підставі рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради від 06 червня 2017 року №569 "Про демонтаж ТС (павільйонів) по АДРЕСА_1" та прийняті на збереження.

З урахуванням вищенаведеного, суд прийняв заяву позивача про уточнення позовних вимог.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив суд позов задовольнити повністю з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував з підстав викладених у відзиві на позовну заяву та вказував, що на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 06 червня 2018 року у справі №823/927/18 та рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради від 06 червня 2017 року №569 "Про демонтаж ТС (павільйонів) по АДРЕСА_1" було проведено демонтаж тимчасових споруд (у відповідності до акту проведення демонтажу тимчасової споруди в м. Черкаси від 12 червня 2018 року).

Демонтовані споруди було передано на безоплатне зберігання приватному підприємству "СК КРЕАТИВ" на підставі договору від 12 червня 2018 року.

Згідно умов договору приватне підприємство "СК КРЕАТИВ" несе матеріальну відповідальність за втрату або пошкодження майна, яке передано на зберігання.

Відповідач вказував, що рішенням Придніпровського районного суду м. Черкаси від 31 липня 2020 року у справі №711/7458/18 за позовом ОСОБА_1 до Черкаської міської ради, товариства з обмеженою відповідальністю "Буд Сервіс", приватного підприємства "СК Креатив", виконавчого комітету Черкаської міської ради, третя особа: товариство з обмеженою відповідальністю "Янтар-Черкаси-2" про витребування у відповідачів малих архітектурних форм (тимчасові споруди - торгівельні павільйони "Квіти", загальною площею 128 кв.м.. (тимчасові споруди, які витребовуються почивачем у даній справі), які було демонтовано в період часу з 12 по 15 червня 2018 року з земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 та передати їх власнику ОСОБА_1 ; стягнення солідарно з відповідачів завдані йому збитки у формі упущеної вигоди в розмірі 20 000 грн.; стягнення солідарно з відповідачів на його користь моральної шкоди в розмірі 10 000 грн. було відмовлено повністю.

У вищевказаному рішенні, зокрема, було зазначено, що позивачем не доведений належними та переконливими доказами факт набуття ним права власності на тимчасові споруди - торгівельні павільйони " ІНФОРМАЦІЯ_1 ", загальною площею 128 кв.м., які були демонтовані в період часу з 12 по 15 червня 2018 року із земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 та які він просить витребувати у відповідачів.

Крім того відповідач вказував, що листом виконавчого комітету Черкаської міської ради від 12 липня 2018 року №11866-01-21 адресованому представнику позивача, щодо інформації відносно демонтованих павільйонів, було зазначено, що один примірник акту проведення демонтажу ТС був надісланий на адресу товариства з обмеженою відповідальністю "Янтар-Черкаси-2" та роз'яснено порядок повернення демонтованих об'єктів власнику та документи, які зобов'язаний надати власник ТС до управління інспектування Черкаської міської ради, а саме: заяву на ім'я начальника управління інспектування ЧМР про повернення ТС; документи, що підтверджують право власності на конкретний демонтований об'єкт; документи, що підтверджують оплату вимушених витрат підприємства, установи чи організації, що були залучені до проведення демонтажу та які пов'язані з демонтажем ТС (відповідно до специфікації №1 від 12 червня 2018 року сума наданих послуг з демонтажу ТС по АДРЕСА_1 становила 63 089,00 грн.).

Відповідно до листа виконавчого комітету Черкаської міської ради від 07 вересня 2020 року №7847-2/7900-2 направленому ОСОБА_1 , було повідомлено, що торгівельні павільйони, які були демонтовані 12 та 15 червня 2018 року робочою групою з впорядкування території м. Черкаси, відповідно до договору зберігання від 12 червня 2018 року знаходяться у приватного підприємства "СК КРЕАТИВ" та повідомлено, що для повернення демонтованих ТС потрібно надати документи, що підтверджують право власності на ТС та документи, що підтверджують оплату витрат управління інспектування на проведення демонтажу ТС.

Дані дії позивачем вчиненні не були та відповідні документи, які підтверджували би право власності на демонтовані ТС та документи, що підтверджують оплату витрат управління інспектування на проведення демонтажу ТС - надані не були.

Також відповідач зазначав, що виконавчий комітет Черкаської міської ради є неналежним відповідачем у даній справі, так як рішенням від 06 червня 2017 року №569 доручив робочій групі з впорядкування території м. Черкаси із залученням підрядної організації організувати та провести демонтаж тимчасових споруд по АДРЕСА_1 та передати згідно з актом приймання-передачі підрядній організації на відповідальне зберігання демонтоване майно.

Оскільки демонтоване майно було передано приватному підприємству "СК КРЕАТИВ" на безоплатне зберігання згідно договору №1 від 12 червня 2018 року до 31 грудня 2021 року, то у виконавчого комітету Черкаської міської ради не має у володінні майна, яке є предметом спору.

В зв'язку з чим, відповідач просив суд у задоволенні позову відмовити повністю.

У відповіді на відзив позивач відхилив заперечення відповідача проти позову і підтвердив свої доводи, наведені ним в обґрунтування позову.

Представник третьої особи - Управління інспектування Черкаської міської ради в судовому засіданні проти позову заперечував з підстав викладених в письмових поясненнях.

Обґрунтування викладені у письмових поясненнях аналогічні тим, що зазначені відповідачем у відзиві.

Крім того у письмових поясненнях третьою особою було вказано, що до управління звернувся власник демонтованої тимчасової споруди, який сплатив до бюджету міста витрати понесені на демонтаж його кіоску, з заявою про повернення майна. Управлінням було направлено на адресу приватного підприємства "СК КРЕАТИВ" повідомлення про розірвання договору з вимогою у термін до 08 жовтня 2020 року повернути тимчасову споруду управлінню інспектування за актом приймання-передачі майна у стані, в якому вона була одержана. Однак вказаний лист було повернуто на адресу управління без отримання приватним підприємством "СК КРЕАТИВ" у зв'язку із закінченням терміну зберігання.

На неодноразові телефонні дзвінки посадові особи приватного підприємства "СК КРЕАТИВ" та товариства з обмеженою відповідальністю "БУД-СЕРВІС ПЛЮС" не відповідають та на зв'язок не виходять. Доступу до майданчиків зберігання демонтованого майна управління інспектування не має, оскільки це є приватна та охоронювана територія.

13 квітня 2021 року за заявою управління інспектування Черкаської міської ради Черкаським районним управлінням поліції ГУНП в Черкаській області відкрито кримінальне провадження № 12021250310000962 за фактом привласнення та розтрати посадовими особами приватного підприємства "СК КРЕАТИВ" та товариства з обмеженою відповідальністю "Буд-Сервіс Плюс" майна, переданого приватному підприємству "СК КРЕАТИВ" на відповідальне зберігання.

Представник приватного підприємства "СК КРЕАТИВ" в судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив.

В судовому засіданні, яке відбулося 13 жовтня 2021 року згідно ч. 1 ст. 240 ГПК України було оголошено вступну та резолютивну частини судового рішення зі справи №925/781/21.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши докази, а також заслухавши пояснення представників сторін та третьої особи - Управління інспектування Черкаської міської ради, суд вважає, що позов слід задовольнити повністю виходячи з наступного:

02 березня 2016 року між Черкаською міською радою (орендодавець) та товариством з обмеженою відповідальністю "Янтар-Черкаси" (орендар) було укладено договір оренди землі.

Згідно п. 1. вищевказаного договору орендодавець на підставі рішення Черкаської міської ради від 24 вересня 2015 року за №2-1648 зобов'язався надати, а орендар - прийняти в строкове платне користування земельну ділянку, що за цільовим призначенням відноситься до категорії земель житлової та громадської забудови, яка знаходиться по АДРЕСА_1.

Пунктом 2 договору передбачено, що земельна ділянка площею 0,0135 га (кадастровий номер 7110136700:04:018:0030) передається орендарю під літню терасу.

У відповідності до акту приймання-передачі земельної ділянки від 02 березня 2016 року Черкаська міська рада передала, а товариство з обмеженою відповідальністю "Янтар-Черкаси" прийняло у строкове платне користування земельну ділянку площею 0,0135 га (кадастровий номер 7110136700:04:018:0030).

Учасниками товариства з обмеженою відповідальністю "Янтар-Черкаси" є ОСОБА_2 та ОСОБА_1 .

08 лютого 2017 року між товариством з обмеженою відповідальністю "Янтар-Черкаси-2" (орендар) та ОСОБА_1 (орендодавець) було укладено договір оренди.

Згідно п. 1.1. вищевказаного договору в порядку та на умовах, визначених цим договором, орендодавець зобов'язався передати у найм орендарю, а орендар - прийняти багатофункціональні конструкції - кафе/торгівельні павільйони, загальною вартістю 526 280 грн. 00 коп.

ОСОБА_1 в свою чергу придбав багатофункціональні конструкції - кафе/торгівельні павільйони у товариства з обмеженою відповідальністю "Янтар-Принт" на підставі договору купівлі-продажу від 01 лютого 2017 року за ціною 526 280 грн. 00 коп. (а.с. 39-42).

Згідно Статуту товариства з обмеженою відповідальністю "Янтар-Черкаси-2" учасниками товариства також є ОСОБА_2 та ОСОБА_1 .

Договір оренди павільйонів та договір купівлі-продажу павільйонів є чинними та не визнавалися судом недійсними.

Також з матеріалів справи вбачається, що 15 березня 2015 року між товариством з обмеженою відповідальністю "Янтар-Черкаси" (замовник) та товариством з обмеженою відповідальністю "Янтар-Черкаси-2" (виконавець) було укладено договір аутсорсінгу (з управління нематеріальним активом - правом землекористування).

За цим договором замовник замовляє виконавцю адміністрування речових прав на земельну ділянку, а виконавець приймає у адміністрування речові права на земельну ділянку (п. 1.2. договору).

Даний договір є чинним та не визнавався недійсним в судовому порядку.

Тобто, фактично земельну ділянку площею 0,0135 га (кадастровий номер 7110136700:04:018:0030), яка знаходиться по АДРЕСА_1 використовувало товариство з обмеженою відповідальністю "Янтар-Черкаси-2" з дозволу товариства з обмеженою відповідальністю "Янтар-Черкаси" під розміщення торгівельних павільйонів орендованих у ОСОБА_1 .

Спору між товариством з обмеженою відповідальністю "Янтар-Черкаси" та товариством з обмеженою відповідальністю "Янтар-Черкаси-2" з приводу використання земельної ділянки, а також спору між товариством з обмеженою відповідальністю "Янтар-Черкаси-2" та ОСОБА_1 з приводу оренди торгівельних павільйонів немає.

Рішенням виконавчого комітету Черкаської міської ради від 06 червня 2017 року №569 "Про демонтаж ТС (павільйонів) по АДРЕСА_1" було доручено робочій групі з впорядкування території м. Черкаси, підготовки та проведення демонтажу тимчасових споруд і рекламних засобів (далі робоча група) у місячний термін із залученням підрядної організації організувати та провести демонтаж тимчасової споруди (павільйон) по АДРЕСА_1.

Також доручено робочій групі передати згідно з актом приймання-передачі підрядній організації на відповідальне зберігання демонтоване майно.

Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 06 червня 2018 року у справі №823/927/18 за позовом комунального закладу "Черкаський академічний обласний український музично-драматичний театр ім. Т.Г. Шевченка Черкаської обласної ради" до Черкаської міської ради, виконавчого комітету Черкаської міської ради, третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача товариство з обмеженою відповідальністю "Янтар-Черкаси-2", про визнання бездіяльності не правомірною та зобов'язання вчинити дії позов задоволено повністю.

Визнано неправомірною бездіяльність Черкаської міської ради та виконавчого комітету Черкаської міської ради у питанні проведення демонтажу самовільно встановлених тимчасових споруд по АДРЕСА_1.

Зобов'язано виконавчий комітет Черкаської міської ради виконати рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради від 06 червня 2017 року №569 "Про демонтаж ТС (павільйонів) по АДРЕСА_1".

12 червня 2018 року між Управлінням інспектування Черкаської міської ради (замовник) та товариством з обмеженою відповідальністю "Буд-Сервіс" (виконавець) було укладено договір №1 про надання послуг з поточного ремонту об'єктів благоустрою, відповідно до умов якого виконавець зобов'язався надати замовнику послуги з поточного ремонту об'єктів благоустрою - демонтаж тимчасової споруди - павільйони за адресою: АДРЕСА_1 в м. Черкаси, встановлених самовільно або з порушенням вимог законодавства та рішень виконавчих органів Черкаської міської ради, а замовник - прийняти та оплатити такі послуги в порядку та на умовах, визначених цим договором. Всі об'єкти демонтажу зазначені у Специфікації, що є додатком до договору, та є його невід'ємною частиною.

Відповідно до специфікації №1 від 12 червня 2018 року до договору № 1 про надання послуг з поточного ремонту об'єктів благоустрою, вартість послуги з демонтажу ТС за адресою: АДРЕСА_1 становила 63 089,00 грн.

Станом на 12 червня 2018 року рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 06 червня 2018 року у справі №823/927/18 не набрало законної сили.

Водночас, як вбачається з акту проведення демонтажу тимчасової споруди в місті Черкаси від 12 червня 2018 року, на виконання рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради від 06 червня 2017 року №569 "Про демонтаж тимчасової споруди (павільйону) по АДРЕСА_1" робочою групою з впорядкування території м. Черкаси, підготовки та проведення демонтажу тимчасових споруд і рекламних засобів здійснено демонтаж чотирьох павільйонів, в присутності представників товариства з обмеженою відповідальністю "Буд - Сервіс" Акопян Р.А., Саркісян Б.М.

Адреса розташування ТС: АДРЕСА_1, м. Черкаси.

Власник (уповноважений представник) ТС - товариство з обмеженою відповідальністю "Янтар-Черкаси-2" директор ОСОБА_2

Тобто, під час демонтажу було встановлено особу, що розмістила на земельній ділянці тимчасову спору та використовувала її в своїй господарській діяльності.

В акті зазначено, що демонтована тимчасова споруда може бути повернута його власнику після звернення до Управління інспектування Черкаської міської ради на підставі таких документів:

- заяви на ім'я начальника Управління інспектування Черкаської міської ради;

- документів, що підтверджують право власності на конкретний демонтований об'єкт;

- документів, що підтверджують оплату вимушених витрат підприємства, установи чи організації, що залучені до проведення демонтажу та які пов'язані з демонтажем ТС.

Зауваження з боку власника (уповноваженого представника) відсутні.

Демонтаж ТС проводився 12 червня 2018 року з 08 год. 10 хв. по 19 год. 40 хв. та продовжено 15 червня 2018 року з 10 год. 00 хв. по 16 год. 00 хв.

Рішенням виконавчого комітету Черкаської міської ради "Про внесення змін до рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради від 16 жовтня 2013 року №1153 "Про робочу групу з впорядкування території м. Черкаси, підготовки та проведення демонтажу тимчасових споруд" від 16 вересня 2016 року №1196 затверджено Положення про робочу групу з впорядкування території м. Черкаси, підготовки та проведення демонтажу тимчасових споруд і рекламних засобів у новій редакції.

Це Положення визначає процедуру діяльності робочої групи з впорядкування території м. Черкаси, підготовки та проведення демонтажу самовільно встановлених на території м. Черкаси тимчасових споруд і рекламних засобів.

Поняття, що використовуються в Положенні, мають такі значення:

Тимчасова споруда (ТС) торговельного, побутового, соціально - культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності (Пересувні та стаціонарні ТС) - одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту.

Самовільно встановлена ТС - тимчасова споруда, яка встановлена без належним чином оформленого паспорту прив'язки ТС.

Демонтаж ТС - зняття з місця встановлення ТС зі збереженням цілісності або розбирання ТС на деталі для подальшого переміщення ТС на інше місце чи зберігання.

Примусовий демонтаж ТС - комплекс заходів спрямованих на демонтаж ТС із залученням спеціальної техніки в разі не проведення добровільного демонтажу власником ТС.

Відповідальне зберігання - зберігання примусово демонтованих ТС та рекламних засобів, за яку повністю відповідає особа, якій доручено їх зберігати.

Також Положення передбачає, що робоча група після повідомлення усіх зацікавлених осіб, в разі не проведення власником ТС добровільного демонтажу ТС проводить примусовий демонтаж ТС.

Дату та час проведення демонтажу призначає голова робочої групи.

Голова робочої групи залучає підрядну організацію, яка має відповідну спецтехніку для проведення примусового демонтажу ТС.

Під час примусового демонтажу ТС опечатується членами робочої групи.

Під час примусового демонтажу ТС ведеться фото/відео фіксація.

Демонтаж ТС здійснюється підрядною організацією.

Під демонтажем необхідно розуміти комплекс заходів, які передбачають відокремлення ТС від місця її розташування або її основи та транспортування до місця її зберігання.

Демонтована ТС згідно з актом приймання-передачі передається на

відповідальне зберігання до підрядної організації, що здійснює зберігання ТС.

Тобто, Положення не визначає порядок повернення демонтованих тимчасових споруд їх власникам чи користувачам після проведення демонтажу та передачі майна до підрядної організації, що здійснює зберігання.

12 червня 2018 року між приватним підприємством "СК КРЕАТИВ" (зберігач) та Управлінням інспектування Черкаської міської ради (поклажодавець) було укладено договір безоплатного зберігання №1, відповідно до умов якого поклажодавець передав зберігачу, а зберігач безоплатно прийняв на зберігання тимчасову споруду (павільйони) демонтовану відповідно до рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради від 06 червня 2017 року №569.

Відповідно до п. 2.1.1 договору безоплатного зберігання зберігач (приватне підприємство "СК КРЕАТИВ") зобов'язався прийняти майно за адресою: м. Черкаси, вул. Сумгаїтська, 10.

Згідно п. 2.1.3 договору приватне підприємство "СК КРЕАТИВ", несе матеріальну відповідальність за втрату або пошкодження майна, яке передано поклажодавцем (Управлінням інспектування ЧМР) згідно акту прийому-передачі, та яке знаходиться у нього на зберіганні, незалежно від причини пошкодження або втрати, з моменту одержання майна від поклажодавця (Управління інспектування ЧМР) та на весь строк його зберігання.

Згідно додаткової угоди від 05 травня 2020 року до договору безоплатного зберігання №1 від 12 червня 2018 року сторони продовжили дію договору до 31 грудня 2021 року.

06 серпня 2020 року позивач звернувся з листом до Черкаської міської ради про надання інформації про місце зберігання демонтованих тимчасових споруд з метою їх повернення власнику.

Відповідачем було надано відповідь на вказаний лист позивача, в якому виконавчий комітет повідомив, що для повернення демонтованого майна необхідно надати до управління інспектування документи, що підтверджують право власності на торгівельні павільйони та документи, що підтверджують оплату вимушених витрат управління інспектування на проведення демонтажу тимчасових споруд.

Судом враховано, що відповідно до ст.785 ЦК України у разі припинення договору найму наймач зобов'язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі.

Якщо наймач не виконує обов'язку щодо повернення речі, наймодавець має право вимагати від наймача сплати неустойки у розмірі подвійної плати за найм речі за час прострочення.

Наслідки погіршення речі, переданої у найм врегульовано ст.779 ЦК України.

Тобто, саме позивач зобов'язаний повернути власнику ( ОСОБА_1 ) тимчасові споруди після закінчення, чи розірвання договору оренди, а тому право позивача є порушеним в даному випадку, оскільки він відповідає за збереження майна перед орендодавцем, та в разі припинення дії договору позбавлений можливості виконати свій обов'язок.

Водночас, відповідно до ч.1 ст. 936 ЦК України за договором зберігання одна сторона (зберігач) зобов'язується зберігати річ, яка передана їй другою стороною (поклажодавцем), і повернути її поклажодавцеві у схоронності.

Згідно ст. 953 ЦК України зберігач зобов'язаний на першу вимогу поклажодавця повернути річ, навіть якщо строк її зберігання не закінчився.

Ні власник торгових павільйонів, ні орендар - товариство з обмеженою відповідальністю "Янтар-Черкаси-2" не є сторонами договору відповідального зберігання, тобто поклажодавцями в розумінні ст. 936 ЦК України, а тому у приватного підприємства "СК КРЕАТИВ", яке на законних правових підставах (договорі) зберігає майно відсутній обов'язок його повертати вказаним особам.

Умови договору відповідального зберігання також не дають права приватному підприємству "СК КРЕАТИВ" передавати майно будь-якій іншій особі ніж поклажодавцеві.

Водночас, договір відповідального зберігання був укладений на виконання рішення відповідача та уповноваженою ним особою.

За таких обставин суд відхиляє доводи відповідача стосовно того, що в даному випадку лише власник майна має право звернутися до приватного підприємства "СК КРЕАТИВ" саме з віндикаційним позовом.

Крім того, на даний час приватне підприємство "СК КРЕАТИВ" володіє майном, що належить фізичній особі на законних підставах (договорі відповідального безоплатного зберігання).

Право володіння виникає на підставі договору з власником або особою, якій майно було передане власником, а також на інших підставах, встановлених законом (ст. 398 ЦК України).

Позивач на законних підставах володів та користувався торговими павільйонами, водночас розмістив їх на земельній ділянці з порушенням правил благоустрою міста, що і стало підставою для їх законного примусового демонтажу на підставі чинного рішення відповідача.

Як на підставу утримання майна та не повернення його позивачу (особі в якої воно було відібрано) відповідач, зокрема, посилається на необхідність оплати понесених витрат під час демонтажу.

Так дійсно, територіальна громада в особі її органів місцевого самоврядування має право на відшкодування збитків (шкоди) завданих незаконним розміщенням тимчасових споруд та понесених витрат при їх демонтажу.

Водночас, не сплата особою таких витрат чи відшкодування нею збитків в добровільному порядку не є підставою для примусового притримання майна, що їй належить, чи яким вона користувалася на законних підставах, після звернення такої особи до відповідного уповноваженого органу, що прийняв відповідне рішення про демонтаж.

Відповідач, чи інший уповноважений орган місцевого самоврядування не позбавлені права на звернення до суду з позовом про відшкодування понесених витрат при демонтажі тимчасових споруд.

Відповідно до ст.1212 ЦК України особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради від 06 червня 2017 року №569 "Про демонтаж ТС (павільйонів) по АДРЕСА_1" вичерпало свою дію виконанням шляхом примусового демонтажу тимчасових споруд.

Відповідач під час примусового демонтажу павільйонів заволодів майном на законних підставах, проте, після відповідного звернення позивача про повернення йому майна, подальше володіння майном вже не можна вважати добросовісним та законним.

При цьому, судом було враховано, що створена відповідачем "робоча група з впорядкування території м. Черкаси", яка безпосередньо виконувала рішення виконкому та залучала до демонтажних робіт підрядну організацію не є юридичною особою, а Управління інспектування Черкаської міської ради укладало договір відповідального зберігання виключно на виконання рішення виконавчого комітету про демонтаж.

Водночас, будь-якого розпорядчого рішення про повернення майна після відповідного звернення позивача відповідач не приймав, а Положенням про робочу групу дане питання не врегульовано.

Статтею 79 ГПК України визначено, що наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування.

Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Докази, що надані позивачем на підтвердження обставин безпідставного неповернення йому майна та неприйняття відповідачем відповідного розпорядчого рішення з цього приводу, на думку суду, є більш вірогідними, ніж докази, надані відповідачем на спростування даних обставин.

За таких обставин суд дійшов висновку, що позов є достатньо обґрунтований, а тому підлягає задоволенню.

Судові витрати підлягають розподілу між сторонами відповідно до вимог ст. 129 ГПК України.

На підставі викладеного, та керуючись ст. ст. 129, 237, 238, 240 ГПК України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Зобов'язати виконавчий комітет Черкаської міської ради (вул. Байди Вишневецького, 36, м. Черкаси, ідентифікаційний код 04061547) повернути товариству з обмеженою відповідальністю "Янтар-Черкаси-2" (вул. Сумгаїтська, 8/5, м. Черкаси, ідентифікаційний код 39637840) тимчасові споруди - літні тераси, що були демонтовані на підставі рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради від 06 червня 2017 року №569 "Про демонтаж ТС (павільйонів) по АДРЕСА_1".

3. Стягнути з виконавчого комітету Черкаської міської ради, вул. Байди Вишневецького, 36, м. Черкаси, ідентифікаційний код 04061547 на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Янтар-Черкаси-2", вул. Сумгаїтська, 8/5, м. Черкаси, ідентифікаційний код 39637840 - 2 270 грн. 00 коп. судового збору.

Видати відповідний наказ після набрання рішення суду законної сили.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та строк визначені ст. 241 ГПК України.

Рішення суду може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду в порядку та строки передбачені розділом ІV ГПК України.

Повне рішення складено 25 жовтня 2021 року.

Суддя А.В.Васянович