26.10.2021 року м.Дніпро Справа № 908/1751/21
Центральний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді: Антонік С.Г. (доповідач),
суддів: Березкіної О.В., Дарміна М.О.
розглянувши матеріали апеляційної скарги Товариства з обмеженою відповідальністю «Транском» на рішення Господарського суду Запорізької області від 27.07.2021 (повний текст складений 02.08.2021, суддя Топчій О.А.) у справі №908/1751/21
за позовом Керівника Бердянської окружної прокуратури (71100, м. Бердянськ, пр. Перемоги, б. 4) в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах Державної служби України з безпеки на транспорті (03135, м. Київ, вул. Перемоги, б. 14, ідентифікаційний код юридичної особи 39816845) в особі Центрального міжрегіонального управління Укртрансбезпеки (18001, м. Черкаси, вул. Хрещатик, б. 223)
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «Транском» (71100, Запорізька обл., м. Бердянськ, вул. Будівельна, б. 1-А, ідентифікаційний код юридичної особи 30802064)
про стягнення коштів
До Господарського суду Запорізької області звернувся Керівник Бердянської окружної прокуратури з позовом в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах - Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Центрального міжрегіонального управління Укртрансбезпеки до Товариства з обмеженою відповідальністю "Транском" про стягнення 2181,12 євро, що еквівалентно 65663,05 грн., відповідно до офіційного курсу НБУ на день проведення розрахунку.
Рішенням Господарського суду Запорізької області від 27.07.2021 позов задоволено.
Задовольняючи позовні вимоги, господарський суд послався на те, що при проведенні габаритно-вагового контролю, складання відповідної довідки, акта про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів, здійсненні розрахунку плати за проїзд, посадові особи Управління Укртрансбезпеки в Черкаській області діяли на підставі та у спосіб, встановлений чинним законодавством, а також з дотриманням вимог чинного законодавства.
Не погодившись із рішенням місцевого господарського суду, ТОВ «Транском» звернулося до Центрального апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, якою просить скасувати рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 27.07.2021 та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позов частково у розмірі 39 397, 77 грн., в іншій частині позовних вимог відмовити.
Апеляційна скарга обгрунтована наступним:
- судом необгрунтовано відхилено заперечення відповідача щодо взяття до уваги наявного оформленого дозволу і альтернативного розрахунку плати за проїзд, який був наданий останнім;
- судом не надано належної оцінки Дозволу №13008901-18174НГ на загальну вагу автопоїзду з вантажем 59,00т, не враховуючи, що в даному випадку мова йде про перевищення по загальній масі 66,386т при допустимих 59т;
- ТОВ «Транском» при отриманні дозволу №13008901-18174НГ на загальну вагу 59т сплатив плату за проїзд за перевищення ваги за ставкою - 0,27;
- розрахунки №516 від 10.04.2019 та від 30.03.2021 є невірними, так як позивач невірно вказав параметри, на які нараховується плата за проїзд.
Відповідач відзив на апеляційну скаргу не надав.
Ухвалою Центрального апеляційного господарського суду від 06.09.2021 року відкрите апеляційне провадження у справі № 908/1751/21. Ухвалено розглянути апеляційну скаргу у порядку письмового провадження, без повідомлення учасників справи, за наявними у справі матеріалами.
Апеляційні скарги на рішення господарського суду у справах з ціною позову менше ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, крім тих, які не підлягають розгляду в порядку спрощеного позовного провадження, розглядаються судом апеляційної інстанції без повідомлення учасників справи.
Суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше (ч. 5 ст. 252 ГПК України).
Відповідно до ч. 13 ст. 8 Господарського процесуального кодексу України, розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо цим Кодексом не передбачено повідомлення учасників справи. У такому випадку судове засідання не проводиться.
Згідно ст. 269 ГПК України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї.
Докази, які не були подані до суду першої інстанції, приймаються судом лише у виняткових випадках, якщо учасник справи надав докази неможливості їх подання до суду першої інстанції з причин, що об'єктивно не залежали від нього.
Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.
Колегія суддів, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Як встановлено господарським судом та вбачається з матеріалів справи, Наказом начальника Управління Укртрансбезпеки у Черкаській області від 04.04.2019 затверджено щотижневий графік проведення рейдових перевірок Управління Укртрансбезпеки у Черкаській області у період 08.04.2019 - 14.04.2019, на виконання окремого доручення №320/03/13 - 18 від 05.05.2018, які здійснюються територіальними органами Державної служби України з безпеки на транспорті.
10.04.2019 інспекторами управління Укртрансбезпеки у Черкаській області під час здійснення габаритно-вагового контролю, згідно Порядку, було проведено зважування транспортного засобу DAF 95ХF, державний реєстраційний номер НОМЕР_1 , що належить ТОВ «Транском» та напівпричепом марки GOLDHOFER STZ-L5-4880АА, державний реєстраційний номер НОМЕР_2 , що належить ТОВ «Транском» (підтверджується довідкою про результати здійснення габаритно-вагового контролю на автомобільній дорозі № 047350 від 10.04.2019, актом №127613 від 10.04.2019 про проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, направленням на перевірку № 004480 від 08.04.2019.
В ході проведеного габаритно-вагового контролю було встановлено факт перевезення вантажу із перевищенням вагових обмежень, а саме фактична повна маса 66,385т
За даним фактом посадовими особами складено акт від 10.04.2019 № 025799 про проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 10.04.2019 № 047350, акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 10.04.2019 № 025799.
Згідно уточненого розрахунку від 30.03.21р. за перевищення вагового нормативу відповідачу до сплати нараховано 2 181,12 Євро, що станом на день (10.04.2019) складає 65 663,05 грн.
Відповідач нараховану суму не сплатив, що й стало підставою позову.
Відповідач в апеляційній скарзі не оскаржує ні право прокурора на подачу позову, ні дії працівників Укртрансбезпеки про проведенню перевірки та складанню відповідних документів. Відповідач не погоджується лише з розрахунком.
Відповідно до ст.33 Закону України «Про автомобільні дороги», рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів № 879 від 07.06.2007 року «Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування» затверджено «Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні» (далі Порядок).
Відповідно до пп.3, 5 п. 2 Порядку, терміни, що вживаються у цьому Порядку, мають таке значення:
великовагові та великогабаритні транспортні засоби - транспортні засоби, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні навантаження на вісь (осі) та загальна маса або габарити яких перевищують один з параметрів, що зазначені у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 р. N 1306 (Офіційний вісник України, 2001 р., N 41, ст. 1852). При цьому транспортний засіб не може вважатися великоваговим та/або великогабаритним, якщо його параметри не перевищують нормативи більш як на 2 відсотки;
дозвіл на рух - єдиний уніфікований документ, що видається уповноваженим органом відповідно до Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 р. N 30 "Про проїзд великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами" (Офіційний вісник України, 2001 р., N 3, ст. 75), після внесення в установлених порядку і розмірі плати за проїзд таких транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, в якому визначаються умови експлуатації транспортних засобів протягом певного часу за встановленим маршрутом і який дає право на проїзд за таких умов.
Згідно з п.27 Порядку № 879, плата за проїзд справляється в національній валюті за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком на день проведення розрахунку.
Позивачем при розрахунку плати за порушення застосовано п.30, та п.311 Порядку, згідно яких:
п.30. Плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу справляється за встановленими ставками залежно від маси такого транспортного засобу, навантаження на вісь (осі), габаритів та протяжності маршруту за формулою
П = (Рзм + Рнв + Рг) х В,
де П - розмір плати за проїзд;
Рзм - розмір плати за перевищення загальної маси транспортного засобу за 1 кілометр проїзду;
Рнв - розмір плати за перевищення навантаження на вісь (осі) (за одиничну + за здвоєну + за строєну) транспортного засобу за 1 кілометр проїзду;
Рг - розмір плати за перевищення габаритів (за висоту + за ширину + за довжину) транспортного засобу за 1 кілометр проїзду;
В - відстань перевезення, кілометрів.
п.31 1. Якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру:
до 10 відсотків - у подвійному розмірі;
на 10 - 40 відсотків - у потрійному розмірі;
більше як на 40 відсотків - у п'ятикратному розмірі.
У разі перевищення кількох нормативів вагових або габаритних параметрів плата за проїзд визначається виходячи з параметру з найбільшим перевищенням.
Колегія суддів зазначає, що позивачем безпідставно застосовано п?ятикратний розмір, передбачений п.311 Порядку. Збільшення плати в кратному розмірі, передбачене вищезазначеним пунктом, застосовується лише у разі руху великогабаритного транспорту без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд.
В даному випадку відповідач мав дозвіл №13008901-18174НГ на загальну вагу автопоїзду з вантажем 59,00т, строком дії з 09.04.2019 по 23.04.2019, виданий відділом безпеки дорожнього руху Управління безпеки дорожнього руху Департаменту патрульної поліції Національної поліції України.
Перевищення дозволеної ваги склало 7,385т. Тому в даному випадку застосуванню підлягає п.21 порядку, згідно якого, у разі виявлення факту перевищення хоча б одного вагового та/або габаритного нормативного параметра більш як на 2 відсотки подальший рух транспортного засобу забороняється до внесення плати за його проїзд автомобільними дорогами загального користування (далі - плата за проїзд). Плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, що рухався без відповідного дозволу, здійснюється у подвійному розмірі за пройдену частину маршруту по території України.
У разі здійснення руху з порушенням умов, визначених у дозволі на рух, подвійний розмір застосовується в частині перевищення фактичних показників над показниками, визначеними у дозволі, за пройдену частину маршруту.
Згідно ставок плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри перевищують нормативні, затверджених постановою КМУ № 879 від 27.06.2007р., за проїзд транспортними засобами вагою від 52 до 60 тонн включно ставка плати складає 0,27 Євро, понад 60 тонн за кожні наступні 10 тонн ставка 0,78 Євро.
Таким чином, відповідач повинен сплати за перевищення дозволу: за одну тонну (до 60 тонн включно) по ставці 0,27 Євро і за 6,385 тонн за ставкою 0,078 Євро (0,78 :10) - 0,498 Євро. Отже за 1 км повинен сплатити за ставкою: 0,27 + 0,498 = 0,768 Євро.
А в подвійному розмірі за 568 км: 0,768 х 568 х 2 = 872,45 Євро, що станом на 10.04.2019р. (курс 1 Євро=30,1052 грн.) складає 26 265,28 грн.
З урахування наведеного апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, а рішення суду зміні.
Витрати покласти на сторони пропорційно задоволеним вимогам.
Витрати зі сплати судового збору за подання апеляційної скарги покласти на відповідача так як спір виник внаслідок його неправильних дій.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 129, 269, 270, 275, 276, 282 - 284 Господарського процесуального кодексу України, суд
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Транском» задовольнити частково.
Рішення Господарського суду Запорізької області від 27.07.2021 у справі №908/1751/21 скасувати частково, виклавши резолютивну частину в наступній редакції.
Позов задовольнити частково.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Транском» (71100,Запорізька обл.., м.Бердянськ, вул.. Будівельна, 1-А, ЄДРПОУ 30802064) на користь Державної служби України з безпеки на транспорті (01135, м.Київ, пр..Перемоги,14, ЄДРПОУ 39816845) 26 265, 28 грн. плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри перевищують нормативні.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Транском» (71100,Запорізька обл.., м.Бердянськ, вул.. Будівельна, 1-А, ЄДРПОУ 30802064) на користь Запорізької обласної прокуратури в особі Бердянської окружної прокуратури 908 грн. витрат зі сплати судового збору.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя С.Г. Антонік
Суддя О.В. Березкіна
Суддя М.О. Дармін