712/11208/21
1-кс/712/5466/21
про надання дозволу на тимчасовий доступ до документів
"25" жовтня 2021 р. слідчий суддя Соснівського районного суду м. Черкаси ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Черкаси клопотання начальника відділу нагляду за додержанням законів органами фіскальної служби Черкаської обласної прокуратури ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей та документів, яке подане під час проведення досудового розслідування кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 26 березня 2019 року за №32019250000000015 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 212 КК України,
12 жовтня 2021 року Начальник відділу нагляду за додержанням законів органами фіскальної служби Черкаської обласної прокуратури ОСОБА_3 звернулась до слідчого судді Соснівського районного суду м. Черкаси з вказаним клопотанням.
В обґрунтування заявлених вимог зазначає, що СУ Черкаського РУП ГУНП в Черкаській області здійснюється досудове розслідування кримінального провадження №32019250000000015 від 26 березня 2019 року за ч. 3 ст. 212 КК України.
В ході досудового розслідування вказаного кримінального провадження встановлено, що службові особи ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » протягом 2015-2018 років незаконно сформували валові втрати та податковий кредит у зв'язку з відображенням у бухгалтерському та податковому обліку придбання товарно - матеріальних цінностей (засобів захисту рослин) у суб'єктів господарської діяльності з ознаками фіктивності, а саме: ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (ідентифікаційний номер юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України НОМЕР_1 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (ідентифікаційний номер юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України НОМЕР_2 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (ідентифікаційний номер юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України НОМЕР_3 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (ідентифікаційний номер юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України НОМЕР_4 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (ідентифікаційний номер юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України НОМЕР_5 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (ідентифікаційний номер юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України НОМЕР_6 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » (ідентифікаційний номер юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України НОМЕР_7 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » (ідентифікаційний номер юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України НОМЕР_8 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » (ідентифікаційний номер юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України НОМЕР_9 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 » (ідентифікаційний номер юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України НОМЕР_10 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_12 » (ідентифікаційний номер юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України НОМЕР_11 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_13 » (ідентифікаційний номер юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України НОМЕР_12 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_14 » (ідентифікаційний номер юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України НОМЕР_13 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_15 » (ідентифікаційний номер юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України НОМЕР_14 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_16 » (ідентифікаційний номер юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України НОМЕР_15 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_17 » (ідентифікаційний номер юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України НОМЕР_16 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_18 » (ідентифікаційний номер юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України НОМЕР_17 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_19 » (ідентифікаційний номер юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України НОМЕР_18 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_20 » (ідентифікаційний номер юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України НОМЕР_19 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_21 » (ідентифікаційний номер юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України НОМЕР_20 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_22 » (ідентифікаційний номер юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України НОМЕР_21 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_23 » (ідентифікаційний номер юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України НОМЕР_22 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_24 » (ідентифікаційний номер юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України НОМЕР_23 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_25 » (ідентифікаційний номер юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України НОМЕР_24 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_26 » (ідентифікаційний номер юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України НОМЕР_25 ) та ухилились від сплати податку на прибуток за період з 2015 року по 2018 рік в сумі 3 476 тисяч гривень та податку на додану вартість за період з лютого 2016 року по червень 2018 року в сумі 3 388 тисяч гривень, а всього на загальну суму 6 864 тисячі гривень, що є особливо великим розміром.
Вказаний факт підтверджується актом документальної планової виїзної перевірки ГУ ДФС у Черкаській області від 23січня 2019 року №22/23-00-14-0107/39937909.
Враховуючи вищевикладене, в діях службових осіб ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_27 » вбачаються ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 212 КК України, кваліфікованого як умисне ухилення від сплати податків, зборів (загальнообов'язкових платежів), що входять в систему оподаткування, введених у встановленому законом порядку, вчинене службовою особою підприємства, яка зобов'язана їх сплачувати, що призвело до фактичного ненадходження до бюджету грошових коштів у особливо великих розмірах.
Службовими особами ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_27 » документи фінансово -господарської діяльності надані органу досудового розслідування не в повному обсязі.
Згідно інформаційно - аналітичних відомостей ДФС України, ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_27 » відображало проведення фінансово-господарських взаємовідносин з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_17 », щодо яких у податковій звітності виявлено порушення, які призвели до ухилення від сплати податків.
В ході досудового розслідування вказаного кримінального провадження виникла необхідність в отриманні дозволу на тимчасовий доступ до документів та інформації, що знаходяться у володінні та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_17 ».
Прокурор ОСОБА_3 в судове засідання не з'явилась, звернулась до слідчого судді з заявою про розгляд клопотання без її участі, а також, відповідно до ч.2 ст. 163 КПК України з метою збереження документів,зазначених в клопотанні прокурора, - без повідомлення ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_17 ».
Згідно ч.3 ст.244 КПК України, клопотання розглядається слідчим суддею місцевого суду, в межах територіальної юрисдикції якого здійснюється досудове розслідування, не пізніше п'яти днів з дня його надходження до суду. Особа, яка подала клопотання, повідомляється про місце та час його розгляду, проте її неприбуття не перешкоджає розгляду клопотання, крім випадків, коли її участь визнана слідчим суддею обов'язковою.
Відповідно до ч. 4 ст.107 КПК України фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження під час розгляду питань слідчим суддею, крім вирішення питання про проведення негласних слідчих (розшукових) дій, та в суді під час судового провадження є обов'язковим. У разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.
Згідно ч.4 ст.107 КПК України, розгляд клопотання здійснюється без фіксування за допомогою технічних засобів.
Дослідивши матеріали клопотання, надані учасниками докази, дослідивши їх всебічно, повно, об'єктивно, безпосередньо у судовому засіданні, слідчий суддя приходить до наступного.
Згідно витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань, відомості про вчинення кримінального правопорушення у кримінальному провадженні №32019250000000015 внесені до реєстру 26 березня 2019 року за фабулою: «Службові особи ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » в період 2015-2018 років незаконно сформували валові втрати та податковий кредит у зв'язку з відображенням у бухгалтерському та податковому обліку придбання товарно-матеріальних цінностей (засоби захисту рослин) у суб'єктів господарської діяльності з ознаками фіктивності, а саме: ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_6 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_7 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_8 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_9 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_10 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_12 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_11 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_13 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_12 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_14 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_13 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_15 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_14 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_16 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_15 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_17 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_16 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_18 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_17 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_19 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_18 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_20 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_19 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_21 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_20 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_22 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_21 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_23 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_22 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_24 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_23 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_25 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_24 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_26 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_25 ), у зв'язку з чим ухилились від сплати податку на прибуток за період 2015-2018 роки в сумі 3 476 тис. грн. та податку на додану вартість за період лютий 2016 - червень 2018 в сумі 3 388 тис. грн., а всього на загальну суму 6 864 тис. грн., що є в особливо великих розмірах» - правова кваліфікація - ст. 212 ч. 3 КК України.
Згідно ч.1 ст.159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Відповідно до ч. 5 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають істотне значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Згідно ч.6 ст.163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання, як доказів, відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Доступ особи до речей та документів, які містять охоронювану законом таємницю, здійснюється в порядку, визначеному законом.
В обґрунтування заявлених в клопотанні вимог, прокурор зазначає, що в діях службових осіб ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_27 » вбачаються ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 212 КК України, кваліфікованого як умисне ухилення від сплати податків, зборів (загальнообов'язкових платежів), що входять в систему оподаткування, введених у встановленому законом порядку, вчинене службовою особою підприємства, яка зобов'язана їх сплачувати, що призвело до фактичного ненадходження до бюджету грошових коштів у особливо великих розмірах.
Вказаний факт підтверджується актом документальної планової виїзної перевірки ГУ ДФС у Черкаській області від 23січня 2019 року №22/23-00-14-0107/39937909.
Згідно інформаційно - аналітичних відомостей ДФС України, ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_27 » відображало проведення фінансово-господарських взаємовідносин з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_17 », щодо яких у податковій звітності виявлено порушення, які призвели до ухилення від сплати податків.
В ході досудового розслідування виникла необхідність в призначенні почеркознавчих, технічних, а також судово-економічної експертизи.
Разом з тим, прокурором не доведено необхідність отримання дозволу саме до оригіналів вказаних клопотанні прокурора документів. Докази призначення технічних та/або почеркознавчих експертиз у кримінальному провадженні № 32019250000000015 матеріали клопотання не містять і слідчому судді не надані.
З метою всебічного, повного та об'єктивного дослідження всіх обставин кримінального правопорушення, враховуючи, що документи, які зазначені в клопотанні прокурора, можуть бути використані як докази у кримінальному провадженні, керуючись ст.ст.107, 159, 163, 372 КПК України,
Клопотання начальника відділу нагляду за додержанням законів органами фіскальної служби Черкаської обласної прокуратури ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей та документів, яке подане під час проведення досудового розслідування кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 26 березня 2019 року за №32019250000000015 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 212 КК України, - задовольнити частково.
Надати в межах кримінального провадження № 32019250000000015 від 26 березня 2019 року дозвіл на тимчасовий доступ до документів, які знаходяться у володінні ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_17 » (ідентифікаційний номер юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України НОМЕР_16 ) щодо проведення фінансово-господарських операцій з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (ідентифікаційний номер юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України НОМЕР_26 ), а саме: договорів, угод, додатків до них, специфікацій, актів прийому - передачі, актів приймання - передачі виконаних робіт (наданих послуг), податкових накладних, видаткових накладних, товарно-транспортних накладних, накладних, рахунків-фактур, платіжних доручень, банківських документів, виписок банків, листів (поштової переписки) за період з 07 серпня 2015 року до 30 червня 2018 року (включно), з можливістю вилучення наленим чином заверених копій вказаних документів.
В іншій частині заявлених вимог - відмовити.
Виконання ухвали покласти на слідчого СВ Черкаського РУП ГУНП в Черкаській області лейтенанта поліції ОСОБА_4 , cтаршого слідчого СВ Черкаського РУП ГУНП капітана поліції ОСОБА_5 , слідчого СВ Черкаського РУП ГУНП в Черкаській області капітана поліції ОСОБА_6 , або, за дорученням слідчого, на старшого оперуповноваженого ВКП ЧРУП ГУНП в Черкаській області ОСОБА_7 .
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до документів, відповідно до ст. 166 КПК України, за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до документів, може бути постановлена ухвала про проведення обшуку з метою відшукання та вилучення зазначених в ухвалі слідчого судді документів.
Визначити строк дії ухвали - 60 (шістдесят) днів, який відраховується з дня її проголошення.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя - ОСОБА_1