Рішення від 13.10.2021 по справі 140/5904/21

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 жовтня 2021 року ЛуцькСправа № 140/5904/21

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Костюкевича С.Ф.,

при секретарі судового засідання Шафранюк І.Ф.,

за участю прокурора Рішка А.В.,

представника позивача Луцької міської ради Шелеп І.Ф.,

представника позивача Департаменту культури Луцької міської ради Котиса О.М.,

представника відповідача Вознячук Л.Є.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом виконувача обов'язків заступника керівника Луцької окружної прокуратури в інтересах держави в особі Луцької міської ради, Департаменту культури Луцької міської ради до Приватного акціонерного товариства «Укртелеком» про зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Заступник керівника Луцької окружної прокуратури в інтересах держави в особі Луцької міської ради, Департаменту культури Луцької міської ради звернувся в суд з адміністративним позовом до Приватного акціонерного товариства «Укртелеком» про зобов'язання Акціонерного товариства «Укртелеком» на умовах і в порядку, що визначені постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2001 №1768, укласти з Відділом охорони культурної спадщини Луцької міської ради охоронний договір на об'єкт нерухомого майна - службове приміщення ВД «Укртелеком», який є об'єктом культурної спадщини - пам'яткою архітектури місцевого значення «Адміністративний будинок, 1937 року, по вул. Кривий Вал, 28 в місті Луцьку», а в уточненні до адміністративного позову зазначив реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна та площу приміщення.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що у власності АТ «Укртелеком» перебуває адміністративний будинок, 1937 року побудови, розташований за адресою: м. Луцьк, вул. Кривий Вал, 28. Відомості про право власності на зазначене нерухоме майно 21.04.2004 внесено до Реєстру прав власності на нерухоме майно, а саме службове приміщення ВД «Укртелеком» загальною площею 1747,4 кв.м. та 21.10.2016 відповідний запис про право власності було перенесено до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, присвоєно номер запису 17018054.

Зазначає, що у зв'язку із віднесенням адміністративного будинку, 1937 року побудови, по вул. Кривий Вал, 28 в місті Луцьку до переліку нововиявлених об'єктів культурної спадщини Волинської області, Департамент культури Луцької міської ради неодноразово звертався до Волинської філії АТ «Укртелеком», яка є відокремленим підрозділом АТ «Укртелеком» та безпосереднім користувачем будинку за вищевказаною адресою, з інформуванням про набуття згаданим об'єктом статуту об'єкта культурної спадщини та необхідність укладання охоронного договору.

У відповіді на вказані листи товариством зазначено, що даний об'єкт, на їхню думку, не може відноситись до об'єктів культурної спадщини міста Луцька, оскільки не відповідає автентичності.

Водночас, на думку прокуратури вказані твердження не заслуговують на увагу зважаючи на те, що посадові особи товариства не є спеціально уповноваженими органами охорони культурної спадщини, які відповідно до вимог Закону України «Про охоронну культурної спадщини» наділені повноваженнями щодо визнання таких пам'яток об'єктами культурної спадщини, у зв'язку з наведеним з метою захисту інтересів держави заступник керівника Луцької окружної прокуратури звернувся до суду з даним позовом про зобов'язання вчинити дії.

Прокурор та представники позивачів в судовому засіданні позовні вимоги підтримали повністю з підстав, наведених у позовній заяві, просили позов задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні просила відмовити у задоволенні позовних вимог з підстав, викладених у відзиві на позов.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення, враховуючи наступне.

Частина 1 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) визначає, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових, спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

Судом встановлено, що у приватній власності АТ «Укртелеком» перебуває адміністративний будинок, 1937 року побудови, розташований за адресою: м. Луцьк, вул. Кривий Вал, 28. Відомості про право власності на зазначене нерухоме майно 21.04.2004 внесено до Реєстру прав власності на нерухоме майно, а саме службове приміщення ВД «Укртелеком» загальною площею 1747,4 кв.м. та 21.10.2016 відповідний запис про право власності було перенесено до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, присвоєно номер запису 17018054.

Відповідно до облікової картки об'єкта культурної спадщини адміністративний будинок № 28 по вулиці Кривий Вал у місті Луцьку зведений наприкінці 1930 років, автором проекту був архітектор з Варшави Вітольд Марцінковський. У містобудівному аспекті будівля становить приклад раціональної споруди, що вдало вписалася у історичне середовище XIX- початку XX століть. В архітектурно-мистецькому плані презентує зразок стилю функціоналізму у міжвоєнній архітектурі Луцька. В історичному аспекті дає матеріал для вивчення будівельного розвитку центральної частини міста у міжвоєнний період, змін у функціональному використанні основних капітальних будівель у середині XX століття. У будинку № 28 на час побудови розміщалася Центральна каса рільничих спілок. З 1939 року тут розміщувались партійні та радянські органи, а з 1980 року перемістилася телефонна станція (з 2000 року Волинське обласне відділення Укртелекому).

Рішенням Волинської обласної ради народних депутатів від 22.07.1985 № 228 «Про поліпшення охорони використання реставрації пам'ятників історії та культури області» затверджено додаткові списки пам'ятників архітектури та історії місцевого значення, де серед інших будинок, за адресою вул. 1-Травня, 28 у місті Луцьку було віднесено до пам'ятників історії місцевого значення Волинської області.

Рішенням Виконавчого комітету Луцької міської ради народних депутатів від 15.07.1992 № 308 «Про перейменування вулиць» вул. 1 Травня в місті Луцьку перейменовано на вул. Кривий Вал.

На виконання вимог Закону України «Про охорону культурної спадщини» з метою належного обліку об'єктів культурної спадщини та на підставі наказу Управління культури Волинської ОДА від 11.05.2017 № 61 «Про доповнення переліку нововиявлених об'єктів культурної спадщини Волинської області» адміністративний будинок, 1937 року, по вул. Кривий Вал, 28 в місті Луцьку внесено до Переліку нововиявлених (щойно виявлених) об'єктів культурної спадщини Волинської області, як пам'ятку архітектури місцевого значення, розташовану на території міста Луцька.

У зв'язку із внесенням адміністративного будинку, 1937 року, по вул. Кривий Вал, 28 в місті Луцьку до Переліку нововиявлених об'єктів культурної спадщини Волинської області, Департамент культури Луцької міської ради звертався до Волинської філії АТ «Укртелеком», яка є відокремленим підрозділом АТ «Укртелеком» та безпосереднім користувачем будинку за вищевказаною адресою, з інформуванням про набуття згаданим об'єктом статуту об'єкта культурної спадщини та необхідність укладання охоронного договору, що вбачається з листів від 14.12.2017 № 18.2-4/1134, від 21.02.2018 № 18.4-2/165, від 17.01.2020 № 18.4-2/3/2020.

У відповіді на вказані листи товариством зазначено, що вказаний об'єкт, на їхню думку, не може відноситись до об'єктів культурної спадщини міста Луцька, оскільки не відповідає автентичності.

Рішення Волинської обласної ради народних депутатів від 22.07.1985 № 228 «Про поліпшення охорони використання реставрації пам'ятників історії та культури області» та наказ Управління культури Волинської ОДА від 11.05.2017 № 61 «Про доповнення переліку нововиявлених об'єктів культурної спадщини Волинської області» є чинними та в судовому порядку не скасовувалися.

Таким чином, АТ «Укртелеком» ще з 2017 року було відомо про віднесення «Адміністративного будинку, 1937 року, по вул. Кривий Вал, 28 в місті Луцьку» до Переліку нововиявлених (щойно виявлених) об'єктів культурної спадщини Волинської області, як пам'ятки архітектури місцевого значення, розташованої на території міста Луцька та про необхідність укладення охоронного договору.

18.10.2016 року в державному реєстрі речових прав на нерухоме майно з'явився запис, що власником об'єкта нерухомого майна площею 1768,4 м2 в місті Луцьку по вулиці Кривий Вал, 28 є ПАТ «Укртелеком».

Посилання представника відповідача, що позов заявлено до неналежного відповідача ПАТ «Укртелеком» який відсутній в реєстрі, не відповідає дійсності, оскільки з Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на 30.04.2021 року вбачається, що реєстраційний номер ПАТ «Укртелеком» та АТ «Укртелеком» є аналогічним.

На даний час АТ «Укртелеком», як власник пам'ятки архітектури, не уклав з відповідним органом охоронний договір на об'єкт культурної спадщини - пам'ятку архітектури місцевого значення «Адміністративний будинок, 1937 року, по вул. Кривий Вал, 28 в місті Луцьку».

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.ч. 4, 5 ст. 54 Конституції України культурна спадщина охороняється законом. Держава забезпечує збереження історичних пам'яток та інших об'єктів, що становлять культурну цінність, вживає заходів для повернення в Україну культурних цінностей народу, які перебувають за її межами.

Правові, організаційні, соціальні та економічні відносини у сфері охорони культурної спадщини з метою її збереження, використання об'єктів культурної спадщини у суспільному житті, захисту традиційного характеру середовища в інтересах нинішнього і майбутніх поколінь регулюються Законом України «Про охорону культурної спадщини» (далі - Закон).

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 24 Закону власник або уповноважений ним орган, користувач зобов'язані утримувати пам'ятку в належному стані, своєчасно провадити ремонт, захищати від пошкодження, руйнування або знищення відповідно до цього Закону та охоронного договору.

Використання пам'ятки повинно здійснюватися відповідно до режимів використання, встановлених органами охорони культурної спадщини, у спосіб, що потребує якнайменших змін і доповнень пам'ятки та забезпечує збереження її матеріальної автентичності, просторової композиції, а також елементів обладнання, упорядження, оздоби тощо.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про охорону культурної спадщини» об'єкт, культурної спадщини - визначне місце, споруда (витвір), комплекс (ансамбль), їхні частини, пов'язані з ними рухомі предмети, а також території чи водні об'єкти (об'єкти підводної культурної та археологічної спадщини), інші природні, природно-антропогенні або створені людиною об'єкти незалежно від стану збереженості, що донесли до нашого часу цінність з археологічного, естетичного, етнологічного, історичного, архітектурного, мистецького, наукового чи художнього погляду і зберегли свою автентичність.

Рішенням Волинської обласної ради народних депутатів від 22.07,1985 № 228 «Про поліпшення охорони використання реставрації пам'ятників історії та культури області» затверджено додаткові списки пам'ятників архітектури та історії місцевого значення, де серед інших будинок, в якому в 1939 році був Луцький міськком КП(б)У за адресою вул. 1-Травня, 28 у місті Луцьку віднесено до пам'ятників історії місцевого значення Волинської області.

Рішенням Виконавчого комітету Луцької міської ради народних депутатів від 15.07.1992 № 308 «Про перейменування вулиць» вул. 1 Травня в місті Луцьку перейменовано на вул. Кривий Вал.

На виконання вимог Закону України «Про охорону культурної спадщини» з метою належного обліку об'єктів культурної спадщини та на підставі наказу Управління культури Волинської ОДА від 11.05.2017 № 61 «Про доповнення переліку нововиявлених об'єктів культурної спадщини Волинської області» адміністративний будинок, 1937 року, по вул. Кривий Вал, 28 в місті Луцьку внесено до Переліку нововиявлених (щойно виявлених) об'єктів культурної спадщини Волинської області, як пам'ятку архітектури місцевого значення, розташовану на території міста Луцька.

Дія Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» поширюється на відносини, що виникають у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, розміщене на території України, та обтяжень таких прав.

В свою чергу Закон України «Про охорону культурної спадщини» регулює правові, організаційні, соціальні та економічні відносини у сфері охорони культурної спадщини з метою її збереження, використання об'єктів культурної спадщини у суспільному житті, захисту традиційного характеру середовища в інтересах нинішнього І майбутніх поколінь.

Відповідно до облікової картки об'єкта культурної спадщини адміністративний будинок по вулиці Кривий Вал у місті Луцьку зведений наприкінці 1930 років. У вказаному будинку розмістилася Центральна каса рільничих спілок. В 1939 року тут розмістився Луцький міськком КП (б) У, а з 1980 року перемістилася телефонна станція (з 2000 року Волинське обласне відділення Укртелекому). До облікової документації долучено фотокартки, що надають змогу ідентифікувати об'єкт культурної спадщини.

Правовідносини, що склалися під час розгляду вказаної справи регулюються Законом України «Про охорону культурної спадщини», а не Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» тому твердження відповідача в частині відсутності даних в Державному реєстрі-прав відомостей щодо державної реєстрації прав на об'єкт нерухомого майна «Адміністративний будинок» не заслуговують на увагу, оскільки, саме споруда, що донесла до нашого часу цінність з археологічного, естетичного, етнологічного, історичного, архітектурного, мистецького, наукового чи художнього погляду і зберегла свою автентичність є об'єктом культурної спадщини, а не різні варіації в найменуванні.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 14 Закону України «Про охорону культурної спадщини» об'єкт культурної спадщини до вирішення питання про його реєстрацію як пам'ятки вноситься до Переліку об'єктів культурної спадщини і набуває правового статусу щойно виявленого об'єкта культурної спадщини, про що відповідний орган охорони культурної спадщини в письмовій формі повідомляє власника цього об'єкта або уповноважений ним орган (особу).

Враховуючи вищевикладене, уповноваженим органом культурної спадщини вжито належних заходів щодо включення до переліку нововиявлених об'єктів культурної спадщини Волинської області" Адміністративний будинок, 1937 року, по вул. Кривий Вал, 28 в місті Луцьку, як пам'ятку архітектури місцевого значення, розташовану на території міста Луцька.

З листа управління культури Волинської обласної державної адміністрації №1132 від 29.09.2021 року вбачається, що на виконання вимог діючого законодавства ОДА листом від 22.04.2020 року №2650/30/2-20 до Мінкультури надсилала документи про включення до Державного реєстру нерухомих пам'яток України приміщення по вулиці Кривий Вал, 28 в місті Луцьку. Станом на 29.09.2021 року інформації від Мінкультури про включення зазначеної вище пам'ятки до Держреєстру або про визнання її такою, що не підлягає занесенню до реєстру не надходило.

Статтею 23 Закону передбачено, що усі власники пам'яток, щойно виявлених об'єктів культурної спадщини чи їх частин або уповноважені ними органи (особи) незалежно від форм власності на ці об'єкти зобов'язані укласти з відповідним органом охорони культурної спадщини охоронний договір.

При передачі пам'ятки, щойно виявленого об'єкта культурної спадщини чи її (його) частини у володіння, користування чи управління іншій особі істотною умовою договору про таку передачу є забезпечення особою, якій передається пам'ятка, щойно виявлений об'єкт культурної спадщини чи її(його) частина, збереження пам'ятки, щойно виявленого об'єкта культурної спадщини чи її (його) частини відповідно до вимог цього Закону та умов охоронного договору, укладеного власником або уповноваженим ним органом(особою) з відповідним органом охорони культурної спадщини.

Основним завданням охоронного договору є встановлення режиму використання пам'ятки культурної спадщини чи п частини, у тому числі території, на якій вона розташована, видів і термінів виконання реставраційних, консерваційних, ремонтних робіт, робіт з упорядження її території, інших пам'яткоохоронних заходів, необхідність яких визначається відповідним органом охорони культурної спадщини. До охоронного договору додаються:

1) акт технічного стану пам'ятки (форма якого затверджується центральним органом виконавчої влади у сфері охорони культурної спадщини) на момент укладення охоронного договору. Для ансамблів (комплексів) складається окремий акт на кожний їх об'єкт. Акт технічного стану поновлюється не рідше ніж раз на 5 років. Якщо стан пам'ятки значно змінився (після проведення ремонтних, реставраційних та інших робіт чи внаслідок дії чинників, що призвели до руйнування або пошкодження), - у п'ятиденний термін після його зміни;

2) опис культурних цінностей і предметів, які належать до пам'ятки, знаходяться на її території чи пов'язані з нею і становлять історичну, наукову, художню цінність, з визначенням місця і умов зберігання та використання;

3) план поверхів пам'яток-будівель і споруд (у масштабі 1:100);

4) план інженерних комунікацій та зовнішніх мереж (за наявності);

5) генеральний план земельної ділянки, на якій розташована пам'ятка;

6) паспорт пам'ятки.

Тобто саме такий договір є першочерговим документом, що встановлює гарантії збереження індивідуально визначеної пам'ятки культурної спадщини, що враховує її цінність, особливості та стан.

Важливим елементом охоронного договору, який підтверджує його публічно-правову природу, є предмет - пам'ятка архітектури, правовий режим якої відрізняється від інших матеріальних об'єктів.

Особливий предмет охоронного договору обумовлює спеціальний суб'єктний склад.

Так, охоронний договір є актом за участю суб'єкта владних повноважень та співвласника пам'ятки культурної спадщини, має форму договору, визначає взаємні права та обов'язки його учасників у публічно-правовій сфері (реалізація державного управління охороною культурної спадщини) і укладається на підставі ст. 23 Закону. Укладання такого договору відбувається замість видання індивідуального акта органу охорони культурної спадщини, яким покладається на власника зобов'язання щодо забезпечення збереження пам'ятки, щойно виявленого об'єкта культурної спадщини чи її (його) частини.

Укладання охоронних договорів має імперативний характер та спрямоване на реалізацію державної політики у сфері охорони культурної спадщини. Такими договорами не вирішується питання власності на об'єкт культурної спадщини, а встановлюється режим використання пам'яток та відповідальність за порушення такого режиму, види і терміни виконання реставраційних, консерваційних, ремонтних робіт, робіт з упорядження її території, інших пам'яткоохоронних заходів, необхідність яких визначається відповідним органом охорони культурної спадщини.

Отже, враховуючи свою правову природу, зміст, суб'єктний склад та мету, охоронний договір, укладений на підставі ст. 23 Закону, є адміністративним.

Такий висновок наведений у постанові Верховного Суду від 23.12.2019 у справі № 806/1536/18.

Частиною 3 ст. 23 Закону України «Про охорону культурної спадщини» передбачено, що порядок укладення охоронних договорів та їхні типові форми затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 2 Порядку укладення охоронних договорів на пам'ятки культурної спадщини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2001 № 1768 (далі - Порядок), власник пам'ятки чи її частини або уповноважений ним орган (особа) зобов'язаний не пізніше ніж через один місяць з моменту отримання пам'ятки чи її частини у власність або у користування укласти охоронний договір з відповідним органом охорони культурної спадщини.

У зв'язку із внесенням будинку, 1937 року, по вул. Кривий Вал, 28 в місті Луцьку до Переліку нововиявлених об'єктів культурної спадщини Волинської області, Департамент культури Луцької міської ради неодноразово звертався до Волинської філії AT «Укртелеком», яка є відокремленим підрозділом AT «Укртелеком» та безпосереднім користувачем будинку за вищевказаною адресою з Інформуванням про набуття згаданим об'єктом статуту об'єкта культурної спадщини та необхідність укладання охоронного договору, про що свідчать листи від 14.12.2017 № 18.2- 4/1134, від 21.02.2018 № 18.4-2/165, від 17.01.2020 № 18.4-2/3/2020.

У відзиві на позовну заяву відповідачем зазначено, що вказаний об'єкт, на їхню думку, не може відноситись до об'єктів культурної спадщини міста Луцька, оскільки під час виготовлення облікової документації не проводилося обстеження інтер'єрів, досліджень та пошукових робіт, передбачених чинним законодавством.

Водночас, вказані твердження не заслуговують на увагу зважаючи на те, що посадові особи товариства не є спеціально уповноваженими органами охорони культурної спадщини, які відповідно до вимог Закону України «Про охоронну культурної спадщини» наділені повноваженнями щодо визнання таких пам'яток об'єктами культурної спадщини.

Крім того, рішення Волинської обласної ради народних депутатів від 22.07.1985 № 228 «Про поліпшення охорони використання реставрації пам'ятників історії та культури області» та наказ Управління культури Волинської ОДА від 11.05.2017 № 61 «Про доповнення переліку нововиявлених об'єктів культурної спадщини Волинської області» є чинними та в судовому порядку не скасовувалися.

Посилання відповідача на те, що в даного об'єкта культурної спадщини відсутня облікова документація, передбачена пунктом 3.1 Порядку є надуманим, оскільки в матеріалах позову є наявною облікова картка на адмінбудинок з короткою історичною довідкою та актом технічного стану, які досліджені судом та знаходяться в матеріалах справи.

Таким чином, AT «Укртелеком» ще з 2017 року було відомо про віднесення «Адміністративного будинку, 1937 року, по вул. Кривий Вал, 28 в місті Луцьку» до Переліку нововиявлених (щойно виявлених) об'єктів культурної спадщини Волинської області, як пам'ятку архітектури місцевого значення, розташовану на території міста Луцька та про необхідність укладення охоронного договору.

В той же час, станом на час подання даного позову AT «Укртелеком», як власник пам'ятки архітектури, не уклав з відповідним органом охоронний договір на об'єкт культурної спадщини - пам'ятку архітектури місцевого значення «Адміністративний будинок, 1937 року, по вул. Кривий Вал, 28 в місті Луцьку».

Варто зазначити, що обов'язок укладення охоронного договору покладається саме на власника пам'ятки, а не на орган охорони культурної спадщини, і саме власник повинен бути його ініціатором.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 13.12.2018 у справі № 826/4605/16 та ухвалі Вищого адміністративного суду України від 24.09.2015 у справі № 826/10265/14.

Так, Верховний Суд у постанові від 13.12.2018 у справі № 826/4605/16 вказав, що п. 5 Порядку зафіксовано, що в охоронному договорі, складеному за зразком згідно з додатком, зазначаються особливості режиму використання пам'ятки, види і терміни виконання реставраційних, консерваційних, ремонтних робіт, робіт з упорядження її території, інших пам'яткоохоронних заходів, необхідність яких визначається відповідним органом охорони культурної спадщини. Таким чином, як вбачається з вищевикладених норм чинного законодавства, юридичні або фізичні особи, які є власниками об'єктів культурної спадщини чи їх частин, зобов'язані укласти з відповідним органом охорони культурної спадщини охоронний договір встановленого зразка, до якого мають бути додані додаткові документи.

Враховуючи викладене, AT «Укртелеком» було зобов'язане на будинок по вул. Кривий Вал, 28, у м. Луцьку укласти охоронний договір з відповідним органом охорони культурної спадщини, яким є Відділ охорони культурної спадщини Луцької міської ради.

Всупереч вищевказаним нормам законодавства AT «Укртелеком» з моменту отримання пам'яткою статусу об'єкта культурної спадщини місцевого значення з 2017 року й дотепер не виконує свого обов'язку з укладення охоронного договору з органом охорони культурної спадщини.

З огляду на викладене, на даний час у відповідача існує обов'язок укласти охоронний договір на пам'ятку архітектури місцевого значення «Адміністративний будинок, 1937 року, по вул. Кривий Вал, 28 в місті Луцьку», з Відділом охорони культурної спадщини Луцької міської ради.

Разом з тим, слід зазначити, що вказаний позов пред'явлено прокурором у зв'язку бездіяльністю уповноваженого органу у сфері-охорони культурної спадщини - Луцької міської ради та Відділу охорони культурної спадщини Луцької міської ради.

З метою встановлення підстав для представництва інтересів держави в суді, Луцькою окружною прокуратурою у порядку ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» на адресу Луцької міської ради скеровувались листи від 25.02.2021 № 03.33-63-1156 вих-21, від 17.03.2021 № 53-20 вих-21 та від 02.04.2021 №53-454 вих-21 з інформацією щодо порушення інтересів держави, що полягають у порушенні відповідачем вимог чинного законодавства з питань охорони культурної спадщини.

З відповідей Луцької міської ради від 13.04.2021 за № 1-1.9/1831/2021, від 23.03.2021 № 1.1-9/1442/2021, від 10.03.2021 № 1.1-9/1223/2021 вбачається, що дієві та належні заходи, які б у повній мірі забезпечили виконання вимог чинного законодавства, збереження та відновлення пам'ятки місцевого значення, зокрема шляхом пред'явлення позову зобов'язального характеру, не вживались, що вказує на бездіяльність уповноважених органів. Окрім того, Департаментом, який є виконавчим органом Луцької міської ради, та є спеціально уповноваженим органом охорони культурної спадщини, заходи щодо зобов'язання AT «Укртелеком» укласти охоронний договір на об'єкт культурної спадщини місцевого значення з найменуванням «Адміністративний будинок, 1937 року, по вул. Кривий Вал, 28 в місті Луцьку», у судовому порядку з 2017 року не вживались.

Обстеження (огляд) зазначеної пам'ятки культурної спадщини з метою перевірки дотримання законодавства про охорону культурної спадщини, забезпечення захисту об'єкта від загрози знищення, руйнування або пошкодження також не проводились.

Всупереч вимог ст. 6 та ч. 1 ст. 44 Закону України «Про охорону культурної спадщини» Департаментом культури Луцької міської ради та Відділом охорони культурної спадщини Луцької міської ради з метою припинення правопорушення приписи про усунення порушення законодавства у сфері охорони культурної спадщини AT «Укртелеком» не вносились, фінансові санкції за порушення законодавства до AT «Укртелеком» не застосовувались.

За таких обставин пред'явлення Луцькою окружною прокуратурою позову зобов'язального характеру щодо укладення охоронного договору є єдиним ефективним способом захисту інтересів держави та важелем , впливу на власника пам'ятки архітектури, що спрямований на реалізацію державою примусу щодо виконання вимог Основного Закону України по збереженню об'єкта культурної спадщини місцевого значення.

Згідно з частиною 1 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Системно проаналізувавши приписи законодавства України, що були чинними на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, зважаючи на взаємний та достатній зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню.

Керуючись статтями 243, 245, 246, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України та на підставі Закону України «Про охорону культурної спадщини», суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Зобов'язати Акціонерне товариство «Укртелеком» на умовах і в порядку, що визначені постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2001 №1768, укласти з Відділом охорони культурної спадщини Луцької міської ради охоронний договір на об'єкт нерухомого майна - службове приміщення ВД «Укртелеком» площею 1768,4 кв.м., реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 1061396407101, який є об'єктом культурної спадщини - пам'яткою архітектури місцевого значення «Адміністративний будинок, 1937 року, по вул. Кривий Вал, 28 в місті Луцьку».

Рішення може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені статями 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням вимог підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII «Перехідні положення» цього Кодексу. Апеляційна скарга може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: Луцька окружна прокуратура (43025, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Винниченка, 13, ідентифікаційний код юридичної особи ???? ).

Позивач: Луцька міська рада (43025, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Б. Хмельницького, 19, ідентифікаційний код юридичної особи 34745204).

Позивач: Департамент культури Луцької міської ради (43025, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Б. Хмельницького, 1, ідентифікаційний код юридичної особи 37537680).

Відповідач: Акціонерне товариство «Укртелеком» (01601, місто Київ, вулиця Т. Шевченка, 18, ідентифікаційний код 21560766).

Головуючий-суддя С.Ф. Костюкевич

Повне рішення суду складено 23.10.2021 року.