Рішення від 23.10.2021 по справі 140/9950/21

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 жовтня 2021 року ЛуцькСправа № 140/9950/21

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Мачульського В.В.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області, відповідач) про визнання протиправними дій щодо зменшення розміру пенсії з 85% до 70% відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку з 01.04.2019; зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату (з врахуванням виплачених сум) пенсії позивачу з 01.04.2019 у розмірі 85% відповідних сум грошового забезпечення на підставі довідки Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань від 13.06.2021 №5к/вих./7.2/2381.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є пенсіонером, перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та з 20.01.2000 отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII (далі - Закон № 2262-XII), яка була призначена у розмірі 85% від суми грошового забезпечення. ГУ ПФУ у Волинській області, на виконання постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 № 103 (далі - Постанова № 103), провело перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 та після проведення її перерахунку основний розмір пенсії був зменшений до 70% відповідних сум грошового забезпечення.

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 11.11.2019 у справі № 140/116/19 за позовом ОСОБА_1 до ГУ ПФУ у Волинській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, позов задоволено, визнано протиправними дії ГУ ПФУ у Волинській області щодо зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 85% до 70% відповідних сум грошового забезпечення. Зобов'язано відповідача провести перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2018 року у розмірі 85% відповідних сум грошового забезпечення, визначених у довідці Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії.

Крім того, рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 07.07.2021 у справі № 140/5205/21, яке набрало законної сили 08.09.2021, визнано протиправною бездіяльність ГУ ПФУ у Волинській області щодо непроведення з 01 квітня 2019 року перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії станом на 05 березня 2019 року, виданої Західним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції. Зобов'язано ГУ ПФУ у Волинській області провести ОСОБА_1 з 01 квітня 2019 року перерахунок та виплату пенсії за вислугу років (з урахуванням раніше виплачених сум) відповідно до статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії станом на 05 березня 2019 року, виданої Західним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції, з урахуванням зазначених у ній видів та сум грошового забезпечення.

10.08.2021 позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії з 01.04.2019 в розмірі 85% розміру грошового забезпечення згідно довідки Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції від 13.04.2021 №5к/вих./7.2/2381. Проте, ГУ ПФУ у Волинській області листом від 06.09.2021 № 9349-9106/Г-02/8-0300/21 повідомило позивача, що на момент виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 07.07.2021 у справі № 140/5205/21 врахована стаття 13 Закону № 2262-XII та перерахований розмір пенсії проведено з 01.04.2019 з урахуванням нового грошового забезпечення в розмірі 70% (максимальний).

Позивач вважає дії відповідача щодо зменшення розміру пенсії з 85 до 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення протиправними та такими, що порушують його права, оскільки при перерахунку пенсії мають застосовуватися норми Закону № 2262-ХІІ, що визначають її розмір у відсотках відповідних сум грошового забезпечення, які діяли на момент призначення пенсії. На підставі вищевикладеного просить позов задовольнити.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 20.09.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі, судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (а.с.19).

В поданому до суду відзиві на позовну заяву від 04.10.2021 № 0300-0802-7/39656 (а.с.22-23) відповідач позов не визнав та просить відмовити у його задоволенні з тих підстав, що відповідно до чинної редакції статті 13 Закону № 2262-XII (зі змінами, передбаченими Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростанні в Україні» від 27.03.2014 № 1166-VII (далі - Закон № 1166-VII) законодавцем встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення, а положення цієї статті застосовуються як при призначенні пенсії, так і при її перерахунку.

Інших заяв по суті справи чи клопотань про розгляд справи в судовому засіданні від учасників справи до суду не надходило.

У відповідності до частини третьої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив. Сторони скористались своїм правом щодо подачі заяв по суті справи.

Враховуючи вимоги статті 263 КАС України судом розглянуто дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону № 2262-XII, яка призначена з 20.01.2000 у розмірі 85 % відповідних сум грошового забезпечення, даний факт встановлено рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 11.11.2019 справа №140/116/19 (а.с.9-12).

ГУ ПФУ у Волинській області здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018, виходячи із розміру 70 процентів від суми грошового забезпечення.

Так рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 11.11.2019 у справі № 140/116/19 за позовом ОСОБА_1 до ГУ ПФУ у Волинській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, позов задоволено, визнано протиправними дії ГУ ПФУ у Волинській області щодо зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 85% до 70% відповідних сум грошового забезпечення. Зобов'язано відповідача провести перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2018 року у розмірі 85% відповідних сум грошового забезпечення, визначених у довідці Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії.

В подальшому, рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 07.07.2021 у справі № 140/5205/21, яке набрало законної сили 08.09.2021, визнано протиправною бездіяльність ГУ ПФУ у Волинській області щодо непроведення з 01 квітня 2019 року перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії станом на 05 березня 2019 року, виданої Західним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції. Зобов'язано ГУ ПФУ у Волинській області провести ОСОБА_1 з 01 квітня 2019 року перерахунок та виплату пенсії за вислугу років (з урахуванням раніше виплачених сум) відповідно до статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії станом на 05 березня 2019 року, виданої Західним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції, з урахуванням зазначених у ній видів та сум грошового забезпечення.

10.08.2021 ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою в якій просив провести перерахунок його пенсії з 01.04.2019 в розмірі 85% розміру грошового забезпечення згідно довідки Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції від 13.04.2021 №5к/вих./7.2/2381 (а.с.16).

ГУ ПФУ у Волинській області листом від 06.09.2021 № 9349-9106/Г-02/8-0300/21 повідомило позивача, що на момент виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 07.07.2021 у справі № 140/5205/21 врахована стаття 13 Закону № 2262-XII та перерахований розмір пенсії проведено з 01.04.2019 з урахуванням нового грошового забезпечення в розмірі 70% (максимальний), правових підстав для проведення перерахунку пенсії з 01.04.2019 в розмірі 85% відповідного грошового забезпечення та виплати пенсії без обмеження її максимальним розміром немає (а. с.17).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд застосовує такі нормативно-правові акти.

Згідно із пунктом «а» частини першої, частиною другою статті 13 Закону № 2262-XII (в редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт «а» статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення. Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

З матеріалів справи вбачається, що на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 07.07.2021 у справі №140/5205/21 відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача та здійснює виплату пенсії, виходячи із розміру 70 процентів від суми грошового забезпечення, зазначеного у довідці виданої Західним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції, що підтверджується розрахунком пенсії за вислугу років по пенсійній справі N/A 391 (а.с.13).

Суд не погоджується із такими діями відповідача, з огляду на таке.

Згідно із частиною другою статті 13 Закону № 2262-XII (в редакції Закону № 1166-VII) максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

При вирішенні даного спору суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені у рішенні Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 04.02.2019 та у постанові Великої Палати Верховного Суду від 16.10.2019 у зразковій справі № 240/5401/18, які полягають у такому.

Відсотковий розмір при призначенні пенсії визначається статтею 13 Закону № 2262-XII на момент призначення пенсії, а розміри складових пенсії визначаються Кабінетом Міністрів України. Такі складові пенсії, як і їх розміри, не є сталими і регулюються постановами Кабінету Міністрів України. Відсоткове співвідношення, установлене статтею 13 Закону № 2262-XII, уже призначеної пенсії до складових грошового забезпечення (окладу) є сталим, оскільки визначається на день призначення пенсії. На момент виникнення спірних правовідносин було установлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення. Разом з тим застосування цього показника до перерахунку пенсії відповідача є протиправним, як тому, що стосується призначення нових пенсій, а не перерахунку раніше призначених, так і з огляду на те, що законодавчо діє принцип незворотності нормативно-правових актів у часі в силу прямих приписів статті 58 Конституції України. Отже, порядок перерахунку призначених пенсій військовослужбовців урегульований нормами статті 63 Закону № 2262-XII, яка змін не зазнавала, тому застосування статті 13 цього Закону, яка регулює призначення пенсій, є протиправним, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.

На думку суду, при здійсненні перерахунку з 01.04.2019 (на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 07.07.2021 у справі № 140/5205/21), відповідач не мав правових підстав для зменшення з 85 до 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення розміру пенсії позивача, оскільки Законом № 2262-XII не передбачено права територіального органу Пенсійного фонду при здійсненні перерахунку раніше (тобто, до набрання чинності змін до частини другої статті 13 Закону № 2262-XII, внесених Законом № 1166-VII) призначених пенсій застосовувати максимальний розмір пенсії у відсотковому значенні (70 процентів) за чинною редакцією Закону № 2262-ХІІ.

Крім того, суд звертає увагу, що відповідач уже зменшував розмір пенсії позивача до 70 % відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку на виконання Постанови №103 з 01.01.2018. Проте, рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 11.11.2019 у справі № 140/116/19 вказані дії ГУ ПФУ у Волинській області щодо зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 85 % до 70% відповідних сум грошового забезпечення були визнані протиправними та відповідача зобов'язано провести перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 у розмірі 85 % відповідних сум грошового забезпечення.

З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, виходячи із наданих частиною другою статті 245 КАС України повноважень, суд у даній справі дійшов висновку про необхідність задоволення позовних вимог шляхом прийняття рішення про визнання протиправними дій ГУ ПФУ у Волинській області щодо зменшення розміру пенсії позивача з 85 до 70 % відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку з 01.04.2019 та зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) позивачу пенсії з 01.04.2019 у розмірі 85 % відповідних сум грошового забезпечення, що зазначені у довідці Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань від 13.06.2021 №5к/вих./7.2/2381.

Наведене свідчить про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог.

Відповідно до вимог статті 244 КАС України суд під час ухвалення рішення вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Як слідує з матеріалів справи при зверненні до суду позивач сплатив судовий збір в сумі 908,00 грн. що підтверджується квитанцією №0.0.2263049039.1 від 13.09.2021 (а.с.4).

Відтак, на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача необхідно стягнути судовий збір у розмірі 908,00 грн.

Керуючись статтями 2, 72-77, 139, 244-246, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 з 85 до 70 відсотків відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку з 01 квітня 2019 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області провести перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії ОСОБА_1 з 01 квітня 2019 року у розмірі 85 (вісімдесят п'ять) відсотків відповідних сум грошового забезпечення, що зазначені у довідці Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань від 13.06.2021 №5к/вих./7.2/2381.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кравчука, будинок 22-В, код ЄДРПОУ 13358826) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір у сумі 908,00 грн. (дев'ятсот вісім гривень нуль копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий

Суддя В.В. Мачульський