22.10.2021 Справа № 914/3115/21
місто Львів
Господарський суд Львівської області у складі судді Тараса РИМА,
за участі секретаря судового засідання Лілії БЕРНАЦЬКОЇ,
розглянув у відкритому судовому засіданні справу
за заявою: Фермерського господарства Климка Богдана Степановича (надалі - Заявник),
зацікавлені особи:Приватне підприємство "Західний Буг" (далі - Підприємство, Зацікавлена особа), Бібрська міська рада (далі - Рада, Зацікавлена особа),
про:забезпечення позову до подання позову,
за участі представників:
заявника:Прудиус Олег Орестович - адвокат,
зацікавлених осіб:не з'явилися.
I. Процедури.
1. На розгляд Господарського суду Львівської області надійшла заява Фермерського господарства Климка Богдана Степановича про забезпечення позову до подання позову.
2. Ухвалою від 20.10.2021 суд призначив розгляд заяви у судовому засіданні 22.10.2021. Ухвалу надіслав на електронні адреси Заявника та Ради. Крім того, здійснив спроби повідомити учасників про судове засідання шляхом надіслання телефонограми на офіційні номери телефонів учасників. Зацікавленим особам не вдалося надіслати телефонограму.
II. аргументи сторін.
Позиція заявника.
3. Заявнику на праві постійного користування належить земельна ділянка сільськогосподарського призначення площею 20 га (кадастровий номер 4621555900:01:000:0735), яка знаходиться у селищі міського типу Нові Стрілища Жидачівського району.
4. 15.09.2021 зареєстровано право оренди Приватного підприємства "Західний Буг" на спірну земельну ділянку. При чому орендодавцем цієї земельної ділянки є Новострілищанська селищна рада Жидачівського району, яка увійшла до складу Бібрської ОТГ.
5. Передача зазначеної земельної ділянки в оренду є протиправною, а тому Заявник планує подати позов про скасування договору оренди землі, скасування державної реєстрації права оренди землі та витребування майна в орендаря.
6. Заявник вважає, що існує ризик подальшого відчуження спірної земельної ділянки у власність Приватного підприємства "Західний Буг", оскільки останнє має переважне право на її придбання.
7. Заявник провів роботи, пов'язані з підготовкою спірної земельної ділянки під посів озимих культур. Отже, існує ризик того, що Приватне підприємство "Західний Буг" використає спірну земельну ділянку та завдасть цим збитків Заявнику.
8. У зв'язку з наведеним Заявник просить застосувати такі заходи забезпечення позову:
8.1. Накласти арешт на земельну ділянку, кадастровий номер 4621555900:01:000:0735, площею 19,6842 га.
8.2. Заборонити вчиняти будь-які дії (в тому числі реєстраційні), пов'язані з розпорядженням, відчуженням, переходом прав на спірну земельну ділянку.
8.3. Заборонити Приватному підприємству "Західний Буг" використовувати земельну ділянку до остаточного вирішення спору судом.
Позиція зацікавлених осіб.
9. Суду не були надані заперечення зацікавлених осіб.
III. Мотивувальна частина ухвали.
Загальні засади забезпечення позову.
10. Правове регулювання порядку вжиття заходів забезпечення позову міститься у главі 10 Господарського процесуального кодексу України. Відповідно до частини 1 статті 136 Господарського процесуального кодексу України господарський суд за заявою учасника справи має право вжити передбачених статтею 137 цього Кодексу заходів забезпечення позову. При чому процесуальний закон визначає, що забезпечення позову допускається у випадку, якщо невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся.
11. Вирішуючи питання про застосування заходів забезпечення позову, суд повинен з'ясувати предмет позову та у зв'язку з цим оцінити, наскільки запропоновані заходи забезпечення позову пов'язані з предметом позову.
12. Частинами 1 та 3 статті 137 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що позов забезпечується, серед іншого: накладенням арешту на майно (пункт 1); забороною відповідачу вчиняти певні дії (пункт 2). Суд може застосувати кілька заходів забезпечення позову.
13. Вирішуючи питання про забезпечення позову, господарський суд повинен здійснити оцінку обґрунтованості доводів заявника щодо необхідності вжиття відповідних заходів з урахуванням: розумності, обґрунтованості та адекватності вимог заявника щодо забезпечення позову; забезпечення балансу між інтересами сторін, а також інших учасників судового процесу; наявності зв'язку між конкретним заходом до забезпечення позову і предметом позовної вимоги, зокрема, чи спроможний такий захід забезпечити фактичне виконання судового рішення в разі задоволення позову; ймовірності утруднення виконання або невиконання рішення господарського суду в разі невжиття таких заходів; запобігання порушенню у зв'язку із вжиттям таких заходів прав та охоронюваних законом інтересів осіб, які не є учасниками цього судового процесу.
14. Достатньо обґрунтованим для забезпечення позову є підтверджена доказами наявність фактичних обставин, з якими пов'язується застосування певного виду забезпечення позову.
Щодо накладення арешту та заборони вчинення дій.
15. Заявник пов'язує застосування заходів забезпечення позову з можливістю подальшого відчуження спірної земельної ділянки у власність Приватного підприємства "Західний Буг", оскільки останнє має переважне право на її придбання та може в будь-який час набути право власності на неї.
16. Згідно з частиною 1 статті 134 Земельного кодексу України земельні ділянки державної чи комунальної власності продаються або передаються в користування (оренду, суперфіцій, емфітевзис) окремими лотами на конкурентних засадах (на земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.
17. Частиною 2 статті 134 Земельного кодексу України встановлено, що не підлягають продажу, передачі в користування на конкурентних засадах (на земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності у таких випадках:
17.1. Розташування на земельних ділянках об'єктів нерухомого майна (будівель, споруд), що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб.
17.2. Використання земельних ділянок для потреб, пов'язаних з користуванням надрами, та спеціального водокористування відповідно до отриманих дозволів.
17.3. Використання релігійними організаціями, які легалізовані в Україні, земельних ділянок під культовими будівлями.
17.4. Будівництва об'єктів, що в повному обсязі здійснюється за кошти державного та місцевих бюджетів.
17.5. Надання земельних ділянок підприємствам, установам і громадським організаціям у сфері культури і мистецтв (у тому числі національним творчим спілкам та їх членам) під творчі майстерні.
17.6. Надання земельних ділянок в оренду для реконструкції кварталів застарілої забудови, для будівництва соціального та доступного житла, якщо конкурс на його будівництво вже проведено.
17.7. Розміщення іноземних дипломатичних представництв та консульських установ, представництв міжнародних організацій згідно з міжнародними договорами України.
17.8. Надання земельної ділянки, викупленої для суспільних потреб чи примусово відчуженої з мотивів суспільної необхідності для забезпечення таких потреб.
17.9. Надання земельних ділянок державної або комунальної власності для потреб приватного партнера в рамках державно-приватного партнерства відповідно до закону.
17.10. Надання земельної ділянки замість викупленої для суспільних потреб чи примусово відчуженої з мотивів суспільної необхідності та повернення такої земельної ділянки колишньому власнику чи його спадкоємцю (правонаступнику), у разі якщо така потреба відпала.
17.11. Будівництва, обслуговування та ремонту об'єктів інженерної, транспортної, енергетичної інфраструктури, об'єктів зв'язку та дорожнього господарства (крім об'єктів дорожнього сервісу).
17.12. Будівництва об'єктів забезпечення життєдіяльності населених пунктів (сміттєпереробних об'єктів, очисних споруд, котелень, кладовищ, протиерозійних, протизсувних і протиселевих споруд).
17.13. Передачі громадянам земельних ділянок для сінокосіння і випасання худоби, для городництва.
17.14. Надання земельних ділянок суб'єктам господарювання, що реалізують відповідно до Закону України "Про особливості провадження інвестиційної діяльності на території Автономної Республіки Крим" зареєстровані в установленому порядку інвестиційні проекти. Надання такої земельної ділянки у власність здійснюється згідно із законодавством після завершення строку реалізації інвестиційного проекту за умови виконання суб'єктом господарювання договору про умови реалізації цього інвестиційного проекту на території Автономної Республіки Крим.
17.15. Поновлення договорів оренди землі, укладення договорів оренди землі на новий строк з використанням переважного права орендаря.
17.16. Передачі в оренду, концесію майнових комплексів або нерухомого майна, розташованого на земельних ділянках державної, комунальної власності.
17.17. Надання в оренду земельних ділянок індустріальних парків керуючим компаніям цих індустріальних парків.
17.18. Надання земельних ділянок зони відчуження та зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи.
17.19. Надання в оренду земельних ділянок під польовими дорогами, розташованих у масиві земель сільськогосподарського призначення (крім доріг, що обмежують масив), відповідно до статті 371 цього Кодексу.
17.20. Надання в оренду земельних ділянок під полезахисними лісовими смугами, що обслуговують масив земель сільськогосподарського призначення.
17.21. Надання земельної ділянки державної або комунальної власності в користування (оренду) інвестору із значними інвестиціями для реалізації інвестиційного проекту із значними інвестиціями.
18. Пунктом 2 частини 1 статті 135 Земельного кодексу України встановлено, що порядок проведення земельних торгів, визначений цим Кодексом, є обов'язковим у разі, якщо на земельних торгах здійснюються продаж земельних ділянок державної та комунальної власності. Частиною 2 статті 135 Земельного кодексу України врегульовано, що земельні торги проводяться у формі електронного аукціону в режимі реального часу в мережі Інтернет, за результатами проведення якого укладається договір купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки з переможцем земельних торгів, який запропонував найвищу ціну за земельну ділянку, що продається, або найвищу ціну за придбання прав емфітевзису, суперфіцію, або найвищий розмір орендної плати, зафіксовані під час проведення земельних торгів (далі - цінова пропозиція). Земельні торги проводяться в електронній торговій системі, що перебуває у державній власності. Порядок функціонування та адміністрування електронної торгової системи затверджує Кабінет Міністрів України.
19. Підготовка до проведення та порядок проведення земельних торгів регламентовані статтею 137 Земельного кодексу України, з якої вбачається, що така процедура є тривалою та передбачає публікацію в електронній торговій системі оголошення про проведення земельних торгів.
20. Відповідно до приписів частини 1 статті 130-1 Земельного кодексу України переважне право купівлі земельних ділянок сільськогосподарського призначення мають такі суб'єкти:
20.1. У першу чергу - особа, яка має спеціальний дозвіл на видобування корисних копалин загальнодержавного значення...
20.2. У другу чергу - орендар земельної ділянки.
21. Частина 3 статті 130-1 Земельного кодексу України встановлює, що за наявності переважного права купівлі земельної ділянки сільськогосподарського призначення її власник зобов'язаний не пізніш як за два місяці до дня укладення договору купівлі-продажу земельної ділянки зареєструвати намір щодо продажу земельної ділянки у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
22. Зважаючи на вищенаведене, чинне законодавство передбачає чітку процедуру продажу (в тому числі й суб'єктам, що мають переважне право на купівлю такої ділянки) земельних ділянок комунальної власності сільськогосподарського призначення. Зокрема, власник такої земельної ділянки повинен зареєструвати свій намір щодо продажу у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. Організатор земельних торгів зобов'язаний опублікувати в електронній торговій системі оголошення про проведення земельних торгів.
23. Заявник не надав суду доказів того, що власник спірної земельної ділянки розпочав процедуру підготовки до земельних торгів. Наявність фактичних обставин, з якими пов'язується застосування запропонованих заявником видів забезпечення позову не підтверджена жодними доказами.
Щодо заборони Приватному підприємству "Західний Буг" використовувати земельну ділянку.
24. Обґрунтовуючи цей захід забезпечення позову, Заявник наводить аргументи, викладені в пункті 7 цієї ухвали. Проте наведені аргументи не можуть бути підставою для вжиття відповідного заходу забезпечення позову.
25. По-перше, Заявник не представив жодного доказу на підтвердження факту проведення робіт з підготовки спірної земельної ділянки під посів озимих культур.
26. По-друге, за своїм змістом запропонований захід спричинить фактично заборону Приватному підприємству "Західний Буг" проводити господарську діяльність.
27. По-третє, заборона Приватному підприємству "Західний Буг" використовувати земельну ділянку не пов'язана з очікуваним предметом спору - скасування договору оренди землі, скасування запису про державну реєстрацію та витребування майна в орендаря. Зважаючи на особливості такого виду нерухомого майна, як земельна ділянка, її сільськогосподарське призначення, заборона особі її використовувати не здатна ускладнити виконання рішення витребування майна.
Висновки.
28. На підставі поданих Заявником доказів суд зробив висновок, що запропоновані заходи забезпечення позову в цій справі не можуть бути застосовані.
Зважаючи на вказане, керуючись статтями 136, 137 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Відмовити у задоволенні заяви про забезпечення позову.
Ухвала може бути оскаржена в порядку, визначеному розділом IV Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст ухвали складено 25.10.2021.
Суддя Т.Я. Рим