просп. Науки, 5, м. Харків, 61022, тел./факс (057)702-10-79, inbox@lg.arbitr.gov.ua
22 жовтня 2021 року м.Харків Справа № 913/180/20
Провадження №33/913/180/20
Господарський суд Луганської області у складі:
суддя Іванов А.В.
при секретарі судового засідання Баштовій М.О.,
розглянувши в судовому засіданні заяву Головного управління Національної поліції в Луганській області №1822/111/28-2021 від 07.10.2021 про заміну сторони (боржника) його правонаступником у наказі Господарського суду Луганської області від 11.09.2020 №913/180/20 у справі
за позовом Головного управління Національної поліції в Луганській області, м. Сєвєродонецьк Луганської області,
до відповідача Сєвєродонецької міської ради, м. Сєвєродонецьк Луганської області,
за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Комунальне підприємство «Сєвєродонецьккомунсервис», м. Сєвєродонецьк Луганської області,
про відшкодування матеріальної шкоди
У засіданні брали участь:
від позивача: представник не прибув;
від відповідача: представник не прибув;
від третьої особи: представник не прибув.
Рішенням Господарського суду Луганської області від 20.08.2020 у справі №913/180/20 позов Головного управління Національної поліції в Луганській області до Сєвєродонецької міської ради про відшкодування матеріальної шкоди задоволено частково. Стягнуто з Сєвєродонецької міської ради (бульвар Дружби Народів, буд.32, м.Сєвєродонецьк Луганської області, 93400, ідентифікаційний код 26204220) на користь Головного управління Національної поліції в Луганській області (вул.Вілєсова, 1, м.Сєвєродонецьк Луганської області, 93406, ідентифікаційний код 40108845) матеріальну шкоду в розмірі 36 765 грн 92 коп., а також витрати зі сплати судового збору у сумі 2 034 грн 28 коп. В іншій частині позову відмовлено.
11.09.2020 на виконання рішення Господарського суду Луганської області від 20.08.2020, яке набрало законної сили 11.09.2020, господарським судом видано стягувачу наказ від 11.09.2020 №913/180/20.
Постановою Східного апеляційного господарського суду від 24.11.2020 апеляційну скаргу Військово-цивільної адміністрації міста Сєвєродонецьк Луганської області залишено без задоволення. Рішення Господарського суду Луганської області від 20.08.2020 у справі №913/180/20 залишено без змін.
12.10.2021 Головне управління Національної поліції в Луганській області звернулось до суду із заявою №1822/111/28-2021 від 07.10.2021 про заміну сторони (боржника) її правонаступником у наказі Господарського суду Луганської області від 11.09.2020 №913/180/20, в якій просить суд залучити до участі у господарській справі №913/180/20 Сєвєродонецьку військово-цивільну адміністрацію Сєвєродонецького району Луганської області (код ЄДРПОУ 44083662). Замінити боржника - Сєвєродонецьку міську раду (код ЄДРПОУ 26204220) у наказі Господарського суду Луганської області від 11.09.2020 №913/180/20 на її правонаступника - Сєвєродонецьку військово-цивільну адміністрацію Сєвєродонецького району Луганської області (код ЄДРПОУ 44083662, Луганська область м. Сєвєродонецьк, бульвар Дружби Народів, 32).
Відповідно до протоколу передачі судової справи раніше визначеному складу суду від 12.10.2021 для розгляду заяви у справі №913/180/20 визначено головуючого суддю (суддю доповідача) Драгнєвіч О.В.
Ухвалою Господарського суду Луганської області суду від 12.10.2021 прийнято заяву Головного управління Національної поліції в Луганській області про заміну сторони (боржника) її правонаступником у наказі суду від 11.09.2020 у справі №913/180/20 до розгляду. Повідомлено учасників про призначення заяви до розгляду в судовому засіданні на 22.10.2021 року о 12 год. 00 хв. Запропоновано Сєвєродонецькій військово-цивільній адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області у строк до 22.10.2021 надати до суду: письмові пояснення на заяву про заміну сторони у наказі суду, документальне підтвердження та нормативне обґрунтування своїх доводів (докази направлення копій іншим учасникам). Запропоновано Головному управлінню Національної поліції в Луганській області до 22.10.2021 надати до суду: на обґрунтування заявлених вимог документальне підтвердження (відповідні укази, витяги з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про реєстрацію вказаних юридичних осіб, проведену реорганізацію, тощо).
На підставі розпорядження керівника апарату Господарського суду Луганської області №249-р від 22.10.2020 було проведено повторний автоматизований розподіл вказаної заяви з метою заміни судді, оскільки суддя Драгнєвіч О.В. з 13.10.2021 по 29.10.2021 перебуває у відпустці.
Згідно Витягу з протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддямивід 22.10.2021 заява у справі №913/180/20 передана на розгляд судді Іванову А.В.
Представники учасників справи в судове засідання 22.10.2021 не прибули, про причини неявки суд не повідомили, про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином.
Судом враховується, що згідно абз. 2 ч. 3 ст. 334 ГПК України неявка учасників справи та інших осіб не є перешкодою для вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження.
Будь-яких письмових пояснень на заяву про заміну сторони боржника його правонаступником у наказі від учасників справи не надходило.
Розглянувши матеріали заяви про заміну сторони (боржника) його правонаступником у наказі, суд зазначає наступне.
Згідно зі ст. 1291 Конституції України судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.
Частиною 1 ст. 18 ГПК України та ч. 2 ст. 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» передбачено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
За змістом ч. 1 ст. 326 ГПК України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими на всій території України.
Європейський суд з прав людини неодноразово зазначав, що стадія виконання судового рішення є частиною правосуддя (рішення у справах «Півень проти України», «Горнсбі проти Греції»).
Крім того, Конституційний Суд України також вказував, що виконання судового рішення є невід'ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема, законодавчо визначений комплекс дій, спрямованих на захист і відновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави (рішення від 13.12.2012 у справі № 18-рп/2012), а невиконання судового рішення загрожує сутності права на справедливий розгляд судом (рішення від 25.04.2012 у справі № 11-рп/2012).
Оскільки виконання рішення суду є невід'ємною стадією процесу правосуддя, то і заміна сторони на цій стадії може відбуватися не інакше, як на підставах та у порядку, визначеному ГПК України та Законом України «Про виконавче провадження», який регулює умови і порядок виконання рішень судів, що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку.
За приписами статті 334 ГПК України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження суд замінює таку сторону її правонаступником. Заяву про заміну сторони її правонаступником може подати сторона (заінтересована особа), державний або приватний виконавець. Суд розглядає заяву про заміну сторони її правонаступником у десятиденний строк з дня її надходження до суду у судовому засіданні з повідомленням учасників справи та заінтересованих осіб. Неявка учасників справи та інших осіб не є перешкодою для вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження. Ухвала про заміну сторони виконавчого провадження надсилається (надається) учасникам справи, а також державному виконавцю, приватному виконавцю в порядку, передбаченому статтею 242 цього Кодексу. Положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.
Згідно з ч. 5 ст. 15 Закону України «Про виконавче провадження» у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов'язковими тією мірою, якою вони були б обов'язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
Процесуальне правонаступництво можна визначити як заміну сторони чи третьої особи у спірних або встановлених судом правовідносинах внаслідок зміни суб'єктів прав або обов'язків у матеріальних правовідносинах. Тобто, спочатку має відбутися зміна у матеріальних відносинах, щодо яких існує спір або розглянутий спір, а потім, як наслідок, здійснене процесуальне правонаступництво.
Аналогічну правову позицію висловив Верховний Суд в постановах від 24.01.2018 року у справі №41/207 та від 05.04.2018 року у справі №923/607/16.
За загальним визначенням, правонаступництво - це перехід прав і обов'язків від одного суб'єкта до іншого. Правонаступництво може бути універсальним або частковим (сингулярним). За універсального правонаступництва до правонаступника (фізичної або юридичної особи) переходять усі права і обов'язки того суб'єкта, якому вони належали раніше. За часткового (сингулярного) правонаступництва від одного до іншого суб'єкта переходять лише окремі права і обов'язки.
Правонаступництво слід розглядати як певний юридичний механізм похідного правонабуття, за яким до правонаступника переходять суб'єктивні права та обов'язки попередника.
Відповідно до ст. 52 ГПК України, у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення юридичної особи шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов'язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідного учасника справи на будь-якій стадії судового процесу. Усі дії, вчинені в судовому процесі до вступу у справу правонаступника, обов'язкові для нього так само, як вони були обов'язкові для особи, яку правонаступник замінив. Про заміну або про відмову в заміні учасника справи його правонаступником суд постановляє ухвалу.
З матеріалів заяви вбачається, що Головне управління Національної поліції в Луганській області просило суд залучити до участі у господарській справі №913/180/20 Сєвєродонецьку військово-цивільну адміністрацію Сєвєродонецького району Луганської області (код ЄДРПОУ 44083662) та замінити боржника - Сєвєродонецьку міську раду (код ЄДРПОУ 26204220) у наказі Господарського суду Луганської області від 11.09.2020 №913/180/20 на її правонаступника - Сєвєродонецьку військово-цивільну адміністрацію Сєвєродонецького району Луганської області (код ЄДРПОУ 44083662, Луганська область м. Сєвєродонецьк бульвар Дружби Народів 32).
В обґрунтування поданої заяви стягувач зазначає, що повноваження Сєвєродонецької міської ради припинено та утворено Військово-цивільну адміністрацію міста Сєвєродонецька Луганської області, яку на даний час реорганізовано шляхом приєднання до Сєвєродонецької міської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області, яка є її правонаступником.
Судом встановлено, що відповідно до Указу Президента України №297/2020 від 28.07.2020 було утворено Військово-цивільну адміністрацію м. Сєвєродонецьк Луганської області.
Згідно з ч. 1 ст. 1 Закону України «Про військово-цивільні адміністрації» (в редакції чинній на момент її утворення) для виконання повноважень місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування у випадках, встановлених цим Законом, в районі відсічі збройної агресії Російської Федерації, зокрема в районі проведення антитерористичної операції можуть утворюватися військово-цивільні адміністрації. Військово-цивільні адміністрації населених пунктів - це тимчасові державні органи, що здійснюють на відповідній території повноваження сільських, селищних, міських рад, районних у містах рад, виконавчих органів сільських, селищних, міських, районних у містах рад та голів та інші повноваження, визначені цим Законом.
За приписами п. 3 ч. 1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» повноваження сільської, селищної, міської, районної в місті, районної, обласної ради можуть бути достроково припинені у випадках передбачених законами України «Про військово-цивільні адміністрації».
Відповідно до ч. 5 ст. 78 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» повноваження сільської, селищної, міської, районної в місті, районної, обласної ради за наявності підстав, передбачених пунктом 3 частини першої цієї статті, достроково припиняються з дня набрання чинності актом Президента України про утворення відповідної військово-цивільної, військової адміністрації.
Частиною 1 ст. 3 Закону України «Про військово-цивільні адміністрації» передбачено, що військово-цивільні адміністрації утворюються у разі потреби за рішенням Президента України. У день набрання чинності актом Президента України про утворення військово-цивільної адміністрації припиняються згідно із цим Законом повноваження: сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад, їх виконавчих органів, сільських, селищних, міських голів, інших посадових та службових осіб місцевого самоврядування, які працюють у цих органах місцевого самоврядування, - у разі утворення військово-цивільної адміністрації відповідного населеного пункту (населених пунктів).
Повноваження військово-цивільних адміністрацій населених пунктів починаються з дня внесення запису про їх державну реєстрацію як юридичних осіб до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань і припиняються у день відкриття першої сесії новообраної відповідної ради (ч. 11 ст. 3 Закону України «Про військово-цивільні адміністрації»).
З інформації, яка міститься в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань вбачається, що 04.08.2020 внесено запис до про державну реєстрацію Військово-цивільну адміністрацію м. Сєвєродонецьк Луганської області.
Таким чином, повноваження Сєвєродонецької міської ради припинилися у відповідності до Указу Президента України №297/2020 від 28.07.2020 в силу Закону, натомість з 04.08.2020 почалися повноваження Військово-цивільної адміністрації міста Сєвєродонецьк.
Надалі Указом Президента України №62/2021 від 19.02.2021 утворено Сєвєродонецьку міську військово-цивільну адміністрацію Сєвєродонецького району Луганської області та реорганізовано військово-цивільну адміністрацію міста Сєвєродонецьк Луганської області шляхом приєднання до Сєвєродонецької міської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області.
Згідно з ч. 1 ст. 104 ЦК України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників.
Згідно інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Сєвєродонецька міська військово-цивільна адміністрація Сєвєродонецького району Луганської області була зареєстрована 02.03.2021 як юридична особа, отже з цього дня почалися її повноваження.
За змістом ч. 1 ст. 10 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» якщо документи та відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, внесені до нього, такі документи та відомості вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою.
За таких обставин, в даному випадку має місце публічне правонаступництво (повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб'єкта владних повноважень до іншого внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції) від Сєвєродонецької міської ради до Військово-цивільної адміністрації міста Сєвєродонецьк Луганської області, а в подальшому від Військово-цивільної адміністрації міста Сєвєродонецьк Луганської області до Сєвєродонецької міської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області.
З огляду на вказане, суд дійшов висновку, що наразі саме Сєвєродонецька міська військово-цивільна адміністрація Сєвєродонецького району Луганської області є органом, уповноваженим державою на здійснення відповідних повноважень міської ради, а отже є правонаступником Сєвєродонецької міської ради у даних правовідносинах.
При цьому, Велика Палата Верховного суду в постанові від 03.11.2020 у справі №916/617/17 вказала, що правонаступництво можливе на всіх стадіях виконавчого провадження - з моменту відкриття виконавчого провадження до його закінчення. Після заміни вибулої сторони виконавчого провадження її правонаступником виконавець продовжує виконання виконавчого провадження в порядку, встановленому Законом України «Про виконавче провадження».
На стадії виконавчого провадження як на завершальній стадії судового провадження можлива заміна сторони виконавчого провадження правонаступником за наявності відкритого виконавчого провадження. Після відкриття виконавчого провадження та до його закінчення заміна сторони виконавчого провадження (з одночасною заміною відповідного учасника справи) правонаступником здійснюється у порядку, передбаченому статтею 334 цього Кодексу з урахуванням підстав, визначених статтею 52 ГПК України. У цьому випадку приписи статті 334 ГПК України, що містить процесуальні особливості здійснення правонаступництва на стадії виконання судового рішення, застосовуються разом з положеннями статті 52 цього Кодексу.
Натомість як до відкриття виконавчого провадження, так і після його закінчення заміна учасника справи правонаступником здійснюється виключно на підставі статті 52 ГПК України. У такому випадку з огляду на відсутність відкритого виконавчого провадження заміна відповідної сторони виконавчого провадження правонаступником є неможливою. Єдиним винятком є заміна боржника або стягувача у виконавчому документі до відкриття виконавчого провадження, що окремо обумовлено у частині п'ятій статті 334 ГПК України.
З матеріалів заяви вбачається, що листом №02-46-08/1076 від 29.06.2021 Управління державної казначейської служби України у м. Сєвєродонецьку повідомило Сєвєродонецьку міську військово-цивільну адміністрацію Сєвєродонецького району Луганської області про продовження роботи для виконання рішення Господарського суду Луганської області від 20.08.2020 у справі №913/180/20.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що заява Головного управління Національної поліції в Луганській області №1822/111/28-2021 від 07.10.2021 про заміну сторони (боржника) його правонаступником у наказі Господарського суду Луганської області від 11.09.2020 №913/180/20 підлягає задоволенню.
В зв'язку з чим, суд залучає до участі у справі №913/180/20 Сєвєродонецьку міську військово-цивільну адміністрацію Сєвєродонецького району Луганської області (93400, Луганська обл., м. Сєвєродонецьк(з), б. Дружби Народів, буд. 32, ідентифікаційний код 44083662) як правонаступника відповідача - Сєвєродонецької міської ради (93400, Луганська обл., м. Сєвєродонецьк, бульвар Дружби Народів, буд. 32, ідентифікаційний код 26204220).
З огляду на вказане, боржник - Сєвєродонецька міська рада (93400, Луганська обл., м. Сєвєродонецьк, бульвар Дружби Народів, буд. 32, ідентифікаційний код 26204220) підлягає заміні на її правонаступника - Сєвєродонецьку міську військово-цивільну адміністрацію Сєвєродонецького району Луганської області (93400, Луганська обл., м. Сєвєродонецьк(з), б. Дружби Народів, буд. 32, ідентифікаційний код 44083662) у наказі Господарського суду Луганської області від 11.09.2020 №913/180/20 про примусове виконання рішення Господарського суду Луганської області від 20.08.2020 у справі №913/180/20.
Керуючись ст.ст. 52, 120, 233-235, 334 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Заяву Головного управління Національної поліції в Луганській області №1822/111/28-2021 від 07.10.2021 про заміну сторони (боржника) його правонаступником у наказі Господарського суду Луганської області від 11.09.2020 №913/180/20 задовольнити.
2. Залучити до участі у справі №913/180/20 Сєвєродонецьку міську військово-цивільну адміністрацію Сєвєродонецького району Луганської області (93400, Луганська обл., м. Сєвєродонецьк(з), б. Дружби Народів, буд. 32, ідентифікаційний код 44083662) як правонаступника відповідача - Сєвєродонецької міської ради (93400, Луганська обл., м. Сєвєродонецьк, бульвар Дружби Народів, буд. 32, ідентифікаційний код 26204220).
3. Замінити боржника - Сєвєродонецьку міську раду (93400, Луганська обл., м. Сєвєродонецьк, бульвар Дружби Народів, буд. 32, ідентифікаційний код 26204220) її правонаступником - Сєвєродонецькою міською військово-цивільною адміністрацією Сєвєродонецького району Луганської області (93400, Луганська обл., м. Сєвєродонецьк(з), б. Дружби Народів, буд. 32, ідентифікаційний код 44083662) у наказі Господарського суду Луганської області від 11.09.2020 №913/180/20 про примусове виконання рішення Господарського суду Луганської області від 20.08.2020 у справі №913/180/20.
Повний текст ухвали складено та підписано 25.10.2021.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання 25.10.2021 та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції у строки, передбачені ст. 256 ГПК України, та у порядку, визначеному ст. 257 ГПК України.
Суддя А.В. Іванов