61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,
гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,
код ЄДРПОУ: 03499901, UA628999980313141206083020002
іменем України
19.10.2021 Справа № 905/1224/21
Господарський суд Донецької області у складі судді Демідової П.В., за участю помічника судді Харченко Ю.С. в судовому засіданні розглянувши справу №905/1224/21
за позовом Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» м.Маріуполь в особі відокремленого підрозділу «Селидівське виробниче управління водопровідно - каналізаційного господарства» м.Селидове
до відповідача Державного підприємства «Селидіввугілля» м.Селидове, Донецька область
про стягнення 62 243,19грн.,
Представники сторін:
від позивача: не з'явився;
від відповідача: не з'явився.
Позивач, Комунальне підприємство «Компанія «Вода Донбасу», м.Маріуполь, в особі відокремленого підрозділу «Селидівське виробниче управління водопровідно - каналізаційного господарства» звернувся до Господарського суду Донецької області із позовом до Державного підприємства «Селидіввугілля» про стягнення плати за скидання стічних вод з перевищенням норм гранично - допустимих концентрацій шкідливих речовин у розмірі 62243,19грн.
В обґрунтування позову позивач посилається на те, що відповідачем порушені умови договору про закупівлю послуг з централізованого водовідведення та місцеві Правила приймання стічних вод у комунальні системи каналізації міст, у яких встановлюються допустимі концентрації для кожної забруднювальної речовини, що може скидатися підприємством в систему каналізації. Позивач зазначив, що ним неодноразово був здійснений відбір проб стічних вод і за результатами аналізів стічної води встановлено перевищення гранично допустимих норм забруднювальних речовин, в зв'язку з чим нарахована плата, яку відповідач в добровільному порядку не сплатив.
Ухвалою суду від 05 липня 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі, визначено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження та призначено судове засідання.
Відповідач надав відзив на позовну заяву, проти позовних вимог заперечує, у задоволенні позову просить відмовити зважаючи на те, що позивач в порушення умов Договору не в повному обсязі надав послуги з централізованого водопостачання, що в свою чергу призвело до негативних наслідків, а саме, на думку відповідача, недостатня кількість стічної води призвела до перевищення гранично допустимих концентрацій шкідливих речовин. Крім того, відповідач вважає, що позивач при нарахуванні плати за перевищення допустимих концентрацій шкідливих речовин в стічних водах, безпідставно посилається на місцеві правила за умови наявності загальнодержавних правил.
Позивач надав відповідь на відзив і зазначив, що недостатня кількість стічної води ніяк не може вплинути на перевищення норм гранично допустимих концентрацій у стічних водах і кількісні показники стічних вод покладається саме на відповідача. Щодо застосування місцевих правил, а не загальнодержавних, позивач пояснив, що вони застосовуються оскільки відображають особливості приймання стічних вод споживачів до комунальної каналізації міста, а загальнодержавні правила мають загальний характер.
Ухвалою суду від 23.09.2021 року закрито підготовче провадження на призначено розгляд справи по суті на 19.10.2021 року.
Представники сторін в судове засідання не з'явились, про дату, час та місце судового засідання були повідомлені належним чином.
З'ясувавши фактичні обставини справи, докази на їх підтвердження, виходячи з фактів, встановлених у процесі розгляду справи, суд ,-
20 грудня 2019р між Державним підприємством «Селидіввугілля» (Споживач) та Комунальним підприємством «Компанія Вода Донбасу» в особі Селидівського виробничого управління водопровідно - каналізаційного господарства (Виробник), укладено договір №44/3/С про закупівлю послуг з централізованого водовідведення.
Предметом Договору є надання Виробником впродовж 2020 року послуг з централізованого водовідведення, які Споживач має прийняти та оплатити.
Найменування (номенклатура, асортимент) послуги: на основі Єдиного закупівельного словника ДК 021:2015:9042000-7 - визначається по категорії «Послуги з очищення стічних вод» централізоване водовідведення). Кількість послуг зазначається у Додатку №1 до цього Договору, який є його невід'ємною частиною (п.1.2 Договору).
Місцем надання послуг з централізованого водопостачання є відокремленій підрозділ «Шахта Курахівська» Державного підприємства «Селидіввугілля» (п.5.2 Договору).
За умовами Договору Споживач зокрема зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі сплачувати надані Виробником послуги централізованого водовідведення, а Виробник в свою чергу зобов'язаний забезпечити надання послуг з централізованого водовідведення Споживачу у строки , встановлені цим Договором та забезпечити надання послуг з централізованого водовідведення, якість яких відповідає умовам, установленим Розділом 2 цього договору.
Договір набирає чинності з моменту його укладення і діє по 31 грудня 2020 року включно. На підставі ч.3. ст.631 ЦК України Сторони домовились. Що всі умови даного договору поширюють свою дію на відносини, які склались між Сторонами з 01 січня 2020р (п.10.1 Договору).
Додатком №1 до Договору сторони встановили кількість послуг централізованого водовідведення: Виробник надає послуги водовідведення Споживачу в період з 01.01.2020р по 31.12.2020р включно в обсязі 34115,99 м3.
Додатком №2 до Договору є Конкретизація умов Договору, згідно якого конкретизовані деякі розділи та пункти Договору.
Так, відповідно до п.5.4 додатку № 2 кількість стічних вод визначається за кількістю спожитої води, що надходить до мереж централізованого водопостачання з урахуванням вимог п.п. 4.10-4.13 Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення у населених пунктах України, які затверджені наказом Мінжитлокомунгоспу.
Виробник приймає і очищує стічні води «Споживача» в межах узгоджених розрахункових обсягів у мережах гранично - допустимих концентрацій забруднюючих речовин, в т.ч. обсягів стічних вод, що утворюються внаслідок випадання атмосферних опадів, сніготанення та здійснення поливально - мийних робіт під час прибирання території (далі - поверхневі стічні води) і неорганізовано потрапляють в мережі водовідведення «Споживача» та/або «Виробника», як при загальносплавній, так і при роздільній системах водовідведення (п.5.5 Договору).
Пунктом 5.8 Договору передбачено, що скидання Споживачем стічних вод з перевищенням гранично допустимих концентрацій забороняється і даним пунктом також встановлені гранично - допустимі концентрації забруднюючих речовин у стічних водах згідно з місцевими Правилами приймання стічних вод споживачів у системи каналізації міст і селищ та визначені речовини, які категорично забороняється скидати в каналізаційну мережу. Також цим пунктом встановлені гранично допустимі концентрації забруднюючих речовин.
Розмір плати за скидання стічних вод у систему каналізації населеного пункту визначається згідно з вимогами Закону України «Про питану воду, питне водопостачання та водовідведення» та Правилами приймання стічних вод у комунальну систему каналізації міст Селидово, Українськ, Гірник (п.5.16 Договору).
Розмір плати за скид об'ємів стічних вод в систему каналізації населеного пункту, які перевищують обсяги, зазначені у додатку 1 цього договору, визначаються згідно з вимогами Закону України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення» та Правилами приймання стічних вод у комунальну систему каналізації міст Селидово, Українськ, Гірник (п.5.17 Договору).
Контроль якості стічних вод, що скидаються Споживачем у комунальну каналізацію здійснює Виробник (п.5.21 Договору).
Виробник відповідно до умов Договору здійснив обстеження мереж водопостачання та водовідведення Споживача та із ціллю дослідження якості води взяв відбори стічних вод з контрольних колодязів міст підключення, які належать відповідачу і за результатами обстеження склав акти відбору проб стічних вод споживачів:
- за актом №30 від 04 березня 2020р відбір стічних вод здійснювався на контрольному колодязі перед приєднанням до каналізаційної мережі Селидівського ВУВКГ м.Гоняк о 10:20год. В акті зазначено, що проба відібрана у присутності представника виробника та уповноваженого представника Споживача, умовою транспортування проби є сумка - холодильник;
- за актом №63 від 03 червня 2020р відбір стічних вод здійснювався на контрольному колодязі перед приєднанням до каналізаційної мережі Селидівського ВУВКГ м.Гоняк о 10:00год. В акті зазначено, що проба відібрана у присутності представника виробника та уповноваженого представника Споживача, умовою транспортування проби є сумка - холодильник;
- за актом №87 від 12 серпня 2020р відбір стічних вод здійснювався на контрольному колодязі перед приєднанням до каналізаційної мережі Селидівського ВУВКГ м.Гоняк о 10:10год. В акті зазначено, що проба відібрана у присутності представника виробника та уповноваженого представника Споживача, умовою транспортування проби є сумка - холодильник.
Акти підписані представниками Споживача та Виробника без зауважень.
Проби, які були відібрані Виробником пройшли хімічний аналіз в хіміко - бактеріологічної лабораторії КП «Компанія Вода Донбасу» виробничого управління Селидівського ПУВКХ, відділ стічних та поверхневих вод, за результатами якого були встановлені перевищення ГДК і лабораторні результати аналізів зафіксовані в протоколах досліджень стічної води:
- №30 від 10 березня 2020р;
- №62 від 09 червня 2020р;
- №87 від 17 серпня 2020р.
Виробник направив на адресу Споживача листи, згідно яких повідомив про наявність в пробах стічних вод відхилень від встановлених норм ГДК та виставив рахунки на оплату скидів стічних вод з перевищенням гранично допустимих концентрацій:
- рахунок №44/3/0320/2 від 31.03.2020р на суму 27542,15грн;
- рахунок №44/3/0620/1 від 25.06.2020р на суму 21125,39грн;
- рахунок №44/3/0820/1 від 31.08.2020р на суму 13575,65грн.
Зазначені рахунки не були оплачені Споживачем, в зв'язку з чим на його адресу були направлені претензії з вимогою сплатити заборгованість за скидання стічних вод з перевищенням гранично - допустимих концентрації у загальній сумі 62 243,19грн.
Відповідач зазначені донарахування в установленому порядку та строки не сплатив, що стало підставою звернення до суду.
Контроль якості стічних вод, що скидаються Споживачем у комунальну каналізацію здійснює Виробник згідно із пунктом 5.21 Договору з урахуванням Додатку №2 «Конкретизація умов Договору».
Статтею 131 Закону України «Про питну воду питне водопостачання та водовідведення» скидання стічних вод у водні об'єкти допускається лише за умови дотримання нормативів гранично допустимих концентрацій та нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин.
Рішенням Селидівської міської ради від 21.03.2012р №6/20-523 були затверджені Правила приймання стічних вод у комунальну систему каналізації міст Селидове, Українськ, Гірник, які є обов'язковими для всіх Споживачів, яким Водоканал надає послуги з водовідведення, та які розташовані на території міста Селидове, Українськ, Гірник ( п.1.6 Правил).
Ці Правила розроблені на підставі Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України (далі загальнодержавні Правила) та Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових стічних вод у системи каналізації населених пунктів (далі - Інструкція). В них установлюються допустимі концентрації (далі - ДК) для кожної забруднюючої речовини, що може скидатися Споживачами в систему каналізації, а також відображаються місцеві особливості приймання стічних вод Споживачів у міську каналізацію.
У цих Правилах також визначається порядок встановлення та стягнення плати за скиди промислових та інших стічних вод у систему комунальної каналізації міста Селидово, Українськ, Гірник (п.1.5 Правил).
Розділом 2 Правил передбачені права та обов'язки Водоканалу і Споживачів, які користуються послугами міської каналізації.
Так, відповідно до п.2.1 Правил Водоканал має право: контролювати якість, кількість та режим скиду стічних вод Споживачів; пред'являти Споживачам у встановленому порядку рахунки за скид понаднормативних забруднень із застосуванням коефіцієнта кратності, який враховує рівень небезпеки скинутих забруднень, при порушенні як загальнодержавних Правил, так і цих Правил приймання тощо.
Пунктом 2.4 визначені зобов'язання Споживача: виконувати в повному обсязі вимоги загальнодержавних Правил, цих Правил та Договору, своєчасно оплачувати рахунки Водоканалу за надані послуги; дотримуватись установлених Водоканалом кількісних та якісних показників стічних вод на своїх каналізаційних випусках; оплачувати рахунки за скид понаднормативних забруднень при порушенні встановлених показників.
У розділі 4 встановлено перелік речовин, які не повинні містити стічні води, що приймаються до міської каналізації та перелік речовин, які категорично забороняється скидати у міську каналізаційну мережу.
Вимоги до складу та властивостей стічних вод Споживачів, що приймаються до системи каналізації міст Селидове, Українськ також наведено у Додатку №1 до Правил.
Для визначення вмісту забруднень у стічних водах Споживачів використовуються як дані лабораторії Водоканалу, так і результати вибіркового контролю, виконаного лабораторіями місцевих органів Держсанепіднагляду, охорони навколишнього природного середовища або іншими лабораторіями, акредитованими у даній галузі (п.8.10 Правил).
З метою контролю якості стічних вод Споживачів Водоканал здійснює відбір разових проб. Виявлені в цих пробах перевищення ДК забруднюючих речовин у стічних водах є підставою для нарахування плати за скид понаднормативних забруднень. Відбір контрольних проб стічних вод Споживачів виконується уповноваженими представниками Водоканалу, що фіксується у спеціальному журналі або акті, який підписується як представники Водоканалу, так і представник Споживача (п.8.12).
Порядок відбору проб стічних вод на аналіз, порядок їх оформлення, а також порядок проведення аналізу проб, наводяться у додатку до цих Правил (п.8.15 Правил).
При виявленні Водоканалом у ході контролю якості стічних вод, що скидаються споживачем, перевищення фактичної концентрації одного виду забруднення над установленою договором або цими місцевими Правилами приймання допустимої концентрації коефіцієнт кратності для розрахунку плати за скид понаднормативних забруднень визначають за формулою (п.9.7 Правил).
При виявленні перевищень встановлених ДК Водоканал зобов'язаний пред'являти в установленому порядку Споживачу вимоги на додаткову оплату (у відповідності до р.9), претензії та позови (п.10.2 Правил).
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про розповсюдження на позивача вимог Правил, у тому числі щодо визначення максимально допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах споживачів.
У відповідності до ст. 13 ЦК України при здійсненні своїх прав особа зобов'язана утримуватися від дій, які могли б порушити права інших осіб, завдати шкоди довкіллю або культурній спадщині.
Будучи споживачем послуг постачання питної води, відповідач не може бути звільнений від обов'язку додержуватися вимог щодо скидання стічних вод у систему міської каналізації міст Селидове, Українськ, Гірник.
З метою контролю якості стічних вод споживачів виробник здійснює відбір контрольних проб. Виявлені в цих пробах перевищення ДК забруднюючих речовин у стічних водах є достатньою підставою для нарахування плати за скид понаднормативних забруднень. Відбір контрольних проб стічних вод споживачів виконується уповноваженим представником виробника, що фіксується в Акті відбору проб, який підписують як представник виробника, так і представник споживача.
Позивач враховуючи порядок проведення відбору проб та аналізу таких проб, здійснив вимірювання і встановив перевищення норм допустимих концентрацій забруднюючих речовин, які скидаються Споживачем в мережу водовідведення міста Селидове, Українськ, Гірник.
За результатами аналізів було встановлено перевищення допустимих концентрацій по показниках азоту амонійного, сульфатів, хлориду, залізу та сухого залишку у зв'язку з чим відповідачу була нарахована плата за скид понаднормативних забруднень у загальній сумі 62243,19грн.
Проаналізувавши встановлені показники концентрацій для відповідача (п.5.8 додатку № 2 до Договору) та результати аналізів відбору проб, суд вважає доведеними факт порушення відповідачем умов Договору щодо дотримання вимог недопустимості перевищення граничних показників концентрацій за визначеними позиціями.
В ході розгляду справи відповідач не надав суду заперечень щодо вірності розрахунку плати за скид понаднормативних забруднень.
Пунктом 3 ч. 1 ст. 44 Водного кодексу України визначено, що водокористувачі зобов'язані дотримуватись встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, тощо.
Умовами укладеного між сторонами договору сторони погодили, що позивач має право контролювати якість, кількість та режим скиду стічних вод споживача, а також має право вимагати від споживача оплати отриманих рахунків у строки та на умовах, передбачених цим договором.
Відповідач зобов'язався забезпечити якість стічних вод, які потрапляють до міської каналізації відповідно до норм допустимих концентрацій забруднюючих речовин.
У разі перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах, споживач здійснює оплату за послуги водовідведення згідно наданого виконавцем рахунку із застосуванням коефіцієнта кратності відповідно до Правил.
Враховуючи викладене суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Щодо доводів відповідача в обґрунтування своїх заперечень про необхідність застосування загальнодержавних правил, а не місцевих при визначені гранично допустимої концентрації забруднюючих речовин у стічних водах, суд зазначає наступне.
Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово - комунального господарства України наказом від 01.12.2017р №316 затверджені Правила приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення та Порядок визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до системи централізованого водовідведення.
На підставі цих Правил виробник розробляє місцеві Правила приймання, в яких враховують місцеві особливості приймання та очищення стічних вод, а також визначають допустиму концентрацію забруднюючих речовин, що можуть скидати до системи централізованого водовідведення.
Місцеві правила приймання затверджуються органами місцевого самоврядування та є обов'язковими для виробників та споживачів.
Виробники встановлюють кожному конкретному споживачу вимоги до скиду стічних вод до системи централізованого водовідведення на підставі вимог цих Правил, а також місцевих правил приймання.
Місцеві правила розробляються на підставі та з урахуванням вимог правил приймання стічних вод та порядку визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення, затверджених центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства, і затверджуються відповідними органами місцевого самоврядування.
Законом України «Про питну воду питне водопостачання та водовідведення», Правилами № 316 передбачено обов'язок органів місцевої влади встановлювати вимоги щодо приймання стічних вод для всього населеного пункту, а не обов'язок встановлення вимог конкретному Споживачу.
Відповідно до підп.1 п.2 п.1 розділу ІІ загальнодержавних Правил споживачі повинні, зокрема, дотримуватися вимог до скиду стічних вод та установлених кількісних та якісних показників стічних вод на каналізаційних випусках споживачів, вимагати від субспоживачів виконання положень цих Правил та вимог місцевих правил приймання.
При цьому, саме на місцевому рівні (при розробці та затвердженні місцевих Правил приймання стічних вод до системи централізованого водовідведення) охоплюються всі особливості правовідносин між виробниками та споживачами при здійсненні збирання, відведення та очищення вод у відповідному регіоні.
Водночас, зважаючи, що розроблення загальнодержавних Правил відбувається з метою, в тому числі, гарантування, що скиди стічних вод з очисних споруд не спричинять впливу на навколишнє середовище та гарантування, що осад може бути утилізований у безпечний і прийнятний для навколишнього середовища спосіб, при запровадженні локальних Правил на органи місцевого самоврядування покладається, зокрема, обов'язок визначити такі ДК, дотримання яких дозволить досягти бажаного для конкретного населеного пункту.
Отже, наведені у Правилах №316 показники якості стічних вод не можуть використовуватись при розробці місцевих Правил як визначальні, а встановлюють лише їх максимально допустиме значення.
До того ж, суд зауважує, що, укладаючи договір, сторони визначили обсяг допустимих концентрацій щодо кожної із забруднюючих речовин. Таким чином, відповідач погодився із показниками, що покладає на нього обов'язок забезпечити виконання договору та прийняти заходи задля дотримання екологічної безпеки.
Стосовно доводів відповідача щодо обмеження водопостачання , що на його думку спричинило збільшення концентрацій , суд зауважує, що відповідно до ст. 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Припущення відповідача відносно прямого зв'язку між обсягами постачання води та підвищенням концентрацій забруднюючих речовин повинні бути доведені належними доказами - письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів, тощо.
Враховуючи принципи змагальності та диспозитивності, покладені в основу господарського процесу , суд зауважує, що обов'язком суду є розгляд справи не інакше як на підставі доказів, поданих учасниками справи. Збирання доказів у господарських справах не є обов'язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом. За змістом ст. 74 ГПК України, суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов'язків щодо доказів. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
За таких обставин, суд зауважує, що заперечення відповідача не доведені належними та допустимими доказами, що виключає можливість визначити їх обґрунтованими та такими, що впивають та суть спірних відносин.
Враховуючи викладене , суд зазначає, що вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задовленю.
Судові витрати покладаються на відповідача згідно із ст. 129 Господарського процесуального кодексу України.
Керуючись ст. ст. 12, 13, 74, 76, 129, 231, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
Позовні вимоги Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу», в особі відокремленого підрозділу «Селидівське виробниче управління водопровідно - каналізаційного господарства», до Державного підприємства «Селидіввугілля» про стягнення плати за скидання стічних вод з перевищенням норм гранично - допустимих концентрацій шкідливих речовин у розмірі 62243,19грн - задовольнити.
Стягнути з Державного підприємства «Селидіввугілля» (85400 Донецька область, місто Селидове, вулиця Карла Маркса, будинок 41, код ЄДРПОУ 33426253) на користь Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» (87547 Донецька область, місто Маріуполь, вулиця Митрополитська, будинок,177а, код ЄДРПОУ 00191678) заборгованість за скидання стічних вод з перевищенням норм гранично - допустимих концентрацій шкідливих речовин у розмірі 62243,19грн та судовий збір у розмірі 2270,00 грн.
Видати наказ після набрання рішення законної сили.
Рішення може бути оскаржене в Східний апеляційний господарський суд протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку передбаченому розділом IV ГПК України з урахуванням приписів перехідних положень.
Суддя П.В. Демідова
Повний текст рішення складено та підписано 25.10.2021р.
Інформацію щодо руху справи можна отримати на інформаційному сайті http://www.reyestr.court.gov.ua, веб-порталі "Судова влада України" (dn.arbitr.gov.ua).