Рішення від 26.05.2010 по справі 05/108-10

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"26" травня 2010 р. Справа № 05/108-10

вх. № 3429/6-05

Суддя господарського суду

при секретарі судового засідання

за участю представників сторін:

позивача - гол. спеціаліста-юр. юр. сектору Голованя В.І. (довіреність від 13.05.10 р.),

відповідача - не з'явився,

розглянувши справу за позовом Державної екологічної інспекції в Харківської області (м. Харків)

до Акціонерного товариства закритого типу Харківський лакофарбовий завод"Червоний Хімік" (м. Харків)

про стягнення 5913,35 грн.,

ВСТАНОВИВ:

Позивач просить стягнути з відповідача на користь місцевого бюджету "грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності" шкоду, заподіяну державі, внаслідок порушення природоохоронного законодавства (самовільне користування водою із водних об'єктів та викиди забруднюючих речовин без відповідних дозволів) в розмірі 5913,35 грн. Свої позовні вимоги обґрунтовує порушенням відповідачем вимог ст.ст. 10, 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря", ст. 44 Водного кодексу України, ст.ст. 68-69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища".

Відповідач відзив на позов і витребувані документи суду не надав. Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про причини неявки суду не повідомив, хоча відповідач був належним чином повідомлений про день, час та місце розгляду справи, про що свідчить повідомлення про вручення 21.04.10 р. поштового відправлення.

Справа розглядається за наявними в ній матеріалами, відповідно до ст. 75 ГПК України.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

В період з 19 по 30 жовтня 2009 року позивачем було здійснено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства відповідачем.

За результатами даної перевірки позивачем було складено акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства № 00860 від 19-30 жовтня 2009 р., в якому зазначається, що на момент перевірки дані в матеріалах інвентаризації не співпадають при фактичному огляді підприємства, а саме: згідно матеріалів інвентаризації на підприємстві встановлено 3 газоочисні установки (на дільниці товарів суспільного споживання - 2 установки та ЦЗЛ (центральна-заводська лабораторія) - 1 установка), а при фактичному огляді виявлено 4 газоочисних установки (2 - в дільниці товарів суспільного споживання, 1 - в дільниці сірої шпаклівки, 1 - на ремонтно-механічній дільниці). Паспорти на газоочисні установки в наявності. Установки знаходяться в робочому стані. Порушуються строки перевірки ефективності роботи УОГ ("Правила експлуатації УОГ"), що є порушенням ст. 10 Закону України "Про охорону атмосферного повітря". Так згідно з правилами перевірка ефективності - 1 раз на рік (не проводилась з 2007 року). Таким чином викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря в період з 01.04.08 р. до 21.10.08 р. здійснювались без відповідного дозволу, що є порушенням ст. 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря". В ході перевірки також встановлено, що порушені умови дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря: не проводився котроль встановлених нормативів граничнодопустимих викидів (ГДВ). Журнал первинної облікової документації по формі ПОД-1 заведений, але вівся до 2005 року. Попередній дозвіл на спеціальне водокористування від 14.11.05 р. Укр. № 3661 А/Хар. наданий Державним управлінням екології та природних ресурсів строком до 31.12.08 р. Таким чином в період з 01.01.09 р. по 15.03.09 р. водокористування на виробничі та господарсько-побутові потреби на АТЗТ "Харківський лакофарбовий завод "Червоний хімік" здійснювалось без спеціального дозволу (забрано води з підземних джерел згідно довідки голови правління підприємства 1,23 тис. кв.м. води), що є порушенням ст. 44 Водного кодексу України.

04 листопада 2009 року з метою усунення виявлених недоліків, порушень природоохоронного законодавства виявлених під час здійснення планового заходу - перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства Державною екологічною інспекцією в Харківській області було винесено припис № 06-26-148, яким вимагалось:

- на протязі 10 днів з моменту отримання припису розробити план оргтехзаходів по усуненню виявлених недоліків з встановленням термінів та відповідальних виконавців, затвердити його відповідним наказом. Копію наказу і плану представити Держекоінспекції в Харківській області;

- в термін до 10.01.10 р. скоригувати звіт з інвентаризації викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами з урахуванням газоочисних установок на дільниці сірої шпаклівки та ремонтно-механічній дільниці на АТЗТ "Харківський лакофарбовий завод "Червоний хімік";

- забезпечити перевірку ефективності газоочисних установок на АТЗТ "Харківський лакофарбовий завод "Червоний хімік";

- забезпечити АТЗТ "Харківський лакофарбовий завод "Червоний хімік" проведення контролю встановлених нормативів граничнодопустимих викидів;

- надати до Державної екологічної інспекції в Харківській області довідку про час обладнання від якого здійснювались викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря в період з 01.04.08 р. по 21.10.08 р. та копію таблиці "Характеристика джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря" з обґрунтовуючих документів.

У АТЗТ Харківський лакофарбовий завод “Червоний хімік” в наявності дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами № 6310137900-86 від 22.10.08 р. виданий Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Харківській області, строком до 22.10.2013 року.

Попередній дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами від 03.10.02 р. № 1421/9/00/02 виданий Державним управлінням екології та природних ресурсів в Харківській області, строком до 31.03.08 р.

Таким чином викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря в період з 01.04.08 р. до 21.10.08 р. здійснювались без відповідного дозволу, що є порушенням ст. 11 Закону України “Про охорону атмосферного повітря”(довідка від Голови правління АТЗТ Харківський лакофарбовий завод “Червоний хімік” № 287 про часи роботи обладнання за 2008 рік до позову додається).

Відповідно до п. 2.1.2 “Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря”, затвердженої наказом Мінприроди України від 10.12.08 р. № 639, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 21.01.09 р. № 48/16064 викиди забруднюючих речовин джерелами, на які відсутній дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, включаючи окремі забруднюючі речовини, викиди яких підлягають регулюванню відповідно до законодавства вважаються наднормативними.

В зв'язку з виявленими порушеннями посадовими особами Державної екологічної інспекції в Харківській області було з урахуванням норм передбачених вищезазначеною Методикою розраховано шкоду, заподіяну державі внаслідок порушення вимог повітряохоронного законодавства та складено претензію № 17 від 08.02.10 р. щодо добровільного відшкодування шкоди, заподіяної державі в розмірі 5546,07 грн., яку нарочно отримав Голова правління АТЗТ Харківський лакофарбовий завод "Червоний хімік" Гурін С.Г. 11.02.10 р., про що свідчить відмітка на титульному листі претензії № 17. Вимоги даної претензії не були добровільно виконані відповідачем.

Відповідно до ст. 40 Закону України „Про охорону навколишнього середовища” використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог, зокрема, здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища.

Статтею 51 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища” обумовлено, що підприємства, установи й організації, діяльність яких пов'язана з шкідливим впливом на навколишнє природне середовище, незалежно від часу введення їх у дію повинні бути обладнані спорудами, устаткуванням і пристроями для очищення викидів і скидів або їх знешкодження, зменшення впливу шкідливих факторів, а також приладами контролю за кількістю і складом забруднюючих речовин та за характеристиками шкідливих факторів.

Згідно ст. 10 Закону України „Про охорону атмосферного повітря” підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані, зокрема, здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо.

Відповідно до ч. 5 ст. 11 цього Закону викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, який видається територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я.

Як вбачається з матеріалів справи, в період з 01.04.08 р. по 21.10.08 р. дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами у відповідача був відсутній.

Враховуючи вищенаведене, вбачається, що відповідачем не виконано обов'язку щодо отримання відповідного дозволу на викиди забруднюючих речовин від стаціонарних джерел в атмосферне повітря, про що зазначено в акті перевірки № 00860 від 19-30 жовтня 2009 р.

Згідно ст. 34 Закону України „Про атмосферне повітря” шкода, завдана порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря, підлягає відшкодуванню у порядку та розмірах, встановлених законом.

Згідно з Актом № 00860 перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства, АТЗТ "Харківський лакофарбовий завод "Червоний хімік" здійснює водокористування на виробничі та господарсько-побутові потреби з артезіанської свердловини глибиною 110,0 м, дебітом 5,0 м3/год., яка експлуатується з 1985 року (згідно паспорту на артезіанську свердловину). Водокористування здійснюється на підставі дозволу на спеціальне водокористування, наданого Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Харківській області від 16.03.09 р. Укр. № 4546 А/Хар., строком до 26.01.09 р.

Попередній дозвіл на спеціальне водокористування від 14.11.05 р. Укр. № 3661 А/Хар., наданий Державним управлінням екології та природних ресурсів строком до 31.12.08 р.

Таким чином в період з 01.01.09 р. по 15.03.09 р. водокористування на виробничі та господарсько-побутові потреби на АТЗТ "Харківський лакофарбовий завод "Червоний хімік" здійснювалось без спеціального дозволу (забрано води з підземних джерел згідно довідки від 30 жовтня 2009 р. від Голови правління АТЗТ Харківський лакофарбовий завод "Червоний хімік" 1,23 тис. м3 води), що є порушенням ст. 44 Водного кодексу України.

Відповідно до п.6.1 "Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів", затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 18.05.95 р. № 37, Інспекцією була розрахована шкода, яка становить 367,28 грн.

11.02.10 р. позивач надіслав відповідачу претензію № 15 від 08.02.10 р. та розрахунок шкоди, заподіяної державі внаслідок самовільного використання води із водних об'єктів, яку особисто отримав голова правління АТЗТ "Харківський лакофарбовий завод "Червоний хімік" Гурін С.Г., про що свідчить його підпис на цій претензії, але вимоги даної претензії не були добровільно виконані відповідачем.

Відповідно до ст. 48 Водного кодексу України спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів. Спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для гоподарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських та інших державних і громадських потреб.

Відповідно до ст. 44 Водного кодексу України, водокористувачі зобов'язані здійснювати спеціальне водокористування лише за наявністю дозволу.

Згідно ст. 49 Водного кодексу України, спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу. Дозвіл на спеціальне водокористування видається:

- державними органами охорони навколишнього природного середовища - у разі використання води водних об'єктів загальнодержавного значення;

- Верховною Радою Автономної республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольскою міськими Радами за погодженням з державними органами охорони навколишнього середовища у разі використання води водних об'єктів місцевого значення”.

Відповідно до ст. 110 Водного кодексу України порушення водного законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законодавством України.

Згідно ст. 111 Водного кодексу України підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушення водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України. Відшкодування збитків, завданих внаслідок порушень водного законодавства, не звільняє винних від сплати збору за спеціальне водокористування, а також від необхідності здійснення заходів щодо ліквідації шкідливих наслідків.

Відповідно до ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала; особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.

Згідно частин 4, 5 ст. 68 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища” підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів.

Згідно ст. 69 даного Закону шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.

Відповідно до п. „з” ст. 20 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища”, п. 5.9. „Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі”, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України 19.12.06 р. № 548, до повноважень Держекоінспекції, як спеціально уповноваженого органу державного управління в галузі охорони навколишнього природного середовища та використання природних ресурсів, належить подання позовів про відшкодування втрат і збитків, заподіяних внаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Відповідач не надав доказів відшкодування шкоди чи відсутності його вини в спричиненні шкоди, або будь-які заперечення.

Зважаючи на вищевикладене та враховуючи доведеність факту порушення відповідачем вимог чинного законодавства, прямого причинного зв'язку та розміру шкоди, суд знаходить позовні вимоги про стягнення з відповідача шкоди в розмірі 5913,35 грн., заподіяної внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства (самовільне користування водою із водних об'єктів та викиди забруднюючих речовин без відповідних дозволів), обґрунтованими, доведеними та підлягаючими задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до ст. 49 ГПК України державне мито та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, від сплати яких позивач у встановленому законодавством порядку звільнений, стягуються з відповідача в доход державного бюджету.

Керуючись ст.ст. 10, 11, 34 Закону України „Про охорону атмосферного повітря”, ст.ст. 20, 40, 51, 68, 69 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища”, ст.ст. 44, 48, 49, 110, 111 Водного кодексу України, ст. 1166 Цивільного кодексу України, ст.ст. 33-35, 43, 46, 49, 75, 82-85 ГПК України,

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Акціонерного товариства закритого типу Харківського лакофарбового заводу "Червоний хімік" (61053 м. Харків, вул. Новожаново, б.1. Код ЄДРПОУ 00204234) на користь місцевого бюджету (одержувач коштів - ВДК у м. Харкові (61024, м. Харків, вул. Гуданова, 4/10), код ЄДРПОУ 24134490, р/р 31518921700002 в ГУДКУ у Харківській області, МФО 851011, код бюджетної кваліфікації 24062100, символ звітності 921) шкоду, заподіяну державі, внаслідок порушення природоохоронного законодавства (самовільне користування водою із водних об'єктів та викиди забруднюючих речовин без відповідних дозволів) в розмірі 5913,35 грн.

Стягнути з Акціонерного товариства закритого типу Харківського лакофарбового заводу "Червоний хімік" (61053 м. Харків, вул. Новожаново, б.1. Код ЄДРПОУ 00204234) на користь Державного бюджету України (одержувач коштів - ВДК в м. Харкові (61024, м. Харків, вул. Гуданова, 4/10), код ЄДРПОУ УДК 24134490, р/р №31110095700002 в ГУДКУ у Харківській області, МФО 851011, код бюджетної класифікації 22090200, символ звітності 095) державне мито в сумі 102,00 грн.

Стягнути з Акціонерного товариства закритого типу Харківського лакофарбового заводу "Червоний хімік" (61053 м. Харків, вул. Новожаново, б.1. Код ЄДРПОУ 00204234) на користь Державного бюджету України (одержувач коштів - ВДК у м. Харкові (61024, м. Харків, вул. Гуданова, 4/10), код ЄДРПОУ 24134490, р/р №31213259700002 в ГУДКУ у Харківській області, МФО 851011, код бюджетної класифікації 22050000, символ звітності 259) витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 236,00 грн.

Видати накази після набрання судовим рішенням законної сили.

Суддя